Skocz do zawartości
zeber

Czy Warto Zrobic Upgrade Czy Lepiej Nowy Zestaw?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem tu nowa, przejrzalam czesc archiwum, ale tylko metlik w glowie powstal, wiec zwracam sie z pytaniem.

Potrzebuje bardziej wydajnego kompa, niz mam w tej chwili, poniewaz zajmuje sie edycja wideo i moj stary rupiec nie radzi sobie zbyt dobrze, gubi klatki przy zgrywaniu z tasmy, rendering zajmuje wieki, a RAM szybko sie zapycha.

Moja maszyna to

AMD Athlon XP 2400+

ASUS A7V333 v 1.01 z socketem A

512 MB RAM DDR w dwoch kosciach

Jakis stary GeForce2

Zasilacz Jeantech 300W

2xHDD - 2 sumie 120GB

itd.

 

Kompa kupilam jako gotowy zestaw, skuszona niska cena, bez zastanowienia i teraz mam za swoje :)

Myslalam o kupnie Bartona 3200+ oraz wymianie RAMu na jedna kosc 1GB, ewentualnie na 2x1GB, ale cos mi sie wydaje, ze Barton nie bedzie hulal na tej MoBo.

Zrobilam wstepne kalkulacje, ile kosztowalaby mnie wymiana plyty glownej, pamieci, proca i pewnie tez zasilacza i wyszlo mi, ze za podobna cene lub nawet taniej moge kupic gotowy zestaw, np:

AMD Athlon 3500+ CPU With Latest 939 Pin

- 64Bit Design Actual Mode 3500+ With L2 Cache

nFORCE4 & nVIDIA Geforce 6100 Chipset

- 2 x PCI Slots, LAN Port & 6 x USB2.0 Ports

- DDR400, IDE, SATA, Dual Core & PCI-Express

- 7.1 Intergrated Sound & Superb nVIDIA 6100 Graphics

1GB DDR400 PC3200 RAM Memory

- Major Brand Used For Awesome Performance

- Fully Upgradeable (Larger Size, Faster)

200GB MAXTOR Hard Drive

- 7,200 RPM, ATA133 & 8MB Cache

- Major Brand Used For Awesome Performance

- Fully Upgradable (Larger Size, Faster Connection)

16X DVD+/-RW Dual Layer & Dual Format

- DVD+/-RW, DVD-ROM & CDRW All In One

- Fastest DVDRW Available, Burns 8GB Dual Layer DVDs

- Compatible With All Packages, Nero, PowerDVD Etc

- Fully Upgradeable (Extra Drive For Disk2Disk Copying)

Connectivity Range

- 6 USB2.0 Ports (Inc 2 On The Front)

- LAN Port For Networking/Broadband

- 7.1 Quality Intergrated Sound (8 Channel Sound!!)

- 56K Modem (Optional Extra)

- 3 Port Firewire Card (Optional Extra)

3.5'' Floppy Disk Drive

- Still Widely Used & Still Included In All Palicomp PCs

nVIDIA 128MB Geforce 6100 Chipset

- 16X PCI-Express Slot & 1X PCI-Express Available

- Direct X9.0 & Pixel Shader 3.0 Finally Now As Standard

 

To wszystko w cenie ok 1300 PLN.

Karte FireWire wyciagne ze starego, mniejszego twardziela tez, a reszte moze mi sie uda pchnac za 500zl, wtedy cala operacja bedzie mnie kosztowala ok 800zl. Czy warto? Czy taka konfiguracja sie nada do moich potrzeb? Czy moze lepiej poszukac czegos innego? Cos mi sie wydaje, ze za malo slotow PCI, jak na moje potrzeby, do tego grafika zintegrowana z plyta, ale z drugiej strony przeciez nie bede upgrade'owac w nieskonczonosc (chyba). Nie gram w gry, glownie bawie sie filmami i netem, slucham muzyki, obrabiam zdjecia. Poradzcie cos :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

bedzie krecic? wydaje mi sie ze nie a wiec:

 

zestaw na am2:

 

Plyta: AsRock xli-esata2

Proc: a64 3000+ (Orleans) - a pozniej kupic x2.

