Skocz do zawartości
Intel_99

Co Zrobić By Wydłużyć Czas Pracy Na Bateryjce

Rekomendowane odpowiedzi

Co nam będzie potrzebne

- program Notebook Hardware Control – najlepiej najnowszą wersję, dostępną na stronie http://www.pbus-167.com/chc.htm#anchor_download

- program SetFSB dostępny na stronie http://www13.plala.or.jp/setfsb/ , oczywiście trzeba pobrać wersje na swój chipset. Dla platform mobilnych szukamy programu z serii 855/915 i znajdujemy swój model komputera. Jak nie znajdziemy programu dedykowanemu naszemu notebookowi to można ściągnąć wszystkie i zobaczyć, który będzie działał na naszym komputerze. Mi działa Program od AceraTravelmate 4651, choć mam Aristo.

 

Pierwsze kroki:

Instalujemy oba programy. Programem notebook hardware control zniżamy napięcie procesora, ze spokojem można ustawić na najniższe czyli 0,7 i ustawiamy profil przy zasilaniu bateryjnym na max bartery.

Programem setFSB ustawiamy częstotliwość pracy procesora i redukujemy z szyny 133 na 100 bądź ze 100 na 66 przy chipsetach 855.

 

Następnym posunięciem jaki powinniśmy uczynić jest wyłączenie zbędnych opcji w Wndowsie. W tym celu wchodzimy w Panel Sterowania – system i bierzemy zakładkę zaawansowane – ustawienia wydajności i odhaczamy wszystkie ptaszki. Następnie wchodzimy do menadżera urządzeń i wyłączamy zbędne urządzenia. W moim przypadku wyłączyłem, Irdę, stacje DVD, czytnik kart, i modem. Od was zależy czego używacie podczas pracy na baterii, więc można wyłączyć więcej zbędnych urządzeń. Ostatnią rzeczą, która powinniśmy uczynić jest zmiana jakości kolorów z 32 na 16 bit.

 

Po wszystkich tych zabiegach zyskałem ponad godzinę pracy (ok. 1h 15’) przy zasilaniu bateryjnym. Tak więc warto uczynić powyższe kroki, jeżeli zależy wam na pracy na bateryjce.

Edytowane przez Intel_99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, ja mam takie coś

http://img357.imageshack.us/my.php?image=m1029mhz4lm.jpg

mi wykrywa oki. jednak jak zmieniłem fsb na 85MHz to na monitorze pojawiło się pełno koloroiwych skaczących pasków. wyłączyłem automatycznie kompa, odpaliłem ponownie i jest normalnie. mój chipset 852 jednak działa z tym co widać czyli 855. jeżeli przestawiam FSB to AGP też się przestawia, nie ma blokady. czyli jak tak mam to nie mam co liczyć na ani obniżenie FSB ani podwyższenie?

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana palety kolorow raczej wiele nie wnosi, bo nie powoduje to wiekszego obciazenia ukladu graficznego.

 

Warto wlaczyc szybkie wylaczanie matrycy i dysku (kilka minut), chyba ze bedzie nam to przeszkadzac w pracy. I tak jak wspomnial AcerAspire, podswietlenie matrycy na 0% (tylko na tym zyskalem ponad 45 minut).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez sie bawilem w takie myki ale wylaczenie dvd podczas gdy nie musi on krecic zadna plytka jest chyba zbedne... Natomist ja nie moge zjechac nizej z ustawieniami radeona niz to robi power play (109mhz bodajze) jak zjechalem na 30-40mhz to mi zaczely krzaki wyskakiwac na monitorze, natomiast pocieszajace jest to co piszecie o matrycy pewnie jak bym test zrobil na minimalnym podswietleniu i wylaczyl wi-fi to bym dobil spokojnie do 4h :-)

Wylaczenie dysku nie wchodzi w rachube jak w tle dziala program do pobierania plikow :(

Intel_99 jaki jest twoj rekord na baterii?

Edytowane przez kurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No maks to tak 4:00 -4:20 , ale to przy takiej delikatnej pracy, siedząc na necie lub robiąc coś w wordzie, a co do możliwości zablokowania AGP/PCI to w każdym z tych programów są 2 regulatory i jak zmniejszysz FSB to podnieś tym drugim regulatorem PCI do standardowych ustawień

Edytowane przez Intel_99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

standardowo mam tak:

http://img357.imageshack.us/my.php?image=m1029mhz4lm.jpg

jednak jak zmienie np tak jak jest na zdjęciu poniżej

Dołączona grafika

zmienia się AGP tylko to zaznaczone strzałką 1.

dzubkami obok tego regulując nie mogę tedo zaznaczonego na rysunku czyli AGP przestawić :?

jedynie się przestawia to zaznaczone 2

Dołączona grafika

pierwsze to jest pamięc to nie ma się o co martwić, jednak to drugie się czyli AGP i PCI się zniża tak jak widac na fotce czyli 75/37 :? i nie wiem czy to o to właśnie chodzi. jak jeszcze raz kliknę w dół to ustawia mi się 66/33

może ktoś na gadu mi to wytłumaczy 1701383

Edytowane przez GRANDMASTER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a ja troche zinnej beczki, czy jest jakis program do wylaczania wentylatora w notebooku? teraz mam acera Aspire 3623WXMi i w nim wentylator prawie caly czas chodzi, wczesniej mialem optiumusa 12.1" i tam byla taka funkcja ze wylaczalo sie wenylator i on sie wlacal tylko na chwile jak bylo to konieczne, mialem tez FSC 1640 i tam bylo identycznie. a co z acerem?? macie jakis doswiadczenie w tej dziedzinie? pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo niejasno napisales

jaśniej chyba już nie można :? poprostu jak ruszam fsb w dół lub w górę to mogę AGP/PCI przestawić tylko 75/37 lub 66/33

np teraz ustawiłem fsb na 90; AGP na 75; PCI na 37 i [gluteus maximus], znowu miałem te dziwne paski na ekranie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo praca fsb jest scisle powiazana a praca PCI i nie mozna manewrowac calkowicie niezaleznie tymi parametrami, zawyczaj jak jedziesz fsb to w tym samym czasie zmienia sie czestotliwosc pracy PCI bo sa ze soba sprzezone. Jak zaczynasz grzebac na wlasna reke to pewnie dochodzi do rozsynchronizowania i wywala artefakty - moze o to chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może już nie próbuj, jak nie wychodzi to nie można nic robic na siłe, może po prostu twoja plytka nie obsługuje innych taktowań jak standardowe, przyczyną inną może być celeron zamiast pentiuma. No nie wiem, u mnie wszyściutko chodzi idealnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a ja troche zinnej beczki, czy jest jakis program do wylaczania wentylatora w notebooku? teraz mam acera Aspire 3623WXMi i w nim wentylator prawie caly czas chodzi, wczesniej mialem optiumusa 12.1" i tam byla taka funkcja ze wylaczalo sie wenylator i on sie wlacal tylko na chwile jak bylo to konieczne, mialem tez FSC 1640 i tam bylo identycznie. a co z acerem?? macie jakis doswiadczenie w tej dziedzinie? pzdr

U mnie duży wpływ na pracę wentylatora ma częstotliwość karty graficznej. Jak chodzi na standardowych ustawieniach to wentylator włącza się już przy 50'C na procku. Jeśli karta ma częstotliwość obniżoną (patrz zielone w sygnaturze) to wentylator włącza się gdy procek ma temp. powyżej 65'C i jest obciążony. Na najniższym mnożniku, procek do tej temperatury nie dochodzi, więc wentylator się w ogóle nie włącza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...