Skocz do zawartości
darch

Komp do Akademi rolniczej na 10 lat plus (litania)

Rekomendowane odpowiedzi

ad 2 - racja, co za lama nie zalacza sobie alarmu i shutdowna , posiadajac taka opcja w biosie ?

Gorzej - żadna płyta MSI nawet nie ruszy bez wiatraka (ostatnio miałem prawdziwy kłopot - reset biosu, a w domu żadnego wentyla). Nie wiem jak jest u innych producentów, ale sądzę, że ochrona przed brakiem wentyla jest standardowo włączona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak padnie wentyl na P4 to spali sie on tak samo ladnie jak Athlon.

Ciekawe. Wiesz to z własnego doświadczenia, czy może miałeś objawienie?

A mozesz mi powiedziec ile ciepla wydziela P4???

Z tego co sie orientuje P4 wydziela mniej wiecej tyle samo co Athlon lub nawet wiecej - juz nie pamietam ile dokladnie. Malo tego wedlug mnie jesli juz cos mialoby sie palic (co nie jest juz takie latwe ze wzgledu na zabezpieczenia montowane na plytach) to P4 szybciej odzejdzie do krainy wiecznego krzemu niz Athlon. Dlaczego???Chocby dlatego, ze ma duzo nizszy prog maksymalnej temperatury, przy ktorej sie pali. Jak chcesz, to mozesz to nazwac objawieniem.

 

Ten wywod oparlem tylko na moich przemysleniach i danych procesorow, ktore z reszta juz ledwo pamietam. Ktos moze sie ze mna zgadzac lub nie - jak chcesz.

 

Nie stac mnie na testy typu, ktory procesor szybciej padnie - jak mi dasz kase na sprzet, to nie ma problemu - przeprowadze odpowiednie testy i wtedy okaze sie czy to co tu napisalem jest prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprewno HT bo to teraz nowy standart dla aplikacji biurowych! więc 3.06 na Granite Bay (Dual DDR też nowość) w końcu jak ma służyć na długi czas to muszą być najnowsze technologie . PS. 10lat lool jak będzie przez 10lat używała jednego oprogramowania to jej nawet do końca życia starczy :) znaczy do końca życia proca :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zxc - chyba nie wziales pod uwage limitu cenowego

 

A teraz info dla niedowiarkow, ze wedlug mnie P4 padnie szybciej od Athlon'a. Popieram teraz swoj wywod na informacjach znalezionych na stronach www producentow obydwuch typow procesorow:

 

AMD Athlon XP 2600+ / 2700+ (2083 MHz / 2167 MHz - obydwa na magistrali 333MHz i w technologii wykonania 0,13 mikrona):

 

Vcore: 1,65 V

Thermal Power Typical: 62 W

Thermal Power MAX: 68,3 W

Maximum Die Temperature: 85 C

 

 

Intel Pentium 4 2600:

 

Vcore: 1,525 V

Thermal Design Power: 62,6 W = Thermal Power Typical u AMD

Maximum Tcase: 72 C - tylko tego nie jestem do konca pewien - wedlug mnie ta temperatura oznacza smierc procka, ale prosze mnie poprawic jesli sie myle.

 

Intel Pentium 4 2000:

Vcore: 1,525 V

Thermal Design Power: 54,3 W ,a przy napieciu 1,5 V = 52,4 W

Maximum Tcase: 69 C ,a przy napieciu 1,5 V = 68 C

 

Celowo zamiescilem dwa rodzaje prockow P4, aby pokazac, ze w obu przypadkach Athlon jest wytrzymalszy od P4 na wyzsze temperatury od 13 C do nawet 16 C co juz jest duza roznica.

 

A oto zrodla, z ktorych korzystalem (pliki w PDF'ie do sciagniecia ze stron producentow prockow):

 

Intel - dzial 5.1.1, strona 64

 

AMD - dzial 7.1, strona 27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh... znalazlem blad w moim ostatnim poscie - no coz - zdarza sie.

 

Juz wyjasniam o co chodzi:

Przy P4 2600 napisalem "Thermal Design Power: 62,6 W = Thermal Power Typical u AMD" - otoz jak sie okazuje "Thermal Design Power: 62,6 W" to maksimum, a nie jak napisalem norma.

 

Przepraszam za swoj blad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz CyberDe@th. Może i P4 wydziela więcej ciepła i producent podaje mniejszą tolerancje temperatury, ale ma on także bardziej rozbudowane zabezpieczenia w postaci diody termicznej zintegrowanej z jądrem procesora. Algorytm zabezpieczenia wygląda w ten sposób, że przy osiągnięciu odpowiedniej temperatury procesor zwalnia (dlatego niektóre serwisy internetowe sugerowały, że przy dziadowskim chłodzeniu zamiast np. P4 2GHz masz 1GHz), a jeśli to nie wystarczy to jest on zatrzymywany. Zintegorwanie diody termicznej z jądrem zapewnia odpowiednio szybką reakcję.

 

Nie jestem wielbicielem Tomshardware i uważam, że ich recenzje są mocno naciągane, ale film który mozna znaleźć na ich stronie mnie przekonuje (oczywiście używają tam starej płyty głównej dla Athlona nie mającej zabezpieczenia przed przegrzaniem, ale nasza dyskusja nie dotyczy Athlona tylko P4).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznac, ze nie czytalem calej dokumentacji do P4, ale rzeczywiscie byla kiedys mowa o takich zabezpieczeniach i tu musze sie z Toba zgodzic... Jednak osoby mowiace o paleniu Athlonow nie biora pod uwage, ze wlasciwie wiekszosc nowych plyt glownych ma wbudowana ochrone tychze prockow przed przegrzaniem. W kazdym badz razie uwazam, ze smialo mozna juz zakoczyc dyskusje na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...