Skocz do zawartości
Gość 05_03_1992

Faq Podkręcania Procesorów Intel

Rekomendowane odpowiedzi

Gość 05_03_1992

FAQ podkręcania procesorów INTEL

Witam
Postanowiłem zaprezentować Wam, w jaki sposób podkręca się procesory INTEL'a. Na początku chciałbym oświadczyć, że procesory te podkręca się dużo latwiej niz AMD. Nie będę więc "owijał w bawełnę" -> do dzieła !!!

Najpierw postaram się łatwo wyjaśnic architekturę platformy INTEL:

Dołączona grafika



Mostek północny komunikuje się z pamięcią i procesorem przez FSB. Częstotliwość pamięci na niektórych chipsetach może być niższa lub wyższa od częstotliwosci szyny FSB (tryb asynchroniczny).. W procesorach INTEL'a mnożnik jest zawsze zablokowany, częstotliwośc CPU możemy podnieśc tylko za pomocą zwiększenia szybkości szyny FSB!!!

Zanim przejdziemy do podkręcania, przedstawię również rzeczy o których należy zawsze pamiętać przy nawet najmniejszym OC.

1. Jeżeli komputer pracuje niestabilnie, nie bierz się za jego podkręcanie. Znajdź przyczynę niestabilności systemu, zlikwiduj ją i dopiero wtedy, zaopatrując się w wydajne chłodzenie oraz dobry zasilacz możesz spróbwać wycisnąć coś więcej ze swojego proca.

2. Przed podkręcaniem obowiązkowo dowiedz się na jakim chipsecie zbudowana jest Twoja płyta główna. Niektóre chipsety nie zapewniają blokady częstotliwości pci/pci-e/agp. Zdarza się również, że chipset ma taką "opcję", ale płyta którą posiadamy nie wykorzystuje jej!!! Jezeli takiej blokady nie posiadamy, przy podkręcaniu procesora nasze podzespoły (dyski twarde, karty graficzne itp) również są automatycznie podkręcane, i grozi to ich uszkodzeniem!!!

częstotliwości przy danej szynie fsb dla pci, agp mozna obliczyc zgodnie z tabelką:
Dołączona grafika




np. ustawiamy fsb 160 -> dzielnik zatem wynosi 4 (kazdy dzielnik obowiazuje do czestotliwosci, dla której przypada inny dzielnik), dzielimy więc 160/4 i otrzymujemy
40 -> taka będzie szybkosc pci przy fsb 160, aby obliczyc czrestotliwosc agp, mnozymy ten wynik przez 2 (standartowo pci ma 33mhz, a agp 2x wiecej 66)



chipsety INTEL 915 i 925x mają zablokowaną szynę pci ale pcie juz niestety nie!!! podkręcając procesor, podkręcamy również dyski i karty graficzne (nie podkręcamy tego co jest w pci np karty dźwiękowej)
W TAKICH PRZYPADKACH RADZE NIE PRZEKRACZAC FSB 250MHZ!!!
KRÓTKA SPECYFIKACJA CHIPSETÓW:

Dołączona grafika




3. Parę słów o procesorach i napięciach jakie możemy na nie dać.
Procesory Pentium 4 i Celeron D na rdzeniu Prescott, z powodu duzej ilosci wydzielanego ciepła, wykonane są na wzór technologii mobilnych. Gdy procesor nie jest obciążony automatycznie zmniejsza swoją prędkość i napiecie zasilające. Gdy procesor jest przez użytkownika "obudzony" -> gdy włączamy obciążający proces, procesor w ułamku sekundy zmienia częstotliwosć i napięcie na wyzsze. To drugie jest bardzo niebezpieczne, z racji tego, ze wszystko dzieje sie w ułamku sekundy i procesor jest bardzo narażony na przepalenie. Różnica rzędu 0,1V nie jest niebezpieczna, ale 0,2 czy 0,3 V jest juz zagrożeniem dla życia naszego procesora na rdzeniu Prescott. Prawdopodobieństwo takiego uszkodzenia jest małe, jednakże istnieje, ostrzegam ponieważ chcę mieć czyste sumienie :lol:. Nie należy się tym bardzo przejmować. Przeciętny procesor na rdzeniu Prescott (Pentium 4, czy Celeron) bez zmiany napięcia osiąga 3,2 - 3,6 ghz!!!

