Skocz do zawartości
janio

Częstotliwośc Pic/agp A Fsb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czy mógłby mi ktoś objaśnić jaka jest zaleznośc między częstotliwością PCI AGP a częstotliwością FSB ? Tzn. O ile się zwiększa/zmniejszas Częśtotliwość AGP/PCI względem FSB ? Szukałem w wyszukawarce ale wyskakuje tego multum i trudno cokolwiek konkretnego tam znaleźc.

 

Może troche lamerskie pytanie, ale nie mam pojęcia jak to sie liczy :P

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci podać jak działają dzielniki na mojej płycie ( dzielnik dotyczy podziału częstotliwości szyny FSB na częstotliwość PCI i AGP) :

 

FSB-------dzielnik------PCI-------------AGP(PCIx2)

---------------------------------------------------------

100-120---- 1/3-------33-40------------- 66-80

121-151---- 1/4-------30.25-37.75----- 60.5-75.5

>=152------ 1/5------ 30.4 - ? ---------- 60.8 - ?

---------------------------------------------------------

Przy zmianach FSB zmiana dzielnika następuje automatycznie po przekroczeniu

podanych wyżej częstotliwości 120 i 151 MHz, dzielnika 1/6 niestety nie ma.

U Ciebie może to być trochę inaczej - szukaj dalej - ja te info o mojej płycie znalazłem na forum MSI na Tajwanie, a oczywiście w manualu ani słowa !

Pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, na Nforce2 (i bodajrze płyty niektórych prodcentów na KT880) maja zablokowane PCI/AGP na stałe na 33/66MHZ.

Płyty oparte na Via i Sis wykorzystują dzielniki. Czasamitrzeba je ręcznie przestawiać a czasami sie same zmieniają, wszystko zależy od producenta płyty.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Czy mógłby mi ktoś objaśnić jaka jest zaleznośc między częstotliwością PCI AGP a częstotliwością FSB ? Tzn. O ile się zwiększa/zmniejszas Częśtotliwość AGP/PCI względem FSB ? Szukałem w wyszukawarce ale wyskakuje tego multum i trudno cokolwiek konkretnego tam znaleźc.

 

Może troche lamerskie pytanie, ale nie mam pojęcia jak to sie liczy

Na twojej płycie dzielnik ustawiasz zworkami od FSB:

200 (100) to dzielnik 1/3

266 (133) - 1/4

333 (166) - 1/5

400 (200) - 1/6

Gdy używasz generatora w BIOS, to tylko podnosisz FSB, ale nie zmieniasz dzielników. Dla przykładu, gdy masz zworkami ustawione 266 (133), to gdy w BIOS dasz 166 dalej będziesz miał dzielnik 1/4 i bardzo wysokie PCI.

 

Oczywiście aby obliczyć PCI, mnożysz FSB przez dzielnik, czyli dla przykładu:

166 * 1/4 = 41,5MHz. AGP=2*PCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieku luk 1999 za info :) o to mi właśnie chodziło :D

 

Jeszcze jedno takie małe pytanie OT: Widziałem żę niektórzy ludzie piszą że padają im dyski kiedy mają za duże taktowanie PCI, czy PCI ma coś wspólnego z IDE ? Czy może z zasilaniem ?

 

Sorki a OT ;)

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Tak z ciekawości - na swoim procku masz odblokowany i zmieniony mnożnik, tak?

 

===EDIT======

Widzę, że coś jeszcze dopisałeś :)

Ogólnie nie powinieneś wychodzić z PCI powyżej 36,7MHz, bo to może po dłuższym czasie nieciekawie skończyć się dla twojego dysku.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Tak z ciekawości - na swoim procku masz odblokowany i zmieniony mnożnik, tak?

1684342[/snapback]

Nie :) Mnożkik mam zablokowany i jest usawiony na 11. FSB mam ustawione na 164 :D

Ale jak uzbieram kase na lakier przewodzący to bede go modował żeby go odblokować :D

 

A wracając do tematu to pomiędzy IDE a PCI jest jakieś połączenie ? Dlaczego za wysoka częstotliwość PCI zagraża dyskom ?

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak IDE i PCI są połączone, zwiększająć PCI zwiększasz częstotliwośc na szynie IDE (do pewnego stopnia to potrafi poprawić wydajnośc transferów z dysku ale dyski nie lubią wysokich taktowań). Baracudy4 miały takie coś że sporo egzemplarzy padało albo zaczęło świrować jak ludki przekraczali 37MHz, dla odmiany kuzyn ma 13GB Samsunga który biegał sobie na PCI 41MHzów i działa do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nF3 i nF4 jest jakoś dziwnie, niby mają tę blokadę ale wiekszośc płyt mających 4 gniazda SATA blokuje tylko 2. Nie wiem z czego to wynika, w temacie A64 dopiero raczkuje. Niech ktoś obatany jakoś to jasno wyłoży to bdę wdzięczny.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...