Skocz do zawartości
Nawi

Problem Z Chlodzeniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakupilem na allegro zasilacz fortron 400, ma on duzy 120 mm wiatrak z ktorym mam niemaly problem. Otoz chodzi o to ze jak widac nizej na zdjeciu jest barzo blisko procesora, czy nie doprowadzi to do jego uszkodzenia, gdyz powinien wciagac chyba chlodne powietrze a nie gorace z procka

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortrony, podobnie jak Seasonic, mają regulację obrotów wentylatora w zależności od temperatury wewnątrz zasilacza. Jeżeli zasiłce będzie za gorąco to po prostu zacznie bardziej hałasować. Nie powinno stać się nic złego, taki sprzęt projektowany jest z pewnym marginesem bezpieczeństwa. Bardzo się procek grzeje?

 

Jeżeli nie boisz się utraty gwarancji (i wiesz co robisz!) mozesz wyciąć te "otwory wentylacyjne" i zamiast nich wstawić druciany grill. Powinno to poprawić przepływ powietrza przez PSU.

 

EDIT: patrzę na fotki i jeżeli się nie mylę masz Asusa A7N8X. Raczej żaden Athlon XP nie jest w stanie zaszkodzić temperaturą zasilaczowi ;)

Edytowane przez Bartolomius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stary jestes w komffortowej sytuacji, lepszej sobie nie mozna wyobrazic. To jakbys mial tunel, powietrze z proca odprowadzane jest od razu do zasilatorka a tamten wyrzuca je na zewnatrz, nie paleta sie po budzie i nie podnosi w niej temperatury. Nie zauwazyles spadku temperatury na procu czy innych czujnikach ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temp procka - 51 *C

plyta -asus a7n8x-delux

procek - barton 2500

radiator + wentyl procka - coller master :D

Nie pękaj, dobrze jest. U mnie zasilacz z podpisu (i Papst 120 mm) wyciąga powietrze z pasywnej Ninji. Daj jeszcze jakiś wentylator wyciągający na tył budy i starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 1 nie zauwazylem roznicy temperatur, po 2 wentyl 80 mam zamiar kupic ale narazie kaski brakuje :) wszystko wydalem ;D, do tego zamierzam jeszcze kupic malutki wentylatorek na k. graf bo jak kupowalem to bylo tylk o chlodzenie pasywne ale troche grzeje - karta radeon 9600 128 made by saphire :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość fredus

do tego zamierzam jeszcze kupic malutki wentylatorek na k. graf bo jak kupowalem to bylo tylk o chlodzenie pasywne ale troche grzeje - karta radeon 9600 128 made by saphire icon_biggrin3.gif

Jak zrobisz dobry przepływ powietrza w obudowie to wentylek na karte nie będzie bardzo potrzebny :D

 

hmm 51*C to chyba duzo jak na bartka nawet i mocno podrasowanego icon_smile3.gif nie uwazacie?:>

Zależy czy w idlu czy w stressie, jak w idlu to dość sporo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak w idlu, ale co poradze, mam radiator jaki mam - kupilem u takiego jednego <cenzura> co mi sprzedl takze zasilacz za 80 zl co dawal napiecie 13.5 na lini 12V. Komputer dziala dobrze wiec chyba nie zamierzam wymieniac chlodzenia procka,a co wy o tym myslicie?

Edytowane przez Nawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak w idlu, ale co poradze, mam radiator jaki mam - kupilem u takiego jednego <cenzura> co mi sprzedl takze zasilacz za 80 zl co dawal napiecie 13.5 na lini 12V. Komputer dziala dobrze wiec chyba nie zamierzam wymieniac chlodzenia procka,a co wy o tym myslicie?

zasilaczem sie nie przejmuj

gorzej z procem 51 w idlu to wartość rzekłbym graniczna a po katowaniu prime 95 tak godzinke 2 ?

ja proponuje zrobic solidną dziurkę z tyłu budy i za procem umieścic wentylator 80-90 mm@5 V powinien pomóc i na proca i na zasiłke, do której nie bedzie trafaiac zbyt ciepłe powietrze rozkręcające wiatrak

na koniec moze to wyglądac tak :P ale wcale nie musi :)

Edytowane przez Luk3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz z tym zasilaczem problem bo przepływy powietrza procesor/zasilacz będą zawsze w konflikcie niezależnie jaki cooler dla proca zastosujesz. Trzeba było kupić zasilkę z dwoma wentylami 80 mm na przestrzał. Moim zdaniem to jest generalnie najlepsze rozwiązanie dla zasilaczy chłodzonych powietrzem.

 

W twoim przypadku rozważyłbym chłodzenie procesora wodą.

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atomel a teraz prosze o jakies argumenty bo na chwile obecna widze ciag znakow pozbawiony sensu.

