Jump to content

Kyle

Stały użytkownik
 • Content Count

  11655
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  26

Everything posted by Kyle

 1. Testowałeś może skalowanie integer w rozdzielczości 1720x720 na ekranie 3440x1440 na tym GTX1660?
 2. Philips 288E2A/00 - 28" IPS 3840x2160 VESA100x100, 1239zł - będziesz miał ostre, gładkie czcionki i dowolnie duży interface/czcionki (każde współczesne środowisko programistyczne dobrze się skaluje)
 3. Tak, to zjawisko się używa do pomiaru temperatury właśnie :)
 4. Nie. Lepiej podpiąć profil monitora (nawet ten od producenta - DELL nie powinien dawać skopanego profilu) i włączyć CMS W "oprogramowaniu"? Którym? No i co konkretnie ustawić? Jedyne co można zrobić oprogramowaniem, to wyświetlić test gammy i ustawić ją w OSD monitora tak by było realnie wyświetlane 2.2 (jeśli monitor nie trzyma 2.2).
 5. W Wiedźminie 3 w którego gra, da się dobrać taką kombinację ustawień jakości przy danej rozdzielczości na RX570, że takich spadków mieć nie będzie i pisałem o takiej sytuacji. Bo to, że w każdej wymagającej grze, da się przy odpowiednich ustawieniach uzyskać spadki nawet poniżej 30 FPS to wiem. Na całe szczęście nie trafiłem jeszcze takiego bubla (jeśli obniżam temperaturę w pokoju, bez zmian obciążenia GPU, to temperatura karty wskazywana spada, a nie da się stworzyć takiego zjawiska bez czujnika temperatury)
 6. Wątpię. Jak wietrzę w pokoju, to widzę jak temperatura spada, przy tym samym obciążeniu - gdyby była ona kalkulowana to nie byłoby różnicy, czy w pokoju jest -20 czy +20.
 7. Jeśli w tym Minecraft masz stałe 75 FPS i stałe, ciągłe 100% użycia GPU, to sprawdź antywirusami, czy w tle nie działa Ci koparka kryptowalut dla kogoś.
 8. Jesteś pewien, że nic się nie przegrzewa? Skołuj jakiś rejestrator temperatury, który w tle zrobi ładny wykres temperatury GPU w czasie (AIDA64)
 9. ps. dziwne, że masz obciążenie 100% i taktowanie 1268 Mhz (niskie), a temp. aż 69 st. Taki wykres nie ma miejsca przy stałym FPS, vsync ON/limicie FPS do częstotliwości odświeżania monitora (Sprawdzone na kartach AMD, jak i nVidia). Wykres powinieneś mieć nieregularny (obciążenie akurat tutaj niskie, bo DeadSpace w 3840x2160 ma nadal małe wymagania, także normalnie ten wykres jest tak samo nierówny, ale po prostu przy bardziej wymagających grach przesunięty 1,5x wyżej):
 10. Każdy monitor pracuje w trybie RGB (normalny monitor, a nie jakiś monochrom). A to, że są przestrzenie sRGB, AdobeRGB, DCI-P3, REC2020, ProPhotoRGB to inna kwestia (to co widziałeś w specyfikacji, to np. pokrycie AdobeRGB). Przykładowo zerknij na pomiar mojego monitora: Z lewej widać pokrycie danej ustandaryzowanej przestrzeni, a z prawej wielkość bezwzględną gamutu monitora względem danej przestrzeni. Także można napisać więcej: w praktyce każdy monitor w jakimś stopniu pokrywa każdą przestrzeń. Jeden pokryje jej mniej (bo ma mniejszy gamut, lub ten gamut jest przesunięty wzgl. przestrzeni rozpatrywanej), a inny więcej (bo ma gamut szerszy i/lub centralnie pokrywający się z przestrzenią do której się odnosimy).
 11. AdaptiveSync ma do wyboru dwa tryby: 1) po prostu wyłącza Vsync kiedy FPS jest niższy niż Hz monitora, czyli na ekranie 60Hz możesz mieć 55FPS (i widoczne rozwarstwienia obrazu). 2) przy spadku poniżej Hz monitora, obniża ilość FPS do np. połowy Hz monitora, trzymając synchro To nie zmienia faktu, który opisałem wyżej: przy takich ustawieniach, że mamy nieprzerwanie stałe 60 FPS przy włączonym Vsync i limicie, karta nie pracuje ciągle na 100%. Przy odpowiednich ustawieniach (brak spadków poniżej Hz monitora) AdaptiveSync NIC nie daje.
