Jump to content

Kyle

Stały użytkownik
 • Posts

  12108
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  56

Kyle last won the day on April 4

Kyle had the most liked content!

Recent Profile Visitors

29473 profile views

Kyle's Achievements

Proficient

Proficient (10/14)

 • Conversation Starter Rare
 • Dedicated Rare
 • Reacting Well Rare
 • Very Popular Rare
 • Posting Machine Rare

Recent Badges

444

Reputation

 1. W jakim celu wybór tych Xeon i "serwerowych" elementów, a nie konsumenckich części tyle, że po prostu bez OC (dla max stabilności i niezawodności).
 2. Zasilacz 800W ma być w stanie dostarczyć do 800W mocy do komponentów, niezależnie od certyfikatu sprawności. @Dikson nie mniej jednak lepiej założyć czarny scenariusz i trzymać się sprawdzonych zasad przy doborze minimalnej mocy zasilacza: 200W (RTX 4070 nonOC) + 105W 5800X3D + 10,5W strat na VRM CPU (liczę te 10%, bo nie wiem jaką sprawność ma VRM, ale skoro się grzeje, to znaczy, że daleką od 100% 🙂 ) + 50W inne śmieci (płyta główna i jej zintegrowane komponenty, SSD, RAM) = 365,5W . Zasilacz powinien tyle dostarczyć z minimum 20% rezerwą, czyli przy zasilaczu 500W nie powinno być problemów (500W x0,8 = 400W, czyli więcej niż wymagane 365,5W). Także 650W powinien wystarczyć na luzie.
 3. Tak - ogniskowa dla pełnej klatki 24mm i przysłona f/16 (uwaga na spadek rozdzielczości optycznej z powodu dyfrakcji). Tutaj symulator głębii ostrości: https://dofsimulator.net/pl/
 4. 1) Jeśli na pulpicie działa odświeżanie 75Hz to w grach też tyle powinno być domyślnie 2) Przy LCD nie ma migania równego odświeżaniu (nie liczę technologii wygaszających podświetlenie), więc ustawienie niskich częstotliwości nie meczy wzroku jak przy CRT. 3) @Pzgr. 39 jak włączysz V sync, a GPU nie wyrobi 75 FPS (@ stałe 75Hz) to możesz mieć np. 3x mniejszy fps - także włączenie V sync, nie gwarantuje stałego fps (sytuacja, kiedy GPU nie jest w stanie wyrenderować wystarczającej ilości FPS)
 5. Grzejnik mający PL2=253W (=problem z chłodzeniem) i nie wiadomo jaką wydajność przy PL1=125W, bo testerzy testują tylko po OC (brak limitów mocy ze specyfikacji) . Wolałbym Ryzen 7900 (oczywiście bez X) bo przynajmniej nie jest to taki piecyk (choć tu potrzeba pamięci DDR5). Choć to też zależy, czy nie korzystasz z jakiejś cudownej kompresji Intel z ich integrowanych iGPU. Jednak gdybym miał brać intel, to jak patrzę jakie to piece, to wolałbym już i5 14600K (PL1=125W, PL2=181W). Co do RAM, to nie pchałbym się tak w pamięci OC (3600 MT/s to jest OC przy DDR4, choćby kontrolera pamięci w CPU, a to wszystko przy napięciu poza normą bo 1,35V - dla DDR4 standardowe napięcie to 1,2V).
 6. Tak tylko nadmienię, że sam codec/układ AUDIO płyty głównej, przy analogowym przesyłaniu, to jest tylko ~połowa układanki (reszta to prowadzenie fizycznych ścieżek toru analogowego, w laminacie płyty, ścieżki ekranujące, obecność od najbliższych potencjalnych "zakłócaczy" na płycie).
 7. Niespecjalnie patrzcie na temp. średnią - już nie raz o tym pisałem. Jak macie nowoczesną kartę, to patrzycie tylko na HotSpot (choćby z tego powodu, że przy średniej 53 stopni karta może throttlować, jeśli hot spot jest 100 stopni plus - bywają takie przypadki, przy uszkodzonej karcie/źle zamontowanym chłodzeniu gdzie np. na części rdzenia pasty brakuje)
 8. @B@nita Słuchawki to jest zupełnie inna para kaloszy (zmienna impedancja/"trudne" obciążenie i wychodzą z tego tytułu problemy, w których karty zintegrowane na płytach głównych spisują się najgorzej). W przypadku kiedy byś zasilił owe słuchawki z integry, podłączonej do wzmacniacza słuchawkowego, to te problemy odpadają. Nie mniej jednak w przypadku kolumn ta kwestia odpada (wzmacniacze mają stałą impedancję na wejściu). I tak ... jeśli tor audio na płycie głównej nie jest skopany (w pomiarach są niskie zniekształcenia i SNR wyraźnie ponad 100dB) to różnice zaczynają zanikać, szczególnie na tanim sprzęcie (kilkaset zł - kilkanaście stówek za zestaw kolumn aktywnych lub pasywnych ze wzmacniaczem) nie będą słyszalne. Także jak kolega ma kolumny za 600-1600zł i chce progresu, to lepiej niech przemyśli wymianę tych kolumn (na ew. kolumny aktywne + DAC albo z wbudowanym DAC i połączenie z płytą optykiem, dzięki czemu eliminujesz cały śmietnik z masy od PC czy inne problemy z pętlą mas) ps. wiem, że pieniądze nie grają, ale przypadek typu kolumny za 400zł i zakup karty za 400zł, to już absolutny bezsens
 9. Zapytam nieco przewrotnie: ile tysięcy złotych wydałeś na swoje kolumny, że myślisz o karcie dźwiękowej? 😉
 10. Sprawdź na pierwszym wyjściu video tego RTX 4060Ti od strony płyty głównej. Miałem ciekawy przypadek u siebie, że też mi po jakiejś aktualizacji czy czymś tego typu, nie dawało obrazu ...więc przepiąłem kabel w inny port DisplayPort (bliżej płyty głównej) i cudownie był obraz jakby nigdy nic - niezbadane są wyroki Windows. Zapytaj ich co w nim słabego i co radzą w zamian w tych samych pieniądzach :]
 11. @steve69 Kiedyś zdarzyło mi się o tym pisać - szybkość kontrolera RAM w i5 14500 powyżej 4800 MT/s to jest OC. Jeden egzemplarz podkręci się do 6400, a inny nie podkręci się tak wysoko. Płyty główne też mają znaczenie. Nie baw się "timingami" tylko obniżaj taktowanie z gotowego profilu, który generuje błędy.
 12. Niektórzy testujący wprowadzają w błąd, podając energię pociągniętą z gniazdka w ścianie (np. PurePC). Także na takie testy bym nawet nie patrzył.
 13. 57 stopni różnicy w temperaturze jednej części rdzenia wzgl. innej, to jest kosmos ... w każdym GPU. Jak taka masakra zachodzi, to coś poszło w fabryce nie tak. Miałem różne GPU i ta temperatura zwykle była naście stopni C (11-13 - w GPU nVidii, bo w AMD RX460 którego miałem jako ostatnią kartę AMD chyba nie było pomiaru średni i HotSpot). Tak oglądam tą kartę i chłodzenie jest na wypasie (10 ciepłowodów, kawał kloca). Cóż - może nieudany egzemplarz?
×
×
 • Create New...