Skocz do zawartości
Sebasss

Ulgi Ztm

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie może czy są jakieś ograniczenia w przysługiwaniu zniżek dla studentów? Kiedyś usłyszałem, że przysługują one tylko do 25 roku życia. Odwiedziłem stronę ZTM'u i znalazłem coś takiego:

Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym

(Dz. U. Nr. 164, poz. 1365 z dnia 30 sierpnia 2005 r.)

Art. 188. Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.

Art. 2 ust. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pkt 7. "studia pierwszego stopnia" - studia licencjackie lub inżynierskie, umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowujące do pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera;

pkt 8. "studia drugiego stopnia" - studia magisterskie, umożliwiające uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowujące do twórczej pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego;

pkt 9. "jednolite studia magisterskie" - studia magisterskie, na które przyjmowani są kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, umożliwiające uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowujące do twórczej pracy zawodowej, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego; ich ukończenie umożliwia ubieganie się o przyjęcie na studia trzeciego stopnia;

pkt 20. "student" - osobę kształcącą się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich;

Nie ma tutaj nic o wieku ale ustawa nie jest cała. Może ktoś coś słyszał o takich ograniczeniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikam w kwestie prawne, ale ostatnio wywnioskowałem że może być taka możliwość. Mam nową legitymację studencką (ten plastik) na której właściwie nie ma daty urodzenia i właśnie do tego przyczepił się kierowca PKSu, a tłumaczeniu że jest pesel przez długi czas go nie ruszało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ULGI USTAWOWE

 

Ulgi ustawowe w cenach biletów jednorazowych:

 

100%

• dziecko do lat 4 (bez miejsca siedzącego)

 

95%

• przewodnik lub opiekun niewidomego

• opiekun osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji

 

78%

• dziecko w wieku do 4 lat

• funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Żandarmerii Wojskowej i celnicy podczas wykonywaniu czynności służbowych

• dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz ich rodzice lub opiekunowie na trasie do szkoły i z powrotem

• żołnierze odbywający służbę niezawodową

 

37%

• osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji - w komunikacji innej niż zwykła

• niewidomy niezdolny do samodzielnej egzystencji

• dzieci powyżej 4 lat do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej

 

 

Ulgi ustawowe w cenach biletów miesięcznych

 

78%

• dzieci i młodzież niepełnosprawna

 

49%

• dzieci i młodzież od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia

• studenci do ukończenia 26 roku życia

 

37%

• niewidomy niezdolny do samodzielnej egzystencji

• nauczyciele szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i gimnazjów

• nauczyciele akademiccy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie 49% ? Przecież w pierwszym poście macie zacytowaną ustawę odnośnie szkolnictwa wyższego. Jak wół jest napisane, że:

Art. 188. Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.

48% przysługuje pozostałej młodzieży szkolnej.

 

@ Kuroshiro

Dzięki za wyjaśnienie, że zniżki przysługują do ukończenia 26 roku życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie 49% ? Przecież w pierwszym poście macie zacytowaną ustawę odnośnie szkolnictwa wyższego. Jak wół jest napisane, że: [cytat art 188 perfidnie przeze mnie wycięty - Cro.]

Bardzo fajnie, tyle że artykuł 188 dotyczy komunikacji miejskiej. Na bilety z jednego miast do drugiego jest ulga 49%. Nie widzę żadnej nieścisłości i nie rozumiem Twojego ździwienia co do tych 49%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie, tyle że artykuł 188 dotyczy komunikacji miejskiej. Na bilety z jednego miast do drugiego jest ulga 49%. Nie widzę żadnej nieścisłości i nie rozumiem Twojego ździwienia co do tych 49%.

To w takim razie się nie zrozumieliśmy <_< ja pytałem o zniżki w ZTM więc w komunikacji miejskiej, a ty z kolei nie wyjaśniłem, że piszesz o pozostałych przejazdach np.PKS'em lub PKP..i właśnie stąd moje zdziwienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie się nie zrozumieliśmy <_< ja pytałem o zniżki w ZTM więc w komunikacji miejskiej, a ty z kolei nie wyjaśniłem, że piszesz o pozostałych przejazdach np.PKS'em lub PKP..i właśnie stąd moje zdziwienie.

Rzeczywiście się nie zrozumieliśmy. ;) Najważniejsze, że już wszystko jasne.

 

Do pozostałych: korzystajcie z ulg, w końcu po to są. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...