Skocz do zawartości
Slow

Cool'n'quiet - Rev.3 [wyciszenie Obudowy], [56kbps - Uwaga Fotki]

Rekomendowane odpowiedzi

a wlasnie zapomnialem powiedziec o blokach na dyski ktore moga kosztowac tyle co kilka kawaleczkow miedzi (nie sztabek) zlutowanych w jedno ;) ale wiesz.. kazdy robi to co chce jezeli naprawde nie kupujesz uzywanych rzeczy (czemu niby ?) niby czemu ci nie odpowiadaja bloki kynka ? to sam sobie zrob albo kup x3n w tej samej cenie co prison.. a co do cewek nie wiem jak ja to robie ale u mnie nic nie piszczy albo jestem tak gluchy ze juz nie slysze

 

ale zreszta mamy skrajnie inne piece

 

aha i nie wiedzialem ze bude tez kupiles ;) a wiec:

nadal nie rozumiem czemu masz uprzedzenie do blokow kynka i ogolnie do wc, w czym tak naprawde przeszkadza ci wc ? ze kilka malych wezykow w budzie tu i owdzie sie pojawi.. ? bede szczery w dzisiejszych realiach to wiszace kable moga byc bardziej uciazliwe od wezy 8/10, pewnie gdy robiles kibel czasy byly inne i wszyscy na szlaufach lecieli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lukas_gab

A tak sobie patrze i mam pytanie czy maty app są dobre ?? Pytam sie bo są bardzo tanie ... powiem wam że WC ROX i tyle ... ale ten dysk mnie wkurza ... pierwszy raz w życiu słysze mój dysk i cewki i mnie to irytuje ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wlasnie zapomnialem powiedziec o blokach na dyski ktore moga kosztowac tyle co kilka kawaleczkow miedzi (nie sztabek) zlutowanych w jedno ;) ale wiesz.. kazdy robi to co chce jezeli naprawde nie kupujesz uzywanych rzeczy (czemu niby ?) niby czemu ci nie odpowiadaja bloki kynka ? to sam sobie zrob albo kup x3n w tej samej cenie co prison.. a co do cewek nie wiem jak ja to robie ale u mnie nic nie piszczy albo jestem tak gluchy ze juz nie slysze

 

ale zreszta mamy skrajnie inne piece

 

aha i nie wiedzialem ze bude tez kupiles ;) a wiec:

nadal nie rozumiem czemu masz uprzedzenie do blokow kynka i ogolnie do wc, w czym tak naprawde przeszkadza ci wc ? ze kilka malych wezykow w budzie tu i owdzie sie pojawi.. ? bede szczery w dzisiejszych realiach to wiszace kable moga byc bardziej uciazliwe od wezy 8/10, pewnie gdy robiles kibel czasy byly inne i wszyscy na szlaufach lecieli ;)

bude i zasilke. Po odjeciu tych podzespolow wydalem na to jakies 500 zl bez silent boxow, mat, i wynalazku silverstone'a byloby 200 zl

 

Nie kupuje uzywanych rzeczy bo mam dobra alternatywe - moge kupic nowa i wrzucic ja w koszty. Jesli odlicze vat od ceny zakupu - kupuje nowke w cenie uzywki :) Bloki na HDD dadza niewielki spadek temperatury a skomplikuja uklad - o braku redukcji halasu nie wspomne.

 

Widzisz jakby kazdemu odpowiadalo WC to kazdy by je mial - mi np. nie pasuje te kilka dodatkowych wezykow, pompka, chlodnica w budzie. W kabelkach i tasmach mam porzadeczek chociaz jest ich dosc sporo. Z tymi wezami trafiles w sedno - mialem zbrojony szlauf ogrodowy 10/12 :D

 

lukas_gab

Ja traktuje szum powietrza jako halas wiatrakow. Szczerze mowiac slyszalem dysk i cewki przy pierwszym rev. mojej budy, ktora z perspektywy czasu wcale nie byla cicha.

 

Sprawic aby komputer byl cichy jest banalnie prosto! Sprawic aby byl bezglosny jest o wiele ciezej (i drozej) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropos propozycji ekstremalnie cichego wc (sam takie skladam) to:

:arrow: pasywna chlodnica, maly konwektor z 1 plaszczem na sciance dragona (120zl - nowka)

:arrow: pompa co w srodku, grundfos najslabszy 25W (100zl) / albo cwu ale drozej 200zl

:arrow: bloki: KONIECZNIE ALLEGRO... blok na cpu 50zl, gpu 50zl nb - pasyw (i to nie byle jakie, za taka kase kupilem abadona pro i x2p w doskonalym stanie... po co placic 100zl za nowy blok homemade? :?

:arrow: weze, zlaczki, duperele, mozna dac analogowy termometr do wody - ~ 50zl (jesli lepsze, tygon, duzo jakichs dodatkow to wiecej).

