Skocz do zawartości
rekrut

Wybór Monitora Lcd :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam

Już od jakiegoś czasu szukam monitora LCD 17"(do grania, filmów, etc etc), czytam dużo postów na necie i ciężko wybrać, już niby jest, a tu nagle jakaś recenzja że coś nie tak z tym monitorem. Ale zdecydowałem że wybiore któryś z tych monitorów. I tu moje pytanie może ktoś z was ma taki monitor lub pracował na tym sprzęcie i mogłby podzielić się wrażeniami.
1.17" Samsung SyncMaster 173P Plus black TCO 99 ISO 13406-2
2.17" Samsung SyncMaster 173P Plus silver TCO 2003 ISO 13406-2
3.17" Samsung SyncMaster 770P Edytowane przez rekrut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Samsunga SyncMaster 770P - podłączony przez kabel DVI do GF 6600GT. W windows i w grach ustawiam rozdz. 1024x768 i wszystko ładnie widać - literki są proste a obraz wcale nie jest zamazany. Nawet 800x600 wygląda całkiem dobrze.

Kąty widzenia 178 stopni bardzo dobre.

3 osoby spokojnie mogą zasiąść przy tym monitorze.

Smużenie lekko widoczne w niektórych grach - ogólnie to nie przeszkadza.

Kontrast i kolory wyśmienite.

Programu Magic Tune (nie sprawia problemów) używam kilka razy dziennie bo gry trzeba jakoś rozjaśnić (brightness 75 i gamma 0.1. ) a w windows zejść do poziomu brigtness 60 i gamma 0.3 , kontrast zostaje na 50. Po dodatkowej instalacji programu Magic Rotation mogę obrócić matrycę o 90 stopni i obraz automatycznie się przełączy, bardzo łądnie wygląda wtedy galeria zdjęć tych podłużnych. W starsze modele 173P już nie warto się pakować tym bardziej ze cena taka sama, a szybkości matrycy wolniejsza o 2 ms.

Nad kupnem monitora 770p zastanawiałem się 6 mięsięcy. Sądze , że nic lepszego się nie znajdzie. Warto go kupić, tylko szkoda, że jego cena nie kształtuje się na poziomie innych monitorów do 1000zł .

Edytowane przez danywatt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy 173P+ a 770P róznicy w szybkości nie ma żadnej anie w testach,ani w codziennym użytkowaniu,więc bierz ten,który ci się bardziej podoba.

Po za tym monitory są jak narazie najlepsze z wszystkich 17" i z obu będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko w moim, a kazdym dostepnym obecnie monitorze Samsunga.

Chodzi o to, ze one teoretycznie wyswitlaja palete 16,77M kolorow.

Faktycznie jest to uzyskiwane poprzez modul FRC czyli jako jednolita barwa wyswietlany jest co 4 odcien reszta jest symulowana poprzez mikrowzory

Niestety to widac w czasie uzywania netu, np na pclab'ie i na tym forum. Generalnie tam gdzie sa przejscia gradientowe, czyli plynne przejscie od koloru ciemnego do jasnego.

Objawia sie to jako takie paseczki. W zdjeciach tego nie widac.

Mimo wszsytko monitor wyswietla wiecej kolorow niz te na matrycy TN, co widac golym okiem (mam w domu jeden na TN).

Wiecej znajdziecie tu: http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=71&kategoria=228

Wada tych monitorow jest jeszcze to ze nie maja fizycznego osd, tylko sterowanie odbywa sie poprzez soft ktory czasem nie dziala na niektorych konfigach - ale to dla nas ktorzy maja duzy dstep do sprzetu nie jest problemem :)

Edytowane przez Kean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj Kupilem w Galeri Krakowskiej w Serferisie

 

Samsunga 960BF - 19 cali za 799zl

 

Powiem ze ogolnie monitor b.ladnie "swieci" - wlasnie kontratst az za mocny ...

jedynym minusem jest wlasnie to ze ciezko go skalibrowac za pomoca ustawien z windowsa (bo brak jest przyciskow na monitorze do kalibracji co niestety boli)

 

jednak gdy juz sie tego dokona .. to monitor chodzi rewelacyjnie

 

testowalem w Kulki grach - NIe ma Mowy o Zadnym Smuzeniu -4ms robi swoje

Kolory az mnie zatkalo - bo czytalem wiele o matrycy TFT a prawda jest taka ze sa one lepsze niz na moim poprzednim samsungu CRT 17 755FDX

 

Polecam Wszystkim - bo za taka Kase monitor jest naprawde 1 klasa - i watpie by za te kase mozna bylo kupic jakis nowy i lepszy sprzet 19 calowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki na 99,9 % kupie ten model Samsung SyncMaster 770P.

A i mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie chodzi mi o rozdzielczość 1280 x 1024, podczas normalnego użytkowania (dokumenty, net, programy) napewno wszystko bedzie OK, a co jeśli będę chciał zmienić zrodzielczość w grze (żeby dodać więcej detali, etc etc) np. na 1024 x 768 lub nawet na 800 x 600, bo wymagania będą takie, że mi sprzęt nie podoła. Jak wtedy wydląda obraz ?. Czy traci na jakości.

