Skocz do zawartości
Slayer

Jaki Program Do Tworzenia Skryptów Dla Windows ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Chodzi o to, by skrypt ( lub np. exe-bat) tworzył codziennie kopię systemu na serwerze. Zna ktoś może jakiś generator skryptów albo coś podobnego, ew. w miarę przystępny edytor ( narazei mam notatnik :P)?

Edytowane przez Slayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od tego ze pliki o rozszerzeniu EXE nie są skryptami i wymagają kompilacji do kodu maszynowego a skrypt jak by ktoś nie wiedział to zestaw instrukcji, dla programu który je wykona zgrubsza nazwanego hostem

 

do stworzenia plików .exe potrzeba kompilatora i znajomości języka wyższego stopnia takiego jak C i pochodne lub lub jakiegoś innego którego zrozumie kompilator, można krócej przez asemblera ale i tu potrzeba kompilatora i trochę większej wiedzy :D

do tworzenia plików .bat .cmd wystarczy notatnik

na serwerze raczej przyda się tobie znajomość języka skryptowego windows i plików .vbs ma większe możliwości

 

generatorem skryptu jestes ty, a program ktorego szukasz to debugger

 

skrypt nie jest programem, program nie jest skryptem .exe jest programem a .bat to inna historia ....

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj się trochę mylisz... programem można nazwać wszystko co zawiera algorytm działani komputera i przetwarza dane... jeśli skrypt to robi to jest programem :)

przykro mi ze nie rozumiesz różnicy miedzy skryptem a programem :cry:

ale spróbuje jeszcze raz, program moze się wykonać sam (w dużym skrócie) a skrypt jest wykonywany a w zasadzie interpretowany przez inny pogram (lub skrypt) samej zawartości pliku skryptu procesor nie wykona a szkoda bo produkcja programów była by tansza nie potrzeb by było drogich KOMPILATORÓW

 

"jeśli skrypt to robi to jest programem"

skrypt niczego nie robi, jest tylko nośnikiem informacji !!!!!!!!!!!!!(!)

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz mi powiedzeić ze prawie absolwent polibudy wrocławskiej z informatyki nie rozumie różnicy między skryptem i programem? :) :lol:

 

To Ty błędnie interpretujesz słowo program.. program - ciąg poleceń dla komputera, które przetwarzają dane wejsciowe w dane wyjściowe... Nawet pralka wiatka ma swój program zapisany w programatorze mechanicznym.

 

Poroównujesz słow program ze skryptem... a słowa te nie są na tym samym poziomie abstrakcji. Program to tak jak napisałęm wyżej. Natomiast skrypt to szczególny rodzaj zapisania programu...

 

program moze się wykonać sam (w dużym skrócie) a skrypt jest wykonywany a w zasadzie interpretowany przez inny pogram

Twój "program" wymaga procesora żeby się wykonać... czyli hardwaru, podobnie skrypty wymagają czegoś co je obsłuży - softwaru. Różnica stosunkowo niewielka. Jeśli bym się uparł to zrobiłbym hardware który by potrafił przetwarzać jezyk skryptowy i co wtedy? Poza tym "programy" naogół także wymagają innego softwaru żeby się uruchomić... którym jest system operacyjny.

 

Co do procesorów to chciałbym jeszcze nadmienić, że osobiście zaprojektowałem 2 procesory (RISC), z których 1 zrealizowano fizycznie. Więc wydaje mi się że nie musisz mi tłumaczyć co moze a czego nie może procesor.. :)

 

Poza tym.. nie wiem czy wiesz, ale jezyki interpretowane są bardzo powolne. I nie mają szans w porównaniu z jezykami wykorzystującymi kompilację.

 

Kompilatory nie są takie drogie... drogie są środowiska programistyczne.

 

 

skrypt niczego nie robi, jest tylko nośnikiem informacji !!!!!!!!!!!!!(!)

a program w wersi skompilowanej coś robi? To jest tylko tona liczb. I także jest nośnikiem informacji dla procesora... Który i tak nie zrozumiałby programu gdyby nie system operacyjny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz mi powiedzeić ze prawie absolwent polibudy wrocławskiej z informatyki nie rozumie różnicy między skryptem i programem?