 

Wymaga to jednak pewnej zabawy, zalozenie kowektorka to modyfikacja obudowy, dorobienie mocowan (sam grzejnik ma firmowo specjalne uchwyty do montowania na scianie). Mimo to mozna to stosunkowo latwo zrobic. Idealnie spasowany grzejnik nie wystaje poza obudowe i swietnie sie z nia komponuje. Nie tracimy mobilnosci. Zyskujemy idealna cisze (0 wentyli poza zasilaczem - powtarzam 0, zadnego wydmuchu z budy, zadnych wentyli na hdd). Wydajnosc jest miazdzaca, roznice miedzy streess a idle to kilka stopni niezaleznie od warunkow. Konwektor to potega - nawet maly.

 

:arrow: Projekt Superzeznika

 

Dołączona grafika

 

 

Nie kupuje uzywanych rzeczy bo mam dobra alternatywe - moge kupic nowa i wrzucic ja w koszty. Jesli odlicze vat od ceny zakupu - kupuje nowke w cenie uzywki

Ceny blokow na allegro sa tak niskie, ze nawet odliaczjac sobie 50% watu zabulisz wyraznie wiecej kupujac nowy. Naprawde nie warto kupowac nowych blokow, pompa , chlodnica ok - ale bloki to strata kasy przy takich roznicach cen - a praktycznie zadnym zuzyciu tych elementow.

 

Pare tematow o pasywnych chlodnicach:

 

:arrow: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...830&hl=grzejnik

:arrow: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...358&hl=grzejnik

:arrow: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...025&hl=grzejnik

:arrow: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...038&hl=grzejnik

 

I zaznaczam ze nie ma opcji z jakimis black ice 3 itp, bo to nie rozni sie od ac. Mamy 3x 120mm, ktore w przypadku chlodnic typu bi extreme sa za slabe gdy sa to np fandery - bo te grube chlodniczki potrzebuja dosc dobrego przedmuchu i naprawde zadowalajaca wydajnosc wcale ultra-cicha nie bedzie. Do tego jak chlodnica jest w obudowie sa jakies dodatkowe dowiewy itd. To w pewnych okolicznosciac wydajne - ale napewno nie bardzo cichce. Cichy uklad to chlodnica pasyw + bardzo cicha pompa (i nie laing dcc bo cena tej pompy jest stanowczo za wysoka).

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloki na dyski nie wycisza twardziela, pozatym niektore pompki tez generuja jakis tam halas i do tego wibracje. Po co pieprzyc sie z tymi blokami, wezykami i robic sobie balagan w budzie, jak mozna o wiele nizszym kosztem kupic dobre AC, i miec tak samo cicho jak i nie ciszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lukas_gab

eh.... nie ma ac cichszego od wc .... Bloki na hdd są środkiem posrednim do wyciszenia bo jak zaopatrzysz g w blok i wtedy możesz wsadzić do pudła biyumicznego i git , natomiast jak włożysz bez bloku i bedzie długo chodził to sie nagrzeje i może padnąć po jakims czasie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha fakt nie ma cichszego ac (air colling) jest cichsze pasive cooling tylko ;) chociaz nie zawsze bo przy pasivie części się ugotują (bez przewiewu w obudowie) a na takim passive wc jak aerial podał to nic się nie stanie :) a pompka jest bezgłośna(tak z mojej strony)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym faktem jest, ze ciche WC bedzie bardziej wydajne od cichego AC. Jednak w obu przypadkach trzeba zajac sie rowniez wciszeniem obudowy (praca elektroniki), zasilacza (wiatraczek + praca elektroniki) oraz dyskow (swist talerzy, praca glowic, wibracje). Dochodzi do tego wszystkiego pojecie bezglosnosci, ktore jak wiadomo kazdy ma inne oraz to, ze wc nie kazdem odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WC było by ciche gdyby nie pompki. Ja już mam kasę na obudowę i szukam jakiegoś używanego dragona z miejscem na wentylator 120mm :) a potem kiedyś maty. Niedawno zmieniłem zasilacz na topowera i jest cichszy od neoteca a na dodatek i od tacensa ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zmieniłem zasilacz na topowera i jest cichszy od neoteca a na dodatek i od tacensa ;P

Nie jest to w sumie trudne - VALEO 460 V2 jest cichy tylko przez pierwsze 5 minut. Potem wlacza sie wiatrak i magia 0db znika a zaczyna sie zwykly szum. Jestem pewien, ze Twoj Topower (jesli chodzi o halas) wymieka przy moim Valeo z wiatrakiem @5V + Silverstone Accoustic Cover :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zasilacz modowany :) ;P może skusze się przy okazji na Silverstone Accoustic Cover jak mówisz że to coś daje to czemu nie spróbować. Chciałem kiedyś WC ale jak usłyszałem pompkę to bym delirki dostał :) o komp prawie już cichy teraz tylko Dragon, Maty, Silverstone Accoustic Cover a Fander już leci pocztą :). Wie ktoś może gdzie najtaniej można dostać Dragona Medium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co wy macie za problem z zasilaczem. Sa 3 wyjscia:

