Skocz do zawartości
costi

[acer] Naprawa Napedu Optycznego W Domowych Warunkach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Problem jest taki: upadla mi torba z laptopem. Po przyjsciu do domu i wyjeciu laptopa z torby zauwazylem, ze tacka DVD cos dziwnie wystaje i nie da sie jej zamknac. Blizsze ogledzny wykazaly, ze caly naped tak jakby wysunal sie ze swojego miejsca. Jak to wyglada widac na ponizszych fotkach:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Naped nie reaguje na naciskanie przycisku od tacki, Windows tez go nie widzi (co mnie specjalnie nie dziwi, bo podejrzewam, ze sie odpial). Wszystko inne dziala OK i nie wyglada na to, zeby cos sie jeszcze stalo. Na obudowie brak jakichkolwiek sladow (pekniec, zadrapan, wgniecen).

 

I teraz pytanie: czy da sie to naprawic samemu? A jesli tak, to jak sie do tego zabrac?

 

Jestem kompletnym newbie w temacie dlubania w lapkach i nie chce nic zepsuc. Z drugiej strony wolalbym go nie dawac do serwisu, bo raz ze pewnie sobie kase zazycza (usterka mechaniczna), a dwa ze nie moge sobie pozwolic na utrate lapka na kilka dni czy tygodni (a znajac historie o polskim i angielskim serwisie Acera az sie boje pomyslec, co sie bedzie dzialo w portugalskim :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinna być gdzieś na spodzie laptopa śrubka która "trzyma" napęd. Jeśli tak łatwo wyszedł, to powinien pod niewielkim naciskiem wejść z powrotem. Spróbuj go z wyczuciem wcisnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubka od napędu jest najprawdopodobniej pod klawiaturą. Musisz zdjąc panelik nad klawiaturą (pewnie jest od spodu jedną czu dwoma śrubkami przykręcony) następnie odkręcić klawiaturę i znaleźć na końcu napędu śróbkę. Odkręcic ją. Wysunąć napęd sprawdzić co się uszkodziło, poprawić, wsunąć spowrotem i dalej jak demontaż ale w odwrotnej kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubka od napędu jest najprawdopodobniej pod klawiaturą. Musisz zdjąc panelik nad klawiaturą (pewnie jest od spodu jedną czu dwoma śrubkami przykręcony) następnie odkręcić klawiaturę i znaleźć na końcu napędu śróbkę. Odkręcic ją. Wysunąć napęd sprawdzić co się uszkodziło, poprawić, wsunąć spowrotem i dalej jak demontaż ale w odwrotnej kolejności.

Pewnie peklo mocowanie w napedzie... Trzeba je jakos naprawic... co do srubki, to przypuszczam, ze tak wasnie jest umiejscowiona, u mnie w moim acerze tak jest... w kazdym badz razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd będzie w 100% używalny, pod warunkiem, że go jakoś przykleisz, żeby nie wypadał ;). Sprawdź gdzie jest ta śrubka, albo na spodzie, albo pod klawiaturą.

Tu jest instrukcja jak zdjąć klawiaturę, we wszystkich modelach jest bardzo podobnie:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...l=rozebra%C4%87

Edytowane przez nieo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo wszystkim za pomoc, na szczescie obylo sie bez rozkrecania.

 

Postapilem za rada nieo i po prostu wcisnalem go z powrotem - nie tzreba bylo sily do tego, wszedl bez wiekszego oporu.

 

Wszystko dziala jak trzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jak długo? Jeśli Ci się raz wysunął to wysunie sie kolejny raz. Musisz rozebrać własnie po to aby sprawdzić co się stało z mocowaniem napędu. Inaczej możesz sobie uszkodzić kontroler na MOBO od wpinania i rozpinania sie napędu przy włączonym zasilaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam, że ten napęd nie jest w ogóle przymocowany w środku. Żeby pękło metalowe mocowanie napędu, który waży 200g. To trzeba by chyba laptopa zrzucać z trzydziestego piętra. To takie karbowanie sugeruje raczej, że napęd jest na "wsuw". Ale to tylko takie moje domysły ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jak długo? Jeśli Ci się raz wysunął to wysunie sie kolejny raz. Musisz rozebrać własnie po to aby sprawdzić co się stało z mocowaniem napędu. Inaczej możesz sobie uszkodzić kontroler na MOBO od wpinania i rozpinania sie napędu przy włączonym zasilaniu.

Nigdzie nie napisalem o wlaczonym zasilaniu - jeszcze nie oszalalem, zeby DVD wpinac bez wylaczania kompa ;)

 

A wysuniecie podczas pracy raczej mu nie grozi, bo co sie moze stac od lezenia na biurku?

 

Osobiscie przychylam sie do teorii o wsuwanym napedzie:

- upadek z okolo metra, amortyzowany przez teczke i dodatkowo etui na lapka wkladane do przegrody nie powinien chyba konczyc sie peknieciem mocowania, tym bardziej metalowego

- na spodzie nie ma nic, co mogloby byc srubka trzymajaca naped; ja wiem ze sie nie znam i pewnie owa srubka jest wewnatrz, ale jakos dziwne mi sie wydaje, zeby wymiana DVD wiazala sie z rozkrecaniem polowy laptopa.

 

Jak wroce do Polski to moze go obejrze wewnatrz - na razie mam wazniejsze sprawy niz potncjalne popsucie sobie niezbednego mi do pracy laptopa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie napisalem o wlaczonym zasilaniu - jeszcze nie oszalalem, zeby DVD wpinac bez wylaczania kompa

Nie Ty, ale sam napęd będzie się wysuwać. jeśli nie jest przymocowany to za tydzień/miesiąc od wstrząsów znów sie wysunie.

 

- upadek z okolo metra, amortyzowany przez teczke i dodatkowo etui na lapka wkladane do przegrody nie powinien chyba konczyc sie peknieciem mocowania, tym bardziej metalowego

Tam są również plastiki.

na spodzie nie ma nic, co mogloby byc srubka trzymajaca naped; ja wiem ze sie nie znam i pewnie owa srubka jest wewnatrz, ale jakos dziwne mi sie wydaje, zeby wymiana DVD wiazala sie z rozkrecaniem polowy laptopa.

Może i idziwne ale w sporej ilości lapów ta śróbka jest w środku. Większość modeli Acera tak ma. Niekóte modele Toshiby też. Tak samo CA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale, że nie. Po co zdejmować plastki jak wystarczy wykręcic jedną śrubkę. Nigdy nie rozbierałem lapa do rosołu, żeby zmienić napęd.

A ja w przeciwieństwie do Ciebie rozbierałem całego laptopa i wiem jak w Acerze jest zamontowany napęd.

Nie widzę innego sposobu żeby dostać się do tej śrubki niż rozebranie go. Po zdjęciu klawiatury jej nie widać, dopiero po demontażu plastiku z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://laptopy.info.pl/poradniki/AcerTM241...or/foto10.1.jpg

 

Napęd optyczny jest przykręcony 1 śrubką. Trzeba rozebrać laptopa do tego etapu jak widać na fotce.

Spoko, tylko to jest inna obudowa niz moja. Ja mam naped optyczny po lewej stronie.

 

Na tej fotce to o ktorej srubce mowa, bo ja widze dwie kandydatki (na gorze blisko gniazdka zasilania i przy wewnetrznym koncu napedu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...