Skocz do zawartości
DrKleiner

Formatowanie Baterii

Rekomendowane odpowiedzi

Nazwa uzywana zamiennie. Przy czym ta pierwsza jest bardziej znana. Czy jest poprawna? Trudno powiedziec, ale wielu serwisantow takiej nazwy uzywa i nie mam tu na mysli byle pana Staszka, ktorego serwis polega na wymianie panelu i przelozeniu baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwa uzywana zamiennie. Przy czym ta pierwsza jest bardziej znana. Czy jest poprawna? Trudno powiedziec, ale wielu serwisantow takiej nazwy uzywa i nie mam tu na mysli byle pana Staszka, ktorego serwis polega na wymianie panelu i przelozeniu baterii.

1693557[/snapback]

 

Źródło:

http://www.fkn.pl/faq/faq/id__747/fdid__90/

„Formowanie baterii”, czasem niepoprawnie nazywane jej „formatowaniem” to prosty zabieg, jakiemu powinniśmy poddać wszystkie nowe baterie telefonów oraz stosować regularnie wobec tych baterii, które mają efekt pamięciowy (Ni-Cd, Ni-MH).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

formowanie (nie formatowanie jak ktoś powiedział - to nie są synonimy!!) nie jest żadnym dziwnym zjawiskiem.. Chodzi tu poprostu o zwykłe naładowanie "pustego" akumulatorka. Nie chcem wnikać w to czy można czy nie można.. ale nie powinno się zakłócać tego procesu. Być może telefon podłączony pod ładowarkę ciągnie prąd z ładowarki a nie z baterii tego nie wiem bo na telefonach sie nie znam. Po propstu nie powinno się stosować takich praktyk, że łądujemy nową baterię i zanim sie cała naładuje juz jej uzywamy.. bo wtedy może wystąpić efekt pamięciowy.. czyli akumulatorek niejako zapamięta do jakiego poziomu sie naładował i następnym razem bedzie łądował sie do tej włąsnie wartości..

12h to przyblizony czas.. bedziesz łądował 10 nic si enie stanie.. 14 tez nic.. chodzi o to żeby naładował sie do końca... (do maximum swojej pojemnosci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że musisz przeładować baterię. Przy formowaniu trzeba naładować baterię ponad miarę.

 

EDIT

Nie wiem jak u Ciebie ale większość komórek po przekroczeniu pewnego napięcia na baterii wyłącza ładowanie i mimo, że zasilacz jest podpięty bateria nie jest dalej ładowana. W tym celu należy wyciągnąć wtyczke i ponownie ją włożyć. Komórka wtedy przez jakiś czas będzie doładowywać baterię. Nie wykluczone, że będziesz musiał zrobić tak kilka razy.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest czasem tak, ze w najnowszych bateriach (Li-Ion lub jesli sie nie myle polimerowych) efekt pamieciowy nie wystepuje, przez co formowanie mozna pominac? Nie pisze tego jako stwierdzenia, tylko pytam bo gdzies mi sie o uszy obilo cos takiego. Wiec prosze o odpowiedz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie efekt pamięciowy właściwy występował w akumulatrkach niklowo kadmowych NiCd.. które co 4..6 cykli dołądowywania trzeba byo rożładowac całkiem i nałądować do pełna.. W nowszych juz tego efektu nei ma (lub jest mniejszy). Jednak pierwsze łądowanie (formowanie) powinno mieć miejsce (chyba :) ). Z resztą co szkodzi dla pewności potrzymać tą baterie 10h w ładowarce :) Nie wiem jak wy ale ja kupuje telefon raz na pare lat, więc nie forumję baterii co tydzień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak... podejrzewam że większość użytkowników telefonów wogle nie słyszała o czymś takim jak formowanie akumulatorów :) i baterie im śmigają... Naładuj raz... jeśli jesteś zapobiegliwy możesz potem rozładowć do końca baterie i jeszcze raz... choć nie wiem czy coś to zmieni. Poza tym wydaje mi się że w instrukcji do danego telefonu (i danej baterii) jest napisane czy trzeba ją formować , ile czasu i ile razy (ewentualnie jak często). Ja swoją formowałem raz podczas kupna motoroli jakieś 3 lata temu i chodzi do tej pory :) (a gwaranncja niezawdodnej pracy była na 1 rok - lithium ion )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...