Ram: GoodRAM DDR-II pc667 1Gb - a potem nastepna kosc 1Gb

Grafa: Geforce 7300gs 128ram - 64bit -albo radeon x550

Dysk: Seagate 160Gb 7200.9

Nagrywarka: BenQ Light Scribe 1655 (moglem cos pokrecic)

 

Zasilacz: Topower P5-400-oem (tak zeby wrazie czego byla moc dla dalszyg upread'ow) - lub tani Fortron 350 z allegro (to wtedy juz nie radze wkladac silniejszej grafy/X2 ;))

 

wg mnie taki zestaw jak ja podalem powinien wystarczyc. no chyba, ze na prawde potrzebujesz duuzej mocy to trzeba bedzie w przyszlosci rozbudowywac go dosc mocno ;)

 

pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zajmujesz sie edycja video to proponuje cuś takiego na dobrym sprawdzonym s939:

Amd x2 3800 - 530 zł http://www.allegro.pl/item124100930_amd_at...ster_sklep.html

2x1Gb -715 http://www.apollo.pl/store/show_detail/9/25132

Epox http://mcomp.com.pl/-plyta_epox_9npaj_sli_...sa_oem/-159251/

7300Gt Galaxy 500/1400 128 MB - 325 zł http://www.allegro.pl/item122054069_galaxy..._gt_1_4ns_.html

Seagate Barracuda 250GB Sata - 300 zł http://www.apollo.pl/store/show_detail/22/...hZ2F0ZQ==/25810

Zasiłka Fortron 400W

 

Razem cos koło 2300 ale sprzet pierwsza klasa :wink:

Ewentalnie dyski moga zostać, reszte sprzedaj to troche kasy odzyskasz ;] a kupno Bartka 3200 jest imo bezsensu bo za niewiele więcej jest x2 3800 ...

Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

@-Caleb-

 

yhh chyba niie fortron 400? bo przeciez sprzet porzebuje 12v, a ten fortron ma mocna linie 5v, a 12v slaba. jak juz to fortron 350 :)

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yhh chyba niie fortron 400? bo przeciez sprzet porzebuje 12v, a ten fortron ma mocna linie 5v, a 12v slaba. jak juz to fortron 350 :)

Yep mój bład :wink:

 

 

No chce wydac 1300 i sprzedac kompa to go wyniesie wszystko 800.

Chciałaby by jak coś :D

 

Imo ze sprzedazy starego kompa troche floty sie wróci więc różnica do tego zestawu nie będzie taka wielka a wogóle co tu porównywać .. ;]

No chyba że fundusze nie pozwalaja to inna sprawa

Edytowane przez -Caleb-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez zajmuje sie edycja wideo i przesiadam sie aktualnie z mojego Athlona Thunderbirda:) 1300@1500 na AMD Athlon 64 x2 3800+ wlasnie, do tego plyta Asrock 939 DUAL-VSTA (mam wystaraczajacego radeona 9600xt wiec po co wymieniac a ta plyta ma i PCI-E i AGP), giga ramu w dualu Kingstona (pozniej dokupie jeszcze giga), dysk Seagate najlepiej na SATA2 bo jest 3 razy szybsze od ATA a to do konwersji wideo wazne; do tego zasilka ENERMAX 460W z mocna linia 12V (koszt ok.200zl ale nie warto na tym oszczedzac). Dysk SATA2 pozwoli wyeliminowac waskie gardla z sytemu, bo co z tego ze bedzie fajny procek jak bedzie dysk mulil, musi byc to wszystko zoptymalizowane. Na procesor wsadze chlodzenie Thermaltake Big Typhoon, polecam rowniez Arctic Cooling Frezer64 (jakos tak) co pozwoli bez zadnego problemu podkrecic delikatnie procek chociaz do 2,4GHz co da mi wydajnosc quazi x2 4400-4600+. Warto zainwestowac w dwurdzeniowca (jakbym mial wiecej kasy to bym Core Duo bral), gdyz np. juz DivX 6 obsluguje moc procesorow dwurdzeniowych i mysle ze warto inwestowac w taki zestaw.