Właśnie dlatego Polska nauka jest w tak opłakanym stanie :cry:

 

To Ty błędnie interpretujesz słowo program.. program - ciąg poleceń dla komputera, które przetwarzają dane wejsciowe w dane wyjściowe...

tylko ze skrypt to ciąg poleceń dla programu

 

Co do procesorów to chciałbym jeszcze nadmienić, że osobiście zaprojektowałem 2 procesory (RISC), z których 1 zrealizowano fizycznie. Więc wydaje mi się że nie musisz mi tłumaczyć co moze a czego nie może procesor..

wiesz ja jak miałem 2 lata to na śliniaczku narysowałem mały sumator wplotłem w to komparator i wyszła mi jednostka ALU :lol2:

 

Poza tym.. nie wiem czy wiesz, ale jezyki interpretowane są bardzo powolne. I nie mają szans w porównaniu z jezykami wykorzystującymi kompilację.

nie wydaje mi się żebyś wiedział co piszesz i co ja napisałem ani o czym toczy się ta dyskusja, język interpretowany jest właśnie zawarty w skrypcie który dlatego jest skryptem a nie programem

 

a program w wersi skompilowanej coś robi? To jest tylko tona liczb. I także jest nośnikiem informacji dla procesora... Który i tak nie zrozumiałby programu gdyby nie system operacyjny

program napisany bez wykorzystania procedur zawartych w systemowe a jedynie wykorzystujący przerwania systemu BIOS wykonywany jest przez procesor bez potrzeby obecności systemu operacyjnego, no jako prawie absolwent powinieneś to wiedzieć chyba ze to w programie nauczania dopiero będzie :lol2:

inna sprawa ze dzisiejsze procesory są zgodna ze standardem x86 nie w sposób rdzenny ale muszą sobie tłumaczyć instrukcje, do tego jest tzw. mikrokod ale to inna historia

jako rzekomy twórca procesora powinieneś wiedzieć po co są te "liczby", przyłóż się bardziej do nauki bo jesteś w lesie

 

Twój "program" wymaga procesora żeby się wykonać... czyli hardwaru, podobnie skrypty wymagają czegoś co je obsłuży - softwaru. Różnica stosunkowo niewielka. Jeśli bym się uparł to zrobiłbym hardware który by potrafił przetwarzać jezyk skryptowy i co wtedy? Poza tym "programy" naogół także wymagają innego softwaru żeby się uruchomić... którym jest system operacyjny.

tak czy inaczej będziesz musiał użyć programu który przełoży wszystko na kod maszynowy przeliczy adresy itd...

bo jak wiesz procesor nie działa w oparciu o zmienne ale o adresy, a pamięć to nie zmienna tylko obszar opisywany adresami o konkretnym początku i końcu itd...

 

podążając twoim tokiem rozumowania dochodzimy do zasadniczego pytania PO CO JEST SŁOWO SKRYPT ? ktoś się chyba pomylił jakiś nadgorliwiec szaleniec :blink:

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze jakis sqj mu przetłumaczy bo ja trace cierpliwość i prawdę muwiac sie uśmiałem :D. Albo mnie popraw ktoś...

 

zrozum, że słowo program NIE JEST nierozerwalnie związane ze skompilowaną wersją. Po prostu przyjeło się tak nazywać skompilowany kod. Ja rozumiem czym się różni skrypt od skompilowanego "programu".. ale zrozum, że cokolwiek co przetwarza dane jest programem - przepisem dla ogólnie pojętego komputera na przejście od danych do wyniku. Dam inny przykład... automaty komórkowe... (Cellular automata - poszukaj w necie jak nei wiesz co to). Jest to zbiór protstych automatów, które w bardzo prosty sposób zmieniają swoje stany.. w zalezności od swoich sąsiednich komórek. Gdyby to przedstawić w formie pixeli.. to automaty takie moga np narysowac nawet bardzo skomplikowane wzorki, np fraktale (zobacz trójkąt sierpińskiego)... to jaki wyjdzie wzorek zalezy od stanu poczatkowego - co można potraktować jako dane wejsciowe.. a reguły rządzace komórkami automatu można nazwać programem... bo prowadą one do jakiegoś rozwiazania (narysowanie fraktala). Tu nie ma mowy zupełnie o jakimś kodzie, języku programowania, skrypcie.. a PROGRAM JEST.

