Skocz do zawartości
Kaeres

Siec W Firmie

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, mamy w firmie problem.

Jezeli ktos sie znajdzie kto zna sie bardzo dobrze na sieciach to pewnie zada kilka pytan ale wstepne info podam.

 

Serwer:

 

2xXeon - 2,4Ghz

1GB ram

4xdyski SCSI (w mirrirach po 2szt)

Windows Server 2003 z aktualizacjami na bierzaco.

Sieciowka zintegrowana 1Gbit

 

 

Glowny kabel idzie do switcha 3COM (3C17300).

Ze switcha ida kable na 5 kompow (przy jednym rowniez jest switch ale tylko dla urzadzen pobocznych (drukarka, xerodrukarka, itp. nie wazne rzeczy).

 

Jechalismy caly czas na 100Mbit laczu (oczywiscie wewnetrzna siec), przeskoczylismy na 1Gbit ale zaczela sie cala siec krztusic.

Paket Losty sie pojawily w programie uzytkowym naszej firmy.

W internecie nie zauwazylismy zadnych zwolnien ale to oczywiste.

Lacze przyspieszylo ale te wredne zacinki.

Kto potrafilby nam pomoc ?

Edytowane przez Kaeres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to jedynym urządzeniem z sieciówką 1 Gbit/s jest serwer, tak?

Zobacz czy wpiernicza pakiety też pomiędzy komputerami @ 100 mbit/s z pominięciem serwera

 

Powiedz też czy macie na nim [switchu] skonfigutowane jakieś VLANy i czy grzebaliście coś z 802.1p. Ewentualnie reset switcha do defaulta.

Ogólnie zachowanie dosyć dziwne - to sa jak dobrze pamiętam fajne zarządzalne serie 3COMów które spokojnie powinny ciągnąć ruch w firmie i nie przycinać się nawet przy sporej ilości pps...

 

Mały update:

sprawdź też może kabel switch<->serwer. Jak rozumiem jest kat. 5e ale warto spróbować podmienić na inny, zrobić nowe końcówki. Dosyć często przy sprzęcie 100 mbit/s miałem właśnie przy kablu marnej jakości/zbyt długim problem, że negocjowało 100 mbit/s a potem wcinało pakiety. A gigabit jest zdecydowanie bardziej wrażliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest możliwość zrób upgrade firmware'u switch'y. U mnie na Cisco Catalyst 2950 pomogło.

 

Przede wszystkim kable, jeśli skrętka jest marnej jakości to może się krzaczyć, choć nie zawsze.

Jeden switch nie wyrobił i wyzionął ducha, pomimo dużej ilości wolnego miejsca w rack'u

 

U mnie sieć biega w połączeniu z HP Proliant DL 380 G4 w liczbie - 3 sztuki + 3 switche Cisco - jak na razie oki.

 

Jeszcze jedna rzecz, czy Twój switch nie przegrzewa się przypadkiem?

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wiesz to jest troche wróżenie ale kabel zawsze warto sprawdzić. Upewnijcie się czy napewno jest kat. 5e! (a nie jakies 5 plus i inne marketingowe bełkoty które są czasami na kablach renomowanych chińskich producentów ;)

 

I tak jak mówiłem sprawdźcie najpierw czy pakiety wcina też między komputerami @ 100 mbit/s żeby najpierw dojść czy przyczyną problemów napewno jest link gigabitowy z serwerem.

 

Popatrz też w panel switcha - ten model napewno jest zarządzalny bo SNMP i przez przeglądarke - warto by popatrzeć czy nie ma jakiejś opcji która pokazuje co go boli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i skoro serwer jest na Windowsie to ustaw na 100mbit, wcisnij ctrl+alt+del i sprawdz czy kiedykolwiek dochodzi do tych 80% uzycia pasma, jeśli nie to nie ma sobie co zawracac głowy migracja na gigabity. Chociaż to pewnie głupia teza, skoro jednak to robicie :D

 

W kablach od gigabita wzwyz uzywane sa wszsytkie pary, w 100mb tylko dwie, moze kabel zle zacisniety? Ile w ogóle jest metrów tego kabla, jak 100 100m i jeszcze patchpanele po drodze to też bym na cuda nie liczył...

