Skocz do zawartości
Gość Rocca

Komunizm // Antykomunizm

Rekomendowane odpowiedzi

Ja o jednym Ty o drugim :? brak mi slow

 

Jakim cudem twierdzisz ze komunizm jest fauszywy skoro

1) takiego systemu nie bylo na ziemi

2) nie przeczytales nawet o jego zalozeniach :|

 

reszty nie bede pisal bo albo mam do czynienia z czlowiekiem za mlodym albo z czlowiekiem ktory ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem

 

i napisze na koniec :

Przeczytaj Kapital i dopiero pisz oki ?

 

@logray

mylisz pojecia dyktatura proletariatu a komunizm wojenny to 2 komletnie rozne pojecia :

 

1 to okreslenie po rewolucyjnych dzialan orz wizja przeciwdzialania kontrewolucji

 

@forest kila zbila

 

hmm od kiedy komunisci mowia o braku rodziny i o wolenj milosci ?

 

to chyba hipisi :P

 

 

@costi

 

ehh zalozenie 1 :

 

nie mozna w nieskoncczonosc udoskonalac technologii

nie mozna w nieskonczonosc obnizac marzy

 

a teraz napisze jeszcze prosciej : producent X i Y maja max dostepne mozliwosci produkcji i wogole zarzadzanie ... produkuja na granicy oplacalnosci .. co im pozostaje ? kradziez ... lepiej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(btw. co jest z tym quote?)

Pietia(lania):

 

"Ja o jednym Ty o drugim :? brak mi slow

 

Jakim cudem twierdzisz ze komunizm jest fauszywy skoro

1) takiego systemu nie bylo na ziemi

2) nie przeczytales nawet o jego zalozeniach :|

"

Ehh.. Od posladkow:

 

2) To ktore z wymienionych przezemnie zalozen (rownosc, bezklasowosc, spoleczna wlasnosc srodkow produkcji) jest zle i nieprawdziwe? Zamiast w kolko trajkotac, o tym jakto nie znam zalozen systemu odpowiedz na moje argumenty lub wykaz bledy w moim rozumowaniu.

1) Jak juz pisalem, nie opisywalem bledow systemow ktore istnialy, ale bledy w samych zalozeniach komunizmu. I po raz kolejny cie prosze, bys podal kontrargumenty.

 

"reszty nie bede pisal bo albo mam do czynienia z czlowiekiem za mlodym albo z czlowiekiem ktory ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem"

 

Jak rozumiem jestes dojrazlym czlowiekiem, czytajacym ze zrozumieniem, ktory w czasie dyskusji podaje argumenty a nie odnosi sie do osoby rozmowcy.

 

"i napisze na koniec :

Przeczytaj Kapital i dopiero pisz oki ?"

 

Ah.. ow Slawny i Oslawiony Kapital Zawierajacy Wszelaka Wiedze.

Jestem naprawde zajetym czlowiekiem, i nie mam ani czasu ani ochoty czytac glupot.

 

Poraz kolejny cie prosze, bys podal jakies argumenty. Bo ja caly czas odnosze wrazenie, iz takich nie ma, a ty.. hm.. coz. pleciesz...

 

 

"@forest kila zbila

 

hmm od kiedy komunisci mowia o braku rodziny i o wolenj milosci ?

 

to chyba hipisi :P "

 

za manifestem komunistycznym:

"Zniesienie rodziny! Nawet skrajni radykałowie oburzają się na ten haniebny zamiar komunistów.

Na czym opiera się współczesna rodzina, rodzina burżuazyjna? Na kapitale, na dorobku prywatnym. Całkowicie rozwinięta, istnieje ona tylko dla burżuazji; ale jej uzupełnieniem jest przymusowy brak rodziny u proletariuszy, oraz prostytucja publiczna.

Rodzina burżuazyjna zaniknie naturalnie wraz z zanikiem tego jej uzupełnienia, a jedno i drugie przestanie istnieć wraz z zanikiem kapitału"

i troszke dalej:

"Zarzucacie nam, że chcemy znieść wyzysk dzieci przez rodziców? Przyznajemy się do tej zbrodni.

Ale - powiadacie - najtkliwsze stosunki skazujemy na zagładę, gdy wychowanie domowe zastępujemy przez społeczne."

 

To kto tu w koncu nie zna komunizmu?

 

"@costi

 

ehh zalozenie 1 :

 

nie mozna w nieskoncczonosc udoskonalac technologii

nie mozna w nieskonczonosc obnizac marzy

 

a teraz napisze jeszcze prosciej : producent X i Y maja max dostepne mozliwosci produkcji i wogole zarzadzanie ... produkuja na granicy oplacalnosci .. co im pozostaje ? kradziez ... lepiej ?"

 

Reklama, lepsze przewidywanie koniunORT: ORT: ORT: ktury, poszukiwanie rynkow zbytow. Ew. obnizenie produkcji, gdy nie ma zbytu jak rowniez obnizanie kosztow wlasnych przez obniaznie pensji.

 

Nie odpowiedziales mi na pytanie, czy wolisz zarabiac 50gr wiecej czy placic za wszystko 20gr mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak naprawde masz problem z czytaniem ze zrozumienim :|

 

ten cytat odnosi sie do wyzysku a nie do samego zalozenia na temat rodziny

ehhh

dla mnie EOT bo jezeli sugerujesz ze stalinizm czy prl bylo na zalozeniach marksistowskich to sorry ale to jak ja bym napisal ze ksiezyc jest z zielonego sera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jednak naprawde masz problem z czytaniem ze zrozumienim :|"

Zastanawiales sie kiedys, ze to moze ty masz takie problemy?

 

"ten cytat odnosi sie do wyzysku a nie do samego zalozenia na temat rodziny

ehhh"

System ktory chce spolecznie wychowywac dzieci nie wspiera rodziny. Chyba ze dla ciebie rodzina to tylko wspolne nazwisko.

