Skocz do zawartości
Szalony Ahmed

Chipsety Który Wybrać ?!

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie szukam płytki pod s.478 , o ile w firmach mniej więcej sie orientuję to mam poważny problem z chipsetami - odpowiadają za wiele ważnych czynników na płycie. Niestety moje informacje są bardzo skąpe nt. chipsetów. Oczywiście goglowałem ale nie znalazłem konkretnych odpowiedzi. Zwracam się do Was o porady, opisu nt. chipsetów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam tych starszych to już nawet nie ma sensu wymieniać, ale :

 

i848 - tania wersja, brak obsługi dual chanel, blokada pci/agp

i865G - dual chanel, blokada pci/agp, zintegrowany rdzeń graficzny

i865P - dual chanel, blokada pci/agp, brak oficjalnego wsparcia dla FSB 800

i865PE - jak wyżej + pełna obsługa FSB 800

i875P - jak wyżej + pełna obsługa PAT, czyli dopalacza pamięci

 

 

Jak się mylę to poprawcie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym, że na i865P/i865PE też powinno się PAT'a odpalić, aczkolwiek będzie on napewno w stanie pracować na mniejszej częstotliwości niż i875P :wink:

Dlatego nie napisałem o tym, ponieważ oficjalnie te chipsety nie wspierają tej technologii. Aczkolwiek u mnie mem śmigają na 240 + PAT 1:1. ;) właśnie na i865PE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście spotkałem się z przypadkiem, gdzie i865P nie chciał W OGÓLE działać na FSB powyżej 198 MHz... :? a drugi [płyta MSI] robiła 260 FSB z palcem w [gluteus maximus]. Niestety jest to tak naprawdę loteria :?

 

PS na IC7-G jechałem 265 MHz z full PAT :D [dalej pamiąci nie pozwalały :cry: ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh myślałem ,że to bardziej skomplikowane :)

Tak :mur: pare razy głową i stwierdziłem ,że przy moim procku (P4/2800/800/1024/HTT/Presscot/s.478) przez dłuższy czas nie będę jeszcze zmieniać płyty i proca.

Wybrałem TAKĄ płytkę, gdyby jakimś cudem naszła mnie ochota na podkręcanie (czego nigdy nie robiłem i jakoś nie miałem ku temu zamiarów) to co powiecie o tym chipsecie ?

Przy okazji ile mogę wyciągnąć z tego proca ?

Edytowane przez Szalony Ahmed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego proca masz szanse wyciągnąć do 4 GHz realnie, ale przy dobrym chłodzeniu i świetnej mobo. Jak masz procka pod 478 to bym nie kombinował i wziął coś na i875P/i865PE. Na AGP są nadal mocne karty, te powyższe chipsety są na równi wydajne z x955/x975 i przy włączonym PAT różnice pomiędzy DDR, a DDR2 się zacierają. Zegar w zegar 2 podstawki 478 vs LGA nic nie różni w wydajności [ a jest to przepaść czasowa!]. Postawiłbym na sprawdzony duet, gdyż chipset i915P jest jednym z najgorszych, najmniej wydajnych i nie pozwalającym na dobre OC, w dodatku płyta Asus'a jest "hibrydą"... wystarczy zresztą spojrzeć na ubogi laminat. Na twoim miejscu zainwestowałbym 300 zł w IC7/P4C800 :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VIA PT880 jest tak samo wydajny jak i865PE, udany i bezproblemowy chipset [miałem 3 płyty na nim :D ], ale niestety nie nadaje się do żadnego OC,a różnica w cenie pomiędzy płytkami obecnie wynosi naprawdę niewiele, więc myślę, że nie ma po co inwestować w "tańsze odpowiedniki". Chipsety SIS niestety nigdy nie przypadły mi do gustu :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VIA PT880 jest tak samo wydajny jak i865PE, udany i bezproblemowy chipset [miałem 3 płyty na nim :D ], ale niestety nie nadaje się do żadnego OC,a różnica w cenie pomiędzy płytkami obecnie wynosi naprawdę niewiele, więc myślę, że nie ma po co inwestować w "tańsze odpowiedniki". Chipsety SIS niestety nigdy nie przypadły mi do gustu :?

sory ale o tej ViaPT880 to chyba troche przesadziłeś....

