Skocz do zawartości
DeeJayWaski

X1900xtx Vs. 7900gtx

Rekomendowane odpowiedzi

Hanu chyba dlatego, że miałeś pecha tak Ci się podkręca... XT nie różni się niczym od XTX... No chyba, że czegoś nie wiem.

Masz w tym elemencie rację - XT nie różni się od XTX niczym. Do tej pory nikt nie wpadł dlaczego XTX kręcą się o niebo lepiej od XT. Jednym wytłumaczniem moze być fabryczna selekcja egzemplarzy,ale tego nie wie nikt poza ATI.

 

A co do karty - tak, miałem pecha. Rdzeń idzie ładnie - do 720 bez zmiany V,ale memki...porażka, ledwie 770 bez kombinacji.

 

Jeśli autor tematu ma możliwość sprawdzić kartę przed zakupem, rzeczywiscie nie ma się nad czym zastanawiać - tylko dobre XT. Sporo mniej zapłaci, podkręci i kupa kasy na coś innego do kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wam powiem jedno.

Jest cos takiego co nigdy nie przemija, mianowicie porady w stylu: czekaj wyjda nowe karty i beda o niebo tansze i wydajniejsze.

 

Baaa powiem wiecej, obojetnie ile czasu zostało do premiery ludzie bredza "czekaj".

 

W marcu/kwietniu kupowałem swoja grafe i co ? wszyscy czekaj zaraz wyjda nowe karty.....

 

Imo nie ma co czekac, trzeba kupowac puki jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

 

@ Xan02 - czy ty tylko "markami" żyjesz? Mówisz 1500 pkt różnicy miedzy 7900Gt a x1900xt. A REALNE wyniki w grach spoglądałeś czy tylko tak z teorii sypiesz sloganami? Zapewniam cię, że różnica w wydajności między tymi kartami jest dużo większa niż myślisz...

 

@Hanu- bez nerwow :) Wyniki markow nie pzresadzaja o wydajnosci karty. Sam to wiem po przeanalizowaniu wynikow w 3DMARK 05 mojej karty i X1600pro. Wedlug marka daje baty mojemu 6600GT az zal, ale w rzeczywistosci kazdy wie jak jest(jak nie to niech pooglada testy w grach :wink: ).

 

Co do 7900gt a X1900XT- jasne 7900gt bez o/c to nie konkurencja dla XT'ka......ale, Gf 7900Gt maja naprawde duzy ponencjal O/C, zegarami mozna zblizyc sie do GTX, i to wszystko za 1200zl.

Zaraz ktos powie, ze podkrecone GT ostanio sie dosc psuja, na pewno jest to pewien widoczny odsetek, przy podwyzszonych tak znacznie zegarach po O/C.

 

Ja wzialbym jednak 7900GT, pareset zl zpstaje w kieszeni, satyswakcja dla siebie z duzego O/C B-) , w razie awari 15zl na kuriera to chyba nie majatek, i chwilowy brak kompa tez da sie zniesc :wink: (mam jeszcze drugi stary, do neta wystarczy)

 

Pozdro

Edytowane przez Xan02

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nie brał 7900GT.

Miałem kartę od MSI, były to jedne z pierwszych, które się pojawiły i podbno nie były jeszcze kastrowane przez nVidię z układów zasilających.

I co ? Po 2 dniach użytkowania karta padła. Dostałem nową i ta po 3 godzinach była martwa.