- pasywny (yesico, w zasadzie jedyne mocne calkowcie pasywne zasilki), tylko ze drogie

- zasilacz chlodzony woda ( http://www.silentmaxx.de/index.php?id=232 ), niezla 500W juz nie tak droga jak yesico

- zasilacz chlodzony woda - wlasna przerobka, tzn umieszczenie bloku wodnego w jakims dobrym mocnym PSU, wyjdzie bardzo tanio za naprawde niezly zasilacz

 

We wszystkich tych 3 przypadkach mamy bezglosny zasilacz. Dobre zasilacze maja wytlumione cewki, ogolnie mozna dosjc czy dany model "piszczy" i ten problem da sie wyeliminowac jeszcze w fazie wyboru zasilacza.

 

A argument ze pompa jest glosna - nieprawda. Pompa ktora podalem jest naprawde cicha, to w zasadzie najcichszy rodzaj pomp jakie sa - mozna ja wyeliminowac z calego porownania. Zeby stwierdzic czy pracuje trzeba ja dotknac, albo moze jakis bardzo czuly sluchacz z 10cm bylby w stanie cos wychwycic. Jednak jezeli juz mamy miec 1 ruchomy element w kompie i walczymy z halasem - to niech jest w nim wlasnie taka pompa.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre zasilacze maja wytlumione cewki, ogolnie mozna dosjc czy dany model "piszczy" i ten problem da sie wyeliminowac jeszcze w fazie wyboru zasilacza.

Masz jakieś konkretne modele zasilaczy na myśli??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś konkretne modele zasilaczy na myśli??

Mam na mysli kierowanie sie opiniami ludzi, zrobieniem rozeznania przed kupnem zasilacza wlasnie pod katem tego zeby nie piszczal. Np Bequiet 450w ktory ma Poca ponoc wydaje z siebie cala game dzwiekow ktore nie pochadza od wentylatora :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na mysli kierowanie sie opiniami ludzi, zrobieniem rozeznania przed kupnem zasilacza wlasnie pod katem tego zeby nie piszczal. Np Bequiet 450w ktory ma Poca ponoc wydaje z siebie cala game dzwiekow ktore nie pochadza od wentylatora :wink:

Rozmawiałem z ZenFistem w kwestii piszczenia i otrzymałem taką informację:

 

"Napiszę szczerze. To czy zasilacz piszczy czy nie, praktycznie nie zależy od zasilacza. Jest to zależne od jakości prądu i pozostałych komponentów. Może na to wypływać listwa, brak uziemienia, ilość harmonicznych w gniazdku, sąsiedzi używający mikrofalówek, telewizorów, lodówek, pogrzewaczy i wszystkiego innego co zaśmieca prąd (strasznie śmiecą wentylatory pokojowe)."

 

Ja mam Seasonica 430W, gniazdko bez bolca i jakąś najtańszą listwę, której dioda mruga jak szalona. Piski są wyraźnie słyszalne i powoli zaczynam się zastanawiać czy nie poeksperymentować z inną listwą, tudzież z UPSem. Normalnie człowiek kupuje markowy sprzęt i wymaga reklamowanej ciszy i owszem - wentylator jest OK, ale co z tego jak piszczenie jest sto razy gorsze niż słyszalny szum powietrza. Wrrrrrr...

Edytowane przez FLITH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest temat o "wyciszaniu" cewek i innych elementow elektronicznych ktore moga piszczec.

Problem polega na tym ze to jest rowne z rozlozeniem zasilacza i utrata gwarancji.

A jezeli chodzi o wplywy zewnetrzne (pochodzace z sieci) to jest szeroka gama roznych lepszej klasy listw ktore maja rozne zabezpieczenia i moga w tej kwestii pomagac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerial musisz zrobic takie w pelni pasywne, bezglosne chlodzenie wodne na caly komputer: zasilacz, dyski, cpu, cpu, chipset bo jak narazie to czyste gdybanie i nikt czegos takiego nie zrobil. Superzeznik dobrze zaczal jednak nie wyciszyl dyskow, zasilacza ani samej obudowy wiec jego komputer bezglosny ani pasywny nie byl.

 

Mowisz aby przy wyborze zasilacza kierowac sie opniami uzytkownikow - przez ostatni rok przez moje lapska przewinelo sie ok 6 zasilaczy, ktore w opniach byly bezglosne - zaden z nich taki niestety nie byl.