Po oc starajmy się nie przekraczac 60-65*c w stresie -> wyeliminuje to mozliwosc niestebilnosci systemu z powodu temperatury -> jezeli system bedzie niestabilny może to byc znak ze procesor dalej "nie pójdzie" :E

4. Download, przydatne programy:
sp2004 -> program służy do testowania stabilności oraz wygrzewania podkręconego procesora i pamięci
cpu-z -> program wyświeltla podstawowe inf. o procesorze -> częstotliwość taktowania, czestotliwosc fsb, napięcie zasilające, wyświetla info o rdzeniu proca
superpi -> program do sprawdzania stabilności procesora i pamięci


PODKRĘCANIE



Jeżeli przeczytałeś podstawy, możesz przejśc do podkręcania!!! :D
wejdź do biosu i znajdź opcje odpowiedzialne za podkręcanie (zazwyczaj znajdują się one w: Cell Menu, Genie BIos, Jumperfree Configuration, SoftMenu III, Frequency/ voltage options)
Tobie przydadzą się tylko opcje o nazwach:
*CPU External Frequency (inne możliwe nazwy: CPU Frequency, FSB Frequency) -> tutaj zmienia się częstotliwość szyny FSB
* CPU Vcore voltage -> tutaj zmienia się napięcie zasilające procesor
* DDR Reference voltage (inne możliwe nazwy: DRAM voltage, DDR voltage) -> a tutaj napięcie ramów
* -zakładka dotycząca ustawień pamięci ram (może się nazywac chipset)- -> tutaj zmieniamy timingi naszych memek


zaczynamy podkręcanie:
wchodzimy do menu odpowiedniego za ust pamieci i ustawiamy odpowiednie timingi -> zależnie od modelu i możliwosci pamięci
-> podnieśmy napięcie na pamięciach -> zależnie od modelu
po ustawieniu tych rzeczy należy powoli zwiększac fsb (pamiętajmy o naszej płycie -> czy posiada blokady pci-pcie), radzę co 5mhz -> unikniemy w ten sposób ewentualnej koniecznosci czyszczenia biosu
wychodzimy z biosu i zapisujemy ustawienia, w systemie włączamy program do monitorowania temperatur (dołączony przez producenta do płyty) oraz superpi8m (gdy test sie zakonczy powodzeniem wyświetli sie komunikat "finish pi calculation is done", potem możemy dla pewności włączyć sp2004 small fft's (starczy na początek 20min), jeżeli nie wyświetli się komunkat failed, możemy ponownie wejsc do biosu i znów zwiększyć częstotliwość fsb. czym wyżej dojdziemy starajmy sie dłużej testowac proca programem sp2004, jeżeli dojdziemy do wyniku satysfakcjonującego nas i jeżeli chcielibysmy żeby procesor chodził tak na codzień, włączamy sp2004 na conaimniej 5h -> wykluczy to możliwość niestabilności systemu. Pamiętajcie że w celu zyskania jeszcze większej wydajnosci możecie zwiększyć napięcie procesora (róbmy to z glowa :lol2:) oraz zaostrzyć timingi pamięci. Podkręcanie wymaga od overclockera (-> " podkręcacza") dużej cierpliwości i wytrwałości (w końcu skakanie co 5mhz może się znudzić, ale to najlepszy sposób na bezpieczne OC. Jeżeli procesor po próbie oc nie wstanie należy wyczyscić bios zworką na płycie głównej cmos (szukaj w instrukcji obsługi)
Podkręcać można też z poziomu windy za pomocą clockgena którego można pobrać stąd.


POWODZENIA!!!!!

Edytowane przez 05_03_1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W procesorach INTEL'a mnożnik jest zawsze zablokowany, częstotliwośc CPU możemy podnieśc tylko za pomocą zwiększenia szybkości szyny FSB!!!

 

 

chipsety INTEL 915 i 925x mają zablokowaną szynę pci ale pcie juz niestety nie!!! podkręcając procesor, podkręcamy również dyski i karty graficzne (nie podkręcamy tego co jest w pci np karty dźwiękowej)

 

 

Parę słów o procesorach i napięciach jakie możemy na nie dać.

Procesory Pentium 4 i Celeron D na rdzeniu Prescott, z powodu duzej ilosci wydzielanego ciepła, wykonane są na wzór technologii mobilnych. Gdy procesor nie jest obciążony automatycznie zmniejsza swoją prędkość i napiecie zasilające.