 

"dla mnie EOT bo jezeli sugerujesz ze stalinizm czy prl bylo na zalozeniach marksistowskich to sorry ale to jak ja bym napisal ze ksiezyc jest z zielonego sera"

 

I.. uwaga.. cytuje siebie:

"1) Jak juz pisalem, nie opisywalem bledow systemow ktore istnialy, ale bledy w samych zalozeniach komunizmu. I po raz kolejny cie prosze, bys podal kontrargumenty."

 

jeszcze raz (podkreslenie moje)

"1) Jak juz pisalem, NIE OPISYWALEM BLEDOW SYSTEMOW KTORE INSTNIALY, ale bledy w samych zalozeniach komunizmu. I po raz kolejny cie prosze, bys podal kontrargumenty."

 

I ty mi zarzucasz brak umiejetnosci czytania ze zrozumieniem?

 

Pozatym - jak zwykle - nie podales zadnego argumentu. Naprawde zaczynam byc przekonany, iz takowych nie ma.

 

 

Swoja droga faktycznie EOT. Napisalem czemu to komunizm nie moze dzialac i jakos nie przedstawiles zadnego kontrargumentu, tylko w kolko upierasz sie, ze nie znam zalozen.

[tamto o firmach X, Y nie uznam za argument, dopoki nie odpowiesz mi czy wolisz zarabiac 50gr wiecej cze placic za wszystko 20gr mniej]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietia(lania) , nie obraz sie prosze, ale mam wrazenie, ze brak Ci argumentow. Ponadto zauwazam, ze zachowujesz sie niczym obrazone dziecko, ktore na pytanie "dlaczego?" mowi "no bo O!" i wiecej argumentow nie podaje. Jakkolwiek popierasz sie lektura w swoich postach, staje sie to smieszne, wrecz zalosne. Dlaczego uzytkownikowi cyc_ek zarzucasz, ze nie jest partnerem w dyskusji, bo nie zna leORT: ORT: ORT: ktury, ktora przytoczyles. Mam swego rodzaju wrazenie, ze ty, moze i przeczytales, lecz nie potrafisz wyciagnac wnioskow i przytoczyc argumentow.

 

Teraz ode mnie odnosnie tematu, a nie tylko twoich poprzednich postow. No jednak, jako ze jestes czlowiekiem, ktory 'uwaza', ze komunizm zna doglebnie, prosze odpowiedz mi na te pytania:

1. Skoro kazdy ma dostac wedlug potrzeb oraz robic to co chce, to kto bedzie pracowal np. w kopalniach (no ktos musi), skoro moze byc np kierowca. Czy myslisz, ze znajdziesz gornikow z zamilowania, ktorzy skroca swoje zycie i przyplaca prace pylica pluc, tylko dlatego, zeby nie zabraklo ciepla i energii w twoim domu?

2. Co wiecej, jak zamierzasz oceniac potrzeby ludzi. Czy potrzeby sa odgornie okreslone (tak... raz to juz mielismy... ilosc miesa na domownika wg. wieku i wykonywanej pracy), co jesli ja wole kurczaka od wieprzowiny? Czy moje potrzeby zostana wysluchane? Jesli tak to przez kogo? A moze moje potrzeby zostana skodyfikowane i bede otrzymywal to - co wg. WIELKIEGO PLANISTY powinienem dostac, aby byc szczesliwym?

3. Chce miec jacht, dasz mi taki? Kto z was niechcialby miec jachtu? No to co, stocznia w Gdansku zbuduje na raz flote jachtow? Zwroc uwage, ze flota musi powstac na raz, bo przeciez nie mozemy dac jachtow polowie potrzebujacych, bo przeciez to bedzie niesprawiedliwe wobec innych, ktorzy tez maja takie potrzeby.

 

 

Moj drogi, oto proste pytania. Prosze odpowiedz mi numerkami, zebym wiedzial dokladnie co do czego. Nie mow tez, ze nie znam prac Marksa i Engelsa, bo od razu mowie NIE ZNAM ICH! . Powiedz mi natomiast jak Ci wielcy 'medrcy' rozwiaza problem?

 

PS: Prosze... nie napisz mi tylko, ze nie kazdy chce miec jacht, bo podam milion innych przykladow. Uznaj jacht i powyzsze podobne, za zmienna, pod ktora mozemy podstawic aktualnie upragniona rzecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Skoro kazdy ma dostac wedlug potrzeb oraz robic to co chce, to kto bedzie pracowal np. w kopalniach (no ktos musi), skoro moze byc np kierowca. Czy myslisz, ze znajdziesz gornikow z zamilowania, ktorzy skroca swoje zycie i przyplaca prace pylica pluc, tylko dlatego, zeby nie zabraklo ciepla i energii w twoim domu?

Za odpowiednia place znajda sie ludzie gotowi poswiecic swe zdrowie.

Wyzszosc kapitalizmu nad komunizmem polega w tym przypadku na sprawiedliwosci.

Otoz w komunizmie place owego pana ustali Wielki Planista, wg. swego widzi-misie. W kapitalizmie ustali owa place rynek, ktory nie zwykl sie mylic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aj cyc_ek. Ale skoro kolega mowi, ze nie bedzie pieniedzy, kazdy bedzie mial wszystko, wiec po co ów górnik ma skracac swoje zycie? O to mi chodzi. Ja sam wiem, ze kapitalizm wygeneruje odpowiednia place dla gornika, tak ze suma sumarum bedzie chcial tam pracowac. O to mi wlasnie chodzilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uf.. pieniadze sa tylko towarem. Taki gornik za swa prace dostalby np. 2x wiecej mleka czy czegos innego.