 

ostatecznie płyta na tych cipku moze byc ale faktycznie jak przedmówcy stwierdzili przy dzisiejszych roznicach w cenie nie ma co załowac, tylko I865PE, producent Asus, MSI i Gigabyte w tym przypadku, miałem jakis czas Gigabyte GA-8IPE775-G (Intel 865PE) [DDR, AGP] (oczywiscie ona jest akurat na 775 ale na 478 odpowiednik tez jest) i P4 3Ghz pogoniła na 4Ghz a Celerona D 2.53 na 3,8Ghz wiec chyba warto polecić :)

 

sis wogole nie wchodzi w gre!! mam w pracy kompa na sisie i celeronie 2,4Ghz, TRAGEDIA!!

Edytowane przez welyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zagladam na allegro i bum ... jest płyta z chipem Ati !

Chip to xpress200 a płytka wabi się P4RD1-MX , prawdę powiedziawszy bardzo (nawet bardzo, bardzo) podoba mi się ta płytka.

Przejrzałem forum i trafiłem na jedną osobę która ma takową płytkę i nawet sporo podkręciła na niej proca ! Co możecie powiedzieć o tym chipie ? A raczej do czego można go wydajnościowo porównać ?

 

Czy ta płyta P4RD1-MX będzie wydajniejsza od P4V800D-X - nie ukrywam ,że tą na chipie Ati chętnie bym kupił (mimo ,że to mATX) !

 

Stronka z info o P4RD1-MX

http://www.asus.com/products4.aspx?modelme...=3&l2=12&l3=230

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zagladam na allegro i bum ... jest płyta z chipem Ati !

Chip to xpress200 a płytka wabi się P4RD1-MX , prawdę powiedziawszy bardzo (nawet bardzo, bardzo) podoba mi się ta płytka.

Przejrzałem forum i trafiłem na jedną osobę która ma takową płytkę i nawet sporo podkręciła na niej proca ! Co możecie powiedzieć o tym chipie ? A raczej do czego można go wydajnościowo porównać ?

 

Czy ta płyta P4RD1-MX będzie wydajniejsza od P4V800D-X - nie ukrywam ,że tą na chipie Ati chętnie bym kupił (mimo ,że to mATX) !

 

Stronka z info o P4RD1-MX

http://www.asus.com/products4.aspx?modelme...=3&l2=12&l3=230

Witam.

Tydzień temu tą płytkę kupiłem za 192 zeta w sklepie w Wawie, (235 cena na Allegro - 192 = 43 zeta zostaje w kieszeni), nie zawsze na Allegro jest taniej.

pozdrawiam

Edytowane przez damzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo

Ja mam mobo (ta co w opisie) od zeszlych wakacji i nie mam z nia zadnych problemow, full stabilna :D

Mam pytanko jaki do niej byl by najlepszy klocek? Bo ten celeron to juz stary jest i czas na wymiane :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem forum i trafiłem na jedną osobę która ma takową płytkę i nawet sporo podkręciła na niej proca ! Co możecie powiedzieć o tym chipie ? A raczej do czego można go wydajnościowo porównać ?

złozyłem dwa kompy na plytach z tym cipem, jedna i druga asusa na s775, jedna wspierala dual dla pamieci druga nie :/

ale ta z dualem byla ok, wydajnosc zintegrowanej grafiki tez przyzwoita, z tego co pamietam w 3dmarku01 powyzej 5000pkt. na celeronie 2.8Ghz. ogólne wrazenia bardzo pozytywne, stabilnie i na prawde żwawo ten komputerek chodził. pokusiłbym sie o stwierdzenie ze odczuwalnie lepiej niz podobna konfiguracja na I915(ale ten to jest nawet od I865PE słabszy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tydzień temu tą płytkę kupiłem za 192 zeta w sklepie w Wawie, (235 cena na Allegro - 192 = 43 zeta zostaje w kieszeni), nie zawsze na Allegro jest taniej.

pozdrawiam

W mojej miescowości z kilkunastu powodów nie warto kupować części do Pieca w sklepie - a do tego takich "fikuśnych" płyt nie ma (nawet na zamowienie !).