1. Hmmm a ja posiadam 4 (słownie cztery) procki Intela z odblokowanym mnoznikiem :D

 

2. Wydaje mi sie, ze dysk pracuje na szynie PCI, a nie PCIe :lol:

 

3. Pierwsze Prescotty tego nie posiadaly, dopiero pozniejsze rev. to udostenialy (Technologia zwie sie Speedstep czy jakos tak)

 

Dalej nie czytałem, bo uznałem ze szkoda mojego wzroku :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wspomniana wpadka z diskiem na PCIe;

 

Pamiętajcie że w celu zyskania jeszcze większej wydajnosci możecie zwiększyć napięcie procesora (róbmy to z glowa laugh.gif) oraz zaostrzyć timingi pamięci. Podkręcanie wymaga od overclockera (-> " podkręcacza") dużej cierpliwości i wytrwałości

tu tlumaczysz slowo overclocker (zapewne wszystkim znane) a uzywasz pojec takich jak "zaostrzyc timingi pamieci" co dla laika w skrajnym przypadku moze oznaczac np spilowanie kosci ram pilnikiem :lol: :lol:

 

ogolnie szalu nie ma z tym FAQ ale przynajmniej skonczy sie narzekanie i pytania "jak odblokowac mnoznik w p4" :D

 

@MaSell:

komus kto czyta faq o podkrecaniu intela nawet nie nalezy mowic o tym ze istnieja modele intel confidential :P

Edytowane przez Sir_ice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

hmmm tez mi sie wydaje ze faq to jest stwrzone dla nowych -> zaawansowani moga sobie we wlasnym zakresie chyba pobawic sie i poszukac ;)

dzieki

 

ps a faq dot. pamieci to nie jest -> co to są timingi patrzy się do faq o memkach :P

aha i wg mnie faq powinno byc w miare krótkie (jakbym nawalił tam rzeczy nie tylko dla laików to z pewnością laicy by się pogubili :D )

 

resztębłędów poprawie koło godziny 12:00

pozdr

Edytowane przez 05_03_1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla początkujących napewno się przyda, ot takie FAQ for beginners :wink: bo bo bardziej zawansowani nic z tego nie wyniosą...

 

 

OT

Masz zestawy na AMD a robisz FAQ dla intela :lol: myślałem że ktoś na intelu się tego podejmie :lol2:

Edytowane przez surix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

Dla początkujących napewno się przyda, ot takie FAQ for beginners :wink: bo bo bardziej zawansowani nic z tego nie wyniosą...

OT

Masz zestawy na AMD a robisz FAQ dla intela :lol: myślałem że ktoś na intelu się tego podejmie :lol2:

no wiesz jaqk %% sporo to trzeba jakoś nadrobić ;)

 

chyba logiczne ze faq zaawansowany nie bedzie czytal, ja osobiscie jeszcze aqni razu nie czytałem zadnego topicu w faq :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakieś screeny z biosu. Opisz dokładnie wszystkie chipsety dla Intela. Podaj modele płyt, które są najlepsze powiedzmy do 300zł, 450zł,600zł i 800zł i wyjaśnij dla czego są najlepsze. Rozpisz się bardziej o timingach, żeby było wiadomo co i jak. Napisz też o ile można zwiększyć napięcie dla ddr i ddr2 oraz w nowych prockach z procesem technologicznym 65 nanometrów ;-). Jak chcesz, to możesz wygrzebać STĄD jeszcze jakieś ciekawe rzeczy.

Edytowane przez Sysak13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 05_03_1992

ale to niejest topic jaka płytę główną wybrać tylko faq podkrecania !!!!! jeszzce traz : p-o-d-k-r-ę-c-a-n-i-a, nie ddr2 tylko procesorów intel!!! o ddr2 faq powstanie na dniach (sam zamiezam to zrobic moze)

dziekki

 

za duzo chcecie od faq podkrecania, jak sama nazwa wskazuje to nie jest to topic o plytach, ramach i procesorach tylko o podkrecaniu ich

!!!!

