Skocz do zawartości
homzik

Gigabyte Ga-m55plus-s3g (nvidia Geforce 6100 + Nforce 430) - Ma To Ktos?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktos z Was posiada lub slyszal jakies opinie o Gigabyte GA-M55plus-S3G (nVidia GeForce 6100 + nForce 430). Szukam plyty pod AM2 i to jest wlasciwie jedyna, ktora spelnia wszystkie moje oczekiwania... Tyle, ze chipset troche stary (choc nForce 530/570 specjalnie sie nie roznia, maja 10 USB i tyle chyba...) no i niby Gigabyte'y w ogole sie nie podkrecaja - to prawda? A moze chodzi tylko o to, ze nie kreca sie tak dobrze jak DFI, Asusy albo Biostary tudziez Asrocki ze zmodowanym BIOSem? Bo bardziej zalezy mi na stabilnosci itp. niz na podkreconym procesorze...

 

Jesli chodzi o procesor to zastanawiam sie nad Athlonem 64 3500+ AM2 (2,2GHz) lub Athlonem 64 X2 3800+ (2.0 GHz) - czy myslicie, ze na wyzej opisanym Gigabyte uda mi sie podkrecic procesor, powiedzmy do poziomu 3800+ (2,4 GHz) i do poziomu X2 4200+ (2,2 GHz)? Bo 200 MHz to chyba zadne wyzwanie... A moze powinno byc wiecej? Jesli chodzi o wentylator, to bralbym Freezera 64 Pro.

 

Niestety, w Polsce nie ma jeszcze Abitow KN9 albo KN9S...

W Biostara TForce 550 jakos nie chce mi sie pakowac (ma go tylko imperium.net.pl ; co dziwne, tego modelu nie ma na stronie producenta)

Asus M2N-E ma tylko jeden kanal IDE... no i kodek audio Soundmaxa, do ktorego mam jakos gorsze przekonanie niz do Realteka...

A w AsRocku AM2XLI-ESATA2 nie przekonuje mnie low-endowa firma oraz chipset ULi... no i overclockerskich biosow pod AM2 na ocworkbench.com jeszcze nie widac...

 

PS Ma ktos moze wlasnie Realtek ALC850/880/883/888 albo cos na Soundmaxie?

 

PS2 Korzystal ktos z takich przejsciowek IDE -> SATA? Bo jakos jestem do tego nastawiony sceptycznie... Choc z drugiej strony, moglbym sie wtedy zastanawiac nad inna plyta glowna np. nad Gigabyte'em na nForce 550 lub nad wspomnianym wczesniej Asusem...

 

PS3 I jak to jest z instalowaniem Windowsa XP na dysku SATA II? Dalej trzeba te glupie drivery z dyskietki... Czy juz nie? Mam Windowsa XP ze zintegrowanym SP2 wiec moze nie jest to juz niezbedne? Bo obecnie niektore mobo nawet nie posiadaja gniazd FDD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ecikmen

Lepiej poczekaj na tę płyte Ascrok Am2nf6g-vsta, Malutka ta sama funcjonalność , jakas nietypowa funkcja dajaca dopalacz ramu do 12,5 % i pewnie zle sie nie krecąca

Edytowane przez ecikmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ecikmen

Podam ci 1 przyklad, jak bedziesz chcial zmienic chlodzenie to wystarczy,kupic radio na jeden chip a nie na 2-3,:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja komputera nie zamierzam zmieniac przez 2-3 lata dlatego raz moge sie na te wentylatory na chipy wykosztowac... inna sprawa, ze szukam raczej plyt, ktore sa chlodzone pasywnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem kompa na tej właśnie płycie ( nie dla mnie,ale sie nia pobawie z tydzien).czy ktos bawił się już w o/c na niej??Ja pozstaram się cos przybliżyć jak zaczne testy.Pytam,ponieważ to może być ultra tanie rozwiazanie dla młodego maniaka - caly komp wyszedl 980 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem,zaczynam testy tej płyty.Platforma testowa:

GA-M55plus-S3G rev.1.0

Sempron 2800+

DDR2 GoodRam 512 mb 667

Maxtor 80 Gb Sata2

NEC ND-4571A

Mode Come MC-350 Atx 2.0

 

Cała buda kosztowała 980 zl w Apollo (Zasilacz i obudowa stara).Czyli chyba jeden z najtanszych kompow w sklepie.Dlatego chciałbym,zeby pożniej wypowiedziały sie osoby,ktore rowniez mają płyte wraz zintegrowana grafa,poniewaz moze ktos tez bedzie skladal takiego taniego kompa i bedzie chcial sie bawic w o/c.

 

Po instalacji windy aktualizacja BIOS-u do wersji F6.A co w tym Biosie mamy??

