Skocz do zawartości
Malik

Co Jest Nie Tak Z Moim Wc ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Postanowilem w koncu wymienic moje stare WC by Thermaltake ( Big Water ). Jak sie okazalo po paru godzinach pracy, instalacja dziala bez problemow. Ale jedna rzecz mnie niepokoi - wysoka temp. na CPU. Nie moge zejsc ponizej 36 stopni w idle ( srednio temp skacze mi miedzy 38-42, woda 33-35 ) :blink:

Nie wiem dlaczego. Myslalem na poczatku ze zle posmarowalem pasta, lub zle docisnalem blok. Ale wszystko sprawdzilem ponownie i bylo ok.

 

Dlatego zwracam sie z prosba do Was. Moze ktos wpadnie na to gdzie popelnilem blad. Wspomne rowniez ze temp. na bloku GPU poprawila sie o 6 stopni :huh: i to jest dziwne moim zdaniem. Na CPU wzrosla, na GPU spadla - co jes grane ???

 

 

Przedstawie sprzet:

 

Przed:

Thermaltake Big Water + rezreruwar Thermaltake, Blok GPU Thermaltake

 

Obieg: Pompka -> CPU -> czujnik temp. -> rezerwuar -> GPU -> chlodnica -> pompka

 

Foto:

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Po:

Blok CPU: X3N

Blok GPU: Abadon GPU Pro

Pompka: Eheim/Innovatek Plus 12V

Rez: 5.25 by x4pro

Weze: 8/10 innovatek

Chlodnica 2x Thermaltake

Czujnik temp. Thermaltake

 

Obieg: Pompka -> GPU -> Chlodnica 1 -> CPU -> Czujnik temp. -> Chlodnica 2 -> Rezuwar -> Pompka

 

Foto:

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

Prosze Was o pomoc w tej sprawie - z gory wielkie dzieki :wink:

Edytowane przez Malik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpowietrzania to wszystko sprawdzilem i nic nie ma. Kazdy wezyk, kazdy blok byl sprawdzany pod tym wzgledem.

 

Podejrzewam ze zle dobralem kolejnosc elementow w obiegu. I to moze byc powodem.

 

SuperRzeźniK: odpowietrzylem go porzadnie

 

Cichon: co do kolanek i malej srednicy - weze 8/10 sa optymalne jesli chodzi o WC i ladowanie sie w jeszcze wieksze w moim wypadku bylo nie wskazane. Poza tym 3 kolanka to nie wiem czy to tak duzo zeby drastycznie obnizyc przeplyw. Jezeli mialby wplynac na chlodznie to GPU mialoby rowniez zle temperatury. A jest odwrotnie - temp. sa super :) Sprobuje zmienic kolejnosc na ta co mi sugerujesz. Moze to byc to :)

 

quarantino: Bardzo mi milo ze Ci sie podoba moje WC :) :) :)

 

Wlasnie w tym momencie mam 30 stopni na CPU, a komp idzie 10min :/

Co musze z tym zrobic bo zaczyna byc to "troszke" wkurzajace. Takie porzadne WC udalo mi sie zlozyc a temp. na CPU gorsze od Low-endowego zestawu WC :mur: :mur: :mur:

 

Cala zabawa, powiem Wam po krotce trwala 4 tygodnie ( sciaganie czesci etc. ). Caly czas moglem liczyc na pomoc jednego z forumowiczow - Pawla aka Draak - jeszcze raz wielkie dzieki :)

Edytowane przez Malik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oglnie fajny kibelek :wink:

 

chłodniczka to to bix3 extreme nie ejst ale i tak ciut masz za ciepło...

A właśnie sprawdzałeś czy nie masz powietrza w chłodnicy?

No nie jest B)

Ale mowiac szczerze o odpowietrzeniu chlodnic nie pomyslalem :oops: Caly uklad zalewalem juz w srodku i moze to byl blad. Czyli jak mam ja odpowietrzyc ? Odkrecic i obrocic o 180 stopni zeby powietrze moglo ujsc ? Prosze bardzo o wskazowki :)

 

Aha nie wiem czy zauwazyliscie - druga chlodnica jest poziomo w zatoce 5.25 :) Jej chyba nie musze odpowietrzac - jak sadzicie ??

 

Przemek345: Na TT mialem na procku w granicach 29 idle - stress 35-37. Natomiast na GPU byla porazka 45 stopni w idle. Na tym WC jest odwrotnie: rewelacja na GPU, klapa na CPU :blink:

Edytowane przez Malik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolejnosc ukladu jesli chodzi o temperature jest praktycznie bez znaczenia (bardzo małe różnice miedzy wlote, a wylotem bloku) to po pierwsze, po drugie z tymi kolankami i wezami, bez przesady, kolanka moze i nieco obnizaja przeplyw, ale nie znacznie i nie wplywa to jakos na wydajnosc, tak samo weze, temperatura moim zdaniem calkiem spoko, napisales cos takiego:

