Skocz do zawartości
Imperator Kret

Pompa Cpc 12v - Recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa CPC 12V

 

Żaden układ chłodzenia cieczą nie może funkcjonować bez pompy wprawiającej ów ciecz w ruch. Na rynku jest dostępnych wiele różnych pomp, zaczynając od najtańszych akwariowych poprzez trochę droższe i mocniejsze pompki przeznaczone do WC aż po pompy CO/CWU. W przypadku tańszych produktów zasilanie jest zazwyczaj bezpośrednio z gniazdka, tak więc 230V. Jest to minus, gdyż kabel musi wychodzić z komputera i trzeba pamiętać o włączeniu pompy lub zostawić ją cały czas włączoną.

 

Pompy zaprojektowane z myślą o chłodzeniu komputera są czasami zasilane z zasilacza komputerowego, czyli pracują na napięciu 12V. Jest to duże ułatwienie – pompa uruchamia się i wyłącza razem z komputerem. Niestety zazwyczaj takie produkty są dosyć drogie, ceny zaczynają się od ponad 100 zł. Wyjątek stanowi pompa firmy CPC, cena 29 zł, zasilanie bezpośrednio z płyty głównej i kompaktowe wymiary skłoniły mnie do jej zakupu.

 

Wygląd:

 

Pompę dostajemy w kartonowym pudełku wraz z 3 opaskami zaciskowymi w kolorze czarnym, fakturą VAT(która stanowi podstawę gwarancji) i elastyczną gumową redukcją(chociaż nie wiem jak to ma działać ;) ) Po dokładniejszym przyjrzeniu się widzimy napis znany z wielu zabawek, mianowicie „MADE IN CHINA”. Na zdjęciu producenta jest naklejka z parametrami, u mnie niestety brak. Kabel zasilający jest przesadnie długi – 140 cm to za dużo nawet jak na ogromne obudowy Big Tower.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dziwną rzeczą jest regulacja przepływu. Uważam to za zbędny gadżet w pompce, która ma wydajność 350 l/h. Po zdjęciu pokrywy widać, iż mechanizm nie jest skomplikowany :) Osłona wirnika jest również zdejmowana, jak wygląda w środku można zobaczyć na zdjęciach.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Sama pompa jest bardzo mała, zdjęcia wszystko wyjaśniają(wentylator w porównaniu to 80 mm)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Parametry i działanie:

 

Głośność pracy - 12dB,

Pobór mocy - 2.5W,

Wydajność - 350l/h,

Ciśnienie statyczne - 90cm słupa wody,

Napięcie zasilania - 12V,

Współczynnik bezawaryjnej pracy - 650000h,

Wytrzymałość temperaturowa - do 50C

 

Chciałbym zacząć od wydajności pompy, która jest wzięta z kosmosu – przy braku jakiegokolwiek obciążenia(kawałek węża 8/10mm) wydajność to około 120 l/h co stanowi około 35% zadeklarowanej wartości.

 

Po 12 dB spodziewałem się absolutnej ciszy, natomiast pompa jest lekko słyszalna. Podejrzewam, iż jest to więcej niż wartość podana przez producenta.

 

2,5W mocy mówi samo za siebie – nie możemy oczekiwać po tej pompie zastosowania w rozbudowanych układach. Jest odpowiednia to zestawu z 1-2 blokami oraz 1 chłodnicą.

 

Podsumowanie:

 

Plusy:

- Cicha praca

- Zasilanie z płyty głównej

- Kompaktowe wymiary

- CENA!

 

Minusy:

- Mała moc

- Niska wydajność(35% deklarowanej)

- Strasznie długi kabel(140 cm).

 

Pompa CPC jest dobrą alternatywą dla pompek akwariowych. Idelnie nadaje się do mniej rozbudowanych układów. Można ją także przerobić na in-line.

