Skocz do zawartości
remczar

Poważny Problem - Komp Sie Zawiesza I Restartuje!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam powazny problem, z ktorym nie moge sobie poradzic.

Jakies 3 tygodnie temu zmienilem grafike na wymieniana ponizej i jakis czas po jej zainstalowaniu zaczely mi sie dziac dziwne rzeczy, tzn. dosyc czesto wiesza mi sie komputer i po kilku(nastu) sekundach sam sie restartuje. Myslalem, ze to wina zasialnia, gdyz mialem 300W, wiec wczoraj wymienilem na zasilacz wymieniony nizej (tj. 400W), niestety to nie rozwiazalo problemu i wszystko pozostalo bez zmian. Obserwowalem rowniez temperatury oraz napiecia za pomoca programu Everest, PC Probe (dodanego na plycie do mojej plyty glownej) oraz SpeedFan.Oto wyniki:

Płyta główna 30 °C (86 °F)

Procesor 40 °C (104 °F)

Dioda procesora 67 °C (153 °F)

Procesor graficzny 49 °C (120 °F)

Seagate ST3120026A 45 °C (113 °F)

 

Wentylatory

Procesor 2220 RPM

 

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.62 V

Aux 1.62 V

+3.3 V 3.30 V

+5 V 4.97 V

+12 V 12.16 V

-12 V -12.08 V

-5 V -4.58 V

 

Jednak BIOS pokazuje mi temperature CPU ponad 60 stopni, wiec wywnioskowalem, ze podaje temperature diody procesora. Niestety nie orientuje sie, jaka jest jej maksymalna wartosc i czy ta ktora ja mam nie jest za wysoka.

 

Probowalem znalezc najnowszy BIOS, lecz niestety ten ktory posiadam jest ostatnim jaki wyszedl.

Prosze o pomoc, gdyz nie wiem co mam zrobic i mecze sie z tym od kilku dni.

Pozdrawiam

 

P.S.

Komputer zawiesza sie przy normalnej pracy, tzn. przy uruchomionym GG, BitComet i pracy w internecie, a nawet w Wordzie. Czasem nawet sei zdaza, ze zaraz po zaladowaniu Windowsa, nie otwieram nic i sam sie restartuje. Moze to jest wina grafiki? jakas rabnieta kupilem. A kupilem ja w sklepie, a nie na zadnej aukcji, wiec powinno byc ok...a nie jest :(

Edytowane przez remczar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor 40 °C (104 °F)

Dioda procesora 67 °C (153 °F)

Mam wrazenie ze cos tu nie gra... 27 stopni roznicy miedzy dioda a czujnikiem na procku?? nie wiem co prawda gdzie ten czujnik jest umieszczony, ale u mnie w tym miejscu jest max 3-4 stopnie roznicy. czujnik umieszczony w srodku gniazda procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety wlasnie sie nie orientuje w temacie temperatur, wiec zalaczam tutaj screeny z obydwu programow.

 

no i ten plomyczek przy temperaturze diody jest zastanawiajacy :/

 

jesli tyo o to chodzi, to chcialem sie dowiedziec, czy wyczyszczenie radiatora i nalozenie pasty cos pomoze, czy trzeba zmienic chlodzenie na procesor ?

post-125683-1132704261_thumb.jpg

post-125683-1132704271_thumb.jpg

Edytowane przez remczar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauwazylem, ze najczesciej sie wiesza jak przegladam strony w necie, ale nie tylko wtedy.Moze dlatego ze wiekszosc czasu siedze w necie. Jak ogladam filmy, albo komp stoi wlaczony cala noc, wtedy nic sie nie dzieje. Uzywalem wczesniej Firefoxa i pomyslalem, ze moze zuzywa za duzo procka, wec przerzucilem sie na Opere, ale dalej to samo. Juz nie wiem co zrobic. :mur: moze cos z plyta glowna nie tak ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w biosie masz funkcję -DBi Output for AGP Trans--to ustaw na enabled.

 

tej funkcji w Biosie niestety nie ma, a jezeli chodzi o stara grafe, to mialem Ati Radeona 8500, ale po zmianie na GeForce juz formatowalem dysk i przeinstalowalem windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ruszałeś radiatora i procesora? Ja kiedyś miałem podobny problem.. zmieniałem chłodzenie i za słabo przykręciłem radiator na procesor i były też takie cyrki. Na Twoim miejscu bym zdjął radiator, posmarował jeszcze raz pastą i ponownie założył. Taka moja rada...

P.S. Taka różnica między socket a diodą procka jest zdecydowanie za duża - takie moje zdanie.

Edytowane przez Johnny Krawężnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ruszałeś radiatora i procesora? Ja kiedyś miałem podobny problem.. zmieniałem chłodzenie i za słabo przykręciłem radiator na procesor i były też takie cyrki. Na Twoim miejscu bym zdjął radiator, posmarował jeszcze raz pastą i ponownie założył. Taka moja rada...

P.S. Taka różnica między socket a diodą procka jest zdecydowanie za duża - takie moje zdanie.

nie ruszalem ani chlodzenia, ani procesora. plyte glowna z prockiem kupilem rok temu i wlasnie sie zastanawialem nad tym, zeby go odkrecic, przeczyscic i posmarowac na nowo pasta. sprobuje jeszcze tego.

 

ULLISSES: jesli chodzi o probe na nowym zasilaczu to wlasnie go zmienilem w poniedzialek i ciagle to samo...grafy innej jeszcze nie probowalem, bo nie mam narazie skad zalatwic...ale bede mial mozliwosc w niedziele.