 

Musisz sie po prost pogodzić z faktem, że ludzie mają mentalność do wąskiego postrzegania pewnych zagadnień, co jużnieraz widziałem na forum... (przykład - dioda LED.. kazdy wie że świeci... ale już nikt nie zastanawia się jakie konsekwencje niesie za sobą słowo DIODA... :) )

 

i jeszcze pare pytań i spostrzerzeń...

 

spróbuj uruchomić jakiś sensowny, obecnie stosowany program bez choćby zalążka systemu operacyjnego... nawet fdisk wymaga interpretera poleceń command.com.

 

zastanawiałeś sie kiedyś dlaczego mówi sie programować coś, na komputerze, komputer, oprogramowanie... dlaczego programy w basicu nazywane sa programami skoro basic ma swój intepreter?

 

dlaczego nie mówi się, że oskryptowujesz komputer? Po prostu patrzysz zawężonym wzrokiem na słowo program.. utożsamiasz program ze skompilowaną wersją kodu, a kiedyś za czasów pierwszych komputerów programem były dziurki na kartach wkładanych do optycznego czytnika...

 

zależność między skryptem i programem jest taka, jak między polonezem i samochodem.

 

zatem dochodzimy do odpowiedzi na zasadnicze pytanie... PO CO JEST NAZWA POLONEZ? skoro każde auto mógłoby być nazywane po prostu samochodem... :wink:

 

i wypraszam sobie teksty i alzuje w stylu:

-Właśnie dlatego Polska nauka jest w tak opłakanym stanie

-nie wydaje mi się żebyś wiedział co piszesz

-jako rzekomy twórca procesora powinieneś wiedzieć po co są te "liczby", przyłóż się bardziej do nauki bo jesteś w lesie

-bo jak wiesz procesor nie działa w oparciu o zmienne ale o adresy, (nie, nie wiem.. cały czas myślałem że proceso żągluje zmiennymi x,y,i w pamięci...)

 

Nie znasz mnie, nie wiesz co ja wiem a czego nie wiem... i takie uwagi są raczej nie na miejscu.. taka nieskuteczna raczej metoda chwytania sie za brzytwę gdy brakuje argumentów :)

 

Ostatecznie powiem tak.. Nie wątpię w Twoją wiedzę, bo widac że wiesz co piszesz... ale czasami trzeba umieć zauważyć pewne prawidłowości które są szerszym pojęciem, czy wyjaśnieniem tego o czym się mówi/pisze...

 

Mówisz że skrypt to co innngo niż program.. ale nie zastanawiasz się co właściwie (i pierwotnie) znaczy słowo program i uparcie na siłe będziez bronił swoich poglądów, wykorzystując nawet hamskie triki mające na celu ośmieszenie przeciwnika :)

 

miejmy nadzieję że zrozumiesz mój punkt widzenia.. jeśli nie... tzn że jesteś w tych 96% ludzi, którym jest obojętna przyczyna .. (polecam obejrzenie matrixa 2... rozmowa z Merovingian'em o przyczynach i skutkach, na podstawie pani w białęj sukni :) )

 

jeśli nie rozumiesz dalej.. no cóż.. nie będę na siłę poszerzał horyzonty Twojego umysłu.. zostań sobie taki jak Ci się podoba :)

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja tutaj się toczy :). Nie jest to wyrocznia ale zawsze jakieś źródło wiedzy Program, miałem dać jakiś kawałek z Silberschatza ("Systemy operacyjne") co już wyrocznią mogło by być, ale akurat zadnego odpowiedniego nie trafiłem.

 

PelzaK ---> Co do za RISC'a zaprojektowałeś? Do czego był wykorzystany? Możesz podać jakieś szczegóły bo zaciekawiło mnie to, chyba że to tajemnica handlowa ;).