 

Nawi po pierwsze zaopatrz sie w dobra paste termo. Ceramique, AS5, OCZ - wybor nalezy do ciebie. Wyczyscisz jadro proca i radiator z zeschnietego silikonu i rzucisz cos wydajnego. Jezeli nie bedzie roznicy w temperaturze idle/stress - wtedy mow ile masz pieniedzy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha zapomnialem dodac ze 51 *C jest przy otwartej obudowie z obu stron, przy zamknietej w idle jest 54* a mb ma 29*C, wczesniej przed zalozeniem zasilacza mialem 49 przy otwartej i ok 52 przy zamknietej

btw w domu mam paste termoprzewodzaca - Titan Silver Grease TTG-S101 nada sie?

Edytowane przez Nawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Orqiusz czytaj ze zrozumieniem to złapiesz sens.

 

Największe problemy autora topicu to:

1. Zagrożenie, że zasilacz mając trudne warunki pracy nie będzie funkcjonował optymalnie.

2. Temperatura procesora

 

Ad 1. Wentylator zasilacza pobiera powietrze bezpośrednio znad procesora. Jeżeli temperatura ponad procesorem będzie względnie wysoka wentylator zasilacza zwiększy obroty chłodzącego wentylatora generując niepotrzebny hałas. Jeżeli zasilacz nie ma wbudowanej automatyki to nie zwiększy obrotów a temperatura w jego wnętrzu będzie wyższa niż gdyby czerpał powietrze nie bezpośredno z miejsca ponad procesorem.

 

Ad 2. Nadmuch na procesor jest utrudniony bo wentylator zasilacza wytwarza miejscowe podciśnienie w miejscu gdzie czerpie powietrze wentylator procesora. Wentylator procesora zwiększa więc obroty generując hałas. Wentylator ten nie ma optymalnych warunków pracy.

Wentylatory w zasilaczu na przestrzał nie tworzą podciśnienia bezpośrednio nad procesorem jak w przypadku sytuacji opisanej przez autora topicu.

 

Radykalne rozwiązanie tematu to chłodzenie wodą procesora, które wcale nie musi kosztować 500 PLN. Wystarczy dokładnie poczytać forum i doświadczenia użytkowników.

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm w takim razie moze pomoglo by zamontowanie tunelu , wyciac dziure w plexi i bas reflexem albo czyms zrobic ladny tunel do procka, czy to zdalo by egzamin??, btw co z ta pasta termoprzewodzacza, czy styknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze - ten fortron powinien miec uklad pcf - maly pobor mocy/niska temperatura wewnatrz psu - 120mm chodzi na ~5v. Przeplyw powietrza wystarczajacy zeby owiewac radiatory w zasilce i na tyle niski aby nie zaklocac dzialania 80mm na procku. Sam posiadam 120mm psu i radiator z 80mm wentylem. Wczesniej w budzie modecoma bylo ciasno. Wygladalo to tak samo jak na zdjeciach. Temperatury w porownaniu do poprzedniego Modecom'a 300GTF spadly. Minimalnie. Obecnie wieksza buda i tez troche chlodniej. Tyle ze temperatura otocznia skoczyla w gore :P

 

update

To bylo przy zamknietej obudowie. Zawsze mam zamknieta i 2 wentylatory z przodu i z tylu. Teraz doszedl jeszcze na boku i miejsce na nastepne.

 

A co do tunelu - dokladajac do tego filtr abys nie lapal kurzu - czemu nie. Bedzie ciagnac chlodniejsze powietrze. Moze sie sprawdzi. Tyle ze po co masakrowac obudowe skoro nie sprawdzilo sie wpierw samego chlodzenia na procku?

 

update2

Znalazem porownanie temperatur pomiedzy idle i stressem w tych samych warunkach. [;

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie patrz na napiecia bo sa bledne - np pisze ze na 2 v mam 12.48 a w rzeczywistosci miernikiem mierzone jest 12.17V, moze to wina tego ze mialem wczesniej zasilacz co na lini 12V dawal mi 13.5V, a tak btw co myslicie zeby zmienic bude, chlodzenie procka? jaka moglaby byc roznica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrze tylko na vcore bo to powinno miec w miare bliska wartosc. Jak masz ustawione w biosie? Auto? Reszte pomiarow ignoruje niczym bajki braci Grimm.

Ten wentyl krecacy sie na 2220rpm jest glosny i wydajny czy tylko glosny? ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie 2 sprawy - 1 ) wiatrak i radiator sa firmy cooler master a nie arctica jak mowilem wczesniej po 2) wiatraczek ten kreci sie cichutko :D

 

Reszte pomiarow ignoruje niczym bajki braci Grimm

buhehehe, nom ja tez na 12 V pisze ze jest 12.48 a na mierniku 12.17 tak samo z 5V - everest daje 4.89 a miernik 4.99 V :D Edytowane przez Nawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...