 

 

dzieki panowie za wszystkie porady.

 

EDIT:

 

wlasnie przed chwila zauwazylem cos takiego: podczas normalnej pracy na kompie, mialem jeszcze wlaczonego winampa i zauwazylem, ze jak sie zwiesil obraz to jeszcze przez kilkanascie sekund muza grala normalni i dopiero wtedy sie zrestartowal. wczesniej tego nie zauwazylem, bo nie wlaczalem winampa.

ktos ma jakis pomysl?

Edytowane przez remczar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

To sie musi proc przegrzewać, odkręć chłodzenie, nałóż paste i przykręć spowrotem chłodzenie, a tak wogóle wentylator masz boxowy??:>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie oczyscilem caly radiator (troche syfu w nim bylo), wyczyscilem dokladnie stara paste i nalozylem nowa TITAN NANO BLUE i teraz mam temp procesora 33 stopnie, a diody procesora 52 stopnie, ale sie powoli zmniejsza. zobaczymy czy to cos da.

wentylator mam boxowy ale nie pamietam jaki model i firma.

 

EDIT:

niestety przed chwila znowu sie zwiesil :(

Edytowane przez remczar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzam memtestem...jest 250% i nie ma narazie bledow, ale wlaczylem program PC Probe od mojej plyty glownej i oprocz temperatur i predkosci wiatraka CPU jest:

Power Fan i w tym polu obok miga Power Fan below treshold !!

Chassis Fan - i tutaj tez jest chassis fan below treshold !!

 

co to jest??

czy to znaczy ze wiatraki za slabo sie kreca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 2 tysiaki to mało jak na boxowy cooler, zmieniałeś obroty wiatraka??

nie zmienialem bo sie na tym nie znam, wiem ze w biosie mam 10/15 czy jakos tak.

 

wlasnie odlaczylem jedna pamiec, ktora kupilem jakos tak przed grafika i moze to ona cos sie wali, bo to jakis no-name 256mb za 80 zeta.

 

EDIT:

 

sorki, maly blad. procka i wentyl kupilem osobno wiec to nie box.

 

EDIT 2:

 

przed chwila zaobserwowalem spadki predkosci wiatraka na CPU do przedzialu 300-400 i jednoczesnie wzrost napiecia 5v do wartosci 6,7V - 6,8V. nie mam pojecia skad sie to bierze.myslalem ze to moze listwa, do ktorej podlaczony jest komp, wiec przelaczylem go bezposrednio do gniazdka i dalej to samo....wczesniej tego nie bylo.

Edytowane przez remczar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem to już wcześniej napisać, ale się powstrzymałem - teraz piszę: weź sprawdź na jakimś DOBRYM zasilaczu. Może być nawet Modecom, ale bez Feel. Sprawdź też inne gniazdko.

 

Ogólnie wygląda na problem z zasilaniem, ale radzę jeszcze raz przetestować pamięci, lecz tym razem programem Gold Memory, bo MemTest może coś przeoczyć. GM jest do znalezienia w sieci. Wersja na FDD i BootCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje, ze to albo procesor jest rabniety, albo plyta glowan, bo wczoraj po kilku godzinach wieszal sie juz na stronie logowania windowsa i nie chcialo isc dalej. chyba sie procek przegrzewa. zastanawiam sie nad zmiana plyty i procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rdzeń masz ukruszony lekko.

naprawde nie mam pojecia co sie moze dziac, juz tyle rzeczy sprawdzilem. coraz powazniej zastananawiam sie nad kupnem plyty i procka. wiem, ze to nie ten dzial, ale moze cos byscie polecili do 500-600zlotych za komplet (tj. plyta, procek i cooler). myslalem o sempronie 2800+ 64bit boxowanym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie było o tym milion tematów ostatnio i zalecane jest je poczytać, ale jak już tu jestem, to powiem tak:

Jeśli chodzi o procka, to Sempron 64 bit z takim zegarem, na jaki Cię stać. O ile się nie mylę, to są 2 wersje (różnią się ilością pamięci cache).

Jeśli zaś chodzi o płytę, to (jeśli nic się nie zmieniło) w czołówce jest Gigabyte K8NS oraz Epox 8KDA3I.

 

Link godny polecenia:

http://egielda.com.pl/?str=art&id=158&action=all

 

Jedyne, co można zrobić, to sprawdzić procka i płytę oddzielnie. Jeśli będą ok, to złożyć z powrotem i sprawdzić jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie było o tym milion tematów ostatnio i zalecane jest je poczytać, ale jak już tu jestem, to powiem tak:

Jeśli chodzi o procka, to Sempron 64 bit z takim zegarem, na jaki Cię stać. O ile się nie mylę, to są 2 wersje (różnią się ilością pamięci cache).

Jeśli zaś chodzi o płytę, to (jeśli nic się nie zmieniło) w czołówce jest Gigabyte K8NS oraz Epox 8KDA3I.

 

Link godny polecenia:

http://egielda.com.pl/?str=art&id=158&action=all

 

Jedyne, co można zrobić, to sprawdzić procka i płytę oddzielnie. Jeśli będą ok, to złożyć z powrotem i sprawdzić jeszcze raz.

chodzi o to, ze prawdopodobnie nie zdazylbym nic wyszukac a tak obszernym dziale, bo zaraz bylby restart, ktory nastepuje srednio co 10 minut, ale wielkie dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...