Skocz do zawartości
lgolebio

Sonda ! Jaki Router Siedzi W Twoim Domu/lokalu ?

Routery  

43 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiego routera używasz ??

    • Asmax
      3
    • Asus
      0
    • Canyon
      1
    • D-link
      6
    • Gigabyte
      0
    • Linksys
      18
    • Pentagram
      2
    • U.S. Robotics
      5
    • Planet
      2
    • Netgear
      1
    • 3com
      0
    • Inne
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym was zachęcić do brania udziału w sondzie poświęconej sprzętu jakiego używacie w swoich domach/pracy/lokalach. Ma to być rzeczowa ankieta, w której zawarte będą wasze własne doświadczenia. Opiszcie wszystkie zauważone przez was wady/zalety i problemy jakie napotkaliście podczas instalacji, konfiguracji oraz użytkowania. Starajcie się być obiektywni, nie piszczie na temat sprzętu, którego nigdy nie testowaliście bądź któego nie macie. Nie umieszczajcie opsiów w stylu "ten router to porażka" bądź "kup sobie lepszy", opisy własnych routerów umieszczajcie według wskazanego opisu.

 

1. Model Routera (oraz wersja)

2. Wersja Wgranego Firmware

3. Rodzaj wbudowanego modemu(Annex A, Annex B)

4. Rodzaj Wi-Fi (802.11b, 802.11g, 802.11n)

5. Czy możliwy jest upgrade do alternatywnego firmware? (strony internetowe z poradnikami, oraz softami)

 

Plusy

-

-

 

Minusy

-

-

 

Obietywne podsumowanie w stylu "świetnie sprawdza się w zastosowaniach domowych", "dobrze/źle radzi sobie przy dużej ilości podłączonych komputerów/urządzeń",

 

Czemu ma służyć ta ankieta??

Głównie chodzi tu o pewne rozeznanie, jakiego sprzętu używa przeiętny Kowalski oraz temu aby pomóc w wyborze innym, którcyh ilość dostępnych urządzeń może przytłaczać. Często jest tak, że jeden z modeli marki "X" jest niezawodny ale już następny daje wiele do życzenia. Chciałbym tym samym prosić o wyrozumiałość, jeśli nie chcesz brać udziału w ankciecie to nie wypowiadaj się. Proszę również powstrzymać się chwilowo od krytyki w stylu "po co jest ta ankieta" itd.

----------------------------------------------------------------------

 

Zacznę więc od Siebie.

 

Router DSL.

1. Linksys WRT54GL-EU ( v.1.1)

2. Firmware v4.30.7

3. -brak-

4. 802.11b, 802.11g

5. Tak, dostępne są OpenWRT, HyperWRT, Tomato i inne. (www.openlinksys.info)

 

Plusy

-sprawnie działający wi-fi (zasięg oraz jakość sygnału na poziomie bardzo dobrym)

-nie czuły na zanik prądu

-WPA2 (enterprise, personal)

-bardzo rzadko spotykane zawieszenia (raz lub dwa na kilka miesięcy)

-możliwość wmiany anten na mocniejsze

-dobrze współpracuje z systemami Linux

 

Minusy

- QoS nie działa

- brak statycznego DHCP

- czasami występujące skoki jakości sygnału nawet przy bliskich odległościach (zamiast stałego 54mbit, występują skoki 36mbit, 48mbit)

 

Router dobrze sprawdzi się w domku jednorodzinnym, zasięg na poziomie dwóch pięter przy dwóch kreskach sygnału. Nie działający QoS powoduje, że nie możemy prypisać priorytetów żadnym z komputerów/urządzeń do niego podłaczonych. Często funkcja ta powoduje chwilowe zamulenie. Problemy te można rozwiązać wgrywając alternatywny firmware. Wówczas mamy możliwość zwiększenia mocy sygnału Wi-Fi. Ostrzegam jednak przed ustawianiem go powyżej 84mW. Ostatnio wylądował z tego powodu na gwarancji, Wi-Fi nagle przestało działać. Naszczęscie wymieniono go na NOWY egzemplarz. Oczywiście przed oddaniem do serwisu należy wgrać oryginalny firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja:

 

1. Linksys WAG200G

2. 1.00.07

3. Annex A

4. 802.11b, 802.11g

5. nie

 

Plusy

+ prosty w obsludze i instalacji

+ dobry zasieg

+ estetyczna obudowa z mozliwoscia postawienia w pionie i poziomie

+ nie zdarzylo sie, zeby sie zawiesil

+ mozliwosc tworzenia rozbudowanych regul dostepu/blokowania internetu na podstawie adresow MAC lub IP

+ obsluga WPA2 (personal)

 

Minusy

- bardzo uproszczony QOS (priorytety, brak podzialu pasma)

