Skocz do zawartości

Kyle

Stały użytkownik
  • Postów

    12759
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    83

Treść opublikowana przez Kyle

  1. Nic mi nie wiadomo o tym, by Seasonic się pogorszył. Zawsze oni mieli zasilacze tańsze (miałem taki tańszy i nie był zbyt cichy) jak i lepsze/droższe (które mają lepszą kulturę pracy i bardziej wyrafinowane parametry).
  2. Kyle

    PROCESOR - PORADA

    Rozważ opcję zakupu teraz Ryzen 7500F i wymiany tego CPU na coś, co pojawi się za powiedzmy dwa lata (to jest zaleta AM5, że ma być jeszcze jakiś czas wspierany i będą kolejne generacje CPU). Płytę główną w takim razie kup dobrą, czyli żeby np. miała PCI-E 5.0 dla GPU. Dysk bym kupił jeden, porządny i duży.
  3. Nie chcę być namolny bardziej niż zwykle, ale prędkość pamięci 6000 MT/s dla Ryzen 7500F, to już jest OC kontrolera RAM. Max prędkość RAM dla tego CPU (nonOC) to 5200 MT/s i to przy maksymalnie dwóch modułach RAM, po jednym na kanał.
  4. Ustawienie "Response Time"/"czas reakcji". Poreguluj między Normal (normalny), Fast (szybki), Fastest (najszybszy). Im większa ustawiona siła tego overdrive, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia artefaktów, na przykład tego typu jaki opisałeś. ps. najlepiej wyregulować overdrive dla jednej, najczęściej używanej częstotliwości odświeżania
  5. "RTX 5070 Ti" i tak dalej, to tylko nazwa rdzenia i powiązanej z tym podstawowej specyfikacji. Jest jednak różnica, pomiędzy tandetną wersją typu "eagle", czy inny "dual" a jakimś "wypasem" pokroju ROG STRIX lub AORUS. Także też rozważ ten "detal" (wpływa on na trwałość/niezawodność i kulturę pracy).
  6. Przeczytałem temat bardzo pobieżnie, ale możliwe, że masz źle ustawiony overdrive (za mocny najprawdopodobniej) - to się ustawia w OSD monitora. VA może demonem prędkości nie jest, ale nie powinno być aż takiej tragedii (miałem kiedyś EIZO na VA - oni fabrycznie doskonale ustawili ten dopalacz i nie było takich artefaktów)
  7. Ja bym przesiadał się od razu na OLED. Sam to planuję.
  8. Pewnie by było te 75Hz, to trzeba by dodać "niestandardowy tryb".
  9. Poczekałbym na RTX 5080 SUPER 24GB, a jak Ci się śpieszy, to nie widzę sensu dokładać pieniędzy powyżej RTX 5070Ti 16GB.
  10. Zarejestrowane w przeszłości zdarzenia błędów w komunikacji nie mają wpływu na dane które teraz są przetwarzane na tym dysku. Resetowanie SMART jest kiepskim pomysłem i nie widzę potrzeby tego robić. Sam tego nie robiłem i nie mam też zamiaru, bo to nieuczciwe choćby w stosunku do ew. przyszłego kupującego.
  11. Te błędy się nie zmniejszają (wiersz C7 w SMART). Także jeśli w laptopie ich ilość się nie zwiększa, a jedynie przyrastają w stacjonarnym, to problem jest w stacjonarnym (może kabel, może kontroler). Mam nietypową sytuację w Gigabyte GamingX Z690 - jeśli mam włączone nieużywane porty SATA, to na dysku SATA zwiększa mi się ilość błędów komunikacji (przy kopiowaniu dużej ilości danych). Natomiast po wyłączeniu w UEFI nieużywanych portów SATA, problem nie występuje.
  12. Nie kupowałbym kart, które mają mniej niż 10-12GB VRAM. Także minimum to RTX 4060Ti 16GB, RTX 5060Ti 16GB, Radeon RX 9060 XT 16GB, lub z czegoś po taniości: Intel Arc B580 12GB. Na generator klatek bym nie patrzył - to prędzej się sprawdzi do robienia z 60fps->120fps, bo przy niskich fps bazowych (np. 30) to LAG może być kłopotliwy. Przyznaję, że mam tą technologię, ale jej nie używam, więc może Ci co używają niech się wypowiedzą na temat LAG'u przy 30fps->60fps lub 30fps->120fps. No i pamiętaj, że ten generator nie robi bez zjadania części mocy obliczeniowej (on robi nieco mniej niż x2 fps wzgl. tego co jest bez generatora). Dodatkowo dochodzi kwestia artefaktów generatora - przy 30fps->60fps lub 30fps->120fps z tego co ludzie piszą, będą bardziej widoczne zniekształcenia, niż przy 60fps->120fps.
  13. Sam korzystam z takowej zabudowanej (i bardzo sobie chwalę - przesiadłem się z perforowanej) i tłumi to wysokie częstotliwości w przeciwieństwie do perforowanych, dzięki czemu faktycznie można zrobić niesłyszalny PC. Jednak trzeba pamiętać, że w takiej obudowie nie można przesadzać z ilością generowanej energii cieplnej w środku. Tutaj mamy PPT 162W (CPU) + karta 304W - no trochę już tych W się nazbierało (nie jest to oczywiście kosmos, ale przy zamkniętej obudowie może to być problematyczna ilość ciepła).
  14. Moim zdaniem 1920x1080 na 24" to już pikseloza (widzę to w pracy na 24" 1920x1200). Jednak 2560x1440 na 23,8" wygląda już całkiem dobrze (nie idealnie, ale pikselozą już tego nie nazwę).
  15. Powiem Ci tak ( 😉 ) gdybym w ogóle wchodził w AiO, to w AiO dla GPU i AiO dla CPU. Wówczas dobrałbym do tego zestawu taką obudowę, by można było zamontować AiO od CPU z tyłu (są takie obudowy, co z tyłu wchodzi chłodnica 240mm), natomiast AiO od GPU zamontowałbym na górze obudowy. Taki układ pracowałby maksymalnie efektywnie. Jestem ortodoksyjnym przeciwnikiem mieszania klasycznego chłodzenia (np. dla GPU) z AiO (dla CPU) 🫡 Z tyłu dałbym chłodnicę 240mm od CPU, a na górę jakieś 240mm-360mm od GPU (tylko wcześniej trzeba sprawdzić czy węże od GPU są wystarczająco długie).
  16. Tak już abstrahując od tego powyższego PC - taka moda obecnie 😉 Ludzie ładują wentylatory bez opamiętania i bez zastanowienia. Choć raz spotkałem typa, co wszystkie wentylatory usunął (nie licząc tego z zasilacza) z co prawda biurowego PC, bo wg. niego ... i tutaj go zacytuję "ten wentylator, to pic na wodę" 🤣
  17. Do takiego droższego i najnowszego CPU, taka tańsza i poprzedniej generacji płyta bez PCI-E 5.0 dla GPU? - zastanawiająca decyzja zakupowa. Ustaw krzywą obrotów manualnie.
  18. Ramka nie dotyka tych miejsc, gdzie widzisz ślady: Ten IHS ma te ślady pewnie z procesu produkcji (choćby kształtowania IHS).
  19. Chłodzenie BOX od AMD, nie radzi sobie z mocą 88W (sprawdziłem przy pomocy Ryzen 5500GT - odpalenie Cienebench multicore i temperatury po paru chwilach ponad 90 stopni) - wyłączenie AMD performance boost rozwiązało problem mocy/temperatur, zapewne kosztem jakiegoś spadku wydajności. Także do takich CPU, przydało by się kupić sensowne chłodzenie (be quiet! Pure Rock 3 - polecam, bo porządnie wykonane) Kolega chce PC "do prostych zadań" więc sądziłem że chodzi o www/word/exel/pdf/filmy, więc nie ładowałbym w takim przypadku dodatkowego GPU na PCI-E, tylko pozostał przy zintegrowanym (np. w takim Ryzen 5500GT).
  20. Kyle

