Skocz do zawartości
josef

Temperatura HDD

Rekomendowane odpowiedzi

no niestety - wygląda na to, że mój hdd nie ma czujki, jest to model 5T040H4

 

odpaliłem Active Smart - nie ma wartości w listingu z temperaturą - n/a

 

podobnie Speed Fan - tu z kolei pojawił się efekt uboczny, że skakało mi napięcie +5V w porywach do 6V,

 

HDD temperature - po pierwsze nie chce się odpalić (komunikat że problem z odpaleniem, dalej, bym spróbował z wiersza poleceń - próbowałem ale nic. do tego jest komunikat o innym błędzie - że nie może znaleźć hdd co ma współdziałanie z mierzeniem temperatury

 

Dtemp - nie znaleziono współdziałania z mierzeniem temp.

 

...eh

 

co myślicie o wykorzystaniu termometru do pomiaru temp w pokoju oraz z czujką za okno - czy to co jest w sklepach to nie jest za bardzo hmmm "nieczułe" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

co myślicie o wykorzystaniu termometru do pomiaru temp w pokoju oraz z czujką za okno - czy to co jest w sklepach to nie jest za bardzo hmmm "nieczułe" ?

no jak pisalem na priva - tak mierzylem na starych HDD (temp najcieplejszego scalaka)

 

co do bledu pomiaru to roznie to bywa - jak kupisz jakiegos kita np AVT lub JABEL to one zazwyczaj maja dokladnosc do 0.1*C - zostaje kwestia dokladnego umieszcenia czujnikow - zerknij np do tego watku http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=20518 reed ma chyba cos AVT na przelacznikach i jak widac nie LCD (co nic pod katem nie widac tylko na LED'ach)

jak chcez jakis najtanszy do wbudowania z 2 czujnikami to zamiast samochodowego (jak juz kilka osob ma i chyba w "Chlipie" radzili) kup np TAKI - o ile kojaze to zewnetrzy czujnik nie jest zalany w plastiku (jak w tych samochodowych) i nie trzeba rozbebeszac, a czujniczki sa male

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HA!

 

znalazłem przyczynę tostowania twardziela;

 

na taśmie miałem podłoczone kolejno Master (IBM) dalej Slave (MaxtoR) i ten osatni grzał się niemiłosiernie aż do przyjarania plastku.

 

Zminiłem podłączenia i wszystko spoko.

 

Komputer pełen jest pułapek. ;-)

 

Niniejszym odwołuję wszystkie posty o piekarniku-Maxtorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, u Was temperatury 20-60 stopni... a u mnie standardowo 60 mierzone Everestem! Sygate Barracuda 120 GB 8cache, 7200rpm. przykleiłem na taśmę klejącą wentyl ze starej zasilki, dodałem regulator obrotów ->mninimal, żeby nie chałasowało. I zeszło do ok33 st. Czy wszystkie Sygate'y tak grzeją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

caviar 60gb 8mb cache 7200rpm idle 50-55*, stress ~65*, megastress (defragmentacja) >70*. Od lutego tak łazi. Schowany do pudełka śniadaniowego. I kto mówi, że tempka szkodzi?

O ile pomiar nie szwankuje, to za jakiś czas mu zaszkodzi. Dopuszczalna temp. jak podają producenci to ok. 50*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, u Was temperatury 20-60 stopni... a u mnie standardowo 60 mierzone Everestem! Sygate Barracuda 120 GB 8cache, 7200rpm. przykleiłem na taśmę klejącą wentyl ze starej zasilki, dodałem regulator obrotów ->mninimal, żeby nie chałasowało. I zeszło do ok33 st. Czy wszystkie Sygate'y tak grzeją?

tak :)

takie sa barakudy :) ale za to ta cisza :)

 

u mnie standard to bylo ok 50 stopni ...jak zamontowalem wentyla mam ok 27 ( wszysko mierzone w lecie :D )

szacuneczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. tak sobie przeglądam czytam no i pomyślałem że też napisze moją temperature HDD. Nigdy nie zwracałem zbytnio na to uwagi i dobrze że zwróciłem... Więc tak dysk WD 80GB 8MB cachu Speed Fan IDLE 37 <buda zamknięta brak wentylacji> stres <defragmentacja i kilka progsów> 55 C . to mi się wydaje za duży skok :( wiec nie uzywam kompa dopoki nie kupi jakiegos chlodzenia :lol: jak bede mial chlodzenie napisze jaka poprawa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja was nie rozumiem... ja bez dodatkowego chlodzenia i przy zamknietej pancernej budzie z pzed 6 lat mam temp dysku 80gb w granicach 30-35 stopni... (wynik odczytany z everesta)

 

jak mam teraz otwarta bde to prawie w ogole nie przeskakuje progu 33 stopni...

 

No chyba ze everest sie nie nadaje do odczytywania temp z czujnikow dysku....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja was nie rozumiem... ja bez dodatkowego chlodzenia i przy zamknietej pancernej budzie z pzed 6 lat mam temp dysku 80gb w granicach 30-35 stopni...

Nie podskoczysz: ja mam zamkniętą pancerną obudowę z 95 roku (z mojego pierwszego kompa - najłatwiej ją otwierać) :P

 

(wynik odczytany z everesta) (...)No chyba ze everest sie nie nadaje do odczytywania temp z czujnikow dysku....