Edytowane przez Ragnor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wikipedia nie jest tu żadne mierze argumentem, wystarczy przywołać skandal który miał miejsce nie tak dawno temu kiedy to wandale zmieniali zawartość wprowadzając bzdury, wpis może edytować każdy nie mając rozeznania w sprawie

 

program o zarania dziejów komputerowych był zbiorem w postaci karty perforowanej lub w postaci pliku z kodem maszynowym, skrypt powstał później i nadano mu taką a nie inna nazwę w jakimś celu ?

 

spróbuj uruchomić jakiś sensowny, obecnie stosowany program bez choćby zalążka systemu operacyjnego... nawet fdisk wymaga interpretera poleceń command.com.

to nie koniecznos ale lenistwo i szukanie oszczędności

PS. nie command.com tylko przerwania systemu BIOS

 

dlaczego nie mówi się, że oskryptowujesz komputer? Po prostu patrzysz zawężonym wzrokiem na słowo program.. utożsamiasz program ze skompilowaną wersją kodu, a kiedyś za czasów pierwszych komputerów programem były dziurki na kartach wkładanych do optycznego czytnika...

musi być jakiś porządek a ignorancja niczego nie tłumaczy, program to program a skrypt to skrypt oba łączy jedyne fakt ze mogą wykonać czynność

 

zależność między skryptem i programem jest taka, jak między polonezem i samochodem.

istotnie, jest różnica miedzy polonezem a maluchem, ale każdy jest samochodem

tak samo jak program i skrypt wykonuje zaplanowaną czynność co nie znaczy ze są tym samym

 

jeśli nie rozumiesz dalej.. no cóż.. nie będę na siłę poszerzał horyzonty Twojego umysłu.. zostań sobie taki jak Ci się podoba

tu nie chodzi o horyzonty ale o logikę w rozumowaniu, może trochę z innej beczki, kot jest zwierzęciem i pies jest zwierzęciem nawet komar jest zwierzęciem, nie znaczy to jednak ze kot oznacza pies

 

dosyć tych dywagacji która zaczyna przybierać forme dysputy ideologicznej, niech każdy tkwi sobie przy swoim

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wikipedia nie jest tu żadne mierze argumentem, wystarczy przywołać skandal który miał miejsce nie tak dawno temu kiedy to wandale zmieniali zawartość wprowadzając bzdury, wpis może edytować każdy nie mając rozeznania w sprawie

No dobra, to co może być dla Ciebie argumentem?

Postanowiłem jednak przeszukac książke "Systemy operacyjne" A.Silberschatz i tam jest takie ładne zdanie (strona 792, wydanie 3 zmienione, rozszerzone):

Obie popularne powłowki systemu UNIX są także językami programowania

ze zmiennymi powłokowymi i typowymi dla języków wyższego poziomu

konstrukcjami sterującymi (pętle, działania warunkowe). Wykonanie polecenia

jest analogiczne do wywołania podprogramu. Plik poleceń dla powłoki,

nazywa się skryptem powłokowym, może być wykonany tak

jak każde inne polecenie, z automatycznym wywołaniem odpowiedniej powłoki

w celu jego odczytania. Programowanie powłokowe można zatem wykorzystać do

wygodnego zestawiania zwykłych programów w wyrafinowane zastosowania, bez konieczności

programowania w konwencjonalnych językach

Czy to jest dla Ciebie argument? Czy też nie uznajesz jako autorytetu Silberschatza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem Twoje wypowiedzi no i taką fajną dziurę w Twoim rozumowaniu można znaleść a mianowicie:

zacznijmy od tego ze pliki o rozszerzeniu EXE nie są skryptami i wymagają kompilacji do kodu maszynowego a skrypt jak by ktoś nie wiedział to zestaw instrukcji, dla programu który je wykona zgrubsza nazwanego hostem

przykro mi ze nie rozumiesz różnicy miedzy skryptem a programem

ale spróbuje jeszcze raz, program moze się wykonać sam (w dużym skrócie) a skrypt jest wykonywany a w zasadzie interpretowany przez inny pogram (lub skrypt) samej zawartości pliku skryptu procesor nie wykona a szkoda bo produkcja programów była by tansza nie potrzeb by było drogich KOMPILATORÓW

