Skocz do zawartości
DarkRaven

Sprawiedliwy Podział Łącza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Obecnie mam dzielone lacze z dwoma kumplami routerkiem Planet XRT-401D. Jednym slowem sprzet nie najwyzszych lotow. Router jednak nie spelnia moich oczekiwan poniewaz w sytuacji gdy jedna osoba siedzi na jakims P2P to inne sobie raczej netu nie pouzywaja - sprzet sie jakby zapycha.

W kazdym razie mysle nad zmiana routera na taki, ktory na stale dzieli lacze - szybka zmiana przepustowosci na wieksza i kazdy z nas moze sie cieszyc 1 Mb dla siebie :D I tu prosze o pomoc w doborze jakiegos sprzetu w rozsadnych granicach - powiedzmy 300 zl(nie znam sie:P)? A moze wystarczy pogrzebac w jakichs opcjach o ktorych ja nie mam pojecia i problem zostanie rozwiazany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to sa tylko dwa komputery to mozna by sie dogadac z kumplami aby zainstalowali sobie netlimitera z odpowiednimi ustawieniami i nie powinno byc problemu.

Chyba ze rzeczywiscie chcesz dzielic pasmo to z budzetem 300zl jedyne wyjscie to komputer.

Na allegro ostatnio kupilem za 59zl calkiem niezly sprzet, (celeron 333 64MB ramu, dysk 3GB, dwie siecowki) teraz to cos dziala jako router z podzialem pasma dla sieci skladajacej sie z ponad 20 komputerow.

Wiec za stosunkowo mala kase mozna miec komputer ktory przewyzszy mozliwosciami routery nawet za pare tysiecy zl.

Zastanow sie nad tym, bo komputerek ktory by sie nadawal mozna kupic nawet za 25zl, czyli smieszne pieniadze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem podobny problem z ludzmi nadmiernie uzywajacymi P2P, nieskutkowaly prosby, uswiadamiane, ze jesli osoba na laczy 640/256 wysyla z predkoscia 28kb/s to pingi podczas grania skacza mi do 700 - 800. Ktoregos ranka, sobotniego, pochmurnego wstalem w podlym humorze. Odpalilem CoD2 polaczylem sie z serwerem TP i pingi od 300 - 900 :blink: , wchodze na konfiguracje routera i widze liczbe polaczen TCP ponad 800, czyli moj szacowny kolewzka znowu ssie z neta. Zablokowalem na 10h na firewallu caly ruch od i do jego kompa, poinformowalem mailem o co biega. Od tej pory mam naprawde spokojna glowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tej cenie hmm planet bandwith manager (i tak wiecej ok. 500zl;) )

hmmm....cena ponad 3000 a nie 500 zl :lol: chyba ze mowa o modelu BM-500 - 6 stowek:P musze pogadac z kumplami bo to w koncu 2 razy tyle ile bylo planowane....

 

Tez mialem podobny problem z ludzmi nadmiernie uzywajacymi P2P, nieskutkowaly prosby, uswiadamiane, ze jesli osoba na laczy 640/256 wysyla z predkoscia 28kb/s to pingi podczas grania skacza mi do 700 - 800. Ktoregos ranka, sobotniego, pochmurnego wstalem w podlym humorze. Odpalilem CoD2 polaczylem sie z serwerem TP i pingi od 300 - 900 :blink: , wchodze na konfiguracje routera i widze liczbe polaczen TCP ponad 800, czyli moj szacowny kolewzka znowu ssie z neta. Zablokowalem na 10h na firewallu caly ruch od i do jego kompa, poinformowalem mailem o co biega. Od tej pory mam naprawde spokojna glowe.

no widzisz z tym, ze u mnie jest problem natury energetycznej:P nie mam serwera dlatego, ze pozeralby on nieznosnie ogromne ilosci pradu, za ktory ktos musialby zaplacic co wbrew pozorom sprawia pewne trudnosci... a poza tym router stoi cicho w szafce a komp musilaby na zewnatrz buczec:P

 

w kazdym razie dzieki bardzo i czekam na inne pomysly :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm....cena ponad 3000 a nie 500 zl :lol: chyba ze mowa o modelu BM-500 - 6 stowek:P musze pogadac z kumplami bo to w koncu 2 razy tyle ile bylo planowane....