Na szczęscie w sklepie udało mi się zamienić 79GT z małą dopłatą z mojej strony na x1900XT i wcale tej decyzji nie żałuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym kupił x1900xt to myslicie że zasilacz chieftec 400W starczy ? ludzie piszą że potrzebuje ta karta 500/600W ale chyba troche przesadzają z lekka, liczyłem ile będzie mi potrzeba na tej stronce

http://extreme.outervision.com/psucalculator.jsp , która jest w miare wiarygodna i wyszło że potrzeba mi będzie 320W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piecykpp, mam zasilacz taki jak w sigu na 12V 26A i w 3D mam zwisy lub gasnie monitor gdy karta zaczyna chciec pradu, do takiej karty trzeba pozadnego zasilacza, pisalem juz o tym wczesniej, minimum 30A dla wersij XT/XTX

 

na miejscu autora nie pakowalbym sie w 7900GT chyba ze od eVGA bo tylko ta firma wyszla naprzeciw problemowi padania kart, tylko ta firma jak dotad wypuscila na rynek nastepna rewizje kart z wiekszym chlodzeniem oraz poprawionym ukladem zasilania, nie ma juz brakujacych elementow na PCB oraz karty zetelnie sprawdzaja, sam korespondowalem z Leadtekiem ale od czasu kiedy wyslalem im fotki co czyni eVGA z kartami i serwisem olali mnie i juz nie pisza, wlasnie dlatego pozbylem sie mojej 7900GT i okazyjnie za 1470zl kupilem nowke sztuke X1900XT Sapphire i jestem z niej bardzo zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bo za bardzo nie czaje :? o co chodzi w tych liniach, teraz mam x850xt i daje sobie rade na luzie zasiłka.

Jak pewnie wiesz moc czyli P=I*U czyli natezenie razy napiecie. W kompie masz kilka lini napiecia +12V/-12V/+5V/-5V/+3,3V dla kazdej lini napiecia masz przypisane max. natezenie np. dla +12V moze to byc 10A co daje max. moc dla lini +12V P = 12V*10A = 120W.

Dzisiaj karty graficznie glownie obciazaja linie +12V a co za tym idzie ta linia powinna miec jak najwieksze natezenie aby podolac pradozernosci karty, jezli karta potrzebuje 100W przy lini +12V to biorac pod uwage inne komponety w kompie czyli HDD, MOBO, DVD ect. moze okazac sie ze obciazenie lini moze byc wieksze niz zasilacz jest w stanie z siebie dac i wtedy moze nastapic przeciazenie, spalenie zasialcza(sa zabezpieczenia), MOBO, Grafy, HDD itd. lub napiecia zaczna wariowac i zamiast +12V(+/-5%) bedziesz mial 11V albo 13V co zle moze wplnac na elementy w kompie. To samo dotczy innych lini zasilania. Dzisiaj standard ATX glownie opiera sie na liniach '+' [V] a z '-' [V] korzystalo sie w przeszlosci dlatego linie plusowe maja wiekszy amperaz.

I teraz do prolemu. Radeon z serii x1900XT/X jest bardzo pradozerny i linia 12V dobrze jakby miala jak najwiekszy amperaz inaczej moga byc problemy a nawet placz(spalnie nawet calego kompa) dlatego dobrze jest zaopatrzc sie w zasilacz ktory ma silna linie 12V gdy decyduje sie na radka x1900XT/X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilacz, to do karty x1900XT@690/1700 wystarcza Enermax Liberty 400W. Oprócz grafy ma również do pociągnięcia dość mocnego procka (patrz sig). Sądziłem, że nie wystarczy, ale BENITO i Zenfist zapewnili mnie, że starczy i faktycznie działa bardzo dobrze. Nie mam zwiech, bleu screenów lub jakiś innych oznak niestabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilacz, to do karty x1900XT@690/1700 wystarcza Enermax Liberty 400W. Oprócz grafy ma również do pociągnięcia dość mocnego procka (patrz sig). Sądziłem, że nie wystarczy, ale BENITO i Zenfist zapewnili mnie, że starczy i faktycznie działa bardzo dobrze. Nie mam zwiech, bleu screenów lub jakiś innych oznak niestabilności.

Linia +12V max natezenie 30A wiec to juz cos. 20A na jedna linie no ale w koncu to nie zasilacz za 60zl ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1xxx xxx1 zgodze sie z toba bo masz 30A na linie 12V a u mnie tylko 26A i mnie tez zapewniano ze da sobie rade, ale napisalem do zenfista w tej sprawie i czekam na odpowiedz, chcialbym wyminic mojego tagana na liberty ale 500W

Edytowane przez VerB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu ten Tagan był "nieteges"? Ja akurat mam wersję 480-U01 z jedną linią +12V 28A. Przypadków podobnych do Twojego problemu nie zanotowałem...

