Skocz do zawartości
maceo

System Restartuje Się Gdy Są Dwie Kości Ram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na forum jestem nowy, więc tym postem pragnę wszystkich powitać.

 

Generalnie to mam taki problem. Po jakimś czasie bezawaryjnego użytkowania konfiguracji:

 

Athlon64 3000+; Gigabyte K8NS; 512 RAM GEIL; Saphire Radeon 9800 Pro; Zasilacz ModeCom 280W

 

wymieniłem RAM na 2 Kości 1024MB - Kingstone. System działał od października 2005 bez przeszkód i awarii.

Jedyne czego doświadczałem to tak kilka razy w tygodniu wypadnięcie korków z powodu cienkiej sieci w mieszkaniu. Korki były kiepskie.

 

Teraz jakiś tydzień-półtora temu zaczałem doświadczać samoczynnych restartów komputera. Nagle sobie pracuję i bez przyczyny jest restart.

Po poradzie wyłączyłem automatyczne restarty w windows i dostaję komunikat: IRQL_NOT_LESS_NOT_EQUAL (czy coś) i żadnych informacji więcej, oprócz

 

tych kodów hex, które są chyba różne za każdym razem (STOP: 0x0000.. etc..).

Co ciekawsze sprawa dzieję się tylko wtedy kiedy są włożone dwie kości RAM. Na jednej kości system jest stabilny.

 

Co robiłem w kierunku naprawiania:

 

- Program memtest: 0 błędów po 40 minutach wykonania cyklu wszystkich testów.

- Reinstalacja systemu, przed reinstalką wywalał się na defragmentacji dysku i dysk strasznie mulił (znaczy system wolno chodził zwłaszcza

 

operacjie dyskowe, ale to zaczęło się już po zauważeniu restartów, jakby wynikowa ich) po reinstalacji działa extra jeżeli chodzi o szybkość.

 

Zwieszki są nadal, ale jakby rzadziej i bez konkretnej przyczyny.

- ActiveSmart: Wszystkie parametry około 96-100 oprócz: Raw Read Error Rate:59, Seek Error Rate: 78, ECC on the Fly Count: 58.

- Podwyżałem napięcie RAM w biosie o 0.1 i 0.2 V

- Updateowałem biosa.

- Próbowałem najnowsze sterowniki

- Wymieniałem wszystkie elementy z innym kompem. Wszystko działa oddzielnie. Tylko moja płyta główna nie przyjmuje 2x Kingston RAM 256.

 

Ostatnio przeinstalowalem sobie Winde na Win x64, która działa mi zdecydowanie szybciej na kompie, ale po instalacji wszystkich sterowników, a

 

zwłaszcza chyba SB LIVE i Tablet WACOM przy wyjściu z Photoshopa i Flasha jest BSOD z napisem KERNEL_APC_PENDING_DURING_EXIT.

Ale to już chyba inny powód, bo działa na jednej kości RAM (który to sposób jest stabilny normalnie).

 

Jeżeli ktoś jest w jakiś sposób w stanie mi pomóc, albo polecić dobry serwis w Warszawie to proszę o pomoc. Jezeli chodzi o kompa to na sprzęt

 

jest jeszcze gwarancja.

 

Problem jest o tyle dziwny na serwis, że ciezko czasem uchwycić restart, bo potrafi działać kilka godzin bez restartu, a czasem potrafi wywalić

 

się po starcie systemu.

 

 

p.s. Wątek związany z tematem na formum max3d.pl: http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=25020

i jeszcze watek na pclab.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze test programem memtest (lub innym do testowania pamięci) powinien trwać kilka godzin, w przypadku drobnego uszkodzenia 40 min to zdecydowanie za mało, ale najlepiej poświęcić minimum 6 godzin i zapuść program Prime95 (domyślny test), druga sprawa to podaj raport SMART dysku

 

jeżeli uda się tobie zidentyfikować problem, to niebieski ekran nie będzie tobie potrzeby żeby udowodnić ponad wszelką wątpliwość ze komputer ma problem :wink:

 

