Skocz do zawartości
KoNe0

Duże Tempy (procek, Grafa, Zasiłka)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od dość dawna mam wysokie temperatury w kompie i przyszła pora z tym skończyć.

Nie chce żeby mi komp nagle wykorkował, potrzebuje mieć stabilny sprzęt (P4 2,8@3,082 Prescott z AC Super Silent 4, Abit IS7, 2*512 DDR Dual Patriota, Asus Geforce N6600 128; zasiłka Aton 350W). Dodam, że mam otwartą obudowę (a chce ją zamknąć bo czasem spać nie daje ! ^^).

 

Na dole macie tempy w IDLU, to trochę dużo, jak siedzę w aplikacjach 3D badz w grach to mi skacze w góre, dodatkowo temperatura na zasiłce osiąga 90 stopni i włącza się alarm na 5 sekund i nagle spada do 80 pozatym nic się nie dzieje z nim takiego, ale boje się, że długo tak nie pożyje.

 

Wstępnie zdecydowałem, że przeznacze tą kasę na AC Freezera 4 (7 Pro nie pasuje chyba do 478 ;/?), Pentagram Freezona XC-70 Cu+, i zasiłke Fortrona 350W (bo więcej chyba nie trzeba nie ? ^^).

 

Chcę poznać wasze opinie czy to dobry wybór, co zmienić, czy może jak lepiej wydać tą kasę.

Wodnego chłodzenia na CPU i GPU chyba nie dostanę w tej cenie (poznałem już opinię o CPC),

jeżeli się myle to mnie poprawcie.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

post-138944-1156602322_thumb.jpg

Edytowane przez KoNe0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybor generalnie ok ale zapomniales o dosyc istotnej rzeczy :arrow: Do zamknietej obudowy potrzebujesz jeszcze 2x AC Pro TC czyli regulowanych termistorem 80mm wiatrakow [; Na dobrze wentylowanej zyskujesz ~4*C na maksymalnej temperaturze CPU i mniej wiecej tyle samo na czujniku MOBO.

A wlasnie - ciagle masz standardowy brzeczyk czy dales jakiegos passive'a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cavarr - dzięki, staralem się, tak wybieram wlaśnie taki, 350W imo styknie.

 

Orgiusz - thx za info, dokupie chyba nawet i 4 wiatraczki bo tyle mam złączek wolnych - 3 na plycie i 1 na zasilce, akurat będzie :P (2 wyciągające z tyłu na górze i 2 pchające z przodu na dole, bo wciągać to one nie miałyby z czego, ale miejsce na wentyle tam są ^^ najwyżej schłodzą napędy). Celem jest lepsze chłodzenie i cisza więc mam nadzieję, że te cztery wiatraki nie będą tam tak bardzo hałasować :P przy zamkniętej obudowie, jeżeli będą to może lepiej wsadze tylko 2...

No więc jak warto wsadzać 4? Przy cenie 10 zeta i jednorazowej tańszej przesyłce imho warto ;), ale czy to da cokolwiek. I jak u nich ta regulacja temperatury działa, można im zaufać? :D I czy mozna wymusic prace na stałych obrotach? Jezeli nie to też w sumie ok, bo wygladaja naprawde ciekawie.

 

Jauhis - dziex, teraz juz na 100% wiem ze 350W biore.

 

Aha i czy chlodzenie na GPU jest ok? Podobne niektorzy mają problemy z montażem (ja chlodzenie na GPU już zdejmowałem kiedyś, ale niewiem jak z montażem nowego ;>)? , czy takie coś by się sprawdziło, miał ktoś coś takiego - http://allegro.pl/item121913764_evercool_v...e_i_ciche_.html ? :D

Edytowane przez KoNe0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 to IMHO skrajnosc i sztuka dla sztuki. 2 ( wciagajacy i wyciagajacy ) 80mm arctici powinny w zupelnosci wystarczyc. Chyba ze masz 2+ dyski obok siebie i boisz sie o temperature - wtedy musisz sie zastanowic nad reczna regulacja predkosci trzeciego wentyla.

Wazne jest zeby wiatraki wyciagajace mialy wieksza wydajnosci niz wciagajace. Duzo bylo tematow wiec nie chce mi sie rozpisywac ;]

Ale nadal nie odpowiedziales nt. chlodzenia chipsetu. A temperatura 43*C daje do myslenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah sorry ;) - temperatura na chipsecie dochodzi i wyżej 0_o nie mam pojęcia dlaczego (buda jest otwarta), mostek jest chlodzony radiatorem i wentylatorem 5000rpm. Sądzisz, że go też trzeba wymienić? ...

Jak już to wszystko zloże, to mysle ze zdejme radiator z wentylem, zdejme starą pastę i naloze arctic silver 5 i po problemie.

 

Edit.

Revoltec VGA Cooler Graphic Freezer Pro to sie chyba lepiej sprawdzi niz Pentagram, który ma opinie, że się rozlatuje po 3 miechach.