 

@ Xan02 - spoko, nie bierz tego tak do siebie, po prostu walczę z manią "marków" jako wyznacznika mocy karty. Dodatkowo wczoraj miałem zły dzień i stąd też dość ostry ton wypowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy Hanu :-P

 

Widze ze, poruszyliscie kwestie pradozernoscie X1900.

Wymaga on mocnego zasilacza za kilkaset zlotych, pobor mocy X1900'tki w stresie wynosi ok. 120watt :icon_exclaim: a jak wiadomo w przyrodzie nic nie ginie i ta moc przemienia sie w cieplo(stad ta suszra :wink: )

 

Jak widac do niemalej ceny karty, trzeba dolozycz drogi zasilacz i chlodzenie tez jest raczej jest do wymiany, czyba ze ktos lubi odlglos suszarki.

Nvidia jakos sobie poradzila z chlodzeniem w 7900, widze ze ATi(AMD) ma jeszcze sporo do nadrobienia w tej kwestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nvidia jakos sobie poradzila z chlodzeniem w 7900, widze ze ATi(AMD) ma jeszcze sporo do nadrobienia w tej kwestii.

To nie kwetia chlodzenia ale samego ukladu. R580 jest bardziej pradozerny od G71.

Obie karty sa produkowane w tym samym procesie technologicznym czyli 90nm ale GPU radka posiada okolo 107mln tranzystorow wiecej a je tez trzeba czyms nakarmic. Dlatego min. radek bardziej sie grzeje a wiec potrzebuje lepszego chlodzenie niz GF a lepsze czesto oznacza glosniejsze ;)

Ati moglob zejsc z procesem technologicznym aby zmniejszyc pradozernosc(i zarazem temp.) ale to nie takie proste(i tanie mimo ze potem kazdy GPU bylby tanszy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wielkości chipu graficznego to jedno, ale z drugiej strony Ati kompletnie skopało system chłodzenia. Przypadek AccelleroX2 pokazuje, ze można stworzyc praktycznie niesłyszalne,a do tego wydajniejsze chłodzenie. Mało tego, sam system jest tak banalnie skonstruowany, że aż dziw bierze, iż ATi nie wpadło na coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilacz, to do karty x1900XT@690/1700 wystarcza Enermax Liberty 400W. Oprócz grafy ma również do pociągnięcia dość mocnego procka (patrz sig). Sądziłem, że nie wystarczy, ale BENITO i Zenfist zapewnili mnie, że starczy i faktycznie działa bardzo dobrze. Nie mam zwiech, bleu screenów lub jakiś innych oznak niestabilności.

No widzisz a mój chieftec sam nie wiem za bardzo ile ma, jak to sprawdzić ? Znalazłem ten mój model i jakoś dziwnie piszą zlukajcie http://zenfist.pl/pID/161.htm

Obciążenie dla lini 12V1 - 14A - 168W

Obciążenie dla lini 12V2 - 15A - 180W

Sam nie wiem o co chodzi, jak to rozumieć czy ma w sumie 29A i starczy dla x1900xt ?

Chyba sie to dodaje bo jak patrze na te zasiłki to każdy ma chociaż z 20-22A nawet te słabe 300W

Edytowane przez piecykpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie dodaję się :) Miałem tego szefa i na moim konfigu w stresie robiło się głośno, więc myślę, że z takim radkiem na pokładzie może uklęknąć :? Co do amperaży poszczególnych linii to niestety nie sumuję się wartości (jedynie chyba w przypadku Seasonic'a jest to możliwe), a co do szefa to ma on może ze 23-25A na dwunastce :wink: pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do amperaży poszczególnych linii to niestety nie sumuję się wartości (jedynie chyba w przypadku Seasonic'a jest to możliwe)