 

Jesli chodzi o AM2 uwazam, ze nie ma to zadnego sensu. Zarowno procesory jak i DDR-y2 to stadium przejsciowe do zapowiadanej juz na przyszly rok AM3 z DDRami3. DDR-y2 nie daja zadnego wzrostu wydajnosci w stosunku do ddr, nie ma co patrzec na taktowanie np. 800MHz jesli CAS latency jest 2 razy wieksze niz w ddr, wiec pamiec ma praktycznie taka sama wydajnosc, a platforma, procesor i sama pamiec sa ciagle drozsze. Jedyny plus to mniejsza pradozernosc procesorow a tak poza tym to pieniadze wywalone w bloto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że DDR2 to większa przepustowość

Przepustowosc moze jest i wieksza ale zwroc uwage na timingi, ktore sa zwykle dwa razy wieksze (przykladowo CAS latency dla DDR to srednio dzisiaj 2-2,5 a dla DDR2 to 4-5). Dopiero drozsze pamieci DDR2 o taktowaniu 800MHz maja wydajnosc porownywalna z DDR 400MHz. Dlatego dopiero niedawno AMD wprowadzilo podstawke AM2 i procesory pod nia z kontrolerem pamieci DDR2, mimo, ze DDRy2 sa juz jakis czas na rynku. Dlatego mimo wszystko uwazam, ze nie ma sensu pchac sie w ta platforme i lepiej zaczekac na wydajniejsze DDRy3 a na chwile obecna zadowolic sie platforma 939.

 

Przyszlosciowosc AM2 moze polegac tylko na tym, ze tak jak juz napisalem procesory biora mniej pradu i podobno procki pod AM3 z obsluga DDR3 maja tez miec kontroler DDR2, wiec teoretycznie bedzie je mozna wsadzic w AM2, ale po co, jesli wtedy wydajnosc bedzie ograniczona przez juz wtedy przestarzale DDRy2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie AMD Athlon 64 X2 3800+ to chyba najlepsza opcja jak dla mnie, Bartona rozwazalam tylko ze wzgledu na moja obecna MB, zeby sie za bardzo nie napracowac, ale skoro i nawet to sie nie nada i trzeba wymienic wszystko, to czemu by nie na cos lepszego? Te przykladowa konfiguracje wzielam pierwsza z brzegu z gotowych zestawow, zeby sobie porownac ceny podzespolow z cena gotowca i wychodzi cos takiego:

AMD Athlon 64 X2 3800+ 440zl

np. ASUS A8N-E Proactive 939 Motherboard AMD NVIDIA nForce4 Ultra 90zl

1x1GB RAM od 211zl za jakis szajs do 600zl za parke Corsair TwinX (2 x 1GB) CMX1024-3200C2PT DDR 400Mhz

Seagate Barracuda 200GB SATA HDD 235zl

GeForce 7200 od 300zl,

do tego obudowa, monitor, CD-RW i DVD-RW, FireWire, karta dzwiekowa, ktore od biedy moge wziac ze starego kompa, ale wtedy zostane z kupa zlomu, ktorej nikt nie kupi, podczas gdy kompletny zestaw da sie jeszcze sprzedac.

Koszt przedsiewziecia: ok 1665zl

 

Podczas gdy gotowiec, np:

AMD Athlon 64bit Dual Core power system from Lightning PCs

 

AMD Athlon 64 X2 3800+ Dual Core CPU

MSI K9N Neo AM2 Motherboard

1024MB (Dual Channel) DDR2 533 Team Memory

250GB Samsung SATA Hard Drive

Pionner DVD ReWriter 16x Dual Layer & Dual Format

ATI Radeon x850XT Platinum Edition

256MB PCI-Express Graphics Card

Sony Floppy Drive

8 Channel Audio (7.1 Surround Sound)

6x USB2 (2x front, 4x rear)

10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN Adapter

Midi Tower Case

http://cgi.ebay.co.uk/AMD-Athlon-64-X2-380...1QQcmdZViewItem

To zaledwie 1055zl (w momencie, kiedy to pisze), a oprocz tego jest szansa odzyskania kilku stowek sprzedajac starego i ma sie dzialajacy sprzet w czasie budowy nowego. Gdyby rzeczywiscie bylo taniej zlozyc samemu, to bym sie nie zastanawiala, ale czy jest sens, skoro trafiaja sie okazyjnie tansze gotowce o zblizonej konfiguracji? Z drugiej strony troche to podejrzane, dlatego nie bardzo wiem, co robic.