 

HT ratio - x1, x2,x3,x4,x5 (brakuje mi tu mnożnika x2,5 - ale to chyba norma u Gigabyte'a)

Timingi pamieci dostępne do zmiany:

 

CAS#latency

1T/2T Comand Timing

TwTr Command Delay

Write Recovery Time

Precharge Time

Row Cycle Time

RAS to CAS Delay

Ras to RAS Delay

Row Precharge Time

Minimum RAS Active Time

 

Zmiana HTT: 200-500 co 1 Mhz

Zmiana czestotliwosci PCIE : 100-200 co 1 Mhz

Zmiana napięcia szyny HT :+0.1,+0.2 V

Zmiana napiecia na SB : +2%,+4%,+6%,+8%,+12%,+16%

Zmiana napiecia na NB : +2%,+4%,+6%,+8%,+12%,+16%

zmiana napięcia na pamięci: 1.85-2,45 V co 0.05 v

Zmiana napięcia na procku :0.8-1.55 V co 0.05 V (troche mało,ale...)

Jeszcze jedna funkcja

VGA Core Clock :+1%-50% (wyglada na mozliwosc przetaktowania zintegrowanej grafy nawet o 50%

 

Wyniki o/c

1.Odsłona

Na płycie bez piernięcia udało mi sie osiagnąć HTT=250. W przypadku mojego najtanszego semprona dało to 2Gh.Wszytko na default Vcore.Jade na razie na HT ratio x3,pózniej spradze reszte. Niestety moj Sempron ma zablokowany mnożnik,wiec nie sprawdze jakie max HTT płyta może zrobic.Wiec w pewnym momencie nie wiem co mi sie skonczy:płyta czy procek. Zamiesczam screen z dotychczasowym wynikiem

 

KLIK

 

Brakuje mi w bios-ie bardzo połowkowych dzielnikow pamieci.Same głowne to jednak malo.Mam nadzieje ze to sie zmieni wraz z nowszymi BIOS-ami.

 

2.Odsłona

Tym razem udało sie smignac HTT=275. Cały czas na default Vcore.Czyli jest nadzieja ze procek nie bedzie trzymal.

 

KLIK

Edytowane przez SPINACZ_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety.Zakończylem dzisiaj walke ze sprzetem na 8x290 full stable.na procku byl default.8X300 niestety nie daje juz rady.Plyta wstaje ale sieje bledami przy super_pi.Zauwazylem ze mostki sie mocno grzeja,wiec pewnie przydalo by sie zmieniec,np na niebieskiego zalmana.Albo przynajmniej przesmarowac, bo znajac zycie to pewnie jest tam ten glut co gigabyte podklada pod wszystkie chipsety.Jutro jeszcze powalcze,ale szczerze powiedziawszy troche sie zawiodlem.Myslalem ze HTT=315 to bedzie ona robic :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręciłeś z BIOS czy clockgenem? Może procek potrzebuje więcej woltów, albo mostek północny ma za słabe chłodzenie (u mnie też były problemy ze stabilnością przy >=315, dopóki nie przystawiłem wentylatora 80mm) - GF6100 grzeje się cholernie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręciłeś z BIOS czy clockgenem? Może procek potrzebuje więcej woltów, albo mostek północny ma za słabe chłodzenie (u mnie też były problemy ze stabilnością przy >=315, dopóki nie przystawiłem wentylatora 80mm) - GF6100 grzeje się cholernie.

Kręciłem oczywiscie z Biosu.Mostek na pewno sie grzeje,ale ja nie bede zmienial bo to skladalem kompa dla kogos.Zmiana napiecia na procku nic nie zmienia.Zapodalem mu 1.55 V i tak bylo to samo. To udalo mi sie uzyskac stable KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność jest zbliżona do Radeona 9200 128bit. Sporo zależy od tego, jakie masz pamięci - warto mieć jak najszybsze...

Nie lepiej wziąć BIOSTARa TFORCE 6100-AM2? Cena prawie ta sama, za to oc o niebo lepsze...

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wziąć BIOSTARa TFORCE 6100-AM2? Cena prawie ta sama, za to oc o niebo lepsze...

Jeżeli ktoś się nastawia tylko na o/c to Biostar TForce na pewno jest lepszym wyborem.Jesli jednak kolega stawia dobre wyposazenie,kosztem sredniego o/c to bedzie dobry wybor.Tylko wtedy potrzebny jest procek z wyzszym mnożnikiem,bo na tej plycie max HTT to 290.

 