 

ludzie z duza iloscia % przynajmniej maja o czym napisac (plyty pod intel, procesory (potencjal), faq podkrecania ddr2 :P:P

prosze dać moje faq do dzialu faq ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakieś screeny z biosu. Opisz dokładnie wszystkie chipsety dla Intela. Podaj modele płyt, które są najlepsze powiedzmy do 300zł, 450zł,600zł i 800zł i wyjaśnij dla czego są najlepsze. Rozpisz się bardziej o timingach, żeby było wiadomo co i jak. Napisz też o ile można zwiększyć napięcie dla ddr i ddr2 oraz w nowych prockach z procesem technologicznym 65 nanomikronów . Jak chcesz, to możesz wygrzebać STĄD jeszcze jakieś ciekawe rzeczy.

:lol: Nie ma takich jednostek. Albo microny (micrometry) albo nanometry :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To FAQ bardzo przypomina mi to z egielda.com.pl klik!

Jeśli chodzi o ocenę, to jest ono dość ogólnikowe, przydać się może tylko ludziom, którzy pierwszy raz w życiu będęą się bawić w oc.

Inną sprawą jest to, że oc na platformie Intel jest w moim przekonaniu o wiele łatwiejsze niż na AMD K8.

 

oraz superpi8m (gdy test sie zakonczy powodzeniem wyświetli sie komunikat "finish pi calculation is done", potem możemy dla pewności włączyć sp2004 small fft'

SPI nie jest wyznacznikiem stabilności !!! Od razu powiino się włączyć SP2004

Edytowane przez lukmek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chipsety INTEL 915 i 925x mają zablokowaną szynę pci ale pcie juz niestety nie!!! podkręcając procesor, podkręcamy również dyski i karty graficzne (nie podkręcamy tego co jest w pci np karty dźwiękowej)

W TAKICH PRZYPADKACH RADZE NIE PRZEKRACZAC FSB 250MHZ!!!

Ja bym jeszcze dodał żeby w przypadku podkręcania celeronów nie przekraczać FSB 166. Chyba że to celeron z niskim mnożnikiem i uda się ustwić FSB 200. (pewnie przydało by się wyjaśnienie dlaczego nie można ustawić więcej niż 166 a można 200 w niektórych przypadkach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory, ale ten FAQ moze tylko namocic poczatkujacemu, niz mu cos wytlumaczyc :D ja nie wiem, ale jak juz sie za cos brac to porzadnie, bo pisanie czegos takiego tylko zeby napisac, mija sie z celem.

 

@05_03_1992:

Jakie kompy intela kreciles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAQ podkręcania procesorów INTEL

Witam

Postanowiłem zaprezentować Wam, w jaki sposób podkręca się procesory INTEL'a. Na początku chciałbym oświadczyć, że procesory te podkręca się dużo latwiej niz AMD. Nie będę więc "owijał w bawełnę" -> do dzieła !!!

Najpierw postaram się łatwo wyjaśnic architekturę platformy INTEL:

To jest FAQ nawiązujące jedynie do P4/Celeron

 

Mostek północny komunikuje się z pamięcią i procesorem przez FSB. Częstotliwość pamięci na niektórych chipsetach może być niższa lub wyższa od częstotliwosci szyny FSB (tryb asynchroniczny).. W procesorach INTEL'a mnożnik jest zawsze zablokowany, częstotliwośc CPU możemy podnieśc tylko za pomocą zwiększenia szybkości szyny FSB!!!

Tak jak już inni mówili mnożnik jest zawsze odblokowany w wersjach XE, Intel Confidental, w pewnych starych P2 i P1 :lol: W dodatku w nowszych procesorach P4 (od serii 6XX + Dual Core) można zmienić mnożnik w dół (jest to bodajże tylko jedna wartość ale można, choćby z powodu większego FSB (taktowania pamięci).

 

Zanim przejdziemy do podkręcania, przedstawię również rzeczy o których należy zawsze pamiętać przy nawet najmniejszym OC.

1. Jeżeli komputer pracuje niestabilnie, nie bierz się za jego podkręcanie. Znajdź przyczynę niestabilności systemu, zlikwiduj ją i dopiero wtedy, zaopatrując się w wydajne chłodzenie oraz dobry zasilacz możesz spróbwać wycisnąć coś więcej ze swojego proca.