Tak więc wszystko co jest interpretowane i wymaga do działania innego programu jest nie jest dla Ciebie programem ale skryptem, w szczególności według Twej definicji skryptem jest zestaw instrukcji napisanych w języku Java, bo w końcu potrzebuje on do uruchomienia interpratora (wirtulaną maszyne javy która jest innym programem). No chyba, że rzeczywiście Java jest językiem skryptowym a ja o tym nie wiem :blink: , ale jeśli nawet to w javie został napisany system operacyjny przez Sun, a jak wiesz system operacyjny ma to do siebie, że operuje już bezpośrednio na procesorze więc gdzie tu ten host, który miałby go interpretowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plik poleceń dla powłoki, nazywa się skryptem powłokowym

hmmm no to jedynie potwierdza to o czym mówie oraz

Wykonanie polecenia jest analogiczne do wywołania podprogramu

oraz to

może być wykonany tak jak każde inne polecenie, z automatycznym wywołaniem odpowiedniej powłoki w celu jego odczytania.

i to

skrypt nie jest autonomiczna jednostka a jedynie zbiorem poleceń bądź to dla hosta bądź dla powłoki systemu

z wykorzystaniem typowych

dla języków wyższego poziomu

konstrukcjami sterującymi (pętle, działania warunkowe).

Java wymaga wirtualnej maszyny i w tym przypadku wirtualna maszysna jest bardziej podobna do API a system SUN-a to UNIX udostępniajacy odpowiednie polecena powłoki

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Java wymaga wirtualnej maszyny i w tym przypadku wirtualna maszysna jest bardziej podobna do API a system SUN-a to UNIX udostępniajacy odpowiednie polecena powłoki

Nie chodzilo mi o Unixa, SUN po wprowadzeniu Javy skonstruował mszyne, która natywnie obsługiwała kod javy, nazywała się chyba Mr. Cafe bo służyła do zaparzania kawy :D.

Widze że chyba nie znasz tej książki ale mogę jeszcze kilka cytatów z niej podać to może zmienisz zdanie :). Po pierwsze zgodzisz sięz tym że wywołanie skryptu powoduje powstanie procesy w systemie (przynajmniej jednego) i ewentualnie wątków (zwanych lekkimi procesami,l czemu tak nie będę już tłumaczył).

Ta sama książka strona 62, jedno proste zdanie:

Za proces można uznać program, który jest wykonywalny.

Skrypt jest wykonywalny, choćby interpretowany więc tworzy proces, a skoro tworzy jest programem i chyba koniec wątpliwości. Odnosząc się do analogi z samochodami dla mnie problem skrypt-program wygląda tak:

Każdy polonez jest samochodem ale nie każdy samochód jest polonezem (całe szczęście :)).

tak więc każdy skrypt jest programem ale nie każdy program jest skryptem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi o Unixa, SUN po wprowadzeniu Javy skonstruował mszyne, która natywnie obsługiwała kod javy, nazywała się chyba Mr. Cafe bo służyła do zaparzania kawy :D.

tak był to unix rozumujący jave

 

Za proces można uznać program, który jest wykonywalny.

brak związku ze sprawą !

Skrypt nie tworzy procesu nie jest wykonywalny jest interpretowalny nawet biblioteka .DLL nie tworzy procesu do tego jest potrzeby program rundll32.exe dlatego jest biblioteką dll a nie programam dll ale to inna historia bo biblioteki nie po to zostały stworzone

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrypt nie tworzy procesu ....

Chyba nie wiesz o czym piszesz, jak to nie tworzy? Mam nadzieje że nie ograniczasz się tylko do systemów firmy MS i swoich wypowiedzi nie potwierdzasz tylko działaniem na tych systemach, bo to było by mocno krzywdzące dla tego tematu, który tutaj nam się rozwinął. Uruchom sobie jakiegoś Linuxa lub jakies *BSD, np FreeBSD napisz dowolny skrypt który będzie działac przez jakiś czas a następnie wpisz:

ps aux
i zwali Cie z nóg, bo okaże się że istnieje proces o nazwie takiej jak Twój uruchomiony skrypt. A może to tylko zwykły zbiego okoliczności ;)? I co Ty na to? Jakieś inne argumenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wiesz o czym piszesz, jak to nie tworzy? Mam nadzieje że nie ograniczasz się tylko do systemów firmy MS i swoich wypowiedzi nie potwierdzasz tylko działaniem na tych systemach, bo to było by mocno krzywdzące dla tego tematu, który tutaj nam się rozwinął. Uruchom sobie jakiegoś Linuxa lub jakies *BSD, np FreeBSD napisz dowolny skrypt który będzie działac przez jakiś czas a następnie wpisz:

ps aux
i zwali Cie z nóg, bo okaże się że istnieje proces o nazwie takiej jak Twój uruchomiony skrypt. A może to tylko zwykły zbiego okoliczności ;)? I co Ty na to? Jakieś inne argumenty.