"srednio temp skacze mi miedzy 38-42, woda 33-35 "

tzn ze gdy masz na procku 38-42* to w tym samym czasie temperatura wody ma 33-35*? jesli tak to nie ma sie czemu dziwic, mozna nawet powiedziec ze roznica jest mala, nawet chyba za mała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprobuje odpowietrzyc ta chlodnice ktora jest przykrecona na tyle komputera i zobacze co sie bedzie dzialo. A jezeli to nie pomoze to sprobuje zmienic kolejnosc elementow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz Garfield powiedział ... kolejność elementów w układzie nei ma najmniejszego znaczenia. Ja bym obstawiał jak zwyklłe na nieodpowietrzoną chłodniczke. Z tego co widze to masz ją zamontowaną do dołu króćcami ... tak wiec powietrze nie ma jak uciekac. Odkręć ją i przekręć odwrotnie ... popotrząchaj i zobaczysz ile powietrza wyleci. Możliwe ze jest ona tylko do połowy wypełniona płynem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ta przekladanke wezy sobie podaruje :) Przekonaliscie mnie.

Zrobilem natomiast z chlodnica. Odkrecilem ja, otworzylem korek na rezie i puscilem kompa. W miedzy czasie potrzasalem chlodnica ile sie dalo :) Rezultat: znikomy woda 31.9 stopni procek 37 stopnie. Natomiast grafa 33 stopnie :blink: ( jak dla mnie grafa ma rewelacyjne temperatury ).

 

Zauwazylem jednak cos, jakby kurz, na finach w gornej czesci bloku CPU - moze to tez wplywa na temperature :huh:

 

Dołączona grafika

 

 

 

Mam pytanie do uzytkownikow blokow z trzema kroccami w takim polozeniu jak ja mam. Czyli obrocone o 90 stopni. Jak macie je wkrecone ??

Albo jak ktos wie - moze mam zla kolejnosc kroccow <_<

 

Jakies dalsze sugestie ??

Edytowane przez Malik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ta przekladanke wezy sobie podaruje :) Przekonaliscie mnie.

Zrobilem natomiast z chlodnica. Odkrecilem ja, otworzylem korek na rezie i puscilem kompa. W miedzy czasie potrzasalem chlodnica ile sie dalo :) Rezultat: znikomy woda 31.9 stopni procek 37 stopnie. Natomiast grafa 33 stopnie :blink: ( jak dla mnie grafa ma rewelacyjne temperatury ).

W takim razie ..... mobo oszukuje! Nie zawracaj sobie tym głowy.

A te gluty w bloku to nieładne są. Ja bym sie ich pozbył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te gluty w bloku to nie przypadkiem ....glony ?? też miałem taką sytuację, temperatury były wyższe niż na AC a w bloku było takie glutowate białawe coś.... wyczyściłem blok.... zmieniłem wodę.... jak ręką odjął ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko termometry akwariowe mają 100%-wą skuteczność :D różnica 1-2 stopni między wodą a gpu wydają się troche nierealne... ale może nie znam się jeszcze na tyle ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Horgrim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony to raczej nie sa. Gdyz chlodzenie ma dopier 2 dni. Poza tym dolany jest srodek innovatek przeciw takiemu syfowi. Podejrzewam ze w ktoryms z wezy, chlodnic, blokow ( lezaly na polce przez 4 tygodnie ) wpadl kurz i podczas puszczenia wody - wszystko zatrzymalo sie n bloku cpu. Dlatego tam bo przez finy nie przejdzie. Wywale je w sobote jak bede wyciszal matami kompa. Ale watpie aby w/w pseudo-glony podnosily temperature az do 40 stopni w idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdzwisz się jak glony potrafią utrudnić życie WC'towi, po założeniu WC po raz pierwszy rozmawiałem z Samhainem i też uwierzyć nie mógł - miałem 65 stopni w stresie na durku 1300@stock, przy czystym fiacie z 3 wentami na 7v i pompce aquaszut typ 600, węże niezałamane, były średnio ciepłe i takie przyjemnie miękkie ;) a wewnątrz F2S wokół tego "krzyża" na środku i przy "łyżwach" był taki właśnie glutek... po przeczyszczeniu tempy spadły do ok 50 stopni ale i tak były za duże... do tej pory nie wiem co się działo że było coś-nie-tak ;) winą pewnie jest właśnie czujnik-bug ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony po 2 dniach - nie bardzo... Te gluty w bloku CPU to moim zdaniem lekko wyplukany silikon uszczelniajacy krocce w bloku CPU... albo z ktoregos z poprzednich elementow ukladu (z reszta widac tak zaschnieta kropelke silikonu przy kroccu) :idea:

Zacznij od proby AKTYWNEGO odpowietrzenia chlodnicy - jesli nie zauwazysz jakichs znaczacych ilosci powietrza i temp nadal beda podobne, to proponuje zdjac blok CPU i porzadnie go przeczyscic (sprawdz od razu tez blok GPU).

 

@mkwd40 >>> skoro nie masz czasu na przeczytanie calego tematu, to nie pisz takich nic nie wnoszacych postow...