no widzisz z tym, ze u mnie jest problem natury energetycznej:P nie mam serwera dlatego, ze pozeralby on nieznosnie ogromne ilosci pradu, za ktory ktos musialby zaplacic co wbrew pozorom sprawia pewne trudnosci... a poza tym router stoi cicho w szafce a komp musilaby na zewnatrz buczec:P

 

w kazdym razie dzieki bardzo i czekam na inne pomysly :)

dokladnie bm-500 ;)

a ten za 3tys to qpa ;) duzo lepszy i duzo wiecej oferujacy d-link dfl-800 jest tanszy (ok 1.8tys)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noooo jasne:P i pomyslec, ze zaczalem od 300 zl:P nie no tak na serio to chyba sie skusze na tego Planeta :D a czy ktos w ogole go zna/uzywa? interesuje mnie jak zachowuje sie w praniu i czy rzeczywiscie jest taki fajny jak w specyfikacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz z tym, ze u mnie jest problem natury energetycznej:P nie mam serwera dlatego, ze pozeralby on nieznosnie ogromne ilosci pradu, za ktory ktos musialby zaplacic co wbrew pozorom sprawia pewne trudnosci...

Komp z Pentium 1 (bez HDD) z kilkoma sieciówkami pobiera ok. 20 W. Chyba więcej niż typowy router (nie wiem), ale to by wyszło jakieś 15 kWh miesięcznie.

a poza tym router stoi cicho w szafce a komp musilaby na zewnatrz buczec:P

Kup Penitum 166, przestaw na 90 - spokojnie pochodzi z samym radiatorem. Zasilacz przy takim poborze mocy też się nie przegrzeje, wentyl można puścić na 5 V albo jakiś cichy założyć; np. Arctic Fan Pro TC za 7 zł.

Zaoszczędzone pieniądze z 300 zł starczą na prąd na 1,5 roku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp z Pentium 1 (bez HDD) z kilkoma sieciówkami pobiera ok. 20 W. Chyba więcej niż typowy router (nie wiem), ale to by wyszło jakieś 15 kWh miesięcznie.

 

Kup Penitum 166, przestaw na 90 - spokojnie pochodzi z samym radiatorem. Zasilacz przy takim poborze mocy też się nie przegrzeje, wentyl można puścić na 5 V albo jakiś cichy założyć; np. Arctic Fan Pro TC za 7 zł.

Zaoszczędzone pieniądze z 300 zł starczą na prąd na 1,5 roku :)

no zaciekawiles mnie...oczywiscie pozostaje problem miejsca. chodzi o to ze mam starego kompa PII 350 wlasciwie kompletny - tak wiec czy mozna go bedzie przetaktowac tak zeby chodzil na samym radiatorze? wszystko stoi na mobo Abit Be-6 czy cos takiego...nie pamietam, 64 MB ramu i dysk Quantuma 5.1 GB. co mozna z tym zrobic? dochodzi jeszcze kwestia maskowania sieci tzn kabloweczka:P wiec podejrzewam, ze przydalby sie serwer wiec dochodzi dysk. a tak w ogole to Arctici rzadza :) mam nie jednego :D a zamiast pro tc mam 3 tc, wydaje mi sie troszke lepszy tyle, ze tylko jako wydmuciach!acy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zaciekawiles mnie...oczywiscie pozostaje problem miejsca. chodzi o to ze mam starego kompa PII 350 wlasciwie kompletny - tak wiec czy mozna go bedzie przetaktowac tak zeby chodzil na samym radiatorze?

Nie zaszkodzi sprawdzić, co się stanie pentium II bez wentylatora, monitorując temperaturę. W zastosowaniu do podziału łącza taki procek będzie w zasadzie cały czas się nudził, więc może się nie przegrzeje.

wszystko stoi na mobo Abit Be-6 czy cos takiego...nie pamietam, 64 MB ramu i dysk Quantuma 5.1 GB. co mozna z tym zrobic?