    Drugi dysk SSD

    HDD offline, to taki podłączany na np. USB (kupujesz zwykły HDD i do niego porządną kieszeń, np. LC-POWER LC-35U3) i ładujesz do tego dysk, który zwykle nie jest połączony z PC. Tak, lepiej osobno dysk i osobno dobrą kieszeń. (adaptery odradzam - zużycie mechaniczne złącza, brak osłony dysku - przerabiałem to) Do gotowców (dyski USB) ładują zwykle dyski SMR (i nie mamy nad tym kontroli, jako konsumenci - dowiadujesz się dopiero po zakupie), natomiast samemu wybierając dysk "nonUSB" (czyli SATA 3,5"), można kupić porządny CMR, bo są odpowiednie oznaczenia modelowe, natomiast obudowę też można kupić z lepszym odprowadzaniem ciepła, od tych plastikowych podgrzewaczy. ps. plastikowa obudowa sprawdzi się tylko jak bardzo mało danych przerzucamy i najlepiej mamy dysk 5400 RPM, natomiast do większej ilości danych (co oznacza dłuższy czas pracy dysku = większa osiągnięta temperatura) i dysków 7200 RPM plastiki odpadają
  21. Sam zwracam uwagę na takie rzeczy, ale akurat to co tu widać, może być efektem produkcyjnym (mieszczącym się w granicach akceptowalności) i nie widziałbym w tym problemu.
  22. Przycięcie połowy linii z GPU nie powinno w sposób zauważalny go spowolnić (pod warunkiem, że przy bifurkacji jak karta B będzie pracowała w PCI-E 3.0 x8, to karta A będzie pracować przy PCI-E 4.0/5.0 x8 - a tutaj nie mam pewności, czy tak będzie). Wówczas wystarczyła by dobra płyta (na LGA1700 choćby). Z drugiej strony płyty pod Xeon/Threadripper tanie nie są, ale kosmicznie drogie również nie są (tam lekko ponad 2kPLN)
  23. Kyle

    Drugi dysk SSD

    Dysk zewnętrzny talerzowy, na backup offline też powinien kupić.
  24. Wszystko jest możliwe.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...