 

Jedna rzecz sobie uswiadomilem. Mam nadzieje ze nikt tu nie dyskutuje nt. komunizmu w ktorym wszystko jest wszystkich i nie ma wlasnosci prywatnej itd. Tzn. iz taki gornik ma mleka ile chce i w ogole wszystkiego ile chce. Naprawde mam nadzieje iz nikomu o to tutaj nie chodzilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie mam wrazenie, ze kolega petia(lania) uwaza, ze wszystko jest wszystkich. Dlatego wlasnie uwazam, prace gornika za bezsensowna w takiej sytuacji, bo moglby robic cos innego. Jesli dostawalby wiecej towarow, a wiec dostawalby jakas place, to rozumiem, mamy wtedy piekna powtorke z PRL. Wiec co to za komunizm, w ktorym dostaje wiecej towaru, ale nie dostaje tego czego chce, a wiec nie dostaje wg moich potrzeb. W ogole cala ta dyskusja o kant jest. Czekam na odpowiedz kolegi na moje 3 punkty. Pozdrawiam i ide sie uczyc ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaden system nie jest w stanie dac ludziom wszystkiego czego zapragna i tak samo jest z komunizmem. Ludzie musieli by sie pozbyc chciwosci, pazernosci i wielu innych negatywnych cech, ktore posiadaja by ten system mogl zadzialac. Niestety zalozenia komunizmu obnazaja ludzkie slabosci i dlatego nie da sie ich "upraktycznic".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie brakuje mi argumentow tylko mam dosc odpowiadania pa ciagle powtarzane argumenty ( prwie identyczna dyskusja byla prowadzona tutaj jakis czas temu plus nieistniejace juz forum proletariat.prv.pl )

 

ja poprostu odsylam do ksiazki gdzie jest wszystko napisane lepiej niz ja kiedykolwiek napisze : Kapital

 

a na to postaram sie odpowiedziec :

 

 

1. Skoro kazdy ma dostac wedlug potrzeb oraz robic to co chce, to kto bedzie pracowal np. w kopalniach (no ktos musi), skoro moze byc np kierowca. Czy myslisz, ze znajdziesz gornikow z zamilowania, ktorzy skroca swoje zycie i przyplaca prace pylica pluc, tylko dlatego, zeby nie zabraklo ciepla i energii w twoim domu?

 

a) slyszales o czyms takim jak czyn spoleczny i rotracyjnosci robot ( bylyby pewne roboty przymusowe i np wykonywane przez 3 lata ) nie wiemie ze tak bedzie ( bo ktos mi zaraz napisze ze jeszcze komunizmu nie ma a te4n juz pisze o zmuszaniu do czegokolwiek )

B) slyszales o wyczerpalnosci zrodel energii ? , dlatego wiekszy jak nie najwiekszy udzial beda zajmowac zrodla odnawialne ( dotyczy to stricte zarzutu kto chce pracowac w kopalniach )

c ) wiezniowie i roboty przymusowe , kontrewolucjonisci burzuje i pau jeszcze

 

zaraz podniosa sie glosy ze juz mamy totalitaryzm ... mam nadzieje ze jednak nie

 

2. Co wiecej, jak zamierzasz oceniac potrzeby ludzi. Czy potrzeby sa odgornie okreslone (tak... raz to juz mielismy... ilosc miesa na domownika wg. wieku i wykonywanej pracy), co jesli ja wole kurczaka od wieprzowiny? Czy moje potrzeby zostana wysluchane? Jesli tak to przez kogo? A moze moje potrzeby zostana skodyfikowane i bede otrzymywal to - co wg. WIELKIEGO PLANISTY powinienem dostac, aby byc szczesliwym?

 

mylisz realny socjalizm z komunizmem :

 

po kolei :

 

- realny socjalizm - kazdemu wg wykonywanej pracy

- socjalizm - kazdemu wg zaslug

- komunizm - kazdemy wg potrzeb

widzisz roznice ?

 

3. Chce miec jacht, dasz mi taki? Kto z was niechcialby miec jachtu? No to co, stocznia w Gdansku zbuduje na raz flote jachtow? Zwroc uwage, ze flota musi powstac na raz, bo przeciez nie mozemy dac jachtow polowie potrzebujacych, bo przeciez to bedzie niesprawiedliwe wobec innych, ktorzy tez maja takie potrzeby.

 

tyu chcesz miec a mowi ci cos haslo : byt ksztaltuje swiadomosc ?

 

Ty chcesz bo tak sie wychowales , ja tez chce ale mam nadzieje ze moje wnuki ( ktore dorzyja juz komunizmu ) nie beda chcialy bo po co im on bedzie , skoro bedzie mogl pujsc na przystan i ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> pozyczyc jacht ? ( i nie pisz mi ze beda brali na wlasnosc bo takowe pojecie nie bedzie istnialo )

 

wystarcza tak lakoniczne odpowiedzi ?

 

aa i popatrz jeszcze na plemiona indianskie .. czyt tam byla chec posiadania ? czy tam bylo on ma ja chce ??

 

Byt ksztaltuje swiadomosc

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do rotacyjnosci robot, to calkowicie sie z toba nie zgadzam. Czy wiesz, ze to obniza efektywnosc? Bron boze przed rotacyjnoscia! Juz teraz mamy przyklady, kiedy slusarz elektronik zostaje piekarzem. Tylko specjalizacja i doswiadczenie w danej pracy moze spowodowac wzrost wydajnosci.

 

Moj drogi, nie odpowiedziales dalej mi na 2 pytanie. Ja sie pytam kto okresli moje potrzeby, a ty mi odpowiadasz: "komunizm - kazdemu wg potrzeb". No ja to slicznie wiem, ale prosze powiedz mi kto okresla potrzeby?