Na allegro są po 195 zł :)

Napisz jak sprawuje się ta płytka !

Edytowane przez Szalony Ahmed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak sprawuje się ta płytka !

Płytka narazie czeka cierpliwie w pudełku na pozostałe elementy, do końca kwietnia. Szkoda tylko że Asus w komplecie nie daje śledzia z gniazdem tv-out i trzeba dodatkowo dokupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na twoim miejscu zakupiłbym ePoxa 4PDA61 (lub l) na i865PE ja ją mam ale jeszcze nie zainstalowałem ale kupiłem ją za 250 a na dodatek facet w sklepie powiedział mi że na moich kościach (Goodram PC3200 400MHZ 2x256MB) wyciągne te 400 MHZ na FSB 800 a jeśli nie to wymieni mi bez dopłaty płytę albo kości bo też u niego kupywałem więc jutro zdam relations albo dzisiaj jak ją zamontuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WitaM

nie bede zakladal od nowa tematu poniewaz mam podobnyproblem co kolega powyzej (tzn chce kupic dobra pl gl pod s478 do 300 zl). Zastanawialem sie nad Asusem P4P8000-X, P4C800-X oraz Abita IC7 przy czym preferowal bym chip i875 oraz z innej polki chip-owej Gigabyte z SIS 655TX (oczywiscie mowie o cenach plyt uzywanych). Moglibyscie doradzic ?

Posiadam P4 3,2 ghz fsb 800 1mb cache, 1 gb geil ultra-x, Radeon 9800Pro sapphire (grafa do wymiany na lepsza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SISa na wstepie sobie daruj... Co Intel to Intel... Ze swojej strony polecam P4P800-X, sam mialem i sprawowala sie dobrze, oprocz tego ze byla wrazliwa na jeden skok napiecia i mostek poludniowy sie przedziurawil... Ale moze zainteresuj sie lepsza wersja tej plyty, bo X to podstawowa wersja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel 875 oczywiście najbradziej godny polecenia ale SiS możesz wziąć pod uwagę jeśli myślałeś o Intelu 865. W tej samej cenie Intel dostaje od 655 TX (FX wypada podobnie) łupnia.

 

NA PRAWDĘ??

zawsze myslałem ze Sis to tylko do biura... co ma takiego dobrego czym kładzie i865pe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytalem to SIS655TX w niektorych miejscach jest wydajniejszy nawet od 875. Proponuje obejrzec jego specyfikacje bo posiada wszystkie opcje co wlasnie 865 czy tez 875 ale jak wszyscy nie bardzo daze go zaufaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzialem ze ktos pisal o EPOX-ie, moja rada zapomnij o tej nazwie! Dlaczego, moze i ktos wykrecal cuda na tych plytach ale tylko dzieki kosmicznie dziwnym modom i cieglemu strachodzi ze tym razem plyta nie wstanie. A ich strona to juz druga sprawa - ja nie wiem czy ktos wogole tam cos dodaje, mam jedna plytka na NF2 i chyba przez 2 lata nie dali nowego biosa! Liczy sie tylko Asus i Abit! Pewnie zwolennicy DFI mnie zaraz zlinczuja ale inny pewnie przyznaja mi racje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można by prosić o jakiś update wiadomości o chipsetach? Chociaż parę słów o każdym... Bo wchodząc tutaj: http://www.intel.com/products/chipsets/index.htm można ogłupieć. Jest tego tyle, że totalnie nie wiadomo na co zwracać uwagę, na co nie itp. :( Mobo z którym chipsetem kiedy brać... Kiedyś było prościej :P

edit: widzę, że kupić można płyty na 915P, 945P, P965 i 975X, więc fajnie by było jakby ktoś parę słów o nich napisał. Umiem sobie poczytać na stronie Intela co i jak, ale nie wszystkiego się tam ożna dowiedzieć...

Edytowane przez Luk@s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...