Skocz do zawartości
P3ch

Tworzenie Kafejki Internetowej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów , mam pytanie ponieważ wkopałem sie chyba w niezłe łajno.

 

Kumpel otwiera zaniedlugo kafejke internetowa i poprosil mnie o podpiecie wszystkiego w siec i skonfigurowanie zgodziłem sie ale macza mnie pewne sprawy chodzi mianowicie czy moj pomysł mógł by sie nadawac do tej kafejki

 

W kafejce ma byc 10 stanowisk + jedno tzw matka ( serwer )

 

Czy zdało by to egzamin gdybym te komputery połaczyl w siec za pomoca switch ? czy musza byc jakies dodatkowe urzadzenia

 

Mój pomysł wygladał tak , 10 komputerów , 1 switch 15 portowy, wszystkim komputerom poprzydzielac IP i jednym komputerem matka za pomoca oprogramowania sterowac czas i tak dalej i tak dalej czy to w ogole dobry pomysł czy poprostu do bani

 

Przyznaje sie odrazu ze robił bym to 1 raz i nie mialem do czynienia z robieniem cafejek a wiadomo rozchodzi sie o koszta i tak dalej z gory dziekuje i pozdrawiam.

 

Mile widziane byly by propozycje programów do cafejek oraz jak szkielet sieci powinien wygladac przy tej cafejce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakims gruchocie stawiasz routerek

 

switch 16 portow

10 stanowwisk

+11 stanowisko dla pracownika z softem do zarzadzania cafeja

 

niema co bardziej kombinowac twoj pomysl jest dobry(+ routerek)

 

z zalozenia zawsze wszystko trzeba robic najprosciej jak sie da :) wtedy masz najmniej problemow z funkcjonowaniem sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakims gruchocie stawiasz routerek

 

switch 16 portow

10 stanowwisk

+11 stanowisko dla pracownika z softem do zarzadzania cafeja

 

niema co bardziej kombinowac twoj pomysl jest dobry(+ routerek)

 

z zalozenia zawsze wszystko trzeba robic najprosciej jak sie da :) wtedy masz najmniej problemow z funkcjonowaniem sieci

mistrzu a czy nie obeszlo by sie bez routerka ? bo to ma byc multimedia i czy nie dalo by sie zrobic poprzez udostepnianie polaczenia ? ogolnie tak dla testu sprawdzilem czy sie tak da i chula wszystko jak burza chorzelow .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawienie routera na komputerze-matce (czyli na kompie pracownika) przy użyciu jedynie Windowsowego udostępniania - lol. Jeden user może zapchać Ci łącze.

 

Dobry router (sprzętowy lub programowy) z możliwością zarządzania pasmem to podstawa. Router na jakimś kompie za kilka stów z odpowiednio przygotowanym Linuxem wydaje mi się dobrym pomysłem.

 

Ogólnie to bardziej martwiłbym się softem do zarządzania kafejką i przygotowaniem kompów niż samym "okablowaniem". Najpierw poszukaj softu i dopiero potem zobacz jaka konfiguracja sieci jest do niego zalecana.

 

Bo to że trzeba użyć switcha (lub accesspointa WiFi, ale to droższe i mniej wydajne rozwiązanie) i że musi być co najmniej 1 komp więcej niż liczba stanowisk to chyba oczywiste.

Edytowane przez Plasma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnienie połączenia internetowego to możesz sobie w domu zrobić, a nie w kafejce. To samo z rozdzielaniem internetu za pomocą samego switcha. Do dzielenia łącza musisz postawić serwer-router na linuksie. Spokojnie wystarczy P200 z 64 mb ram...

 

Jakiego dokładnie łącza chcesz użyć ?

 

 

Tak jak przedmówca, bardziej skupił bym się na sofcie do zarządzania, przyzwoitej konfiguracji i zabezpieczeniu stacji roboczych. Warto np. wykorzystać RECOVERY CARD http://allegro.pl/item140987897_najlepsze_...d_v12_0_pl.html

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem i faktycznie macie racje udostepnianie to sobie moge wcisnac poniewaz tak jak powiedzial przedmowca jak jeden zapcha to reszta bedzie sie pultac , czy moglibyscie mi polecic router z mozliwoscia przydzielania pasma na dane IP poniewaz komputer stary jako router na linuxie nie wchodzi w rachube, i mam pytanko jaki soft byscie polecili w miare tani oraz taki ktory by zrobil ta cała robote a co do tych cart recorvery to piekna sprawa sproboje go na to namówić.

