Skocz do zawartości
esaj

Ruchomy Panel ?

Rekomendowane odpowiedzi

No i Tak - poczytałem troche forum i zrozumiałem ze musze miec fanbus-a !! wiec wykonanie go to nie bedzie problemem i juz jestem na etapie zkupów podzespołów, ale wpadłem na geniajny pomysł ze chciałbym by wygladało to mniej wiecej tak :

 

zamkniety

Dołączona grafika

 

 

no i otwarty

Dołączona grafika

 

 

No wiec zaczynaja sie schody, bo nie mam nawet bladego pojecia jak to wykonac :angry:

 

Wymysliłem ze moze uzyje cos ze starych podzespołów i znalazłem stary cdrom, myslałem ze moze silniczek który wysówa tacke bedzie dobry by to wprawic w ruch ? co myslicie ? chciałbym zeby to sie ładnie komponowało w zatoke 5,25. Macie jakies pomysły ? A moze juz było to gdzies wykonane i sa na to jakies schematy albo cos (rzuccie link)? bo wytrawnym elektronikiem to nigdy nie byłem, ale wiem co to lutownica :D Jak mozecie to doradzcie i pomózcie ! wszystkie opinie mile widziane

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

malkstons - heh wiesz jak by było łatwo to juz pewnie bym sie chwalił zrobienym :D, wiem ze łatwo nie bedzie, no i do tego najtanszym kosztem ale czego to sie nie robi dla własnego widzi mi sie ! No i mysle ze napewno da sie zastosowac jakis silniczek jak np z tego cdromu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz to zrobic tak:

 

Dołączona grafika

 

od wewn. strony montujesz 4 bolce na nich 4 sprezynki a na srodku panelu taki zatrzask jak niektore obudowy maja w zaslepce maskujaceej porty USB - w pozycji zamknietej sprezynki nie beda mialy oporu dopiero w momencie wcisniecia panelu sprezynki beda skurczone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle ze nadl by sie silownik centralnego zamka łatwo go zamontować koszty nieduze i sterowanie nim proste.

Moim zdaniem zbedne zrodlo poboru mocy i zawsze sie moze zepsuc (szczegolnie te za 19,99 z allegro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia jest taka, ze silownik od zamka samochodowego moglby spelnic zadanie. Przemawia o tym chociazby skok czesci roboczej, zazwyczaj wynosi ona okolo 2 - 3 cm. A z CDromanem, no tu trzebaby bylo kombinowac zeby ograniczyc wysuw szuflady z 12 do 2 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie ma duzo kombinowania. O tym jak daleko się wysuwa szuflada decyduje czujnik. Wystarczy go przesunąć w inne miejsce i już gotowe. A za to całość idealnie wchodzi w zatokę. Poza tym chyba każdy ma jakiś rozwalony CDek na składzie, a z siłownikiem trzeba jeszcze kombinować.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiem na temat czujnika tak szczerze powiedziawszy, ale zgodze sie ze idealnie panel oparty na cdromanie bedzie pasowal. A w sumie zaraz starego szajsunga zdekapituje, zobaczymy jak ten czujniczek wyglada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samej automatyki, to w CDku jest przełącznik który po wysunięciu tacki do końca zostaje wduszony. Trzeba najczęściej równolegle do niego dolutować drugi pstryszek i tak ustawić, abu po wysunięciu na żądaną przez nas odległość pstryczek się wdusił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbedne zrodlo poboru mocy i zawsze sie moze zepsuc (szczegolnie te za 19,99 z allegro)

Raczej nie bierze wiecej pradu niz cd-rom bo jest zbudowany na podobnym silniczku tylko z przekładnią co powoduje jego siłe a co do psucia to mam takie w samochodzie od ok 3 lat i nic sie nie dzieje. Ja ciągle jestem za tym rozwiązaniem gdyby nie SESJA to bym sie w to pobawil u siebie. Edytowane przez dudkam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbedne zrodlo poboru mocy i zawsze sie moze zepsuc (szczegolnie te za 19,99 z allegro)

Ja myślę, że powinniśmy załamać rączki i odpuścić sobie jakiekolwiek próby robienia czegokolwiek. No bo w końcu po co wogóle coś robić skoro i tak to się może zepsuć. Poczekajmy niech przyjdzie ktoś inny i za nas to zrobi a my poleżmy. Przynajmniej się nie zmęczymy i niczego nie ryzykujemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że jestem taki głupi. Widzisz już nawet czytać nie bardzo umiem. A już ze zrozumieniem to wogóle tragedia. Szczególności jak mam do czynienia z tak skomplikowanymi definicjami jak źródło poboru mocy

 