Przyznam się szczerze, że zaczeło mnie to zastanawiać, fakt mój przyszły monitor będzie 17", ale widziałem w pracy monitory 19", które standartowo pracują na rozdzielczości 1280 x 1024 i nawet podczas zwykłej pracy na windowsie jak rozdzielczośc została zmieniona na 1024 x 768 było widać różnicę i to na "-"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 770p i cały czas jadę na rozdziałce 1024x768 (internet, corel ,gry)

i naprawdę żadnego spadku jakości w wyświetlnanym obrazie nie widać.

Wszystko jest ostre i wyraźne.

Z ciekawości ustawiłem pulpit 800x600 (gier jeszcze nie testowałem w 800x600) i jakość też była bardzo dobra, tylko litery i ikony wydawały się strasznie duże tak jakby w monitorze kineskopowym CRT zmienił rozdzielczość z 800x600 na 640x480.

 

Link do testu który zapodał KEAN to stara bajka - test monitora był robiony rok temu,

a w nowszych modelach jakość została znacznie poprawiona.

U mnie czarny kolor jest naprawdę czarny i to pierwsze rzuciło mi się w oczy po pierwszym włączeniu. Drugie to były kolory, a trzecie to zerowe smużenie w grze Flatout 2 (bardzo dynamiczne wyścigi)

Z tego względu , że jestem wymagającym graczem to lekkie smużenie zauważyłem w grach fpp doom 3 , fear , call of duty w tych grach gdzie się szybko obracamy to wtedy narożbiki , ściany , robią takią krzywą linię rysowaną. To wcale nie przeszkadza i nawet o ile pamiętam to takie coś zauważyłem też na starym monitorze CRT 17 LG.

Edytowane przez danywatt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki na 99,9 % kupie ten model Samsung SyncMaster 770P.

A i mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie chodzi mi o rozdzielczość 1280 x 1024, podczas normalnego użytkowania (dokumenty, net, programy) napewno wszystko bedzie OK, a co jeśli będę chciał zmienić zrodzielczość w grze (żeby dodać więcej detali, etc etc) np. na 1024 x 768 lub nawet na 800 x 600, bo wymagania będą takie, że mi sprzęt nie podoła. Jak wtedy wydląda obraz ?. Czy traci na jakości.

Przyznam się szczerze, że zaczeło mnie to zastanawiać, fakt mój przyszły monitor będzie 17", ale widziałem w pracy monitory 19", które standartowo pracują na rozdzielczości 1280 x 1024 i nawet podczas zwykłej pracy na windowsie jak rozdzielczośc została zmieniona na 1024 x 768 było widać różnicę i to na "-"

W natywnej rozdzialce bedziesz mial dosc mala czcionke. Nie kazdemu ona odpowiada. Zmiana rozdzielczosci na nienatywna wiaze sie z dosc duza strata jakosci obrazu w srodowisku 2D. W grach w sumie nie rzuca sie to jakos bardzo w oczy, ale w 'windowsie' jest to dosc mocno widoczne. Oczywiscie sa osoby, ktore twierdza, ze jest inaczej (jak kolega wyzej), ale to raczej spowodowane jest wada wzroku (bez urazy) lub nie zwracaniem wiekszej uwagi na to co jest wyswietlane na ekranie monitora. ;]

Ja w swoim monitorze mam jeszcze mniejsza plamke i czcionka w natywnej mnie akurat odpowiada. Indywidualna sprawa to jest. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie - zaraz zrobię trzęsienie Ziemi.

W mojej rozdz 1024 x 768 widać wszystko wyrażnie - obraz jest nadzwyczaj wyrażny.

Nie mam żadnej wady wzroku , okularów nie nosze. To napewni zasługa 17 cali , bo w 19 calowych to zmiana rozdziałki może powodować pogorszenie obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@danywatt: masz podlaczone przez DVI?

u mnie praca w nienatywnej rozdzialce powduje utrate ostrosci - wszystko widac ale nie ma takiej żylety jak na 1280.

Nasze monitory maja identyczna matryce (tylko wielkosc inna) i musze powiedziec ze czarny jest dosc czarny ale do czerni z CRT to jej troche brakuje ale filmy oglada sie dobrze. Mowa oczywiscie o zaciemnionym pokoju bo jak jest w nim jasno to czarny jest bardzo dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie - zaraz zrobię trzęsienie Ziemi.

W mojej rozdz 1024 x 768 widać wszystko wyrażnie - obraz jest nadzwyczaj wyrażny.

Nie mam żadnej wady wzroku , okularów nie nosze. To napewni zasługa 17 cali , bo w 19 calowych to zmiana rozdziałki może powodować pogorszenie obrazu.

