Skocz do zawartości
arthi

Ile pradu zuzywaja komputery....?

Rekomendowane odpowiedzi

No od kiedy mam Neostrade komputer dziala do 12 godzin na dobe, gdyz czesto zostawiam go wlaczonego na cala noc zeby cos zassac.....no i nasuwa mi sie takie pytanie, ile te blaszaki ciagna pradu, ktos kiedys pisal ze w skali miesiaca jest to bardzo malo, nawet jakby komputer dziala 24godziny/dobe....czy wiecie moze cos wiecej....???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy jaki komputer.

Jak ktoś posiada 4 dyski, paltiera i kręconego Athlona Tbird z R9700 to napevno tanio go to nie wyniesie.

 

Athlon XP Palomino 60-70W

GF2 - 8W

GF2MX - 4W

GF4/R9700 ~30W

HDD - 15W

chipset - 15W

 

Te wartości mogą być inne bo prodecenci chipsetów lub dysków raczej nie podają ile ich produkty poberają pradu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogelo 100zl za miesiac - a co ty boiler masz 1,5KW w kompie, moj serwer na pentiaku 100, 112mb ram, s3 trio, 4,3gb hdd, plyta na mvp3 pobiera przez caly miesiac pracy non stop 7-8zl >>> to niech twoj komp 5 x tyle pobiera ti o tak wijdzie 35zl za miesiac pracy non stop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj ktoś już pisał o tym, mi komputer bierze prądu za 100 zł miesięcznie.

Chyba Cie facet popierdzielilo, ja zaplacilem za 6 miesiecy ostatnio fakture 190zl, przez 4 miesiace mieszkania od polowy sierpnia - tydzien przed wprowadzeniem sie robilem remont, a to i tak bylo duzo poniewaz przez polowe wrzesnia bylo zimno i centralne do tego nie dzialalo i dogrzewalismy sie olejakiem (s<span style="color:red;">[ciach!]</span>el bierze sporo pradu - jak szedl olejak i komp rownoczesnie to licznik popierdzialal tak 1 obrot na 10sec. W najbardziej ekstremalnym przypadku zuzycia pradu nie zaplace wiecej za pol roku jak 300zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale macie problemy, wytrzaskać amperomierz prądu zmiennego (tak do 10A styknie) wszystko powpinać w jedeą listwę, albo złodziejkę, wstawić apmerniaka do w szereg odpalić wszystko i zobaczyć ile amper sobie zjada sprzęt. Aby było dokładnie to przez 60min robić odczyt co np 5 min - całość usrednić i potem razy 230V i wyjdą wam waty. policzyć ile na godzinę i wyjdzie ci cena godziny potem razy 31 dni i masz ile za miecha - ot i to tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy jaki komputer.

Jak ktoś posiada 4 dyski, paltiera i kręconego Athlona Tbird z R9700 to napevno tanio go to nie wyniesie.

 

Athlon XP Palomino 60-70W

GF2 - 8W

GF2MX - 4W

GF4/R9700 ~30W

HDD - 15W

chipset - 15W

 

Te wartości mogą być inne bo prodecenci chipsetów lub dysków raczej nie podają ile ich produkty poberają pradu.

Axel....coski za mało policzyełs skoro zasilacze 260 W nie daja często rady :):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogelo 100zl za miesiac - a co ty boiler masz 1,5KW w kompie, moj serwer na pentiaku 100, 112mb ram, s3 trio, 4,3gb hdd, plyta na mvp3 pobiera  przez caly miesiac pracy non stop 7-8zl >>> to niech twoj komp 5 x tyle pobiera ti o tak wijdzie 35zl za miesiac pracy non stop

Jak wy do wafla liczycie ze wam wychodzi 100 zł za kompa ????