 

Podkreslam raz jeszcze nie kazdy pragnie miec wode w kompie nawet jesli jest ono lepsze od AC..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lukas_gab

codo elektroniki to można niektóre cefki jak nie grzeją sie mocno to klejem zalać ....Na dyski sa spsoby , jak nie ma wiatraków itd. nie widze sensu wykładania obudowy matami .... Z tego co tu piszemy wychodzi , ze można zrobić komputer bardzo bardzo cichy ok 2-3 db ten mały chałaś to chałas pompki , chociaz mojego ap nawet w nocy nie słysze ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerial musisz zrobic takie w pelni pasywne, bezglosne chlodzenie wodne na caly komputer: zasilacz, dyski, cpu, cpu, chipset bo jak narazie to czyste gdybanie i nikt czegos takiego nie zrobil.

Poczekaj pare tygodni a zobaczysz wlasnie taki komputer :)

Narazie jestem w stanie "prawie jak wakacje" bo jeszcze mam koncowke sesji na elektronice i prace stoją.

A zasilacz moj to tagan 480w u-01 w mojej opinii bardzo cichy (najchszy jaki mialem), system push-pull wentyli (pracuje 1, ~1000rpm sanyo), ale prawdopodobnie go zwoduje dla zasady zeby nie miec nic ruchomego w kompie. Rozwazam tez zakup jakiegos gotowca z blokiem wodnym, bo jednak przerobka psu na wodny jest dosc trudna do rozwiazania.

 

@lukas_gab - te 3dB to przesadziles, takie wartosci to chyba w kosmosie nawet nie wystepuja. Juz poziom 10dB jest niesamowicie trudny do wychwycenia dla ludzkiego ucha w specjalnym wyciszonym pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 3dB to przesadziles, takie wartosci to chyba w kosmosie nawet nie wystepuja. Juz poziom 10dB jest niesamowicie trudny do wychwycenia dla ludzkiego ucha w specjalnym wyciszonym pomieszczeniu.

W kosmosie jest 0db bo nie ma ośrodka do przenoszczenia dźwięku. 2-3db... pfff... pokazcie mi kompa ktory ma 16db. Tyle to mozesz miec na VIA + integracja + pasywny zasilacz + dysk flash + skrzynka na to... Skoro dyski 3,5 cala maja minimum 20db...

 

Pod kazdym ironizmem/wyolbrzymieniem trzeba dodawac dopisek *nie brac na serio! :) ?

Co to jest ironizm? :wink: luzzz.... też się chcę trochę pobrechtać z władców decybeli. Edytowane przez Sarkazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerial Czekam i oczywscie zycze powodzenia :) jednake mysle, ze nie obejdziesz sie bez downclockingu sprzetu ;) Ruchomy niestety zawsze pozostanie dysk (do czasu popularyzacji dyskow opartych na pamieci flash). Zobaczysz rowniez, ze przy calkowitym wyciszeniu praca elektroniki (nie chodzi mi tu o jakies przesadne piski itp) jest baardzo denerwujaca i ciezka do wytlumienia. Do tego dojdzie bardzo wysoka temperatura wewnatrz niewentylowanej obudowy - co bedzie mialo wplyw na wszelkie uklady nie chlodzone woda. Zakup gotowego zwodowanego zasilacza tak jak podales ~800zl a to doladnie tyle ile dalem za wszystko nie liczac budy.

 

Co do dB - dane producentow sa tak samo miarodajne jak ms przy monitorach LCD.

 

Sprawdzanie czy komputer jest bezglosny w domowych warunkach (pomijajac czulosc sluchu indywidualnych testerow) najpierw w uszach musi zostac jedynie 'pisk' (zadnych odglosow miasta, sasiadow, wody w rurach, zegarkow) potem mozna wlaczyc i nasluchiwac komputer.

 

lukas_gab

halas pisze sie przez samo h ;) Maty pomagaja wyciszyc raczej elektronike oraz dodatkowo dyski - o tlumieniu pracy wiatrakow nie ma mowy one musze byc domyslnie bezglosne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, co do downclockingu to zalozenie jest takie zeby tego nie bylo. Grzejnik jest duzy, znacznie wiekszy niz ten rzeznika. Pozatym, bloki sa cpu, gpu i nb. Do tego najprawdopodobniej bedzie blok na taganie, wiec koszt modyfikacji z 50zl wyjdzie a PSU bedzie mialo lepsze parametry niz ten za 8stow. Samo cieplo w budzie to jets problem, ale 3 najwazniejsze uklady beda schlodzone, a sam psu tez nie bedzie zbytnio dogrzewal srodka budy (napewno nie tak jak wentylowany). Zreszta - okaze sie. Takie rozwiazanie jak kazde - ma wady, ale trzeba to wyprobowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...