Kasa nie jest problemem, chodzi o to, zeby nie wydac wiecej niz trzeba, nie dac sie oszukac, kupic/zlozyc komputer, ktory sie lepiej spisze w dziedzinie obrobki video niz ten, ktory mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie AMD Athlon 64 X2 3800+ to chyba najlepsza opcja jak dla mnie, Bartona rozwazalam tylko ze wzgledu na moja obecna MB, zeby sie za bardzo nie napracowac, ale skoro i nawet to sie nie nada i trzeba wymienic wszystko, to czemu by nie na cos lepszego? Te przykladowa konfiguracje wzielam pierwsza z brzegu z gotowych zestawow, zeby sobie porownac ceny podzespolow z cena gotowca i wychodzi cos takiego:

AMD Athlon 64 X2 3800+ 440zl

np. ASUS A8N-E Proactive 939 Motherboard AMD NVIDIA nForce4 Ultra 90zl

1x1GB RAM od 211zl za jakis szajs do 600zl za parke Corsair TwinX (2 x 1GB) CMX1024-3200C2PT DDR 400Mhz

Seagate Barracuda 200GB SATA HDD 235zl

GeForce 7200 od 300zl,

do tego obudowa, monitor, CD-RW i DVD-RW, FireWire, karta dzwiekowa, ktore od biedy moge wziac ze starego kompa, ale wtedy zostane z kupa zlomu, ktorej nikt nie kupi, podczas gdy kompletny zestaw da sie jeszcze sprzedac.

Koszt przedsiewziecia: ok 1665zl

 

Podczas gdy gotowiec, np:

AMD Athlon 64bit Dual Core power system from Lightning PCs

 

AMD Athlon 64 X2 3800+ Dual Core CPU

MSI K9N Neo AM2 Motherboard

1024MB (Dual Channel) DDR2 533 Team Memory

250GB Samsung SATA Hard Drive

Pionner DVD ReWriter 16x Dual Layer & Dual Format

ATI Radeon x850XT Platinum Edition

256MB PCI-Express Graphics Card

Sony Floppy Drive

8 Channel Audio (7.1 Surround Sound)

6x USB2 (2x front, 4x rear)

10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN Adapter

Midi Tower Case

http://cgi.ebay.co.uk/AMD-Athlon-64-X2-380...1QQcmdZViewItem

To zaledwie 1055zl (w momencie, kiedy to pisze), a oprocz tego jest szansa odzyskania kilku stowek sprzedajac starego i ma sie dzialajacy sprzet w czasie budowy nowego. Gdyby rzeczywiscie bylo taniej zlozyc samemu, to bym sie nie zastanawiala, ale czy jest sens, skoro trafiaja sie okazyjnie tansze gotowce o zblizonej konfiguracji? Z drugiej strony troche to podejrzane, dlatego nie bardzo wiem, co robic.

Kasa nie jest problemem, chodzi o to, zeby nie wydac wiecej niz trzeba, nie dac sie oszukac, kupic/zlozyc komputer, ktory sie lepiej spisze w dziedzinie obrobki video niz ten, ktory mam.

Grafe weż 7600GS i dołóż 1 gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w tym zestawie nie pasuje jedno biorac pod uwage jego przeznaczenie. Mowie o tym gotowym zestawie. Mianowicie DDR2 o taktowaniu tylko 533MHz nie bedzie wydajny. Jesli juz upierac sie na platforme AM2 to taktowanie musi byc min.800MHz. Pisalem juz wczesniej wywod na temat wydajnosci DDR2 w porownaniu do DDR. 800MHz przy CAS Latency 4-5 (DDR2) to tak jak 400MHz przy CAS 2-2,5 (DDR). Przepustowosc 800MHz rzeczywiscie jest dwa razy wieksza niz 400MHz, ale ludzie, to przeciez nie wszystko. Patrzcie na timingi (CAS). Dwa razy wieksze timingi skutecznie bo o polowe zmniejszaja wydajnosc DDR2, czyniac je w tym momencie tak wydajnymi jak DDR 400MHz. Jak mi nie wierzycie to poczytajcie sobie troche w necie. Oczywiscie marketing robi swoje. Kupujac DDRy kazdy praktycznie teraz patrzy na CAS latency, a kupujac DDR2 tylko na przepustowosc, toz to bezsens.