 

2. Przed podkręcaniem obowiązkowo dowiedz się na jakim chipsecie zbudowana jest Twoja płyta główna. Niektóre chipsety nie zapewniają blokady częstotliwości pci/pci-e/agp. Zdarza się również, że chipset ma taką "opcję", ale płyta którą posiadamy nie wykorzystuje jej!!! Jezeli takiej blokady nie posiadamy, przy podkręcaniu procesora nasze podzespoły (dyski twarde, karty graficzne itp) również są automatycznie podkręcane, i grozi to ich uszkodzeniem!!!

 

częstotliwości przy danej szynie fsb dla pci, agp mozna obliczyc zgodnie z tabelką:

Dołączona grafika

np. ustawiamy fsb 160 -> dzielnik zatem wynosi 4 (kazdy dzielnik obowiazuje do czestotliwosci, dla której przypada inny dzielnik), dzielimy więc 160/4 i otrzymujemy

40 -> taka będzie szybkosc pci przy fsb 160, aby obliczyc czrestotliwosc agp, mnozymy ten wynik przez 2 (standartowo pci ma 33mhz, a agp 2x wiecej 66)

 

chipsety INTEL 915 i 925x mają zablokowaną szynę pci ale pcie juz niestety nie!!! podkręcając procesor, podkręcamy również dyski i karty graficzne (nie podkręcamy tego co jest w pci np karty dźwiękowej)

W TAKICH PRZYPADKACH RADZE NIE PRZEKRACZAC FSB 250MHZ!!!

KRÓTKA SPECYFIKACJA CHIPSETÓW:

Dołączona grafika

3. Parę słów o procesorach i napięciach jakie możemy na nie dać.

Procesory Pentium 4 i Celeron D na rdzeniu Prescott, z powodu duzej ilosci wydzielanego ciepła, wykonane są na wzór technologii mobilnych. Gdy procesor nie jest obciążony automatycznie zmniejsza swoją prędkość i napiecie zasilające. Gdy procesor jest przez użytkownika "obudzony" -> gdy włączamy obciążający proces, procesor w ułamku sekundy zmienia częstotliwosć i napięcie na wyzsze. To drugie jest bardzo niebezpieczne, z racji tego, ze wszystko dzieje sie w ułamku sekundy i procesor jest bardzo narażony na przepalenie. Różnica rzędu 0,1V nie jest niebezpieczna, ale 0,2 czy 0,3 V jest juz zagrożeniem dla życia naszego procesora na rdzeniu Prescott. Prawdopodobieństwo takiego uszkodzenia jest małe, jednakże istnieje, ostrzegam ponieważ chcę mieć czyste sumienie :lol:. Nie należy się tym bardzo przejmować. Przeciętny procesor na rdzeniu Prescott (Pentium 4, czy Celeron) bez zmiany napięcia osiąga 3,2 - 3,6 ghz!!!

Litości, jesteś przyzwyczajony do C&Q. Po pierwsze tylko procesory w nowszych rewizjach mają tą funkcje (nazywa się właśnie C1E (Speedstep jest w Mobile Processors) (seria 6XX i w góre). W dodatku pomyśl logicznie, INTEL nie stworzyłby technologii, która paliłaby jego własne proce... Jest to operacja bardzo bezpieczna. Dodam, że w przypadku starszych Prescott'ów istniało pojęcie SPDS - Sudden Prescott's Death Sympthom, czyli procesory dość szybko zdychały po zbyt dużym zwiększeniu V (aczkolwiek głównie w starych rewizjach).

 

hmmm tez mi sie wydaje ze faq to jest stwrzone dla nowych -> zaawansowani moga sobie we wlasnym zakresie chyba pobawic sie i poszukac ;)

dzieki

 

ps a faq dot. pamieci to nie jest -> co to są timingi patrzy się do faq o memkach :P

aha i wg mnie faq powinno byc w miare krótkie (jakbym nawalił tam rzeczy nie tylko dla laików to z pewnością laicy by się pogubili :D )

 

resztębłędów poprawie koło godziny 12:00

pozdr

Nie ma FAQ jeśli chodzi o pamięci DDR2, zresztą OC pamięci na Intelu i AMD to 2 inne bajki, więc potrzebne są 2 FAQ albo łączone. W dodatku, kto przy zdrowych zmysłach trzowy FAQ bez posiadania procesora P4/C2D/Celeron (Netburst)

 

Mógłbyś wszystko uwzględnić, a pamięci przy OC procesora są bardzo WAŻNE.