Co by nie było OT Tutaj jest cała lista serwomechanizmów które znalazłem na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po blizszym zbadaniu CDromana firmy samsung stwierdzam, ze nie nadaje sie on wogole do stworzenia ruchomego panela. NIe mozna go zmusic do wysuniecia sie o np tylko 3 cm. Ale moze inne marki sie do tego nadaja. Dlatego optuje jednak za silownikiem., w koncu tez da sie go zabudowac w starej obudowie od CDromana, i wszystko ladnei wejdzie w zatoke 5.25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się da. Po prostu mało obyty (bez obrazy) jesteś z elektroniką i nie wiesz czego szukać. Na płytce na której są m.in. przylutowane switche do wysuwania tacki, gniazdo od jacka i inne jest też wlutowany taki nieduży przełącznik. Jak będziesz obserwować wszystkie ruchome elementy przy wysuwaniu tacki to zauważysz, że poprzez system dzwigienek tuż przed maksymalnym wysunięciem tacki ten przycisk jest albo wduszany albo przełączany. To właśnie on. Teraz musisz sprawdzić które styki są załączane wtedy i podlutować pod nie drugi przycisk. Teraz wysuwasz tackę na taką odległość na jaką chcesz żeby się maksymalnie wysuwała i tak umieszczasz przycisk aby właśnie w tym momencie tacka go zwierała. Gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Excray fakt, elektronik ze mnie [gluteus maximus], ale oczy mam dobre i patrzec umiem. Nie ma zadnego mikrusa albo innego ustrojstwa. Podejrzewam ze jest to w jakis inny sposob wymyslone. Rozbieram wlasnie nagryware LG, moze ta jest inna konstrukcyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje Ci się, bo nie wiesz gdzie szukać. To dziadostwo jest bardzo dobrze ukryte. Poza tym nie jest dociskane przez samą tackę, ale poprzez system ruchomych części i prowadnic. Mam przed sobą LG model CRD-8522B

Dołączona grafika

 

 

Na zdjęciu masz zaznaczone gdzie jest przylutowany ten czujnik. Przy czym uwaga - jest to czujnik dwustopniowy. Jest odpowiedzialny nie tylko za wykrycie momentu maksymalnego wysunięcia ale również maksymalnego wsunięcia tacki. Czyjnik jest przesuwany przez system 3 prowadnic. Tacka przy maksymalnym i minimalnym wysunięciu przesuwa białą prostopadłą do tacki prowadnicę a ta prowadnica przesuwa czarnym półksiężycem który dopiero dociska przycisk.

 

Zresztą to nawet słychać. Tuz przed maksymalnym wysunięciem tacki (przy ręcznym wysuwaniu) słychać "kliknięcie" wduszanego/rozłączanego przycisku.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli naprawdę nigdzie nie ma żadnego pstryczka to ten model ma "wyliczony" czas jak długo ma trzymać włączony silnik aby wysunąć tackę i nie da się go przerobić. Łatwo to zresztą sprawdzić. Przychamuj tackę (ale nie zatrzymuj) w czasie wysuwania się napędu i sprawdź, czy się wysunie do końca. Jeśli tak to na pewno jest jakiś czujnik. Jeśli nie to jest ja opisałem. Może też być taka sytuacja, że jest czujnik przeciążeniowy. Tj jak tacka się wysunie do końca to się zatrzymuje i silnik zaczyna pobierać większy prąd. Czujnik prądowy wykrywa to i wyłącza silnik. To też łatwo wykryć. W czasie wysuwania tacki blokujesz ją i liczysz czas jak szybko silnik "sobie odpuści" Jesli nastapi to po okresie mniejszym jak 1 sekunda to tak właśnie jest, jeśli trochę dłużej to nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie

 

Siłownik od zamka centralnego się nie nadaje, ma duża moc i szybkość, nawet te za 20zł z allegro. Po pierwszym wysunięciu twój panel wylądowałby po drugiej stronie pokoju.

 

Weź tackę z cd-roma z napędem, 2 wyłączniki krańcowe (nawet 2 przyciski wyrwane z klawiatury ale tej klikającej a nie tej gumowej), ewentualnie 2 transoptory, montujesz je jeden jako czujnik jak daleko ma się otworzyć a drugi jak głęboko zamykać. Do tego przerzutnik na scalaku 7474, przekaźnik, 2 microswitche, kilka innych tanich części i gotowe. Ewentualnie wstawić proca jakiegoś to juz masz wszystko bajecznie rposte łacznie z regulacją szbkości wysuwania na PWM :)

 

Banalne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mów mu tak jeszcze.... chociaż skoro wie co to lutownica to może i wie co to 7474 :)... ale gdyby wiedział to prawdopodobnie nie założył by tego tematu.. tylko po prostu zrobił...

 

pozatym zapomniałeś chyba że w silniku cza by zmieniać kierunek obrotów.. np za pomocą tranzystorów w układzie H.. lub gotowego scalaczka...

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie

 

Siłownik od zamka centralnego się nie nadaje, ma duża moc i szybkość, nawet te za 20zł z allegro. Po pierwszym wysunięciu twój panel wylądowałby po drugiej stronie pokoju.

 

Weź tackę z cd-roma z napędem, 2 wyłączniki krańcowe (nawet 2 przyciski wyrwane z klawiatury ale tej klikającej a nie tej gumowej), ewentualnie 2 transoptory, montujesz je jeden jako czujnik jak daleko ma się otworzyć a drugi jak głęboko zamykać. Do tego przerzutnik na scalaku 7474, przekaźnik, 2 microswitche, kilka innych tanich części i gotowe. Ewentualnie wstawić proca jakiegoś to juz masz wszystko bajecznie rposte łacznie z regulacją szbkości wysuwania na PWM

 

Banalne

 

I to my kombinujemy? A to Ci dopiero...skoro banalne, rob prototypa, i zapodaj fotki. Co do silownika, jakie za mocny? jego moc i szybkosc nei maja tu nic do rzeczy, nic nie ma prawa wyleciec, bo wszystko musi byc ze soba polaczone (silownik do jakiejs ramy, rama do obudowy, sam silownik z drugiej strony do panelu). Ja nie upieram sie przy mojej wersji, ale staram sie myslec zgodnie z zasada ze prostsze jest lepsze, a z twojego opisu "banalnosci" wynika cos wrecz odwrotnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...