- brak mozliwosci wymiany anteny/podlaczenia dodatkowej

 

Router dobry do domu, stabilny i dosc szybki. Raczej nie sprawdzi sie w sytuacji, gdy kilka osob korzysta z p2p, ze wzgledu na brak mozliwosci podzialu pasma i uproszczone QOS (przydziela sie priorytety dla aplikacji/portow, nie ma mozliwosci przydzialu priorytetow dla poszczegolnych komputerow). Dolaczony w pudelku autokonfigurator na CD pozwala postawic siec nawet niewprawionym osobom. Panel administracyjny daje duze mozliwosci, choc nie zawsze jest rozplanowany logicznie i niektorych opcji rzeba sie doszukiwac. Mimo tych drobnych niedogodnosci polecam (z zastrzezeniem z poczatku akapitu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W "mieszkaniu studenckim":

1. Linksys WRT54GL-EU ( v.1.1)

2. Firmware Tomato v0.07.0812

3. -brak-

4. 802.11b, 802.11g

5. Tak, dostępne są OpenWRT, HyperWRT, Tomato i inne. (www.openlinksys.info)

 

Plusy

Wypisane wyżej przez lglebio, z którymi się zgadzam.

+ ogromny plus w postaci alternatywnego firmware, które na prawdę wiele może zmienić i okazać się przydatne (znacznie poprawia stabilność w przypadkach, gdy są problemy z jej uzyskaniem)

 

Minusy

- w przypadku oryginalnego firmware zawiechy przy modemie z chello (mój przypadek- nie wiem czy jedyny)

- słabo widoczne która dioda się świeci (ofc w dzień); wbrew pozorom dla mnie istotne ;)

 

Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują wbudowanego modemu ADSL. W sam raz dla małej sieci domowej, gdzie potrzebna jest komunikacja za pomocą wi-fi. Nie oznacza, to jednak że na kablu nie działa, bo działa bardzo dobrze (4 porty LAN). Dziecinnie prosta konfiguracja- oczywiście mam na myśli podstawowe funkcje i zabezpieczenia z których korzystam jako zwyczajny, szary użytkownik. Na oryginalnym firmware najdalej odszedłem od niego z laptopem na ~60m, gdzie sygnał w lini prostej musiał się przebić przez 4 ściany i wciąż był zasięg. Możliwość wgrywania alternatywnego sofu- jest kilka różnych, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobry współczynnik cena/jakośc (a może raczej cena/możlisoći ;) ). Zero problemów przy podłączeniu do drugiego routera (w moim przypadku był to USR). Jedyne problemy na jakie natrafiłem, to że czasem zdażały się zwiechy przy modemie Thomsona dodawanym do Chello, jednak po zmianie fw. na Tomato problemy minęły.

 

 

 

Natomiast w rodzinnym domu (teoretycznie stoji u sąsiada, ale wspólna własność):

1. US Robotics 9105

2. Firmware Ver 2.1

3. Annex A

4. -brak-

5. Nie mam pojęcia czy istnieje alternatywny soft, bo ten ze storny producenta w zupełności mi starcza.

 

Plusy

+ pełna stabilność w działaniu sieci, jedyne przerwy w działaniu netu są spowdowane problemami TP (jedenyny wyjątek poniżej, ale to tylko przy ingerencji w konfigurację)

+ prosta konfiguracja

+ oryginalny soft od producenta bdb w stosunku do chociażby Linksysa

 

Minusy

- brak QoS (chyba, że istnieje jakiś alternatywny soft o którym mi nie wiaodmo)

- zwiecha przy dłubaniu w zakładce Port Triggering (w przypadku obecnego fw., a z innym nie próbowałem bo nie potrzebuje tej funkcji)

- brak wifi (chociaż nie wiem czy to taki minus dla kogoś kto się na niego decyduje- przecież wybór świadomy)

 

Ponad 3- letni router działa wciąż bez zarzutów. Mam o nim bardzo dobre zdanie, a zapracował sobie na to stabilnością (!). Niestety nie da się go już chyba kupić nówki z racji na to że jest dość starym sprzętem już i brak mu wszechobecnego wi-fi. Gdybym potrzebował routera z modemem ADSL i nie potrzebne byłoby mi wi-fi, to szukałbym właśnie tego routera na rynku wtórnym.