PS. powinieneś koniecznie pomyśleć o UPS, ewentualnie dobrej listwie zasilającej, kosz może i duży ale na pewno się opłaci

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz problem z zasilaczem. Byc moze wczesniej, kiedy uzytkowales kompa nie miales problemow, ale pozniej , gdy zaczales stosowac bardziej wymagajace aplikacje (gry, programy...) Twoj komp potrzebowal troche wiecej mocy...Byc moze masz problem z pamiecia o ktorej pisales.. Powinienes zainwestrowac najpierw w zasilacz, bo bez tego nie podzialasz dlugo. Jesli chodzi o zasilacze to na tym forum jest paru specow i powinienes znalezc tylko temat na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz modecom 280W i "Jedyne czego doświadczałem to tak kilka razy w tygodniu wypadnięcie korków z powodu cienkiej sieci w mieszkaniu. Korki były kiepskie." - kolejny morderca kompow na forum :mur:

 

To cud ze ten komp Ci sie w ogole odpala. Dysk mozesz miec ubity skokami napiecia przy tym wypadaniu korkow, ale restarty to moge sie zalozyc, ze przez zasilke. Chieftec jak najbardziej, jak nie masz kasy to Fortron z allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady skoro na jednej kosci jest ok na druga chyba 100w nie bierze (pamięci są dość oszczedne względem innych podzespołów i poza tym biorą prąd z lini 3,3v która chyba do niczego innego nie jest wykorzystywana, no moze jeszcze jedynie bateryjke się z niej ładuje), spróbuj pokombinować z bankami pamieci i zapuść sobie gold memory (miałem przypadek na swoim kompie że memtest nie pokazywał błędów a w goldzie pamiatki sie wysypywały co sporadycznie powodowało restarty), choc jakiś fortron by się przydał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy, cholera jasna też mam wrażenie, że to dziwne, że akurat teraz i akurat na jednej kości się chrzani...

Ale zasilacz i tak zmienię bo w sumie już chyba 50% osób się dziwi (biorąc pod uwagę wszystkie fora), że mam taki zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zatem komputery typu Barebone mogą działać, skoro zwykle są wyposażone w zasilacze 250W i o dziwo są w stanie udźwignąc procesor w stylu A64 3000+ i kartę w stylu NV 6600GT

 

najpierw sprawdź czy to nie jest problem z płytą/procesorem/pamięcią/dyskiem, co nie znaczy ze należy całkowicie wykluczyć zasilacz, ale zrobienie testów kosztuje jedynie trochę czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko zwykle sa dobrej jakosci, naped jest jeden, dysk jest jeden, a 6600GT w tanim barebonie raczej nie siedzi, drozsze maja mocniejsze zasilacze. A co najwazniejsze nie ma w zalozeniu slabej instalacji elektrycznej w ktorek korki wyskakuja.

 

Co do jednej/dwie kosci pamieci to przeciez DDRy spokojnie potrafia kilkanascie watow brac. Niech tylko 10 przy zasilaczu ktory realnie ma troche ponad 200 watow to jest 5% roznicy. Raczej nie tak malo.

 

Ale nie moj komp, nie moje pieniadze, nie moja sprawa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam jeszcze sprawdzić czy z płytą/procesorem/etc nie ma problemów ?!

Ale mam nadzieję, że doradzisz jakby był twój komp i twoja kasa ;)

Edytowane przez maceo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, jest ok. Teraz naprzykład pracuję na jednej kości i używam flasha, photoshopa i Mayi. Jest ok. (oprócz wychodzenia z ps i flasha i sypiących się driverów, ale to wina systemu)

Edytowane przez maceo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób test Prime95 i podaj raport SMART dysku

 

Tak tylko zwykle sa dobrej jakosci, naped jest jeden, dysk jest jeden, a 6600GT w tanim barebonie raczej nie siedzi, drozsze maja mocniejsze zasilacze. A co najwazniejsze nie ma w zalozeniu slabej instalacji elektrycznej w ktorek korki wyskakuja.