istnienie procesu o nazwie .... nie stanowi dowodu tym bardzie w linux, ręce opadają no porostu szkoda gadać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

istnienie procesu o nazwie .... nie stanowi dowodu tym bardzie w linux, ręce opadają no porostu szkoda gadać

To co wyżej napisałem było nawiązaniem do tego zdania wyciągnietęgo z Silbertschatza:

Za proces można uznać program, który jest wykonywalny.

i odpowiedzią na Twoje odwazne stwierdzenie:

Skrypt nie tworzy procesu nie jest wykonywalny

chyba już głubisz się w temacie.

 

P.S Jakich chciałbyś dowodów, bo widze że Twoje przeświadczenie o prawdziwości własncyh słów bardziej wynika z upartości niż z konkretnych faktów, które mógłbyś podac i dzięki temu przekonać innych, jak na razie ja podaję różne argumenty za tym że się mylisz, ale żaden konkretny argument z Twojej strony jeszcze nie wypłynął, no chyba że uznać ten że skrypt nie tworzy procesów, ale jak widzisz powyżej jednak skrypt tworzy proces.

Edytowane przez Ragnor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plik poleceń dla powłoki, nazywa się skryptem ...

skrypt nie jest programem a więc nie stosuje się do niego następujące twierdzenie

Za proces można uznać program, który jest wykonywalny.

a wiec skrypt nie tworzy procesu

To co wyżej napisałem było nawiązaniem do tego zdania wyciągnietęgo z Silbertschatza:

nie nawiązuje a jedynie wolna i nie do końca adekwatną interpretacja słów autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec skrypt nie tworzy procesu

Skoro skrypt nie tworzy procesu to jak on wogole działa według Ciebie? To mnie bardzo interesuje i jestem ciekaw twojego modelu działania systemu operacyjnego gdzie skrypty nie tworzą procesów (wątek to też rodzaj procesu)

 

nie nawiązuje a jedynie wolna i nie do końca adekwatną interpretacja słów autora

Czy Ty wogóle Tę ksiązke czytałes i wiesz o czym piszesz? Ksiązka niby ma z 1000 stron więc mogła Cie zniechęcic skoro już na 62 stron pojawiło się stwierdzenie z którym się nie zgadzałeś.

No nic dam Ci jeszcze jeden cytat, tym razem będzie na temat Perla z ksiązki napisanej przez Larry Wall (mam nadzieje że wiesz kto to jest), oto jego definicja skryptu (z książki Perl Programowanie, też ma z 1000 stron ):

skrypt - plik tekstowy będący PROGRAMEM przeznaczonym do bezpośredniego uruchomienia a nie do kompilowania do postaci wykonywalnej przed uruchomieniem. .....

No ale pewnie Ty wiesz lepiej co to skrypt :lol: Edytowane przez Ragnor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy obrazek żeby został wyświetlony musi być procesem no nie, tak samo skrypt by coś wykonał nie musi być procesem, bo zwiera polecenia dla programu który jest procesem który odczyta polecenia zawarty w pliku tekstowym skryptu i je wykona

skrypt nie morze być wykonany jako wątek programu, program może jedynie otworzyć nowy wątek w celu przeprowadzenie interpretacji skryptu

 

skrypt to plik tekstowy zawierający polecenia sterujące dla powłoki systemu lub programu interpretującego

 

hmm no nie według mnie, tak wyglądają fakty, zawartosc pliku sktyptu (pliku tekstowego ze znacznikami końca wiersza) wygląda tak

> cmp a, b

> jmp x

> exit

> ....