 

 

 

Zaznacze tylko, że są to opinie osoby która nie zna się na tym jakoś szczególnie. Nie kręci mnie grzebanie we wszystkich funkcjach tych zabawek, to ma po prostu być stabilne, a wręcz mam nie wiedzieć o istnieniu jakichś routerów ;) Na dodatek tylko jakieś zabezpiecznie wi-fi, żebym korzystał z tego ja, a nie fundował sąsiadom net ;]

Edytowane przez narcyz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Linksys WRT54GL-EU ( v.1.1)

2. Firmware DD-WRT v23 SP1 Final

3. -brak-

4. 802.11b, 802.11g

5. TAK DD-WRT, OpenWRT, HyperWRT, Tomato i inne.

 

Dołączona grafika

 

Po pierwsze używanie tego routera wraz z dedykowanym firmware Linksysa mija się wogóle z celem. Router zachowuje się niepoprawnie jak już wspomniał lgolebio (szczególnie boli niedziałające QOS i mała ilość opcji). Dlatego podstawą jest używanie routera wraz z jednym z wielu alternatywnych firmware.

 

 

Plusy:

+Wszystkie plusy jakie już wymienili poprzednicy uzywający tego routera.

+Rewelacyjny stosunek CENA/JAKOŚĆ I MOŻLIWOŚCI.

+Sprawny i rozbudowane praktycznie do granic możliwości QOS (szczególnie z Tomato).

+Bezproblemowy i dynamiczny podział pasma!

+AP obsługujący praktycznie wszystkie tryby pracy.

Minusy:

-słabo widoczne diody

-reboot po każdym wprowadzeniu zmian w ustawieniach (trwa to około 10-30 sekund)

 

Router naprawdę godny polecenia. Sprawdzi się w każdych warunkwach. W połączeniu z modemem ethernetowym obsłuży internet ADSL (np. NEO). QOS działa wyśmienicie i bezproblemowo kieruje ruchem sieciowym. Można przypisywać priorytety po usłudze, porcie, MAC adresie, fizycznym porcie w switchu, masce sieciowej, grupie IP itd. Dobry do sieci domowej, ale poradzi sobie nawet z podziałem łącza dla sieci mającej nawet do 30 userów! Bardzo stabilny zasilacz. POLECAM !

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router DSL

1. D-link Di-604 (ver. F1)

2. Firmware 3.15

3.-brak-

4.-brak-

5. Nie

 

Plusy

-rewelacyny stosunkek jakość/cena

-bardo prosty w obsłudze

-mnogość funkcji jak na tą klasę urządzenia

-praktycznie nie zawiesił się ani razu przez rok użytkowania

-trzyma ustawienia nawet przy częstych i długotrwałych zanikach prądu

-idealny do zastosowań domowych, programy typu p2p nie są w stanie go zawiesić

 

Minusy

-wgrywanie firmware poprzez zalogowanie się na router przez przeglądarkę nie zawsze udaje się poprawnie, wówczas warto zastosować program który flasciach!e urządzenie przez FTP

-po utworzeniu reguły w zakładce firewall odnośnie portów nie zawsze można ją usunąć, wówczas należy utworzyć regułę w "port forwarding" odnośnie tego samego portu i następnie ją usunąć powracając do firewall

-brak QoS

-nie wyświetla wszystkich "zakładeczek" przy korzystaniu z Opery

-dosyć częste problemy z zasilaczami tego produecenta*

-brak modemu

 

Router wręcz idelanie nadaje się dla początkującego użytkownika sieci. Mi osobiście nigdy nie sprawił zawodu, ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny i spisuje się w każdym zadaniu. Był maltretowany 24h na dobę przez okres 1 roku i ani przez chwilę nie zresetował się bądź zawiesił. Bardzo dobrze radzi sobie z przekierowywaniem portów i programami p2p. W chwili obecnej pełni rolę Routera zastępczo-testowego. Niestety ale urządzeni dosyć mocno się grzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. US Robotics 9105

2. Firmware Ver 2.5

3. Annex A

4. -brak-

5. -nic mi nie wiadomo-

 

Plusy

 

+ pełna stabilność w działaniu sieci, jedyne przerwy w działaniu netu są spowdowane problemami TP (zgadzam sie z tym)

+ prosta konfiguracja

+ QoS

 

Dołączona grafika

Minusy

- brak

używam go od 3,5 roku i nie miałem z nim żadnych problemów, bardzo dobrze radzi siebie z klientami p2p(high id w emule) jak sie go dobrze skonfiguruje

Edytowane przez Albi_On

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. PLANET ADW-4401A

2. najnowsza ;)

3. Annex A

4. 802.11g

5. Nie wiem, nie szukałem

 

 

Plusy

- odkrecana antena

- rozsadny zasieg standardowej anteny

- "wydajny", nie wiesza sie przy duzym ruchu

- prosta konfiguracja (automatycznie moze wybierac typ podlaczenia do internetu)

 

Minusy

- brak Qos

 

 

Obietywne podsumowanie:

Bardzo dobry router z modemem do neostrady. Nie wiesza sie, nie zacina sie, nie gubi polaczen (zarowno WiFi jak i neostrada). Reasumujac ;) polecam.

Edytowane przez Buu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...