 

Nie wiem jak ten program działa, ale przy 1gbit dyski mogą nie nadążać z podawaniem danych, choć to nie spowodowałoby packet lossów oczywiście :D

 

Jak masz ustawiony tryb switcha, jak masz store and forward no to może się krztusić..

Wiele switchy, gdy za dużo jest błedów CRC ramek automatycznie się przestawia w ten tryb..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem (jeśli okaże się, ze to nie wina kabla), to coś jest w konfiguracji namieszane... Może jakiś domyślny tryb jest włączony, a wy probujecie używać go w innym trybie i po prostu jakieś algorytmy nie sprawdzają się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odleglosc serwer<->switch jest spora to moze byc potrzeby kabel nie cat 5e ale cat 6 ktory wedlug specyfikacji jest dedykowany do GE choc oczywiscie przy mniejszych odleglosciach cat 5e wyrabia bezproblemu.

Do kabla cat6 sa dedykowane specjalne wtyki RJ45(standardowe tez dzialaja no ale po cos te nowe chyba wymyslili eliminacja przesluchow czy tym podobnych efektow ubocznych....) z zewnatrz wygladaja tak samo ale roznia sie prowadzeniem par wewnatrz wtyczki[tutaj przyklad: http://www.lanshack.com/make_cat_6_cable.asp]. Dodatkowo znczenie ma to gdzie kabel jest ulozony czy nie gdzies w poblizu kabli zasilania elektrycznego itp. bo one generuja duza ilosc zaklocen. Jesli wina nie tkwi po stronie kabla to moze sprzet cos nie wyrabia chociaz 3com raczej zabawek nie robi, kwesta konfigu po stronie serwera??? Sam nie wiem.

 

Jak to nie pomoze to zamiast informatyka szukaj specjalisty od sieci z jakim sprzetem do analizy okablowania i certyfikacji, sprawdzi kable, sprzet a na konfigu tez raczej znac sie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że skoro generalnie działa, tylko co jakiś czas są przycinki jakieś, to raczej nie jest to wina kabla, a raczej jakiegoś algorytmu obsłgującego bufor....

 

gofeer - piszesz, ze 3com to mądre zabawki... i o to właśnie moim zdaniem chodzi... w konfiguracji jest wybrany zły algorytm ruchu pakietów i przez to pewnie jakiś bufor źle działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... co jakiś czas to jest określenie względne...

 

Z ciekawości poczytałem sobie specyfikacje tego sprzętu na stronie i widac, że ma to nie tylko zwykłe QoS, ale też dodatkowe funkcje do ograniczania transferu.

 

Wydaje mi się, że ktoś, kto konfigurował to pod 100Mbit włączył jakieś reguły flow control, żeby to jakoś działało... (skoro piszesz, że przy przejściu na 1Gbit przy 5 kompach odczuliście różnicę, to musicie niezłe transfery robić).

 

I teraz te sztywno ustawiane reguły powodują przycięcia, bo bufory switcha są zbyt małe, żeby trzymać takie ilości pakietów z "łącza" 1Gbit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie tak zastanowic to sugestia nitro ma chyba najwiekszy sens, albo ktos cos poustawial i bufor teraz nie wyrabia, albo generujecie w sieci tak duzy ruch ze bez wczesniejszych zmian sprzet nie wyrabia. Warto sprawdzic ta konfiguracje a takze pprzeprowadzic testy z mniejsza liczba stacj 2-3 i zobaczyc czy proble takze wystepuje. rozwiazanie moze byc takze rozbicie tego ruchu na 2 porty czyli sieciowka 2 portowa w serwie czy tez 2 i podlaczyc to pod 2 porty w switchu i ustawic to tak zeby ruch szedl do i od serwera przez podwojne lacze. Taki moj pomysl maly ale co do szczegulow to hmm... nie wiem jak to do konca zorganizowac.

 

A tak z ciekawosci jeszcze zapytam czym sprawdzasz gubienie pakietow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...