A nie zauwazasz, ze w rozdzialce 1024x768 obraz jest troche rozciagniety (gora, dol). Wynika to z roznicy proporcji matrycy do proporcji zastosowanej rozdzielczosci (5:4 vs. 4:3). Juz to powoduje, ze obraz nie jest tak dobry. Jezeli nie zauwazasz roznicy to nie znaczy, ze jej nie ma. ;] Zreszta kazdy widzi to co chce zobaczyc. Trzesienia ziemi nie rob bo nie jest moja rola kogokolwiek prowokowac czy cos w tym stylu. :) Niestety kazdy LCD ma ta wade, ze obraz w rozdzialce interpolowanej bedzie gorszy od natywnej. Bardzo bym chcial by kiedys to sie zmienilo, ale pewnie nastapi to nie wczesniej jak wejda monitory na matrycach SED lub OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie zauwazasz, ze w rozdzialce 1024x768 obraz jest troche rozciagniety (gora, dol). Wynika to z roznicy proporcji matrycy do proporcji zastosowanej rozdzielczosci (5:4 vs. 4:3). Juz to powoduje, ze obraz nie jest tak dobry. Jezeli nie zauwazasz roznicy to nie znaczy, ze jej nie ma. ;] Zreszta kazdy widzi to co chce zobaczyc. Trzesienia ziemi nie rob bo nie jest moja rola kogokolwiek prowokowac czy cos w tym stylu. :) Niestety kazdy LCD ma ta wade, ze obraz w rozdzialce interpolowanej bedzie gorszy od natywnej. Bardzo bym chcial by kiedys to sie zmienilo, ale pewnie nastapi to nie wczesniej jak wejda monitory na matrycach SED lub OLED.

Nic się nie zmieni bo piksele w tych technologiach też maja "swoje miejsce".

 

Na CRT też na dobrą sprawę mamy interpolację - najdobitniej to widać na np. monitorze Trinitron gdzie mamy zwykle inną rozdzielczość w poziomie niż trod luminoforu ( w pionie można powiedzieć że nie ma interpolacji ) . JEdnak w CRT interpolację nazwał bym fizyczną .... w wyświetlaczach ze "stałymi pikselami na powierzchni" jeśli następuje interpolacja to oczywiście programowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsunga 770p mam podłączonego przez DVI

W kartonie były 2 rodzaje kabli DVI i D SUB.

 

Jeszcze raz przypomnę , że w 1024x768 obraz mam jak żyleta i nic nie jest rozciągnięte.

Wzrok mam oddalony o 70 cm - mogę dalej pchnąć podstawkę,

ale już się przyzwyczaiłem do takiej odległości na jakiej miałem stary CRT.

 

Ja mam brigtness na 60 , a kontrast na 50 i może dlatego obraz utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Chociaż w nocy ekran mocno świeci.

 

Jeszcze jest kwestia wyświetlania filmów divx

- z bliskiej odległości (30cm) widać jakieś kwadraty lub brak przejścia kolorów ale myślę , że jest to przyczyna ustawienia zbyt słabej jasności

Z odległości jednego metra lub dalej filmy już wyglądają naprawdę przyzwoicie i dorównują jakością na równi z monitorem CRT.

 

Mam jedno pytanie odnośnie tych monitorów.

Po wyłączeniu komputera aż do czasu gdy monitor sam się wyłączy mija 30 sekund.

I teraz nie wiem czy mam ciągle czekać te 30 sekund aż sam się wyłączy ?

Wyłączyć od razu listwę zasilającą ACAR ?

Wyłączyć go guzikiem w podstawce ( będize szybciej ) ?

 

W instrukcji wyczytałem , że jeżeli chodzi o jakieś przepięcia w prądzie lub podczas burzy coś się zjara to gwarancja tego monitora nie obejmuje.

Edytowane przez danywatt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypomnę , że w 1024x768 obraz mam jak żyleta i nic nie jest rozciągnięte.

Paint - narzędzie rysowania okręgów i narysuj koło np 500x500 pix ( trzymasz shift i rysujeszz okrąg ).

 

a co do żylety to chyba nigdy nie widziałeś obrazu jak żyleta :wink:

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj Kupilem w Galeri Krakowskiej w Serferisie

 

Samsunga 960BF - 19 cali za 799zl

 

Powiem ze ogolnie monitor b.ladnie "swieci" - wlasnie kontratst az za mocny ...

jedynym minusem jest wlasnie to ze ciezko go skalibrowac za pomoca ustawien z windowsa (bo brak jest przyciskow na monitorze do kalibracji co niestety boli)

 

jednak gdy juz sie tego dokona .. to monitor chodzi rewelacyjnie

 

testowalem w Kulki grach - NIe ma Mowy o Zadnym Smuzeniu -4ms robi swoje

Kolory az mnie zatkalo - bo czytalem wiele o matrycy TFT a prawda jest taka ze sa one lepsze niz na moim poprzednim samsungu CRT 17 755FDX

 

Polecam Wszystkim - bo za taka Kase monitor jest naprawde 1 klasa - i watpie by za te kase mozna bylo kupic jakis nowy i lepszy sprzet 19 calowy

A mógłbyś zarzucic pliczkiem z twoimi ustawieniami? Bo ja nie moge dojsć do ładu :/ Gdybyś mógł to wyślij na ble0@op.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...