 

Jeszcze raz co do gornikow. To byl tylko przyklad. No to teraz inny: kto bedzie pracowal w hucie, kto bedzie zamiatal ulice, kto bedzie pracowal w fabryce cementu. Moj drogi, nie znajdziesz tylu kontrrewolucjonistow oraz wiezniow. Jesli wszyscy beda rowni, to kto bedzie sprawowal wladze i decydowal o prawie oraz kto bedzie pelnil funkcje policyjne?

 

 

--- co do plemion indianskich - oczywiscie, ze bylo on ma ja chce... prosty przyklad: chociazby kobiety.

Dziekuje, argument obalony :>

Edytowane przez MeHow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rotacyjnosc podalem jako przyklad

 

2 : nie bedzie planisty

beda rady robotnicze : tam bedziesz szedl i mowil potrzebny mi plug czy nie wiem traktor ( bo zniwa ida ) potrzebuje go na 4 dni i dostaniesz na 4 dni

 

rady beda ze soba "rozmawialy "

 

i wymienialy czego potrzebuja

 

 

"Jeszcze raz co do gornikow. To byl tylko przyklad. No to teraz inny: kto bedzie pracowal w hucie, kto bedzie zamiatal ulice, kto bedzie pracowal w fabryce cementu. Moj drogi, nie znajdziesz tylu kontrrewolucjonistow oraz wiezniow. Jesli wszyscy beda rowni, to kto bedzie sprawowal wladze i decydowal o prawie oraz kto bedzie pelnil funkcje policyjne?"

 

hmm odpowiem na szybko : badania predysponujace do pracy i nakaz pracy ... lepiej ?

 

 

pozatym komunizm juz jest i dziala :

OPEN SOURCE

 

wiec skoro sie da tak to da sie i gdzie indziej i co ?

 

 

bzdury .. nie on ma ja chce ... takie pojecie wsrod nich nie istnieje

 

milicja ludowa

 

wladza hmm demokracja lokalna i jej organ wykonawczy czyli rady robotnicze

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o boze drogi... tego sie wlasnie obawialem. Nakaz pracy, rady robotnicze... pieknie... Czyli wynika z tego, ze ktos nakaze mi wykonywac dana czynnosc. Gdzie jest wiec ta piekna źrenica wolności? Mój drogi, twoje tezy nie trzymają się kupy.

 

Ponadto na jakiej podstawie uważasz, że wśród indian nei dochodziło do konfilktów 'on ma, ja chce'. A o walkach miedzy plemionami kolega słyszał? Twierdzisz, że zazdrości o kobiety nie było?

 

Ponadto, proszę wytłumacz mi dokładnie jak działać będzie demokracja lokalna i kto będzie w radzie robotniczej. Przecież to forma władzy, forma wywyższania się, czy nie wydaje Ci się, że i w tym aspekcie delikatnie się zagubiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie nakaz pracy ( ale nie w taki sposob jaki myslisz ) zle kojarzysz .. testy predyspozycje ... i od tego bedzie zalezalo co bedziesz robic

 

rady robotnicze ( stara nazwa ) zmienimy ja na hmmm organ wykonawczy ... lepiej

 

wolnosc to "przymus" pracy nie przez 16 godzin jak to sie teraz zdarza lecz przez 8 ...

 

zazdrosci o kobiety ehhh nie masz lepszych argumentow ? jak bedzie zazdrosc i zbrodnia to bedzie kara i do kopalni :P ( ironia )

 

kto bedzie wybiaral ? ludnosc lokalna .. ale samo posiadanie wladzy nie bedzie mialo wyzszego priorytetu niz np robotnik w hucie ... i kazdy czlonek bedzie mogl byc odwolany w kazdej chwili , nie wspomne o rotacyjnosci wladzy

 

 

lepiej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj drogi, naprawde w to wierzysz? Jak bedziesz badac predyspozycje ludzi. Powiem Ci tyle, ze jest to piekne tylko w twoich opisach. Poczytaj sobie o czyms takim jak HARMONIA i jak to sie skonczylo. Ot wprowadzono tam komunizm :] .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Ci podaje bardzo trywialne przyklady bo jak odsylam do kapitalu to mowia ze nei mam argumentow

 

a tam naprawde jest wszystko napisane no i moze jeszcze w : "Socjalizm" engelsa

 

 

no i wspomne o Komunie paryskiej .. tez radze sie zaznajomic

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (wyzyskujący - wyzyskiwany) ;) Do obydwu użyszkodników: obydwaj macie rację :!: Po co się kłócić :?: Dojdźcie do jakiegoś sensownego porozumienia w sprawie swoich argumentów, bo będziecie kłócić się tak w nieskończoność ;)

Edytowane przez KrokOboK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wio.

(wybacz, ze troche przemieszcze twa wypowiedz, ale bedzie w ten sposob latwiej mi odpowiedziec)

 

"rotacyjnosc podalem jako przyklad"

"hmm odpowiem na szybko : badania predysponujace do pracy i nakaz pracy ... lepiej ?"

 

Bardzo mi przykro, ale musze cie uswiadomic iz taki sposob jest nieefektywny. Mianowicie ktos musi owe badania przeprowadzic, ustalic kryteria itd. Ow Wielki Podzielnik Pracy musialby byc prawie nieomylny. A tak sie nie da. Co wiecej nie bedzie sposobu sprawdzic, czy ow WPP dobrze sie sprawuje. No bo jak?

Ponadto zakladasz istnienie "nowego radzieckiego czlowieka".