 

Co do jednej/dwie kosci pamieci to przeciez DDRy spokojnie potrafia kilkanascie watow brac. Niech tylko 10 przy zasilaczu ktory realnie ma troche ponad 200 watow to jest 5% roznicy. Raczej nie tak malo.

 

Ale nie moj komp, nie moje pieniadze, nie moja sprawa

tak droższe maja mocniejsze zasilacze zamiast 200W mają 250W

jakoś nie widzę związku między jakością zasilacza z jakością instalacji elektryczne w domu/mieszkaniu, wyjaśnij to ?

a skąd wiesz ze ten zasilacz ma realnie 200W ?

TU jest specyfikacja (Datasheet) pamięci firmy kingston PC3200 (to jest przykład modułu dwustronnego), z tego co producent podaje pamięć pobiera 3,224W a nie kilkanaście :mur:

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem to ten zasilacz dostał w d**e od grafy i tak sie jakoś złożyło ze moze te kilka Wattów które pobiera RAM jest progiem wytrzymałości dla zasiłki zmień ją !!! co do wyboru to możesz się kierować artykółem zamieszczonym na tweak-u czyli (zestawienie zasilaczy) czy jakoś tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem to ten zasilacz dostał w d**e od grafy i tak sie jakoś złożyło ze moze te kilka Wattów które pobiera RAM jest progiem wytrzymałości dla zasiłki zmień ją !!! co do wyboru to możesz się kierować artykółem zamieszczonym na tweak-u czyli (zestawienie zasilaczy) czy jakoś tak

ja bym szedł tym samym tokiem myślenia ze te kilka dodatkowych watów moze powodowac przekroczenie pewnego progu i wtedy zasiłka moze nie podawac idealnych napiec co moze powodowac resety dla pewności skombunuj jakiś miernik i sprawdz napiecia na jednej i na dwóch kościach pod maksymalnym obciążeniem

 

a tak swoją drogą niezły z ciebie ryzykant trzymac sprzet za niemało kasy na zasiłce 280 wat ;) kup sobie dla pewności jakiegoś fortraka z allegro za 60 zł np 350 mdn-r ma 25 A na lini 12 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: maceo

odłącz wszystkie niepotrzebne do startu systemu urządzenia typu: CD-ROM dodatkowe HDD, FDD itd... włóż drugą kość i zrób test Prime95 (tylko nie przez kilka minut) i będziesz wiedział, czy to zasilacz czy nie :mur:

 

Z tego co zauważyłem to ten zasilacz dostał w d**e od grafy

(...)

R9800Pro pobiera maksymalnie (w trybie 3D) ~60W w trybie 2D (pulpit) jedynie ~20W

 

płyta główna ~25 W + CPU (A64 3000+) ~80W + RAM (1024MB) ~10W + HDD i DVD ~50W, daje nam to łącznie 160W do tego ~20W grafika w trybie 2D i mamy 180W co daje 100W zapasu na inne...

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważyłem coś jeszcze. Na jednej kości łapie ddr'y na 400 a jak są dwie opcje to tylko 333, i jak przestawiam na manuala na 400 to sie nie włącza komp tylko buczy i restartuje sie z poprzednimi ustawieniami.

właśnie sprawdzam ramy gold memony i memtestem. potem wymienię zakupiony zasilacz, bo wszędzie mówią zebym go zmienił...

 

 

prime95 jedzie następny po tych testach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szuję chyba !!! Jeżeli nie ma innych przyczyn.. Ubiłem coś takiego. Nie pamietam czy to na tym forum, czy gdzie indziej, ale ktoś mówił, ze memtest nie wykryłmu błędów i żeby spróbować goldmemory - no i JEST!! Wykrywa 8 błędów na jednej z kości !!!!

Sprawdzałem dwa razy. Wyniki powtarzalne.

 

Idę jutro do serwisu z tą kością. Jest na gwarancji..

 

Szkoda tylko, ze kupiłem zasilacz na wymianę ;) Ale z tego co się dowiedziałem to przyda sie takowy, bo i tak używam masę różnych urządzeń na USB i innych pobierających moc no i mój 2 letni 280 W moze nie wyrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...