 

http://allegro.pl/item142933039_serwer_rou...acza_od_ss.html czy to zdało by egzamin ?

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cię stać, to czemu nie (dziwne, że "twórca" wybrał akurat mandrivę), wg. mnie taniej by wyszło gdybyś sam postawił jakieś distro, to coś na aukcji kompletnie nie jest warte tej ceny.

 

Co do softu to kiedyś słyszałem pochlebne opinie o programie FireCafe. Zresztą w googlach znajdziesz dużo programów tego typu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrak69 programik juz zasysam i dzieki za odpowiedz , mam pytanie zwiazane z tym jaki by serwerek postawic na tym linuxie ( nie powiem ze mam stycznosc z linuxem , jedynie zabawy na kubuntu, ubuntu ) ale sieci to dla mnie czarna magia chodzi o to ze dawniej mialem stycznosc z routerkami na dyskietce ladowalo sie to i dzialalo o dziw i do dzis dziala ale nie wiem czy byl bym wstanie poradzic sobie z tym jesli mogl bys mi podac cos takiego co bylo by latwe w obsludze i co zdalo by egzamin bo skoro mowisz ze ten serwerek co ja podalem nie jest wart tej ceny to ok moze i faktycznie masz racje zeby posiedziec zrobic tak jak ma byc. Mam pytanie jeszcze ogolnie ciebie jesli mial bys stycznosc z tym i znal bys sie na tym pomogl bys cokolwiek zrobic przez gg czy tam skype ?

 

Wiem ze od tego jest forum aby zadawac pytania i odpowiedzi ale co poprowadzenia lub wdrozenie to nie to samo z gory dzieki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wcześniej wynika, że dobrym rozwiązaniem byłby IPCop zarządzalny całkowicie przez interfejs www. Ma on system podziału łącza oparty na ograniczeniu liczby wywołań na minutę, można też zaimplementować bardziej zaawansowane moduły w tym filtrowanie stron www. Albo bramka numer 2 NND, polska prosta i dość łatwa dla początkujących userów dystrybucja, z dynamicznym podziałem łącza i dobrym supportem (http://forum.freesco.pl).

Najlepiej zainstaluj obydwie i sprawdź która bardziej przypadnie ci do gustu.

Uprzedzając pytanie o sprzęt, te dystrybucje spokojnie u mnie działają (IPCop kiedyś, teraz NND) na pentium 350+, 128 mb ram, dysk minimum 1 gb, przy obciążeniu procesora w granicach 20%. (około 10 komputerów w sieci)

Jak będziesz potrzebował pomocy wyślij mi info na priv ze swoim numerem gg ;)

Edytowane przez Qrak69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrak69

tobie sie nalezy nie piwo lecz flaszka sluchaj jak bys mogl mi napisac od czego mam zaczac ( komputer mam co fakt nie wymiatacz ale miesci sie w normach ) PIII 1Ghz 120MB 10GB org compaq wiec na serwer jak znalazł. Jak bys mogl mi podeslac kilka linkow ( moze byc na forum nie przeszkadza mi to aby ktos jeszcze skorzystal ) chyba ze tobie przeszkadza z gory sorry. w co mam sie na poczatek zaopatrzyc i krotki opis co i jak mam zrobic na poczatek mam do grudnia jeszcze chwile i chcial bym to opanowac zeby tylko tam wpasc zrobic swoje zainkasowac niby obiecana stoweczke i pozbyc sie tego bola z glowy a co do flachy zawsze moge wyslac pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze przyznam, że nie znam żadnej polskiej strony z opisem instalacji IPCopa, która jest dość banalna (graficzny polski instalator w standardzie) - http://ipcop.sourceforge.net/

Jak pisałem wcześniej NND ma dość dobry support, przydatne linki:

http://forum.freesco.pl

http://nnd.freesco.pl - znajdziesz tam faq i opis instalacji (jest w trybie tekstowym, ale jest w pełni zautomatyzowana i ogranicza się do używania klawisza [Enter] i podania haseł dla roota i usera)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...