 

"2 : nie bedzie planisty

beda rady robotnicze : tam bedziesz szedl i mowil potrzebny mi plug czy nie wiem traktor ( bo zniwa ida ) potrzebuje go na 4 dni i dostaniesz na 4 dni

 

rady beda ze soba "rozmawialy "

 

i wymienialy czego potrzebuja"

Zeby taki traktor wypozyczyc, najpierw trzeba taki traktor wyprodukowac. I tu wlasnie ktos musi zaplanowac ile tych traktorow trzeba zrobic, jakich itd. Ponadto zeczy maja to do siebie, ze sie psuja, wiec trzeba produkowac czesci zamienne itd. Nie wspominajac juz o nowych modelach traktorow. A wiec potrzebny jest Wielki Planista, ktory te zamowienia rad zbierze i rozdzieli do fabryk.

Ponadto, gdybys bardziej sie przylozyl do swych egzaminow z z makroekonomi i ekonometrii wiedzialbys, ze (cytat) "Ekonomia jest nauką o gospodarowaniu czyli podejmowaniu decyzji w jaki sposób wykorzystać ograniczone zasoby do zaspokojenia jak największej ilości nieograniczonych potrzeb.".

Potrzeby poszczegolnych jednostek (czy nawet calych rad) beda nieograniczone. Chociazby kazdy bedzie chcial "wyporzyczyc" najnowoczesniejszy i najlepszy traktor. Ktos bedzie musial podzielic ktora rada ile jakich traktorow dostanie. I jedyna mozliwa realizacja tego zadania to instytucja Wielkiego Planisty.

Pozatym jest jeszcze jedno ale. Od zawsze czlowiek mial cos swojego. Wlasnosc prywatna towarzyszy nam od zawsze. Nawet ow indianin mial te swoje piora czy co tam innego. I bylo to jego.

 

 

"pozatym komunizm juz jest i dziala :

OPEN SOURCE "

Blad. Open source nie neguje wlasnosci prywatnej jako takiej. Jesli stworze program i wydam to na licencji GPL to dalej pozostaje to moj program. Jest on moj i tylko moj. Tyle ze pozwalam innym na jego modyfikacje (przy czym modyfikatorzy musza zaznaczyc, ktory fragment jest moj).

 

"wiec skoro sie da tak to da sie i gdzie indziej i co ? "

bzzyk?

 

"bzdury .. nie on ma ja chce ... takie pojecie wsrod nich nie istnieje "

 

Nie bedzie zazdrosci o kobiety? Nie bedzie zazdrosci ze ktos jest ladniejszy/madrzejszy niz ja? Nie bedzie zazdrosci iz komus Wielki Podzielnik Pracy przydzielil prace w biurze, a ja zasuwam w kopalni?

 

"milicja ludowa

 

wladza hmm demokracja lokalna i jej organ wykonawczy czyli rady robotnicze"

Czyli jednak jest klasa rzadzaca (politycy).

 

 

I co to wczesniej bylo:

"oczywiscie nakaz pracy ( ale nie w taki sposob jaki myslisz ) zle kojarzysz .. testy predyspozycje ... i od tego bedzie zalezalo co bedziesz robic"

j/w

 

"rady robotnicze ( stara nazwa ) zmienimy ja na hmmm organ wykonawczy ... lepiej"

Nie chcem cie martwic, ale zmiana nazwy w niczym nie pomaga.

 

"wolnosc to "przymus" pracy nie przez 16 godzin jak to sie teraz zdarza lecz przez 8 ..."

Wolnosc to wybor, czy pracuje 16h i mam duzo, pracuje 8h i mam srednio, czy pracuje 2h i mam malo.

Na marginesie: zmuszanie do pracy rozbija rodzine. W kapitalizmie moge zdecydowac (lub moja partnerka) by nie pracowac, tylko zajac sie wychowaniem dzieci.

 

"zazdrosci o kobiety ehhh nie masz lepszych argumentow ? jak bedzie zazdrosc i zbrodnia to bedzie kara i do kopalni icon_razz.gif ( ironia )"

Skoro argument taki slaby to go obal.

 

"kto bedzie wybiaral ? ludnosc lokalna .. ale samo posiadanie wladzy nie bedzie mialo wyzszego priorytetu niz np robotnik w hucie ... i kazdy czlonek bedzie mogl byc odwolany w kazdej chwili , nie wspomne o rotacyjnosci wladzy"

 

Czekaj, bo ja juz nie wiem. Ta wladza bedzie rotacyjna czy wybierana?

 

 

lepiej ?"

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (wyzyskujący - wyzyskiwany) ;) Do obydwu użyszkodników: obydwaj macie rację :!: Po co się kłócić :?: Dojdźcie do jakiegoś sensownego porozumienia w sprawie swoich argumentów, bo będziecie kłócić się tak w nieskończoność ;)

Nie nie nie. To ja mam racje. I od kilku postow w kolko to udowadniam.

Jezeli ktos uwaza inaczej, to ladnie prosze by przedstawil argumenty za tym, iz komunizm jest lepszym ustrojem gospodarczym niz kapitalizm.

Edytowane przez cyc_ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krokobok, my sie nie klocimy, tylko wymieniamy poglady. Nie myl tych pojec. Nie rob na sile z siebie moderatora i nie przypisuj mi prosze zachowan awanturniczych ;) .

 

Napisze cos jutro, bo wracam teraz do nauki ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krokobok, my sie nie klocimy, tylko wymieniamy poglady. Nie myl tych pojec. Nie rob na sile z siebie moderatora i nie przypisuj mi prosze zachowan awanturniczych ;) .

 

Napisze cos jutro, bo wracam teraz do nauki ;]

[OT]

 

Nie pisz mi proszę, że robię z siebie, tym bardziej na siłę - moderatora :evil: Uwagi ci nie mogę zwrócić :?:

 

Nie mylę pojęć... Ta "wymiana poglądów" nie przebiega w spokojnej atmosferze...

 

Poza tym nie pisałem swojego nicka od tak, więc uszanuj...