 

Przy cenie około 30 gr/KWh :

100zł/miesiąc =33.3 KWh/ misiąc

33KWh/mieiąc = ok. 1KWh / dobę

1KWh/24h.....wychodzi około 40 [W]

No chyba mi nie powiecie że kompy powieraja 40 W ??? !! hhehehe

No chyba że macie taryfe za energie dla przymysłu .....

Monitor poza tym też ciągnie nawt w stnad-by.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj ktoś już pisał o tym, mi komputer bierze prądu za 100 zł miesięcznie.

matka by mnie wyeksmitowala gdyby tak bylo :twisted:

jesli komp zre ci pradu za 100 miesiecznie to nie chce wiedziec ile pralka, lodowka i inne dżingle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogelo 100zl za miesiac - a co ty boiler masz 1,5KW w kompie, moj serwer na pentiaku 100, 112mb ram, s3 trio, 4,3gb hdd, plyta na mvp3 pobiera  przez caly miesiac pracy non stop 7-8zl >>> to niech twoj komp 5 x tyle pobiera ti o tak wijdzie 35zl za miesiac pracy non stop

Jak wy do wafla liczycie ze wam wychodzi 100 zł za kompa ????

 

Przy cenie około 30 gr/KWh :

100zł/miesiąc =33.3 KWh/ misiąc

33KWh/mieiąc = ok. 1KWh / dobę

1KWh/24h.....wychodzi około 40 [W]

No chyba mi nie powiecie że kompy powieraja 40 W ??? !! hhehehe

No chyba że macie taryfe za energie dla przymysłu .....

Monitor poza tym też ciągnie nawt w stnad-by.

Aż mi sie nie chce wierzyć...moze mi sie coś pojebało...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Przy cenie około 30 gr/KWh :

100zł/miesiąc =33.3 KWh/ misiąc

33KWh/mieiąc = ok. 1KWh / dobę

1KWh/24h.....wychodzi około 40 [W]

 

100/0.3=333,3 kWh hmm...jak dla mnie to duzo

czyli ok 11 kW na dobe co nam daje ok 450 W

I tak za duzo.

U mnie w sieci stoi serwer /160 MMX, HDD, S3 Trio, ale monitor wylaczony / koszt to okolo 20 zł miesiecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wy do wafla liczycie ze wam wychodzi 100 zł za kompa ????

 

Przy cenie około 30 gr/KWh :

100zł/miesiąc =33.3 KWh/ misiąc

33KWh/mieiąc = ok. 1KWh / dobę

1KWh/24h.....wychodzi około 40 [W]

No chyba mi nie powiecie że kompy powieraja 40 W ??? !! hhehehe

No chyba że macie taryfe za energie dla przymysłu .....

Monitor poza tym też ciągnie nawt w stnad-by.

 

Aż mi sie nie chce wierzyć...moze mi sie coś pojebało...:)

 

 

Do ostatniej chwili wszystko dobrze. Czyli 120 W przex 8 godzin

Zasilacze i wszystkie urządzenia mają podaną moc maksymalną, a to nie żarówka. Mój sam monitor jest max 130W. Pobór mocy w stand-by jest regulowany normą TCO 99 czy taka jaką spełnia monitor - te dane sa podane w instrukcji monitora. Ale..

1.Moce sa podawane przy napieciu 230V a u nas jest na razie 220, co juz daje pare procent mniej

2. Proc moze wydzielać 70W ale przy pełnym obciażeniu.. a przy przegladaniu stron czy pracy jako serwer netu to mniej niz połowę. To samo dotyczy grafa.

