Skocz do zawartości
Torwald

Noktowizor D.i.y Z Cyfrowki ?

Rekomendowane odpowiedzi

W tym dziale jest temat o modzie kamery internetowej. Pojawil sie tam pomysl dodania oswietlenia IR.

Zaczalem sie zastanawiac, czy daloby sie przerobic jakas tania cyfrowke w ten sam sposob. Jesli aparat mialby wyswietlacz lcd, dostalibysmy stosunkowo tani i poreczny noktowizor ;]

 

Ciekawy jestem czy efekt bylby wart wlozonej pracy i srodkow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy taki poreczny to by sie mozna klucic... bo to by byl noktowizor z tego co kojarze tzw generacji 0 czyli wymagajacy oswietlenia IR wiec tzreba by ze soba takowy doswietlacz nosic... o ledach zapomnijcie - co wam z wydocznosci na 4m na malym ekraniku? o-)

zetknalem sie gdzies z takimi projektami ale na bazie raczej starych kamer video...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie urządzenia są do kupienia, sa jż od dawna montowane i budowane, jak tlyko ktoś odkrył że matryce CCD i CMOS widzą światło podczerwone z pilota TV :).

 

Proszę bardzo o : oświetlacze IR

 

W kamerach takei oświetlacze montowane są dosyć często, a kamera ma wtedy ddoatkową opcję zdjęć nocnych.

 

Niestety pojedyncza dioda IR ma zbyt wątłe źródło promieni IR, zatem trzeba ich naprzylepiać trochę do tego promiennika co widać na załączonym linku.

 

Też kiedyś chciałem budować coś takiego, jednak potem stwierdziłem, że skoro miałbym tego używać jako noktowizora i łazić z cyfrakiem po ciemku, patrząc w ekranik LCD, który i tak oświetla trochę pomieszczenie, to już lepiej oświetlać pomieszczenie zwykłą lampą :)

 

To może się przydać np gdy w pomieszczeniu jest webcam i ktoś myśląć że sie przemknie niepostrzeżenie pod osłoną nocy byłby naparzany promieniami IR a kamerka by go widziała w całkowitej ciemności...

 

Co do efektów.. to zasięg takiego oświetlanie byłby nieduży... kilka metrów - zależnie od mocy promiennika IR i czułości danej kamerki na długość fali IR jaka ten promiennik emituje...

 

Jeśli juz chciałbyś to budować to sugeruję zasilać diody IR impulsowo, mogą one spokojnie przyjąć 1A prądu (z kondensatorów gromadzących) przez krótki okres czasu zatem wypromieniują znacznie większy impuls światła IR... tylko częstotliwość należy dobrać tak aby nie następowało migotanie na ekranie aparatu...

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A budowa czegos takiego ze starej kamery ? Bo faktycznie, z malego i taniego cyfraka uzytek bedzie niewielki, do zastosowan "indoor".

@Generic - jesli znalalzbys jakies linki traktujace o takich modach, odezwij sie na PW albo je tu wrzuc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chodzi o normalne kamery to zdaje sie poprostu utrafic taka z funkcja zdjec nocnych i to wszystko... ew. pozbawic ja mniej potrzebnych elementow... konkretnych linkow nie mam..

http://www.rpi.edu/%7Ebradfe/NVG2.html
w stanach to maja nawet jednorazowe aparaty i kamery cyfrowe o-) ale ludzie je oczywiscie potrafia ladnie przysposobic do wielokrotnego uzytku i nie tylko...

http://www.g4tv.com/attackoftheshow/features/52639/How_To_CVS_Night_Vision_Cam.html
inny opis tego samego

http://www.angelfire.com/80s/sixmhz/infrared.html
tutaj cos troche ambitniejszego..

 

poleam wrzucic w google cos w stylu "homemade night vision" albo "DIY night vision" o-)

Edytowane przez Generic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do promienników IR to we wojsku są już od dość dawna stosowane na zasadzie przysłony. Macie reflektor na bazie żarówki H3 + do tego przysłona z odpowiedniego materiału. Jak coś to mogę dać zdjęcia bo akurat takie coś posiadam.

Edytowane przez Nostradamus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol: co Ty czołgi nieprzyjaciela chcesz tym oświetlać? :D

 

diody IR dostaniesz w sklepie elektronicznym.. chyba oczywiste... :wink:

nie ma to jak stara wojskowa technika- mozę oswietlanie podczerwienią jest już przestarzałe \ale i ytak fajne :D

 

A mozę dorwac jakiś noktowizor 1 generacji z demobilu? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ino lepiej chyba oświetlać płytką podczerwienią niż daleką... akwarystyczne lampy emitują podczerwień która silnie podgrzewa... nazwijmy to tak... a promienniki z diod LED emitują płytką podczerwień, która nie ma tej mocy cieplnej... :)

 

swoją drogą... jak Ty oświetlisz czołgi nieprzyjaciela taką lampą to oni Cię już z kosmosu zauważą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdy ruski wynosili się z polski, to mozna bylo kupić taki noktowizor czołgowy w formie lornetki, ale byl problem z zasilaniem. Noktowizory te byly doslownie za grosze. Ale nie kupilem bo nie mialem pomyslu jak to zasilic- oj głupi byłem ... tylko ze wtedy byly takie czasy ze akumulator byl drozszy z 2 razy niz ten noktowizor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to aktualnie produkowane cyfraki maja zamontowane filtry IR...czyli takiej diodki juz nie zobaczysz na ekranie (jak masz cyfraka sam soibie zobacz) fotografia w podczerwieni mnie interesiła ale okazuje się że aby robić to cyfrakiem trzeba by przerobić go gruntownie....i do tego im nowsza maszyna tym agresywniejsze i mocniejsze fitry IR...(sprawdzone na moim Fuji S5100) jak robic cos takiego to tylko kamerka internetowa albo może jakiś szajsowny aparacik z allegro ale nie gwarantuje ze będzie działać....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...