 

[/OT]

Edytowane przez KrokOboK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwielbiam taka gadke

podalem Ci przyklad : klasy rzadzacej nie bedzie bo kazdy robotnik czy tez czlowiek : powie ten czlonek rady nie nadaje sie kto jest za jego wywaleniem i powolaniem nowego ...

lepiej

 

i teraz po kolei : wielki planista i traktory :

 

hmm a teraz jak jest ? przeciez jezlei jest malo traktorow to sie produkuje ( od czego beda komputery i napisanie maila zwiekszcie produkcje o 10% ? ) ( upraszam )

 

pozatyum znowu probojesz myslenie kapitalistyczne przelozyc na komunistyczne : lepszy i gorszy traktor

 

( znowu upraszam )

 

beda 3 rodzaje traktorow :

1 ogolnego zastosowania

2) nizinny

3) gorski

mam nadzieje ze wiesz jakie sa roznice miedzy nimi

wiec gdzie tu lepszy gorszy.. bo nazwy firmy nei bedzie beda sie nazywaly traktor

 

open source : oczywiscie ze pisze i pisze co zmienilem ale ktos inny moze korzystac z tego i tez zmieniac i dopasowywac do wlasnych potrzeb , a nie tak ja z widowsem gdzie sa patenty i tzw knoh-how

 

( piekne porownanie ) ... produkt socjalistyczny --> Linux

----||----- kapitalistyczny --> widows

 

o kobietach i zazdrosci napisalem wczesneij :

zazdrosci o kobiety ehhh nie masz lepszych argumentow ? jak bedzie zazdrosc i zbrodnia to bedzie kara i do kopalni icon_razz.gif ( ironia )

 

 

nie mam zamiaru przedstawiac argumentow ktore ktos juz przedstawil : poczytaj kapital i ustosunkuj sie do niego :P

 

bo ja jestem jeszcze glupi jezeli chodzi o kapitalizm , wiec niech obromi sie sam Marks

 

 

ludzie bez Ot bo dyskusja jest fajna i warto znac zdanie 2 strony wazne zeby bylo kulturalnie a teraz chyba tak jest ( nie leca jeszcze zadne kur.wy i inne panienki ;-) )

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[OT]

 

Nie pisz mi proszę, że robię z siebie, tym bardziej na siłę - moderatora :evil: Uwagi ci nie mogę zwrócić :?:

 

Nie mylę pojęć... Ta "wymiana poglądów" nie przebiega w spokojnej atmosferze...

 

Poza tym nie pisałem swojego nicka od tak, więc uszanuj...

 

[/OT]

Moj drogi, wymiana pogladow przebiega spokojnie. Prosze nie zabieraj glosu, jesli nic nie chcesz wniesc do dyskusji oprocz tonu moralizatorskiego. Jesli uwazasz, ze jest tu awantura, to prosze zglos to moderacji, a nie na sile chcesz sie wypowiedziec. Prosze nie komentuj juz tego co napisalem.

 

Przepraszam wielce, ze zapisalem twojego nicka bez uzycia duzych liter moj drogi KrokOboKu, naprawde nie masz sie czego uczepic.

 

 

 

Odnosnie tematu, to na jakiej podstawie bedzie odbywac sie decyzja czy zwiekszamy produkcje o 10%, skoro nikt tego nei bedzie nadzorowal? A jesli ktos bedzie nadzorowal, to czemu nie sa wiec rowni? Drogi kolego, prosze przytocz argumenty z ksiazki, o ktorej juz tyle napisales, bo jestem niezmiernie ciekaw. Postaraj sie bronic Marksa i Engelsa, tak jak my staramy sie udowodnic, ze ich poglady sa glupie. Jesli nie jestes w stanie tego zrobic, to prosze przyznaj sie do tego.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez napisalem przyklad z traktorami :

 

rada lokalna A pisze : leza u nas 3 traktory

rada lokalna B pisze : brakuje man 2 traktorow

 

2 traktory sa przesylane do rady B

 

rada Ai B pisza nie mamy traktorow brakuje nam 10 ... fabryka produkuje 10

 

prezeciez czego tu nie rozumiec ?

( uproszczenie )

 

Marksa nie mam zamiaru bronic bo jego dziela bronia sie same wystarczy popatrzec na zacietosc antykomunistow ( i nei mowie o tym temacie bo tutaj antykomunistow nie ma raczej ludzie ciekawi ) , skoro jego poglady sie nei sprawdza to po co tak sie z nimi spierac ?

 

moze teraz odwrocimy kota ogonem i pokazcie mi gdzie Marks sie mylil i pisze zle oki ?

 

BTW miales sie uczyc :P

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ble... jutro Ci napisze... wlasnie Jakobiana jakiegos licze i nie wiem po co to dokladnie skoro i tak czeka nas komunizm w ktorym posla mnie do piekarni, bo nieomylnie stwierdza, ze do tego sie nadaje. ;)

 

dobranoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MeHow mówisz o wolności i nie pracowaniu (wiadomo co to niesie ze sobą :)). A tak naprawdę panowie pytacie Pietie(lanie) o rozwiązania problemów ciężko jest przepisywać rozwiązania. Kapitalizm też można krytykować i jest jeden problem czy jest w jakiś krajach 100% czysty kapitalizm :>? Nawet Korwin Mikke wprowadza pewien socjal dla ludzi. I tak samo z komunizmem(100% czystości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie, ze 100% kapitalizmu nigdy nie bedzie, zawsze niektore sektory beda kontrolowane przez panstwo i tyle. Wg kapitalistow im mniejsza ingerencja panstwa w gospodarke tym lepiej dla nas... (osobiscie nie jestem do tego przekonany ;) )

 

UPDATE

Niektorzy z Was "psiocza" na rotacyjnosc, przeciez jest ona domena kapitalizmu i to my musimy sie dostosowac do rynku, a nie na odwrot ;)

Edytowane przez Rafael Santi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"uwielbiam taka gadke"

Jestem w pelni swiadom, iz przy piwie byloby latwiej

"podalem Ci przyklad : klasy rzadzacej nie bedzie bo kazdy robotnik czy tez czlowiek : powie ten czlonek rady nie nadaje sie kto jest za jego wywaleniem i powolaniem nowego ...

lepiej "

Prawie jak liberum veto. Prawie.