 12. Przy V-sync ON i stałym np. 60 FPS @ 60Hz praktycznie nie występuje zjawisko ciągłego 100% obciążenia GPU. Chyba, że Vsync nie działa, pomimo włączenia (miewałem takie coś na AMD). Kolejna sprawa: na ekranie z jakimś stałym Hz, powiedzmy 60 Hz, bez problemu widzę gorszą (!) płynność kiedy karta renderuje więcej FPS niż Hz monitora i jest to jeszcze zmienne FPS (możliwe kiedy mam synchronizację wyłączoną). Także mając ekran 60Hz przy wyłączonej synchronizacji ustaw takie detale by FPS był zawsze ponad 60 FPS (minimalny, czyli by spadki FPS były nie niżej niż do 60 FPS), a następnie w sterownikach wymuś limit FPS na 60 i włącz Vsync - u mnie zawsze jest wtedy płynniej niż przy np. 200 FPS na ekranie 60 Hz (tyczy się to każdej gry i każdej karty graficznej każdego producenta). ps. jak masz ekran 75Hz, to w moim poście zamień cyferkę 60 na 75 :)
 13. Każdy monitor pracuje w trybie RGB. Tryb sRGB jest niepotrzebny jeśli korzystamy z CMS (zarządzanie kolorem, czyli włączone profilowanie np. bezwzględnie kolorymetryczne w GIMP czy innym ADOBE Photoshop lub RawTherapee). Ponadto tryb sRGB ogranicza przestrzeń kolorów do granic tej przestrzeni, a sRGB to około 1/3 przestrzeni widzialnej przez człowieka. Dodam jeszcze, że często tryb sRGB jest "sztywny" w wielu monitorach (jak się monitor rozjedzie, na skutek zużycia podświetlenia, czyli temp. barwowa się "zaniebieszczy", to nie można tego trybu sRGB skalibrować na poziomie monitora). Ogólnie przy monitorach tej klasy kluczowe jest skalibrowanie i oprofilowanie toru wyświetlania, by kolory były wyświetlane wiernie. RTings często popełnia błędy kalibracyjne, przykładowo w rozpatrywanym Dell S2721DGFA przepalili najjaśniejsze odcienie ustawiając kontrast na 77 (kontrastu natywnego, w tym modelu nastawa 75, się nie rusza, by nie doprowadzić do bandingu najjaśniejszych odcieni).
 14. Czy ten inny kabel ma odłączony pin bodajże 20? Bo jak hipotetycznie masz kabel z przewodzącym pinem 20 i testujesz na jeszcze innym kablu z przewodzącym pinem 20, to trochę kicha, skoro oba kable są fabrycznie wadliwe (pin 20 w prawidłowo złożonym kablu DisplayPort, zgodnie z normami/standardami ma nie przewodzić).
 15. Sprawdzałeś na innym kablu HDMI?
 16. Nie widzę, by ten model miał DisplayPort, a na wszelki wypadek, szczególnie do monitora 4K dobrze radzę by poza HDMI mieć tego DisplayPort. Obstawiam, że nawet więcej niż 3x.
 17. Przy okazji do testu wyłącz podkręcanie pamięci (XMP z napięciem wyższym niż standard dla DDR4 w postaci 1,2V)
 18. 1920x1080 na 31,5" monitorze? ... sprawdzi się z "tekstami, kolumnami"? :) Trzeba być ślepym by nie widzieć pikselozy i ogólnie tragicznej jakości czcionek na 31,5" 1920x1080 z odległości z której siedzi się standardowo przed monitorem, a polecanie takiego bubla to wyszukany sadyzm z Twojej strony.
 19. Na nieco nowszych płytach, np. tych pod SandyBridge, taki NVME nie bootuje (brak wsparcia w UEFI), a co dopiero jeszcze starsze modele. Natomiast co do połączeń magistral przy danych złączach na Twoim modelu płyty, to w instrukcji powinno to być rozpisane (jak linie idą z mostka, to nie będzie spowolnienia GPU, a jak to są linie z CPU, to wówczas złącze pod GPU spowolni do x8). Podłączenie do linii mostka też ma swoje wady, bo prędkość połączenia mostka z CPU to jest tam zapewne DMI 2.0 (PCI-E 2.0 x4), więc taki pojedynczy dysk zajmie całą magistralę przy np. odczycie - oby nie było z tego tytułu jakichś opóźnień dla innych urządzeń (SATA, USB, LAN, AUDIO).
