Skocz do zawartości
mike757

Ubuntu + Xp

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie postanowilem obok starej (i dobrej skadinad) windy XP postawic na kompie UBUNTU... tylko ze nie mam zielonego pojecia jak to zrobic. Instalator Ubuntu 6.06 daje 3 opcje:

 

1. Wepchnac sie razem z windowsem na partycje C (ale tam bhrak juz miejsca!)

 

2. Wyczyscic caly dysk i wtedy sie rozgoscic

 

3. Reczne dostosowanie rozmiarow partycji

 

Mam na dysku E: 10 GB wolnego miejsca, z czego na linuxa chce przeznaczyc 5, ale jesli do optymalnego dzialania trzeba jescze troche to moge wyciagnac nawet i 8

 

Z tego co tam podaja w instalatorze to na "/" trzeba przeznaczyc min 2GB a na swap min 256 MB ale domyslam sie ze dla optymalnego dzialania to za malo. No i tu sie pojawia problem - jak sie maja nazywac nowe partycje pod linuxa, ile ma ich byc i jakie powinny miec wielkosci?

 

Prosze o instrukcje "dla idioty", ewentualnie jezeli ktos niedawno sie w tym grzebal to o link do jakiegos poradnika, moze byc po angielsku

 

Pogooglowalem troche ale nic nie znalazlem chociaz cos juz kiedys na ten temat czytalem.

 

Jescze jedno: siedze na LiveCD, ktory nie pozwala przestawic mojego CRT (LG F700P) na odswiezanie szybsze niz 60 hz.... czy wersja zainstalowana na dysku poradzi sobie z tym?

Edytowane przez mike757

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wejdź na forum.ubuntu.pl, dział FAQ

 

w skrócie powiem, że na / powinieneś dać ok 5GB, na swap >512mb, do 1gb, reszte dać na /home, co pozwoli Ci zatrzymać ustawienia po reinstalacji ubuntu. 8 gb powinno starczyć, sam mam ubuntu na oddzielnym dysku 10 gb i jest ok.

 

[edit]

nazwy partycji nie maja znaczenia, z tego co pamietam po prostu najpierw w instalatorze dzielisz wolne miejsce na 3 partycje o odpowiedniej wielkosci, 2 formatujesz jako ext3, jedno jako swap, pozniej tylko przydzielasz /, /swap i /home do nowo utworzonych partycji. u mnie tak było ;)

Edytowane przez o-skar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za link do FAQ ;)

 

Jeszce zapytam ile trzeba przeznaczyć na home? Bo na razie planuję 6 GB na "/", 512 MB na /swap i zostaje 1.5GB, no może 2GB.

 

Warto z tego zrobić home czy to za mało i dorzucuć to do "/" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hipoll

na home mozesz dac nawet 1mb tyle ze tyle lacznie beda mieli wszyscy userzy na swoje pliki wiec lipa troche :)

 

swap to stara sprawdzona zasada 2,5 x ram chyba ze masz go 1gb to daj gora 1,5 gb na swap na / to wzaleznosci ile pakietow ci potrzeba

 

 

a prawde mowiac mjozesz dac odpowiedniaa ilosc na swapa a reszte na /

 

home bedzie wtedy katakllogieem i nierobi to wiekszej roznicy jeslli nie zamierzasz duzo mieszac w quota'ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swap to stara sprawdzona zasada 2,5 x ram chyba ze masz go 1gb to daj gora 1,5 gb na swap

Ile?? :blink: To nie windows, żeby dawać tyle swapu, od kiedy mam Gentoo to nie widziałem żeby używał on kiedykolwiek swapu(mam 512MB ram), natomiast ubuntu nie używa go więcej jak 100MB, więc jeśli nie będzie na tym systemie wiecznie kompilował i renderował grafiki to wystarczy mniej. :wink: Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...