 

3. Pozostałe urządzenia podobnie - nagrywarka jak nie pracuje...

 

Średnio wyjdzie pewnie z 60 W -70W a a wtzw spoczynku na pewno mniej.. tym samym te 100 zł moze sie zgadzaźć. Sporo, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co sie sprzeczac - takie suche wyliczenia nie podaja prawdy tylko rzad wielkosci (wiadomo ze komp przy pelnym obciazeniu zre wiecej pradu niz jak tylko cos sciagamy, do tego monitor nie jest wlaczony 24h na dobe itd)

IMHO najlepszy sposob - dogadac sie z elektrykami jak chodza i wymieniaja liczniki i odkupic taki zabytek (bo nowe liczniki to droge) i wpiac miedzy gniazdko a listwe zasilajaca i bedziemy wiedzieli ile dokladnie komp zre nam pradu

 

PS nie zawsze kozystne jest chwalenie sie tym co przeczytamy na tym liczniku przed rodzicami/zona/... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wy do wafla liczycie ze wam wychodzi 100 zł za kompa ????

 

Przy cenie około 30 gr/KWh :

100zł/miesiąc =33.3 KWh/ misiąc

33KWh/mieiąc = ok. 1KWh / dobę

1KWh/24h.....wychodzi około 40 [W]

No chyba mi nie powiecie że kompy powieraja 40 W ??? !! hhehehe

No chyba że macie taryfe za energie dla przymysłu .....

Monitor poza tym też ciągnie nawt w stnad-by.

 

Aż mi sie nie chce wierzyć...moze mi sie coś pojebało...:)

 

 

Do ostatniej chwili wszystko dobrze. Czyli 120 W przex 8 godzin

Zasilacze i wszystkie urządzenia mają podaną moc maksymalną, a to nie żarówka. Mój sam monitor jest max 130W. Pobór mocy w stand-by jest regulowany normą TCO 99 czy taka jaką spełnia monitor - te dane sa podane w instrukcji monitora. Ale..

1.Moce sa podawane przy napieciu 230V a u nas jest na razie 220, co juz daje pare procent mniej

2. Proc moze wydzielać 70W ale przy pełnym obciażeniu.. a przy przegladaniu stron czy pracy jako serwer netu to mniej niz połowę. To samo dotyczy grafa.

 

3. Pozostałe urządzenia podobnie - nagrywarka jak nie pracuje...

 

Średnio wyjdzie pewnie z 60 W -70W a a wtzw spoczynku na pewno mniej.. tym samym te 100 zł moze sie zgadzaźć. Sporo, nie?

 

No troszke przasadziłes....220 czy 230 to żadna róznica a poborze mocy 4%......a monitor jak wyświetla to ssie 1.4 A co w języku zulugula znaczy 1.4 *220 =308 waciorów...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No troszke przasadziłes....220 czy 230 to żadna róznica a poborze mocy 4%......a monitor jak wyświetla to ssie 1.4 A co w języku zulugula znaczy 1.4 *220 =308 waciorów...:)

nie 220V a 230V od listopada jest. a co do reszty. gdyby 100 zł wychodziło za kompa to bym musiał elektrownie mieć własną. ostatnio dostałem rachunek na 320 zł - w domu mam 3 kompy: jeden robi za serw a reszta to ojca i moje maleństwo (patrz podpis) - moje chodzi 24h ojca około 12h serw też 24h gdyby wychodziło 100 zeta od kompa to wynika z tego że pralka, lodzira, kuchenka elektryczna i cała maść innych sprzetów AGD mieści się w 20 zł - jakoś ie daje temu wiary 8O

PS rachunek za prondziaka jest przeca co 2 miechy a nie co miecha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam bredzicie moj rachuneczek za prad miesci sie zawsze w 200 zeta za 2 miechy, komp lazi 24h wiec pewnie kosztuje max jakies 40 zeta na 2 miechy

a u mnie rachunek za m-c wynosi koło 40-45 pln. KOmp chodzi ok. 8h na dobę. A prócz niego przecież używa sielodówki, pralki (przynajmnije raz na tydzień), żelazka,czjanika bezprzewodowego no i oczywiście światła (o innych duperelach nei wspominając). Więc ten komp może mnie "kosztować" góra jakies 10-15 pln miesięcznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy pomnożyć. Przyjmijmy, że komp z monitorem to 300W.