 

Przeróbka na in-line:

 

W sumie przeróbka nie jest trudna - trzeba przykleić tylko pokrywę wirnika i odpowiednio uszczelnić a następnie wkleić wlot. Poniżej zdjęcia(ja praktycznie zalałem całość klejem epoksydowym i nie miałem króćców, więc za wlot podłużył kawałek strzykawki :wink: mimo to działa i jest szczelna)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez Puma[JFK]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czego sie moge przyczepic to nienajlepsza jakosc fotek ale ogolnie mi sie bardzo podoba :)

Btw nie probowales wyciszac np gabkami do izolowania rur itd ? albo matami ? 2.5w nie powinno sie mocno grzac ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Małą moc" zaliczyłbym do zalet bo chyba dąży się do tego, aby pobór mocy był jak najniższy (pompa mniej nagrzewa wodę), chyba, że miałeś na myśli małe ciśnienie, czy wydajność, wtedy jest w porządku ;).

 

Recka fajna, na pewno się przyda. Dzięki i pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

' date='21 sie 2006, 22:45' post='2282129']

Mała moc jest zaletą ale zbyt mała już wadą bo nie starcza na bardziej rozbudowane układy. Np układ z chłodnicą 2x120 i 3 blokami to już będzie za dużo dla tej pompki. 4-5W mocy to takie optimum

Ale imo to nie pobór mocy decyduje bezpośrednio o tym czy pompa wystarczy na rozbudowane układy czy nie tylko jej wydajność. Generalnie ideałem pompy jest nieskonczona wydajnosc i zerowy pobor mocy ;)

 

Domyślam się, że miałeś na myśli iż w praktyce pompy małej mocy maja tez mała wydajność, stąd mała moc to wada ;)

 

Do zalet można by też dorzucić mikroskopijne niemal wymiary :)

Edytowane przez Mogiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lukas_gab

Moja pompka ma 2.5w mocy i ma deklarowaną wydajnosć 720l/h , jak naprawde jest to nie weim ... Daje ostro ... ciśnienie wyśmienite ...więc to raczej wadliwa konstrukcja pompki , a nie mała moc ... ( ja mam alphacoola)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam już tą pompkę jakiś czas i narazie nie narzekam.

Układ to chłodnica BlacWater 121 Ultimate i dwa bloki Prison (Pro V2 oraz V2).

Pompka jest zanurzona w "wiaderku" przez co widać "turbulencje" co świadczy i tym że woda krąży.

Jedynie przy wymianie wody pompka nie ma siły sama przepchnąć wody przez pustą chłodnicę i trzeba jej pomóc przez wykręcenie chłodnicy i okręcaniu na boki aż wylecą wszystkie bombelki powietrza.

 

Pozwoliłem sobie dac kilka moich fotek.

Ostatnia fotka jest już nieaktualna bo obecnie sa dwa bloki (CPU i NB) jest zalane czerwonym borygo z wodą destylowaną.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytam sobie o tej pompie :) o ile można nazwać ją pompa :P i mam takie pytanie. Otóż cena tej oto pompki jest niewielka i zastanawiam się czy nie dało by się jej jakoś połączyć z 2 identyczna :) aby uzyskać większą moc i slup podnoszenia wody. Jeżeli takie coś było by możliwe to była by to bardzo ciekawa oferta ponieważ 60zł to nie jest dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@XtremeAddict, jestes tego pewien, ze sie podwoi, sprawdziales to wlasnorecznie ?? Przyznam, ze popmeczka mnie kreci jak nie wiem co, ale jedna wydaje mi sie za troche malo na 2 bloki, chcialbym polaczyc 2, ale zastanawiam sie nad wzrostem wydajnosci. Bedzie to mialo sens, ktos juz tak robil ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak to skad wiem.... jak sie wirnik przestal krecic tzn ze cos jest nie tak prawda ?

podlaczylem ja za mojego hydora S30 przez dobre 10 minut cieszylem sie tym ze jest ciszej i chlodniej a potem nagle zaczela mi rosnac temperatura....pompka po podlaczeniu buczy a wirnik sie nie kreci :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...