Pewien problem tu jest, jako ze takie cos mogloby sparalizowac prace takiej rady - rozpatrywanie w kolko podan o wywalenie (ludzie maja tendencje do uwazania ze wiedza lepiej).

Niemniej nie chcem poruszac tematu sprawowania i ustanawiania wladzy ustawodawczej i wykonawczej. Kapitalizm nie jest nierozerwalnie zwiazany z demokracja.

 

"i teraz po kolei : wielki planista i traktory :

 

hmm a teraz jak jest ? przeciez jezlei jest malo traktorow to sie produkuje ( od czego beda komputery i napisanie maila zwiekszcie produkcje o 10% ? ) ( upraszam )"

Jak? Pan Roman w fabryce przekreci pokretlo? By zwiekszyc produkcje zapewne potrzebne bedzie otworzenie nowych linii produkcyjnych. A by to zrobic potrzeba maszyn. I czy teraz fabryka ma wysylac majla, by maszyny zrobic nowe? Fabryka maszyn bedzie tez musiala zwiekszyc produkcje, wyslac majla itd. Tak nie mozna tego zrobic. Jedynym rozwiazaniem, ktore zadziala jest owy Wielki Planista, ktory w tym przypadku sprawi sie lepiej.

 

 

"pozatyum znowu probojesz myslenie kapitalistyczne przelozyc na komunistyczne : lepszy i gorszy traktor"

 

Sa traktory lepsze i gorsze. Jedne psuja sie czesciej, inne sa wygodnijsze, trzecie pala mniej, a czwarte ladniej na polu wygladaja.

 

"( znowu upraszam )

 

beda 3 rodzaje traktorow :

1 ogolnego zastosowania

2) nizinny

3) gorski

 

mam nadzieje ze wiesz jakie sa roznice miedzy nimi"

Nie znam roznic miedzy traktorami. Zapewne chodzi o to, ze nizinny jest szybszy, a gorski lepiej pokonuje wzniesienia. Niemniej jak wyszej pisalem sa traktory lepsze i gorsze.

 

"wiec gdzie tu lepszy gorszy.. bo nazwy firmy nei bedzie beda sie nazywaly traktor"

 

No i tak na koniec traktorow przyklad dam. Troche z innej beczki, ale bardziej zyciowy: samochody. Sa samochody osobowe, terenowe i ciezarowe. I wsrod tych klas sa samochody lepsze i gorsze.

Kolejna sprawa: jak sie dowiesz, czy owy traktor nie jest badziewiem? Przeciez z zadnym innym go nie porownasz.

I jeszcze na koniec: w kapitalizmie masz do wyboru multum traktorow. I mozesz wybrac ten, ktorego parametry najbardziej ci odpowiadaja.

 

"open source : oczywiscie ze pisze i pisze co zmienilem ale ktos inny moze korzystac z tego i tez zmieniac i dopasowywac do wlasnych potrzeb , a nie tak ja z widowsem gdzie sa patenty i tzw knoh-how"

Widzisz... Niemniej ten kod dalej jest moj, a nie wspolny. Pozatym brakuje pewnej analogii miedzy gospodarka a oprogramowaniem. Mianowicie, w oprogramowaniu nie ma ograniczonych zasobow. Kod mozemy tworzyc do woli itd. Mozemy zrobic jego kopie dla dowolnej ilosci ludzi.

(a teraz wywod)

W zyciu pojawi sie problem taki, ze w ciagu tygodnia 2 osoby beda chcialy wyporzycyc jeden traktor na 4 dni. Zabraknie nam 1 dnia. I w tym momencie ktos (Wielki Planista?, ew. Maly Planista Lokalnej Rady, lub Rada Planistow.. ktos w kazdym razie) jak ten 1 dzien podzielic. Czy traktor dac dla kazdego na 12h, czy tez w jakiejs proporcji. Czy tez dac jednemu traktor na caly dzien a drugiemu dac cos innego, czego potrzebuje a do czego tez jest kolejka. Problemem jest podzielenie ograniczonych zasobow, tak by zaspokojic jak najwiecej nieograniczonych potrzeb. I o ile ten traktor na 2 jakos podzielimy, to podzial 2tys traktorow, maszyn itp, miedzy 10tys rolnikow jest problemem praktycznie nierozwiazywalnym (ew. roziwazania beda daleke od doskonalosci).

Dla porownania: w kapitalizmie rolnik sam decyduje czy lepiej mu sie oplaca kupic traktor (i jaki traktor) czy tez wiecej swin. Rolnicy zli i nieefektywni (a wiec i marnotrawiacy zasoby) sa eleminowani przez wolny rynek (bankrutuja). Rolnicy ktorzy potrafia to rozplanowac dobrze (lepiej wykorzystuja zasoby) zostaja na rynku i sie bogaca.

 

"( piekne porownanie ) ... produkt socjalistyczny --> Linux

----||----- kapitalistyczny --> widows"

eh..