No właśnie, ma ktoś informacje na ile prawdziwe temperatury podaje everest? Temperaturę procka podaje mi zgodnie z programem Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przed wymiana budy na chiefteca standardem bylo okolo 39 ... teraz przy najwiekszym obciazeniu temperatura nie przekracza 25 stopni dodam tylko ze w zatoczce przed dyskiem stoi revoltec dark blue 80 puszczony na 5v jest cicho i chlodno ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - dysk 3ba montowac jak najnizej podlogi, do tego dlugie, okrągle kable (60cm) i wentylator nawiewajacy tuz nad nim. Drugi dysk w poblizu pierwszego znacząco podnosi temp obydwu.

U mnie wentyl 80mm na 5V i temp Samsunga...14-18C (z jednym dyskiem) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlelfik: racja, ale jednak trochę często moja obudowa znosi testy przeciążeniowe (obracanie w 3 osiach) żebym dysk położył luzem na dnie budy. Poza tym, w planach mam dokupienie durgiego identiko i RAID0 - wtedy się pomyśli, jak je oddalić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie mowie zeby klasc luzem dyski na podlodze - bez perwersji, chociaz jak ktos lubi... :twisted:

Everest odczytuje tempke dysku tak samo jak inne progsy (z mechanizmu SMART) - Active Smart, Speed Fan itp :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Baracude 60 GB @ 7200. Temp. mam 35-40*C.

 

RADZE NIE UZYWAC KIESZENI NA DYSK Z TWOZYWA!!!

 

Ja tak zfajczylem swoja Baracude (cale szczescie na gwarancji)...

W serwisie powiedzieli, ze elektronika padla. Bycmoze z przegrzania, albo byla wadliwa. Jak mi ja wymienili, wsadzilem dysk z ciekawosci z powrotem do kieszeni i zkopiowalem pare giga, i... 70*C (po 4 GB)

Co inego jesli chodzi o metalowa kieszen. U kumpla w TRACKER'ze 30-36*C... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój WD Caviar XL 80 GB 2mb cache ma od 27c- do 29 :rolleyes: w obudowie chadza 3 wentylatorami CoolerMaster. 2 z tylu (wyciagajace :lol: ) i 1 z przodu, centranie na wysokosci dysku . wszystkie pracuja okolo 1600obrotow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam od ponad roku dysk (WD 120 GB /7200) i ciagle temp 55-60C i bez chlodzenia ! i chodzi ! nie wiem czy jest sens chlodzenia dysku ! ja patrze tylko na temp. procka i grafy :) reszta to pikuś !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysk mam taki jak w opisie i jego temp podczas ciaglej pracy 24/7 nie przekracza 34C :) wczesniej mailem Dysk Maxtora 40GB 7200obr/min na nim temp nie przekraczala 58C :) roznica kolosalna a nic nie wymienilem procz dysku :D

 

dodatkowo w obudowie nie ma zadnych dodatkowych wentylatorow jedynie na CPU oraz GPU a w planach mam zalorzyc 3 wiatraki 8x8cm oraz 2 4x4cm i wtedy temp dysku podejzewam ze tez spadnie....

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Maxtor 6Y120P0 120GB (Diamond Max 9), ATA133 - spoczywa na spodzie obudowy, idąć kolejno od dołu na szmatkach (zmyjkach :)), następnie na sankach z twardej gąbki (z opakowania po P4 Prescottcie) i na kilku warstwach gąbki bardzo giętkiej. Dosłownie 1-2cm przed nim znajduje się Arctic Pro TC, kręcący się na 1500-1600rpm (nigdy więcej nie zanotowałem). Temperatury :

- obecnie 25C

- maksymalnie ok. 30C

 

2) Seagate Barracuda IV, 80GB, ATA100 - przykręcony do koszyka, z przodu którego jest kolejny nawiew - tym razem to Spire Clear Blue (normalnie ok. 2400rpm) podłaczony do zasilacza BeQuiet i w ten sposób spowolniony do jakichś 5-6v. Temperatury :

- obecnie 31C

- max. ok. 35C

 

Nawiew to podstawa, bez tego zarówno Seagate'y jak i część Maxtorów bardzo się grzeją (mówię na podstawie własnych doświadczeń).

 

PS. Odczyty pod Aidą32/ Everestem/ Speed Fanem - identyczne.

 

Buda oczywiście zamknięta - calutki czas. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam maxtora [patrz podpis] temp po całym dniu około 42*C bez chłodzenia mam tylko 2 wentyle z tyłu obudowy wydmuch**ące jeden arctika a drugi no name obydwa są cichutkie wcale ich nie słychać.

 

wczesniej miałem wentyl z przodu wdmuch**acy ktory zachaczał o dysk i temp max 35*C ale go odłączyłem bo hałasował całyczas 2700RMP jakis no name

 

maxtory sie chyba troche grzeją.kuzaj ma baracude i ma tylko wentyl na procu jakis no name 3mie sie na tasmie klecjacej i kablach :mrgreen: i w zasilce jakiś i ma temp dysku max 40*C a procek 33*C idle a w stresie 45*C bez praktycznie chlodzenia w obudowie :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...