Liczymy:

300W/sekunde czyli 300*60*60=1080000W-już mamy 1h

Teraz razy 24=25920000W. To jest na dobę. Dzielimy to przez KWh, czyli 3600000W i otrzymujemy na dobę 7.2 KWh*0,30gr=2,16zł.

Czyli miesiąc to jakieś 64,8zł. W rzeczywistości jest o wiele mniej, bo te 300W to ciągnie mało, który komp z monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rzeczywistości jest o wiele mniej, bo te 300W to ciągnie mało, który komp z monitorem.

Ale przeciez zasilacze nie maja 100% sprawnosci... wiec nie jest mniej, a raczej wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy jaki komputer.

Jak ktoś posiada 4 dyski, paltiera i kręconego Athlona Tbird z R9700 to napevno tanio go to nie wyniesie.

 

Athlon XP Palomino 60-70W

GF2 - 8W

GF2MX - 4W

GF4/R9700 ~30W

HDD - 15W

chipset - 15W

 

Te wartości mogą być inne bo prodecenci chipsetów lub dysków raczej nie podają ile ich produkty poberają pradu.

Axcel....coski za mało policzyełs skoro zasilacze 260 W nie daja często rady :):):)

Ale zawsze trzeba doliczać te +100W. Zasilacz 300W może mieć problemy z pociągnięciem sprzętu, który bierze 200W. Pamiętaj, że zasilacz nie może być na styk bo sie zjara, a na dodatek musi utrzymywać napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy pomnożyć. Przyjmijmy, że komp z monitorem to 300W.

Liczymy:

300W/sekunde czyli 300*60*60=1080000W-już mamy 1h

Teraz razy 24=25920000W. To jest na dobę. Dzielimy to przez KWh, czyli 3600000W i otrzymujemy na dobę 7.2 KWh*0,30gr=2,16zł.

Czyli miesiąc to jakieś 64,8zł. W rzeczywistości jest o wiele mniej, bo te 300W to ciągnie mało, który komp z monitorem.

1. co masz / miales z matmy ?

2. jesli komp ciagnie 300w na sekunde to ja bym juz dawno zbankrutowal

bo jak sam policzyles to jest 1080000W na godzine czyli 1080 kW / godzine ;]]]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilowatogodzina jest jednostka zużycia energii elektrycznej. 1 kilowatogodzina (kWh) jest to taka ilość energii, którą zużyje urządzenie o mocy 1 kilowata (kW) pracujące w ciągu godziny (h).

 

Zużytą energię oblicza się więc przez pomnożenie mocy urządzenia przez jego czas pracy

 

MOC URZĄDZENIA * ILOŚĆ GODZIN PRACY URZĄDZENIA = ILOŚĆ ZUŻYTEJ ENERGII

 

Przykład:

x [W] = x/1000 [kW]

Godzin w miesiącu jest 30,5 x 24 = 732[h]

Więc zużyta moc wynosi:

x/1000 * 732 [kWh]

Otrzymaną wartość pomnożyć przez stawkę i cena już jest.

dla x= 300 [W]

i ceny 0.3 zł za 1[kWh]

wychodzi 65,88

Ale ta stawka coś mi się nie podoba - poszukam rachunku z energetyki to zweryfikuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.zek.pl/ok/taryfa/taryfa_2k2.html Mi wyszło 0.372 [zł/kWh] Więc przy 300 W pobieranych 24 h / dobę otrzymujemy: 80,69

tylko masz 1 zasadniczy blad w zalozeniach - 300W to moga ciagnac ale ze 2 kompy a nie 1 :!:

jak mowilem najlatwiej podlaczyc licznik i wyjdzie ze typowy komp pracujacy 24h na dobe nie zuzywa wiecej pradu niz za 40-50zl (i to tez w przypadku kiedy monitor wlaczony non-stop)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest przykład - masz wzór policz sobie dla siebie - jak tak się ofiarujesz to zmież wszyscy Ci podziękują (albo zbesztają jak wyniki będą się niepodobać) - ja mam przerwane przewody w multimetrze i nie za bardzo chce mi się kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wy do wafla liczycie ze wam wychodzi 100 zł za kompa ????