Takiego dobrego kompa to trochę szkoda na głupi router :)

dochodzi jeszcze kwestia maskowania sieci tzn kabloweczka:P wiec podejrzewam, ze przydalby sie serwer wiec dochodzi dysk.

Jeśli chodzi o maskaradę i sterowanie ruchem, to nie trzeba do tego twardego dysku, są gotowe rozwiązania jak np. Freesco ładowane z dyskietki czy inne tego typu wynalazki (można tez zrobić sobie samemu taką "dystrybucję" w oparciu o Linuxa). Twardziel by tam chyba najbardziej hałasował.

 

Do tego kompa potrzebne będą jeszcze sieciówki - jedna do sieci zewnętrznej i jedna do wewnętrznej + switch. Lub też (zamiast karty i switcha) tyle kart, ile komputerów podłączamy (w linuksie karty można zmostkować i mieć taką samą sieć jak na switchu, albo - jak kto woli - każdy komp może być w oddzielnej podsieci) - tyle że do tego celu nie nadają się realteki, bo się blokują (dobre są 3com'y).

a tak w ogole to Arctici rzadza :) mam nie jednego :D a zamiast pro tc mam 3 tc, wydaje mi sie troszke lepszy tyle, ze tylko jako wydmuciach!acy :)

Zgadzam się :) Arctici rządzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzajmy z tym dobrym sprzetem:P w koncu i tak stoi w kartonie i nikt go nie uzywa :) wiec mysle zeby sie nadal. byc moze testy przeprowadze przy okazji.... a tak w ogole to wiesz....fajnie miec logi ze tak powiem a bez dysku to raczej niemozliwe....:) druga sprawa maskowanie - mam nadzieje, ze mowimy o tym samym tzn. mi zalezy zeby sieciowka miala MAC obecnej karty sieciowej i w ten sposob wszystkie polaczenia wychodza z jednego adresu. znalazlem juz gdzies nawet sposob zeby zmienic sam adres karty wiec teoretycznie byloby to mozliwe. w kazdym razie jesli zdecydowalbym sie na takie rozwiazanie to na pewno na paru sieciowkach :) ktora dystrybucje linuksa bys mi polecil? no i zeby byla w miare prostas w configu bo w tym jeszcze nie siedzialem :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siec na lonczu z TEPSY byl DSL 2Mbity teraz w promocji za te same pieniadze 8Mbitow

Potrzebny Router z zarzadzalnym pasme priorytetami ustawieniami czasowymi dzien/noc itp

cena max 1200zl , w sieci jest 25 osob , przewidywane podlonczenie kolejnych 5-10

 

Czy ten Planet BM 500 pociagnie siec z 35-40 userami ?? jakie ma ograniczenia/wady

powiem ze cene ma bardzo przystepna

Jesli ktos potrafi doradzic to bede bardzo wdzieczny

 

### Update###

Wyczytalem ze ow planet BM 500 ma ograniczenia 30 userow w sieci NAT :/

moze ktos doradzi jakis odpowiednik BM 500 ktory uciagnie z 50-60 userow ???

 

Dodam ze nikt z sieci nie zna linuksa :/

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Bemx2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Obecnie mam dzielone lacze z dwoma kumplami routerkiem Planet XRT-401D. Jednym slowem sprzet nie najwyzszych lotow. Router jednak nie spelnia moich oczekiwan poniewaz w sytuacji gdy jedna osoba siedzi na jakims P2P to inne sobie raczej netu nie pouzywaja - sprzet sie jakby zapycha.

W kazdym razie mysle nad zmiana routera na taki, ktory na stale dzieli lacze - szybka zmiana przepustowosci na wieksza i kazdy z nas moze sie cieszyc 1 Mb dla siebie :D I tu prosze o pomoc w doborze jakiegos sprzetu w rozsadnych granicach - powiedzmy 300 zl(nie znam sie:P)? A moze wystarczy pogrzebac w jakichs opcjach o ktorych ja nie mam pojecia i problem zostanie rozwiazany?

 

A coś takiego by Ci nie pasowało: US Robotics ADSL Modem/Router USR 9105 ok. 250zł? Podobno ma możliwość dzielenia pasma, bodajże QOS się to zwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...