Tagan od 430 do 580 w wersji U22 ma tryb "combine" gdzie łączy się dwie linie 12V i amperaż sumuje się (36A) oraz tryb "split" gdzie linie są odseparowane każda po 20A. Ten drugi przydaje się przy 2 kartach grafiki, w innych przypadkach lepiej używać tryb combine. Ta cecha przeważyła, że kupiłem ten model, Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wielkości chipu graficznego to jedno, ale z drugiej strony Ati kompletnie skopało system chłodzenia. Przypadek AccelleroX2 pokazuje, ze można stworzyc praktycznie niesłyszalne,a do tego wydajniejsze chłodzenie. Mało tego, sam system jest tak banalnie skonstruowany, że aż dziw bierze, iż ATi nie wpadło na coś takiego.

Firmy czesto ida po najnizszej lini oporu i projektuja tak boxowe chlodzenie chca aby dobrze chlodzilo na standardowym taktowaniu a czy bedzie ono glosne czy nie to juz kwetia drugorzedna, taniej zamontowac szybszy wentylator niz zmienic chlodzenie na inne(a co za tm idzie zaprojektowac, wytworzyc itd.).

GPU nVidi pobiera mniej mocy wiec mniej ciepla z siebie wyrzuci wiec chlodzenie moze byc slabsze a co za tym idzie nie tak glosne i duze.

 

No widzisz a mój chieftec sam nie wiem za bardzo ile ma, jak to sprawdzić ? Znalazłem ten mój model i jakoś dziwnie piszą zlukajcie http://zenfist.pl/pID/161.htm

Obciążenie dla lini 12V1 - 14A - 168W

Obciążenie dla lini 12V2 - 15A - 180W

Sam nie wiem o co chodzi, jak to rozumieć czy ma w sumie 29A i starczy dla x1900xt ?

Chyba sie to dodaje bo jak patrze na te zasiłki to każdy ma chociaż z 20-22A nawet te słabe 300W

Z podwojna linia +12V to nie dokladnie tak jest. Czesto to jest jedna linia +12V ktora jest rozdzielana na dwie. Najlepiej jest zastosowac dwie odzielne linie +12V ale to jest kosztowne.

I niestety najprawdopodobnie twoj zasilacz nie da sobie rady z tym radkiem. Do tego producenci czesto zawyzaja maksymalne mozliwosci zaslaczy i moze sie okazac ze twoj zasilacz nie da takiego amperazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie dodaję się :) Miałem tego szefa i na moim konfigu w stresie robiło się głośno, więc myślę, że z takim radkiem na pokładzie może uklęknąć :? Co do amperaży poszczególnych linii to niestety nie sumuję się wartości (jedynie chyba w przypadku Seasonic'a jest to możliwe), a co do szefa to ma on może ze 23-25A na dwunastce :wink: pozdro

chyba cisie cos pomylilo kolego, nie smuju sie lini 12V w zadnym zasilaczy, gdy np na kazdej lini 12V mamy 20A to wedlug twojego toku rozumowania w trybie Combine mamy 40A, no to sie grubo mylisz i zasiegnij lektury na stronie zenfista

 

Hanu u mnie objawia sie to tym ze gdy proc jest na 2.95GHz i krece grafe to po przekroczeniu pewnych taktow wydajnosc mi spada w markach i grach, mniej fpsow i to o sporo liczbe, a czasem gasnie monitor w glosnikach dalej slychac gre i zero reakcij, kombinowalem ze sterami ale to jednak wina zasilacza

Edytowane przez VerB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli mój chieftec nie da rady :( troche to komplikuje bo to nastepny wydatek 200zł :mur:, a jaki zasilacz proponujecie pod zestaw 3000+ Venice 1800@2300, x1900xt radek, 250hdd maxtor, 2x1gb gskill 500mhz, dfi lanparty ultra-d, jakiś taki jak najtańszy ale żeby dał rade <_< . dziwne troche bo moja karta wcale mało też nie bierze bo ok. 70W i jakoś wszystko dobrze jest

Edytowane przez piecykpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli mój chieftec nie da rady :( troche to komplikuje bo to nastepny wydatek 200zł :mur:, a jaki zasilacz proponujecie pod zestaw 3000+ Venice 1800@2300, x1900xt radek, 250hdd maxtor, 2x1gb gskill 500mhz, dfi lanparty ultra-d, jakiś taki jak najtańszy ale żeby dał rade <_<

Najtańszy, który to pociągnie to właśnie Enermax Liberty 400W.

