Skocz do zawartości
kkwie

Irracjonalne Zachowanie Obrotów Na Wentylku

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Spotkał się ktoś może wcześniej z taką sytuacją odnośnie obrotów wentyla na procku. Otóż z moim mam taki problem: podczas normalnej pracy wentylek chodzi z prędkością 2200 - 2250(odczyt z speedfana i bisou) no i trzyma temperaturkę około 40 C(wydajność CPU do 5% -max). Sytuacje staje sie toche dziwna jak prcesor zaczyna intensywnie pracowac, na grach i na przykład jak puściłem prime95(CPU powyżej 75%) i wtedy obroty spadają do 1200 - 1300, oczywiście pociąga to za sobą temp., która sięga prawie 70C. :blink:

 

Bede wdzieczny za jakies propozycje rozwiazania problemu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, sprawdzilem. No i speedfan i bios nie kłamie:(, Zapuściłem jeszcze raz prime95 i zaczołem obserwować wiatrak, który w pewnym momencie zwolnił, przy tym słyszałem jakiś dzwięk( wydaje mi się że to była właśnie zmiana obrotów). Kiedy wyłączyłem prima, po upływie około 30 sekund wentyl przyśpieszył nieznacznie a parę sekund później przeskoczył na swoje obroty(2230 RPM). Wentyl mam box`owy.

 

Jezeli naprawdę zwalnia w takim razie, co to może być??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1300 a 2200 rpm to da sie zauważyć (a co niektórzy mogą to usłyszeć) i może jak zapuścisz prima szybko looknij na wiatrak czy zwalnia. Zatrzym też go na chwile i wtedy zobacz ile masz obrotów. Co do temp to sie nie martw ja sie przyzwyczaiłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

termistor ptc zamiast ntc?

- nie rozumiem o co pytasz, na marginesie wcale się bym nie zdziwił gdyby ten #$%# ze sklepu coś spartoczył.

2. Za słaba zasiłka?, czy tylko wentyl do wymiany wg. Ciebie nuras_en?

Edytowane przez kkwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak:

- zdejmij orginalny wentylator i zamiast niego załóż jakikolwiek inny - po to żeby procesor się nie spalił; orginalny wentyl zostaw podłączony pod płytę,

- przyłóż ręką do wentylator od strony wylotu

- włącz Prime czy jakiś program obciążający kompa

- na wyczucie sprawdź czy występuje znaczny spadek "dmuchu" - jeżeli faktycznie spadek jest z 2200 na 1200 to napewno to wyczujesz

 

Jeżeli nie ma spadku "dmuchu" to znaczy że czujnik świruje a ta słyszalna różnica w obrotach po obciązeniem i bez niego wynika ze spadku napięcia 12V pod obciązeniem. U mnie (zasilacz Codegen) pod obciążeniem napięcie wzrasta o około 0,5V (na lini 12V) co przekłada się na wzrost z około 2100 na 2200 - 2300 obrotów - niby tylko 100-200 RPM ale i tak słyszę :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to możliwe. Są dwie możliwości: zasilaczowi brakuje mocy lub na złączu ATX jest duży spadek napięcia, wywołany dużym poborem prądu.

#1 Jeżeli możesz to obniż częstotliwość pracy procka i sprawdź działanie wentyla.

#2 Najlepiej gdybyś posiadał miernik i zmierzył napięcia w dwóch miejscach: na jakimkolwiek molexie i na złączu od tego wentylatora.

#3 Ewentualnie możesz podłączyć inny wentylator pod molexa i porównać zmianę obrotów obydwu wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...