 

 

Dla początkujących napewno się przyda, ot takie FAQ for beginners :wink: bo bo bardziej zawansowani nic z tego nie wyniosą...

OT

Masz zestawy na AMD a robisz FAQ dla intela :lol: myślałem że ktoś na intelu się tego podejmie :lol2:

Błąd, to FAQ wprowadza tylko w błąd.

 

Bardziej zaawansowani nie będą tego czytać... bo po co? :lol:

Ten FAQ jest do [gluteus maximus]

 

no wiesz jaqk %% sporo to trzeba jakoś nadrobić ;)

 

chyba logiczne ze faq zaawansowany nie bedzie czytal, ja osobiscie jeszcze aqni razu nie czytałem zadnego topicu w faq :>

To radzę poczytać, choćby o budowaniu W/C.

 

ale to niejest topic jaka płytę główną wybrać tylko faq podkrecania !!!!! jeszzce traz : p-o-d-k-r-ę-c-a-n-i-a, nie ddr2 tylko procesorów intel!!! o ddr2 faq powstanie na dniach (sam zamiezam to zrobic moze)

dziekki

 

za duzo chcecie od faq podkrecania, jak sama nazwa wskazuje to nie jest to topic o plytach, ramach i procesorach tylko o podkrecaniu ich

!!!!

 

ludzie z duza iloscia % przynajmniej maja o czym napisac (plyty pod intel, procesory (potencjal), faq podkrecania ddr2 :P:P

prosze dać moje faq do dzialu faq ;)

Ma racje, mógłbyś opisać dobre MOBO, chipsety (lepiej) i steppingi - np. że Prescott "C1" grzał się o przeszło 15 stopni więcej od następnych rewizji...

 

 

sory, ale ten FAQ moze tylko namocic poczatkujacemu, niz mu cos wytlumaczyc :D ja nie wiem, ale jak juz sie za cos brac to porzadnie, bo pisanie czegos takiego tylko zeby napisac, mija sie z celem.

 

@05_03_1992:

Jakie kompy intela kreciles?

Nie kręcił żadnych z tego co wiem :wink: I zgodzę się z Tobą, ten FAQ mąci w głowie...

 

Czy moze mi ktos wytłumaczyc następujące pojecia Tcore,vmch,c1e.Szukałem juz odp na xs ale nie sa one wyjesnione do konca, w dodatku moj angielski nie jest najwyzszych lotow :/.

C1E - technologia, która podczas stanu IDLE zmniejsza taktowanie, pobór mocy oraz emisje ciepła w procesorach P4 (6XX i w góre).

Tcore - program, który wskazuje temperature rdzenia procesora (niby odczyt z czujnika wbudowanego przez INTELa), działa na procesorach C2D (czy na starych P4 to nie wiem, ale wydaje mi się, że nie, ale nie chcę nikogo wprowadzać w błąd).

Vmch - napięcie w nowszych płytach głównych odpowiedzialne za kontroler pamięci w chipsecie.

Edytowane przez Xtreme Addict

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodał bym chipset ATI Xpress 200 - obsługa DDR1 i DDR2, zintegrowana grafika, blokada PCIE/PCI, możliwość dowolnego ustawienia taktowań pamięci niezależnie od FSB, gwarnatowana FSB 266

 

a gdzie w zestawieniu zniknęły 975/965 ?

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C1E - technologia, która podczas stanu IDLE zmniejsza taktowanie, pobór mocy oraz emisje ciepła w procesorach P4 (6XX i w góre).

Tcore - program, który wskazuje temperature rdzenia procesora (niby odczyt z czujnika wbudowanego przez INTELa), działa na procesorach C2D (czy na starych P4 to nie wiem, ale wydaje mi się, że nie, ale nie chcę nikogo wprowadzać w błąd).

Vmch - napięcie w nowszych płytach głównych odpowiedzialne za kontroler pamięci w chipsecie.

C1E jest takze w procesorach z serii 5X1, sam mam takiego jednego delikwenta co posiada C1E ;)

Tcore nie dziala na starszych procesorach jak P4 ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kręcił żadnych z tego co wiem :wink: I zgodzę się z Tobą, ten FAQ mąci w głowie...

i tak mi sie wydawalo jak zadawalem pytanie retoryczne ;)

 

poza tym:

 

Ten FAQ jest do [gluteus maximus]

i wreszcie ktos to rozsadnie podsumowal...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...