Co do twoje konfiga: mam nadzieje, że planujesz oc venecji przynajmniej na 2.8GHz, bo przy obecnym ustawieniu będzie dość mocno hamować radzia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś taki jak najtańszy ale żeby dał rade <_<

Ten tekst normalnie mnie śmieszy. Jeśli kogoś stać na grafę za ok. 1700 zł i szuka jak najtańszego zasilacza do niej, to w takim razie dla mnie jest coś nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy, który to pociągnie to właśnie Enermax Liberty 400W.

Co do twoje konfiga: mam nadzieje, że planujesz oc venecji przynajmniej na 2.8GHz, bo przy obecnym ustawieniu będzie dość mocno hamować radzia.

Ciekawe jak ustawie 2,8 ? :mur: u mnie ledwo na 2,3 chodzi i i tak musze napięcie dać prawie 1,5

 

Ten tekst normalnie mnie śmieszy. Jeśli kogoś stać na grafę za ok. 1700 zł i szuka jak najtańszego zasilacza do niej, to w takim razie dla mnie jest coś nie tak.

Stać bo dostałem za maturke troche kaski od rodzinki a tak ogólnie to nie stać bo jak zabraknie 200zł na zasilacz to może to potrwać ze 2 miechy zbieranie tej kasy :mad:

 

 

Najtańszy, który to pociągnie to właśnie Enermax Liberty 400W.

Co do twoje konfiga: mam nadzieje, że planujesz oc venecji przynajmniej na 2.8GHz, bo przy obecnym ustawieniu będzie dość mocno hamować radzia.

Bo raczej wentylator nie ma wpływu na procka, czy sie odpali na danym napięciu ? poprostu trafiłem na lipnego jakiegoś że na niskim napięciu nie chce sie kręcić, a 1,5V to raczej max, więcej dawać to strach. Mam boxowy cooler oczywiście. Odpalić to i mój sie odpala na 2,6 ale napięcie musze mu zapodać 1,65 co już jest zabóstwem ;] . A tak btw to jaki wiatraczek najlepiej kupić żeby pod tego był dobry i pod ewentualną zmianę na 3800+ X2 freezer 64+ czy scythe ninja plus czy jeszcze jakiś inny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piecykpp

ja na Twoim miejscu poszukał bym jakiegoś selekcika bo te 2,3 GHz to ciut za mało do tej grafy.Teraz sporo ludzi pozbywa się dobrych Opteronków i Venic-ków

Tak tylko z venica na venica to jakoś nie za bardzo mi sie kalkuluje. Wole poczekać pół roku i kupic 3800x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba cisie cos pomylilo kolego, nie smuju sie lini 12V w zadnym zasilaczy, gdy np na kazdej lini 12V mamy 20A to wedlug twojego toku rozumowania w trybie Combine mamy 40A, no to sie grubo mylisz i zasiegnij lektury na stronie zenfista

...

Czytanie ze zrozumieniem się kłania :?

 

Co do mojego przykładu, że niby się sumuje to chodziło mi o sumowanie amperaż na tabliczce :wink: Tak więc weźmy pod uwagę wspomnianego przezemnie Seasonic'a 500W. Posiada on dwie linie +12V 17A i 16A czyli "razem" 33A, a łącznie na dwunastce może dać 396W. To teraz policz sobie jaki amperaż ma taka linia? :wink: Dziękuję za uwagę i pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...