 

Przy cenie około 30 gr/KWh :

100zł/miesiąc =33.3 KWh/ misiąc

33KWh/mieiąc = ok. 1KWh / dobę

1KWh/24h.....wychodzi około 40 [W]

No chyba mi nie powiecie że kompy powieraja 40  W ??? !! hhehehe

No chyba że macie taryfe za energie dla przymysłu .....

Monitor poza tym też ciągnie nawt w stnad-by.

Aż mi sie nie chce wierzyć...moze mi sie coś pojebało...:)

 

Do ostatniej chwili wszystko dobrze. Czyli 120 W przex 8 godzin

Zasilacze i wszystkie urządzenia mają podaną moc maksymalną, a to nie żarówka. Mój sam monitor jest max 130W. Pobór mocy w stand-by jest regulowany normą TCO 99 czy taka jaką spełnia monitor - te dane sa podane w instrukcji monitora. Ale..

1.Moce sa podawane przy napieciu 230V a u nas jest na razie 220, co juz daje pare procent mniej

2. Proc moze wydzielać 70W ale przy pełnym obciażeniu.. a przy przegladaniu stron czy pracy jako serwer netu to mniej niz połowę. To samo dotyczy grafa.

 

3. Pozostałe urządzenia podobnie - nagrywarka jak nie pracuje...

 

Średnio wyjdzie pewnie z 60 W -70W a a wtzw spoczynku na pewno mniej.. tym samym te 100 zł moze sie zgadzaźć. Sporo, nie?

 

No troszke przasadziłes....220 czy 230 to żadna róznica a poborze mocy 4%......a monitor jak wyświetla to ssie 1.4 A co w języku zulugula znaczy 1.4 *220 =308 waciorów...:)

Nie dokładnie. W watach [W] liczy się moc czynną a wzór to P=U*I*cos (fi)

gdzie fi to kąt przesunięcia fazoewgo między prądem a napięciem, fi = 0 tylko gdy mamy do czynienia z obciążeniem o charakterze czysto rezystancyjnym (np. grzałka) a monitor będzie pewnie miał obciążenie indukcyjne, więc fi bedzie różne od zera a z tego wynika że cos (fi) będzie mniejsze od 1 a więc moc będzie w zależności od wartości fi mniejsza niż ta którą wyliczyłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy pomnożyć. Przyjmijmy, że komp z monitorem to 300W.

Liczymy:

300W/sekunde czyli 300*60*60=1080000W-już mamy 1h

Teraz razy 24=25920000W. To jest na dobę. Dzielimy to przez KWh, czyli 3600000W i otrzymujemy na dobę 7.2 KWh*0,30gr=2,16zł.

Czyli miesiąc to jakieś 64,8zł. W rzeczywistości jest o wiele mniej, bo te 300W to ciągnie mało, który komp z monitorem.

1. co masz / miales z matmy ?

2. jesli komp ciagnie 300w na sekunde to ja bym juz dawno zbankrutowal

bo jak sam policzyles to jest 1080000W na godzine czyli 1080 kW / godzine ;]]]

Z matmy mam 5.

A po drugie kWh to nie jest 1000W, więc nie otrzymujemy 1080 kWh. Kilowatogodzina to 3600000W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z matmy mam 5.

A po drugie kWh to nie jest 1000W, więc nie otrzymujemy 1080 kWh. Kilowatogodzina to 3600000W.

To się zabierz za fizykę - jednoski Ci się nie zgadzają i jakieś brednie wypisujesz. kWh to jeden kilowat obciążenia przez jedną godzinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...