Skocz do zawartości
mike757

Częstotliwość Odświeżania W Ubuntu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ustawić wyższą częstotliwość odświeżania ekranu w UBUNTU?

 

Szukałem w google, ale to co tam znalazłem jest niejednoznaczne, Chcę wiedzieć, jak dokładnie ma wyglądać ten fragment pliku konfiguracyjnego dla monitora, który ma działać w 1024x768@85Hz.

 

Kolejny problem polega na tym ,że ubuntu nie pozwala zapisać wyedytowanego pliku i twierdzi, ze jest on read-only. Właściwości dostępu do plików nie mam prawa zmieniać (wszystkie pola wyszarzone w odpowiednim okienku), mimo że jestem zalogowany na głównym (i jedynym) userze na tym kompie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hipoll

zaloguj sie jako root to popierwsze

 

potem w konsoli wpisz xfree a nastepnie nacisnij tab

 

wybierz to co bedzie mialo w nazwie config lub podobne(juz nie pamietam dokladnej nazwy) i odpal to

 

 

tam krok po kroku okreslasz wsie paraMETRY

 

a tak wogole to napisz jakiej nakladki uzywasz!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam ubuntu 6.06, wszystko standardowe jak po instalacji...

 

czy to nie jest tak, że w ubuntu nie ma konta root?

 

EDIT;

Na roota sie nie moge zalogować, incorrect username or password (hasło zakładam że jest takie jak podałem hasło jedynego stworzonegu przy instalacji użytkownika)

 

xfree i naciśnięcie tab powoduje paskudny dźwięk wydobywający się z wnętrza komputera

Edytowane przez mike757

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hipoll

:)

nigdy nie mialem stycznosci z ubnutem

 

napisalem jak to zazwyczaj sie robi na normalnej dystrybucji

 

(na kiego wala takie wogole govienka powstaja??)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jaka karta? Po drugie w ubuntu jest do ustawiania rozdzielczości program, w menu preferencje. Po trzecie Ten plik to /etc/X11/xorg.conf, na konto roota nie zalogujesz się poprzez polecenie su bo ubuntu standardowo na to nie pozwala, przed każdym poleceniem w konsoli wpisz sudo to polecenie zostanie wykonane z prawami roota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jaka karta? Po drugie w ubuntu jest do ustawiania rozdzielczości program, w menu preferencje. Po trzecie Ten plik to /etc/X11/xorg.conf, na konto roota nie zalogujesz się poprzez polecenie su bo ubuntu standardowo na to nie pozwala, przed każdym poleceniem w konsoli wpisz sudo to polecenie zostanie wykonane z prawami roota.

Zeby skorzystac z programu trzeba najpierw zwiększyc zakres odswiezania w xorg.conf. Domyslnie siedzi max 60Hz i program nie daje innego wyboru. Po zmianie zakresu i restarcie X-ów mozna juz zmienic programem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta Leadtek na GeForce 4, ale nie wiem jakie to ma znacznie

 

To wiki nie bardzo pomaga

 

Google też nie

 

P.S. Jeśli można wiedzieć to jak po wywołaniui instrukcji

 

man <cośtam>

 

wyjść z przeglądania manuala i powrócić do normalnej pracy konsoli?

 

ja naciskamstrzałkę w dół, esc i zawsze komputer oidpowiada paskudnym dźwiękim z wewnątrz obudowy.

 

No i może ktoś napisze pokrótce jak zdjąć blokade z pliku xorg.conf i co tam wyedytować żeby powstał spójny how-to ??

 

Czy to normalne, ze przy drukowaniu na Ubuntu z drukarki wyjeżdzają na powierzchni papieru jakieś elementy drukarki? (konkretnie 2 trybiki na kawałku sprężyny służącej chyba za oś) Drukarka jest HP DeskJest 5740

 

Chyba jednak zainstaluje Fedore

Edytowane przez mike757

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij parametry HorizSync i VertRefresh w sekcji monitor w pliku xorg.conf (jakie dokładnie wartośći masz tam wpisać powie Ci instrukcja obsługi monitora) i zainstaluj sterowniki nvidii:

 

sudo apt-get install nvidia-glx
Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zacytuje instrukcje obsługi monitora, a Wy pomóżcie mi coś wybrać :

 

Sync Input

Horizontal Freq. 30 - 96kHz (Automatic)

Vertical Freq. 50 - 160Hz (Automatic)

Input Form Separate TTL, Positive/Negative

CompositeTTL, Positive/Negative

Signal Input 15 pin D-Sub Connector

 

 

 

 

I jescze takie coś:

 

Preset Modes (Resolution)

Display Modes (Resolution) Horizontal Freq. (kHz) Vertical Freq. (Hz)

 

1 VESA 640 x 480 43,269 85

 

2 VESA 800 x 600 53,674 85

 

3 VESA 1024 x 768 68,677 85

 

4 VESA 1280 x 1024 91,146 85

 

 

sudo apt-get install nvidia-glx

Oto odpowiedź Linuxa:

 

Czytanie list pakietów... GotoweBudowanie drzewa zależności... GotowePakiet nvidia-glx nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez innypakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.E: Pakiet nvidia-glx nie ma kandydata do instalacji
Edytowane przez mike757

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Horizontal Freq. 30 - 96kHz (Automatic)= HorizSync

Vertical Freq. 50 - 160Hz (Automatic)= VertRefresh

czyli :

HorizSync 30-96

VertRefresh 50-160

 

Co do nvidii

to jeszcze:

sudo apt-get update
i potem to co wcześniej.

 

I jeszcze radzę zapoznać się z tym: http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl i wtedy będziesz wiedział co robić w takich sytuacjach jak ze sterami. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki ;)

 

No dobra, teraz już wiem, co mam wpisac w xorg.conf, tylko jest jeszcze jeden problem - otworzyłem go w gedit ale gedit nie pozwala mi go zapisać. Jak można umożliwić zapis?

 

PS. Już dawno bym sie poddał gdyby nie to, że na Xp nie działa internet, a tu jak tylko ustawię to odświeżanie to będę już mógł pracować normalnie, no chyba że z drukarki znowu coś wyskoczy ;)

 

I jescze jedno pytanie: czy Ubuntu posiada narzędzie do zmiany rozmiarów partycji? W google znajduje przeważnie instrukcje jak sie to zmienia przy instalacji, ale mi chodzi o narzędzie uruchamiane na zainstalowanym już systemie. Chcę po prostu zabrać trochę miejsca Windowsowi.

Edytowane przez mike757

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

działa! Tzn tak przypuszczam, bo menu ekranowe monitora pokazuje 1024x768@85Hz. Jak na razie monitor nie wyleciał w powietrze :P

 

teraz 2 pytania:

 

1. Czy jest jakieś narzędzie typu partition magic dla Linuxa? Chchiałbym trochę jeszcze namieszać w partucjach i dac pingwinowi trochę miejsca.

 

2. Gaim podobno potrafi obsługiwać protokół gadu-gadu... gdzie wpisać swój numer i hasło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...