Szkoda ze nie mam juz tej plyty bo zrobilbym screeny z 3dMarka. :sad: Ale z tego co czytalem wydajnosciowo nieznacznie odstaje od GF6200.wiec w cos by pogral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukając płyty pod najniższego semprona na AM2, chciałem coś pośredniego pomiędzy umiarkowaną ceną, a jakością. O/C było sprawą drugorzędną aczkolwiek ważną. Ponieważ koniecznością była zintegrowana karta graficzna, format ATX oraz 2 kanały IDE padło na Gigabyte Ga-m55plus-s3g. Liczyłem, że osiągnę przynajmniej 250 HTT. Zaczynałem pomału, ale gdy minąłem 240 MHz już byłem zadowolony i poszedłem jeszcze wyżej bez zbytniej zabawy. Skończyło się kręcenie na 300(max w biosie). Zmieniłem bios na wer. F6 i znowu w górę, aż zatrzymał mnie proc na 2,832 GHz i 1,55V. Myślą, że to nie koniec HTT bo winda działała i na 2,95 GHz tyle, że wywalał się Prime95.Gdybym miał odblokowany mnożnik to bym sprawdził ale pewnie pod 400 by poszła. Aktualnie działam na 2,736 GHz; 1,45V. Trochę denerwują mnie moje GOODRAM 533 na kostkach tsop, które robią 342 MHz 4-4-5-10-15 1T (zgodnie z CPU-Z) na 2.2V. Niestety nie wiedziałem przy zakupie, że tyle wyciągnę z tego Gigabyte, sądząc po nieprzychylnych opiniach o tej firmie na różnych forach. Jestem mile rozczarowany tą płytą i jej O/C (minus to nie działający u mnie clear CMOS). A jeszcze dodam: chipset lubi nawiew; nie zmieniałem pasty pod boxem na procku, więc w stresie mam średnio 46 stopni. Szkoda, że proc taki słaby i nie wystarcza mu 1,55V (na DFI z 1,6V pewnie dalej by się kręcił).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipset jest u mnie chłodzony raczej dla dodatkowej pewności, na lato będzie w sam raz, ma coś około 5V (ultracichy - sprawdzane bez kompa na zasilaczu lab.), więc go nie słysze. Przez 2 dni testowałem kompa ( prime, superpi, itp.) 2,8GHz bez nawiewu i działał stabilnie, co prawda długo go nie katowałem wtedy. Geforce 6100 na standardowych ustawieniach grzeje się podobnie jak po O/C (czyli jest dość gorący). Ciekawi mnie jak bardzo podgrzewa go sama grafa, ja na razie muszę się obejść bez zewnętrznej karty. Myślę, że lepszym rozwiązaniem jest dołożenie cichego wentyla na pasywne chłodzenie, niż wymiana oryginalnego wyjca na płycie.

Edytowane przez kovani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby plytka dobra ale za nic w swiecie nie potrafie na niej ustawic timingow ramu ( kingston 512mg 667 mhz ) jesli moglby mi ktos pomoc bylbym bardzo wdzieczny udalo mi sie podniesc na niej jedynie fsb do 225 mhz ( Sempron 3000) na wiecej nie pozwala mi wlasnie ram ;/ jak sobie z tym poradzic ? mam takie ustawienia w biosie

 

CAS LATENY 5

1T/2T COMMAND TIMING 1

COMMAND REPLAY 3

WRITE RECOWERY TIME 5

PREOHARGE TIME 2

ROW CYCLE TIME 21

RAS TO CAS R/W DEALY 5

RAS TO CAS RELAY 3

ROW PREHARGETIME 5

MINIMUM RAS ACTIVE TIME 15

 

co mam zmienic zeby obnizyc http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2bb95f2f616993b2.html

Edytowane przez mario84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prubowalem ;/ jednak albo system nie wstaje albo niebieskie ekrany ;/ ewentualnie bledy w superpi

Podstawowa rzecz, to CTRL+F1 , pojawiaja sie wszystkie opcje.Po drugie najlepiej na sam poczatek wgrac najnowszy bios, troche poprawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy wgranie nowego biosu cos da? zwiekszy sie mozliwosc oc ? ciagle nie jestem pewien co do plyty ktora mam wybrac! zastanawiam sie nad ta gigabyta albo nad biostarem tforce 6100 ,ktora plyta oferuje wieksza wydajnosc?

Edytowane przez abramm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Biostar będzie jednak lepszym wyborem.

Biostar bedzie zdecydowanie lepszym wyborem.Tam HTT z biosu to 330, a z windy nie rzadko 380.A ja na tym gigusiu osiagnalem HTT-292.Tyle pojdzie na pewno.

 

Jesli chodzi o wgranie nowego Biosa do gigusia, to owszem poprawia mozliwosci o/c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do tego proa ktora bedzie lepsza plyta? bardziej taka firmowa czyli gigabyta czy jednak biostar? chce kupic athlona 3800+! bo procek i tak ma wysoki mnoznik to czy nie lepiej wybrac gigusia? wszyscy polecaja ze wzgledu ze to firmowa pozadna plyta! nigdzie niemoge znalezc odpowiedzi na to pytanie! ktora lepsza!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu, chłopie, nie potrafisz podjąć męskiej decyzji?

 

Gigabyte:

- problemy z ramem

- przeciętna max szyna HTT

+ niezłe możliwości regulacji napięć

+ trochę szybsza grafika (GF6150)

+ Firewire

 

Biostar:

+ duże możliwości regulacji napięć

+ duża max szyna HTT

+ możliwość zrobienia prostego vdimm moda

- trochę wolniejsza grafa (GF6100)

 

Użyj czasem mózgu - klepiesz w kółko te same posty - to my mamy za ciebie podjąć decyzję?

Popatrz sobie, na ile idą A3800+ i pomyśl, jakiego HTT potrzebujesz.

 

Jak jeszcze raz pykniesz takiego samego posta (obojętnie czy w tym temacie czy w innym), to wyślę raport, bo robisz tylko syf na forum.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...