Edytowane przez KoNe0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do Evercool VC-RHC Turbo 2 i Revoltec VGA Cooler Graphic Freezer Pro to coolery te są lepszym wyborem niż ten pentagram co podałeś wcześniej :)

lecz z "bliźniaków" wolałbym Revolteca, gdyż posiada

- 4x radiator na układ pamięci

a co do wentyli do budy to zainteresuj się tym PAPST 3412 NGL 92mm

http://allegro.pl/item123210071_super_cena...2_ngl_2pin.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do trwalosci pentagrama polecam dokladne wczytanie sie w tekst pisany - lozyska slizgowe w modelu al sie zacieraja. AlCu i Cu maja podwojne kulkowe i wytrzymuja dluzej ( moj juz chodzi roczek - grunt to malo kurzu [; )

A odnosnie mostka - przejzyj temat o plycie bo bardzo sie nie orientuje w intelu... Ale IMHO jak potrafi skoczyc jeszcze wyzej... O_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orgiusz - na lepszej paście i wentylacji powinno być ok myśle, bo teraz to mi ten Super Silent gorącym powietrzem dmucha nieco na chipset, a we Freezerze 4 można to chyba skierować w konkretną stronę prawda? Dodatkowo Silver 5 z reguły daje 5 stopni mniej, myśle, że da radę, bo radiator, który mam teraz na chipsecie nie jest słaby, a jeszcze go nie zdjemowałem i nie sprawdzałem co się pod nim działo. Dobrze, że tego pentagramka nie wziolem hehe ;), chociaż może na tańsze Al Cu bym się skusił ale co tam, bede miał porządne chłodzenie jak wymienie później (za rok, dwa :P) grafe to też bedzie sie pewnie nadawać do niej.

 

Ok więc tak, duże dzięki wszystkim :D temat można zamykać (albo i nie jeżeli chcecie wiedzieć jak się to będzie się sprawować ;)), zamówienie złożone:

wiatraki 80mm Arctic Cooling Fan PRO TC;

chlodzenie na proca Arctic Cooling Freezer 4;

chlodzenie na grafe Revoltec VGA Cooler Graphic Freezer Pro;

zasiłke Fortron FSP350-60MDN (fart, że były zabytkowe 10-pinowe ^^).

 

Za całość wybuliłem 50zeta więcej niż przewidziałem ;), ale mam nadzieje, że to się sprawdzi, bo jak nie to tu wrócę!

 

Pozdro 6600 ;P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc chce się z wami podzielić wrażeniami.

Zacząłem od podłączenia zasiłki, testnąłem i bez problemu ruszyło ;P Wiatrak cichutki.

Fortrony rządzą. Później instaląłem wiatraczki 80mm i też ciche (chodzą ok. 1400-1800RPM).

Teraz Freezer 4 - egzemplarz, który do mnie dotarł miał uszkodzony, wiatrak był chyba urwany od łożyska i się wogóle nie chciał kręcić (magnes go przyciągał na boki obudowy silniczka wiatraka więc [gluteus maximus]). Nie chciałem się bawić w gwarancje itp, ponieważ to tylko 60mm wiatrak o słabych parametrach więc bez zastanowienia zamontowałem na freezerku wiatraka 80mm z Super Silent 4 o lepszym air flow, i było ok. Temperatura jakieś 8-10 stopni w dół. Niewiem tylko jak go założyć tak by dmuchał nie w zasilacz lecz w wiatraki wyciągające z tyłu obudowy (za nic nie mogłem tego rozgryźć).

No to spoko narazie jestem zadowolony (tak w 90%). Przyszła kolej na Revoltec'a. Jak się okazało chłodzenie jest wogóle niekompatybilne z moim 6600 (a w opisie było, że jest!), dałbym go radę conajwyżej założyć na gumki i to tak, że zakrywa 4/5 jądra, ale dałem sobie spokój (!), więc [gluteus maximus] z kartą graficzną.

Założyłem orginalne chłodzenie od producenta. Podłączyłem całość, pourkywałem kable, podłączyłem dyski/nagrywarki, i przyszła pora by testnąć. Gdy uruchomiłem kompa to poszedł ładny dymek z molexa od dysku twardego (sąsiedni molex szedł do karty graficznej), na którym miałem zresztą rzeczy z przed lat no i robote... Za nic nie miałem pojęcia co się stało, a wsadzenie molexa odwrotnie chyba nie jest możliwe? Obwiniłem za to przejściówke, molex/2xmolex, która była chyba wadliwa i całkiem prawdopodobne miała odwrócone kabelki. Nie sądze, żeby to było przeciążenie, tutaj poszedł dymek i wydzielał się dopóki nie wyłączyłem zasilania. Ehhh, no to po kolei szukałem winowajcy, odłączyłem tą przejściówke i dysk. Uruchomiłem kompa i karta graficzna za nic nie chciała zaskoczyć... Było tylko pipczenie (podłączałem ją kilka razy i zawsze to samo), wyjąłem starego FX'a 5200 by sprawdzić czy on chociaż ruszy, no i ruszył... Więc moja karta N6600 poszła się jeb**ć! ;/ Odsyłam ją na gwarę, założyłem tam białą pastę podobną to tej od producenta, więc może się nie zczają (od Revoltec'a). Miał ktoś podobny przypadek z kartą (zdejmował chłodzenie/zmieniał pastę i odsyłał na gwarę) Wydałem kasę na revoltec'a i ehhh zamiast pożytku karta się chyba spaliła (jądra jest całe sprawdzałem). Wiatraczek od Fx'a 5200 strasznie huczał, wpadłem na genialny pomysł by zamontować na nim chłodzenie od Freezer'a Pro (tutaj akurat pasowało... 0_o), które było od niego samego z 2 razy większe, no ale po co ma leżeć w szafie, no i dodatkowo radiatorki. Trochę smiesznie wyglądał ;), pewnie teraz ma ujemną temperaturę ;P (niewiem bo ten Fx5200 czujnika nawet nie ma, a narazie się nie bawie w zmiane BIOS'u itp. mam dość). Dysk na szczęście działał...

 

Więc jak widać nie zaciekawie to się udało... A szkoda wielka. To co zyskałem to cichszy i lepiej wentylowany komp, możliwość zamknięcia budy, większa stabilność i niższe tempy, ale ta karta graficzna mi nie będzie dawała spać ;/. Sniff.

post-138944-1157046665_thumb.jpg

Edytowane przez KoNe0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...