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... czy mi się wydaje, czy na zdjęciu bloczku z bliska widać wodę między uszczelką a korkiem ?? może to tylko złudzenie jakieś ale czy tam przypadkiem nie ma wody ?? bloczek jest dobrze skrecony ?? zapchane finy mogły spowodować właśnie taka reakcję przy źle skręconym bloczku.... a może tylko mnie oczy mylą ?? jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi... tak czy siak - tak jak napisał Dimek sprawdź chłodnicę - jak nie pomoże sprawdź bloczek...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Horgrim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale kolega Malik ma na procku 38-42*, a woda w tym czasie 33-35*, to temperarutury sa bardzo dobre, przeciez wydajnosc bloków to nie do ilu schładzaja, a różnica miedzy temperatura do jakiej schładzaja dany element, a temperaturą wody i w tym przypadku różnica jest moim zdaniem nawet za mała (5-7*), wiec ewidentnie temperatury to nie wina bloku, ktory działa bardzo dobrze (według tych czujników to chyba nawet za dobrze) , natomiast problem lezy w schładzaniu cieczy, której temperatura jak wiadomo jest jednym z najwazniejszych czynnikow wplywajacych na ogolna wydajnosc ukladu, przyczyna moga być dwie:

- albo układ jest źle odpowietrzony

- albo wiejesz tak słabo na chłodnice, ze po prostu woda sie nagrzewa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w koncu wywalilem ten syf co sie znalazl w CPU na finach. Nie byly to glony lecz silikon.

Wyczyscilem wszystko, odkrecilem chlodnice obrucilem do gory kroccami ( wedlug Waszych wskazowek ) - i Panowie mizerna poprawa, 2 stopnie w dol :(

 

Dmucham na jedna chlodnice orginalnym wentylem TT 1300rbm, a na druga chlodnice akasa.

 

Poeksperymentuje jeszcze z rurkami w sobote :) Moze cos pomoze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w koncu wywalilem ten syf co sie znalazl w CPU na finach. Nie byly to glony lecz silikon.

Wyczyscilem wszystko, odkrecilem chlodnice obrucilem do gory kroccami ( wedlug Waszych wskazowek ) - i Panowie mizerna poprawa, 2 stopnie w dol :(

2 stopnie nazywsz mizerną poprawą?

W dziale wc ... taką poprawe to mozna raczej nazwac całkiem sporą .... dal takiej różnicy ludzie potrafią wydać kilka stów na odjazdowy blok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem czy ktos tu czyta moje wypociny, a zwlaszcza autor tematu? czlowieku myslisz ze bedziesz mial 20* na wodnym? zobacz se jaka masz temperature wody, do niej dodaj iles tam stopni (zalezy od bloku) i takich temperatur oczekuj, sprawa sie rozchodzi głownie o temperature cieczy w układzie, skoro masz 32-35* to kombinuj zeby byla mniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem czy ktos tu czyta moje wypociny, a zwlaszcza autor tematu? czlowieku myslisz ze bedziesz mial 20* na wodnym? zobacz se jaka masz temperature wody, do niej dodaj iles tam stopni (zalezy od bloku) i takich temperatur oczekuj, sprawa sie rozchodzi głownie o temperature cieczy w układzie, skoro masz 32-35* to kombinuj zeby byla mniejsza

 

Garfield czytam dokladnie wszystkie wypowiedzi, w tym Twoje :D I jestem bardzo wdzieczny za zainteresowanie. Nie rozchodzi mi sie zeby miec 20 stopni - tu juz troche przesadziles :)

 

Co do temperatury wody wszystko sie wytlumaczylo. Dzieki pomocy jednego z forumowiczow Draak'a. Podal mi prosty przyklad: sprawdz jaka temperature masz w pokoju i dodaj do niej 4-5 stopni - wtedy bedziesz wiedzial ile woda powinna miec. Okazalo sie ze w pokoju mam 26 stopni B) wiec idac tokiem myslenia Draak'a - wszystko by sie zgadzalo. Obnizylem temperature w pokoju do 20 stopni - i temp. wody od razu spadla do 29-30 stopni ( odczyt z czujnika temp. wody ). Roznica wzgledem starszych odczytow okolo 6 stopni.

 

Caly czas porownuje temperatury do wczesniejszego WC jakie mialem. I na TT mialem na procu w idle 31-32 stopnie. Jak widzicie na zalaczonych zdjecia - byla jedna chlodnica, dwa bloki, rez, czujnik. I tego nie moge zrozumiec dlaczego na gorszym sprzetowo WC mialem lepsze temperatury niz na tym.

 

Zrobilem wszystko tak jak mowiliscie: odpowietrzenie, wyczyszczenie tego silikonu, obnizenie temp. w pokoju B)

 

W sobote rozbiore wszystko i na nowo zloze - dam znac czy cos sie poprawilo.

 

Reasumujac: Czytam dokladnie wypowiedzi wszystkich ktorzy tutaj sie udzielaja :) ( Twoje szczegolnie Garfield :razz: )

Edytowane przez Malik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...