(to jest przykład, składnia zależy od zamysłu twórcy języka skryptowego lub od składni poleceń dla powłoki systemu):

> cmp a, b

program host odnajduje (posługując się schematem zapisu) polecenie cmp i interpretuje ja jako

polecenie porównania dwóch zmiennych a dokładnie

zmiennej "a" ze zmienna "b" i zmienia wskaźnik decydujący o dalszym prowadzeniu interpretacji skryptu jeżeli następnym poleceniem będzie:

> jmp x

oraz jeżeli wskaźnik przyjął wartość 1 w wyniku polecenia "cmp" host przeniesie interpretacje skryptu do linji "x" lub jak polecenie "jmp" nie posiada parametru skok wykonany jest o jedną linię, jeżeli wskaźnik jest <>1 pomija polecenie skoku i wykonuje polecenie:

> exit

czyli zakończenie interpretacji skryptu

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy obrazek zawiera konkrente instrukcje do wykonania :D ? To jak mi wytłumaczysz że skrypt (chocby w Perlu) po uruchomieniu tworzy proces? Jak widzę masz lepsza interpertacje terminu od tego co ogólnie jest przyjete, mogę wiedziec skąd taką masz wiedzie? Czy z ksiązek informatycznych, ze studiów a może z forów, czatów i od kumpli z podwórka?

Ciągle mi nie odpowiedziałeś czy czytałes Silberschatza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... widze ciekawą dyskusje ale nie bardzo wiem juz co stanowi jej sedno;)

 

z tego co widze cały problem z podziałem "czegoś" na skrypt lub program polega na kryterium tego podziału /np: ze coś tworzy proces lub jest skompilowanym kodem/

z góry napisze ze nie jestem infromatykiem ale biologiem i wszystko co napisaliście przypomina mi roztrząsania licealistów na temat czy wirusy są organizmami?

TAK: bo mutują i wykazują funkcje życiowe w komórkach, które zarażają.

NIE: bo poza komórkami zarażonymi nie wykazują funkcji życiowych, nie posiadają enzymów warunkujących metabolizm i można je skrystalizować

 

prosze o wyrozumiałość dla mojego wtrącenia;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy obrazek zawiera konkrente instrukcje do wykonania :D ?

obrazek podobnie jak skrypt zawiera dane dla programu, sam nic nie zrobi

 

wiedza wzięła się ze studiów oraz co naturalne z książek, natomiast nie przyjmuje wszystkiego co zapisane w książkach "na wiarę" szczególnie jeżeli autor pozwala sobie na formułowanie definicji w stylu

"skrypt - plik tekstowy będący PROGRAMEM" która jest wewnętrznie sprzeczna

 

przykro ze mi masz zdolności do samodzielnego myślenia i przyjmujesz cudze opinie jako własne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przykro ze mi masz zdolności do samodzielnego myślenia i przyjmujesz cudze opinie jako własne

Mi wcale nie przeszkadza że potrafię sam mysleć :D, ale nie wiem co ma wspolnego samodzielne myslenie z przyjmowanie cudzych opinii. Sądzę ze gdy są one dobra i jest wiele argumentow za nimi przemawiajacymi to warto je rozwarzyc i ewentualnie przyjąc a nie obstawiać twardo przy swoim. Na jakiej uczelni studiowałeś? Domyślam sie że nie na polibudzie we Wrocu.

A dykusja rzeczywiście robi się płytka, gdyż ja przynajmniej przedstawiłem argumenty ale jak widzę Ciebie nic nie przekona i nie sądze żebyś był w stanie przyznać się że jednak się mylileś.

 

P.S Zapis na taśmie turinga to program czy skrypt?? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyskusja juz dawno zeszła na grunt ideologiczny, bo jak inaczej można określić spór o nazewnictwo

 

UMK

 

"andy71"

racja, tak jak dyskusja o korpuskularnofalowym charakterze światła :D

jest bardziej korpuskularne czy bardziej falowe

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrypt nie jest programem poniewarz do jego uruchomienia jest potrzebny program. Zawadaki ma racje -.-

btw: Nie trzeba byc na polibudzie zeby to wiedziec.

 

Script - zbior instrukcji dla programu ktory je przetwarza i potem cos z tego wychodzi np: PHP!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...