Dla mnie platforma AM2 jest krokiem wstecz, wszyscy w sklepach beda ja polecac bo jest na topie, a tak naprawde ta technologia nie powstala z koniecznosci, jest to krok wstecz, prowadzacy za to do DDR3.

Platforma 939 jest wystarczajaco wydajna nawet dla procesorow dwurdzeniowych, bo do wydajnosci, a o to nam chyba chodzi, AM2 nie wnosi niczego nowego. Ktos moze powiedziec: " no tak ale platforma 939 jest przestarzala, juz koncza jej produkcje". Ja na to powiem-kupujcie AM2, placcie drozej, nie odczuwajcie wzrostu wydajnosci w stosunku do 939 a za rok jak wejdzie AM3 to plujcie sobie w brode, ze macie przestarzala platforme, tak samo 939 bedzie wtedy przestarzala, tylko wy poniesiecie wieksze koszty pchajac sie w AM2.

 

*słowo przestarzala nalezy traktowac jako nieaktualna, nie ujmujac wydajnosci komputerom zbudowanym na tych platformach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze tak:

Zamiast budowac wszystko od zera, wydrzec mu plyte z procesorem, w miejsce tego wsadzic ASUS A8N-E, dwukorowca 3800+, wymienic RAM na 1GB DDR400, dokupic dysk SATA i powinno wystarczyc. Juz mam upatrzone na eBayu wszystko, z czego plyte i proca sprzedaja jacys ludzie z mojej miesciny, wiec sobie obejrze i czesci, i ich samych. Bo faktycznie, nie ma po co wywalac majatku na cos, co mi sie nie przyda.

Dziekuje za porady i z checia wyslucham, jesli macie jeszcze jakies.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem brac ta plyte Asusa i sadze, ze powinien byc to dobry wybor, gdyz jest mozliwosc rozbudowy o grafe PCI-E w przyszlosci. Jakiej plyty by nie kupowac pod ta konfiguracje, trzeba patrzec na to, by miala SATA2, ktore jest 2 razy szybsze od SATA1. Jestem nieco zorientowany bo rowniez w celu obrobki wideo modernizuje swoj sprzet, wiec najwazniejsza jest tutaj optymalizacja sprzetu. Tak wiec, dla programow pokroju Pinacle nie jest wazna grafa bo cala czarna robote odwala procesor, wiec to on musi byc jak najmocniejszy. Z uwagi na ograniczone fundusze mialem kupic zamiast Intel Core Duo, ktory jest kosmicznie wydajny aktualnie, athlona x2 4200+. Z tym nie wyszlo, wiec biore chyba najoptymalniejszy pod wzgledem cena/jakosc 3800+ a do tego dobre chlodzenie, by nieznacznie podkrecic mu zegary do 2400MHz, co da mi wydajnosc na poziomie x2 4400-4600+, a jak sadza niektorzy, pozwoli sie zrownac z Intel Core Duo E 6300. Dysk koniecznie na Sata2, zeby nie mulil przy renderingu, gdzie odczytywane i zapisywane sa gigabajty danych (konwersja mini dv=>dvd). Ram ze wzgledu na fundusze narazie 1GB ddr 400. Plyte ostatecznie biore Asrock DUAL-VSTA (odswiezona DUAL-SATA2) z uwagi na okazyjne nabycie radeona 9600xt pod AGP (plyta ma AGP i PCI-E, chipset ULI porownywalny wydajnoscia z NForce 4 Ultra, konfiguracje z x2 3800+ wytrzymuje swietnie, nadaje sie do OC, teraz tylko zalezy jaka partia procka mi sie trafi, ale podobno na 2400MHz kazdy idzie, a to mi starczy). Jakas mocna zasilka do tego i powinienem byc happy, moze nawet juz jutro (czesci w drodze).

 

Myslalem nad tym zestawem od miesiaca, oczy mam czerwone od czytania opinii, testow i mysle,ze wypocilem przez ten miesiac wystarczajaco wydajna konfiguracje. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...