 20. Warto dodać, że XMP to jest OC (cytat ze strony Intel : "umożliwienie działania technologii Intel® XMP, co jest rodzajem podkręcania pamięci"). źródło: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/gaming/extreme-memory-profile-xmp.html Napięcie 1,35V również nie jest standardowym napięciem dla pamięci w standardzie DDR4 (standardowe napięcie dla DDR4 to 1,2V). Natomiast jeśli kolega kupi i5 10400F, to dobre pamięci, z poprawnymi profilami SPD Jedec ustawią się na 2666 Mhz przy 1,2V (to jest standardowe taktowanie i napięcie RAM dla i5 10400f). Niestety teraz na rynku jest masa pamięci typowo pod OC i wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że niektóre mają fatalne profile "nonOC" które po ustawieniu "by SPD" zwalniają do tragicznych 2133 MHz przy wspomnianym i5 10400, zamiast ustawić się na 2666Mhz.
 21. Powyższe zdjęcia są mocno naświetlone. Na VA też są problemy z równomiernością czerni (zdjęcie VA vs IPS w tych samych warunkach): VA: IPS: źródło: https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/samsung-odyssey-g5-vs-lg-32ud99/17883/673?usage=9091&threshold=0.1 Rewelacyjną czerń, to OLED zapewni. VA generalnie jest lepsze od IPS pod wzgl. czerni/kontrastu, ale nie oceniaj równomierności po zdjęciach wykonanych z różnym naświetlaniem itp.
 22. Wzmacniacza słuchawkowego nie kupuje się do kolumn. Natomiast możesz kupić wzmacniacz do kolumn z wejściem cyfrowym (jak nie chcesz polegać na jakości DAC swojej karty), lub bez wejścia cyfrowego (wówczas DAC karty ma znaczenie).
 23. Do kolumn tego typu musisz mieć wzmacniacz. Możesz kupić jakiś nowoczesny kompaktowy wzmacniacz "cyfrowy" (mało miejsca zajmuje, więc łatwiej go gdzieś wciśniesz). Jakiś "Topping" widzę ma wymiary 168 x 120 x 37 mm (2x50W przy 8 Ohm i 2x100W przy 4Ohm) - to tylko przykład, nie polecam, ani nie odradzam tego modelu wzmacniacza.
 24. LG 32UD99. Fajny ma kontrast jak na IPS - popełniłem nawet kilka pomiarów. Kontrast przy zmierzonym ~6500K jest zbliżony do 1500:1 (wysokiej precyzji pomiar do 0,001cd, jasność podświetlenia wysoka by podnieść dokładność przy pomiarze czerni). Srebrzenie IPS czerni pod kątem niestety oczywiście jest (tylko IPS z OCF lub A+TW tego nie mają). Nic, trzeba czekać na OLED.
 25. Masz IPS, to przesiądź się na IPS (szczególnie jak myślisz o grafice - VA tutaj to kiepski pomysł, z powodu choćby znacznych zmian gammy wzgl. kąta). Przesiadka na 27" będzie odczuwalna (choć jeszcze kwestia czy masz 24" 1920x1080 czy 24" 1920x1200 - to 16:10 jest większe). No i pytanie czy BARDZO chcesz zwiększyc rozmiar (jeśli tego Ci najbardziej brakuje, to bierz to 31,5") ps. zanim kupiłem swój monitor (31,5" IPS 4K) to chciałem kupić 31,5" VA 4K (bo 2x tańszy). Jak zobaczyłem siedząc przed monitorem i testując w pixel persistence analyzer różnicę między postrzeganą gammą w centrum vs przy krawędziach, to wyszło jakoś 0,4 różnicy ... jak to zobaczyłem to wiedziałem, że musi być IPS. W kolorach też są zmiany na VA (purpura na całym ekranie to nieźle obrazuje) http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php Także VA dobre do rozrywki z powodu kontrastu/czerni, ale nie do pracy z kolorem na zdjęciach czy filmach
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.