 

"o kobietach i zazdrosci napisalem wczesneij :

zazdrosci o kobiety ehhh nie masz lepszych argumentow ? jak bedzie zazdrosc i zbrodnia to bedzie kara i do kopalni icon_razz.gif ( ironia )

nie mam zamiaru przedstawiac argumentow ktore ktos juz przedstawil : poczytaj kapital i ustosunkuj sie do niego :P"

Jak kojarze Manifest Komunistyczny mowi o wspolnych zonach. Raz ze to nierealne (podzielbys sie swoja dziewczyna ze mna?), a dwa : rozbija rodzine (nie przestane sie tego czepiac)

 

"bo ja jestem jeszcze glupi jezeli chodzi o kapitalizm , wiec niech obromi sie sam Marks"

 

Marks sie mylil. Model gospodarki komunistycznej nie dziala (patrz ten podzial traktorow). Model spoleczny jest zly (niemoralny.. zasadniczo zlo to jest.. ale to temat na zupelnie inna dyskusje, skonczmy najpierw o gospodarce). Model rzadzenia... coz.. znam lepsze.

 

"ludzie bez Ot bo dyskusja jest fajna i warto znac zdanie 2 strony wazne zeby bylo kulturalnie a teraz chyba tak jest ( nie leca jeszcze zadne kur.wy i inne panienki ;-) )"

Za jakies 40 postow sie zacznie pewnie :]

 

I dla jasnosci. Mam na celu pokazanie ci (i innym) iz gospodarka komunistyczna nie moze dzialac. Jest po prostu nieefektywna w porownaniu do gospodarki wolnorynkowej.

 

[a teraz odpowiem na to co napisaliscie w miedzyczasie :] ]

 

Rafael Santi:

"Zgadza sie, ze 100% kapitalizmu nigdy nie bedzie, zawsze niektore sektory beda kontrolowane przez panstwo i tyle. Wg kapitalistow im mniejsza ingerencja panstwa w gospodarke tym lepiej dla nas... (osobiscie nie jestem do tego przekonany icon_wink2.gif )"

Jak narazie krajom blizszym kapitalizmowi wiedzie sie lepiej. W moim mniemamniu panstwo nie powinno sie w zaden sposob wtracac w gospodarke

 

"Niektorzy z Was "psiocza" na rotacyjnosc, przeciez jest ona domena kapitalizmu i to my musimy sie dostosowac do rynku, a nie na odwrot icon_wink2.gif"

Zaprawde, nie widze zwiazku rotacyjnosci z wolnym rynkiem. Przynajmniej nie takiej rotacyjnosci, o jakiej tu byla mowa

 

Domik:

"(...) A tak naprawdę panowie pytacie Pietie(lanie) o rozwiązania problemów ciężko jest przepisywać rozwiązania."

Nie rozumiem.

"Kapitalizm też można krytykować i jest jeden problem czy jest w jakiś krajach 100% czysty kapitalizm :>?"

Nie ma.. szkoda.. tak samo jak nie ma komunizmu.. i cale szczescie..

"Nawet Korwin Mikke wprowadza pewien socjal dla ludzi. I tak samo z komunizmem(100% czystości)."

Jaki socjal? I gdzie?

 

Pietia(lania) :

 

"(,, traktory ..)"

Wyzej o tym pisalem

 

"Marksa nie mam zamiaru bronic bo jego dziela bronia sie same wystarczy popatrzec na zacietosc antykomunistow ( i nei mowie o tym temacie bo tutaj antykomunistow nie ma raczej ludzie ciekawi ) , skoro jego poglady sie nei sprawdza to po co tak sie z nimi spierac ?"

(Rozumiem w sensie: nie sprawdzą)

Zanim sie wyjdzie, ze komunizm nie dziala, okaze sie ze jestesmy 100 lat za murzynami. Wprowadzenie takiego ustroju (jak i droga do niego) zniszczy gospodarke.

 

"moze teraz odwrocimy kota ogonem i pokazcie mi gdzie Marks sie mylil i pisze zle oki ?"

 

Hm.. Wszedzie? Gospodarka komunistyczna oparta o wlasnosc spoleczna nie moze dzialac. Nie mowiac juz o niemozliwosci stworzenia spoleczenstwa komunistycznego (pracowici, uczciwi, wierzacy w komunizm i harujacy na innych)

Edytowane przez cyc_ek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rece mi juz opadaja .. ehh myslisz dalej kapitalistycznie .. no coz pewne choroby sa nie uleczalne

 

gorszy lepszy ?

 

co za glupota kto okresla co jest gorsze a co lepsze ?

nie powiesz mi ze rynek i wolna konkurencja bo padne ze smiechu

 

zaraz zaczniesz krzyczec o przyklady :

 

harry potter ( marna ksiazka a jak sie sprzedaje ? )

 

 

"moze teraz odwrocimy kota ogonem i pokazcie mi gdzie Marks sie mylil i pisze zle oki ?"

 

Hm.. Wszedzie? Gospodarka komunistyczna oparta o wlasnosc spoleczna nie moze dzialac. Nie mowiac juz o niemozliwosci stworzenia spoleczenstwa komunistycznego (pracowici, uczciwi, wierzacy w komunizm i harujacy na innych)

 

hmm a skad wiesz ze nie moze dzialac ?

 

za czasow feudalnych tak jakis ludek pisal o kapitalizmie :P

 

dlatego my nie dorzyjemy komunizmu musza umrzec szuje i ludzie zarazeni mysleniem kapitalistycznym ...

napisze jeszcze raz : Byt ksztaltuje swiadomosc

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj drogi... co lepsze, a co gorsze ocenia konsument. Tak wlasnie natrafilem na cudna strone, na ktorej opisano dzialanie proszku IXI z PRL'u. Kto mogl ocenic czy jest dobry, czy zly? A jaki byl? Moj drogi, nie przesadzaj i nie dorabiaj falszywych argumentow do swojej ideologii. Przyznaj, ze komunizm jest nierealizowalny. Brak wlasnosci prywatnej, brak rodziny... nieeee... po prostu sie Ciebie boje. Juz nie wspomne o tym, ze nie ma miejsca dla Boga. (nie, nie jestem ortodoksem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...