Skocz do zawartości
Puchacz1

Właściwości Termoprzewodzące Cyny

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie jakie są właściwości termo przewodnikowe cyny ?

 

wpadł mi pomysł aby szczeliny pomiędzy pamięciami na grafie a radiatorem była cyna.

Wydaje mi się iż nie zrobi się zwarcie choć cyna jest przewodnikiem lecz na "wierzchu" pamięci nie ma prądu elektrycznego

 

WIEM uznacie mnie za szaleńca. Czasami sam się sobie dziwie ale pytam bo już nie mogę z tymi artefektami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyna ma dobre przewodnictwo cieplne, zresztą jak większość metali. Na pewno lepsze w każdym razie aniżeli jakakolwiek pasta termoprzewodząca. Jest tylko jeden problem - cyna jest do tego celu zbyt mało plastyczna. Nie wypełni zbyt dobrze wszelkich nierówności między radiatorem a pamięciami a co za tym idzie będzie zbyt mała powierzchnia styku. Najlepiej sprawdzi się bardzo dobrze dopasowany radiator i minimalna ilość pasty termoprzewodzącej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pastę termoprzewodzącą stosuje się po to aby, wypełnić bruzdy oraz skompensować nierówności na powierzchni radiatora i krzemu w celu zwiększenia powierzchnie styku obu elementów, zastosowanie cyny tago nie uczyni łatwiejszym, wręczy przeciwnie

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stopiona cyna też tutaj się nie sprawdzi gdyż cyna ma duże napięcie powierzchniowe a więc nawet w stanie płynnym nie będzie chciała wypełnić mikroszczelin między radiatorem a pamięciami.

 

Na dodatek płynna cyna (zresztą w stanie stałym również) pokrywa się warstwą tlenku cyny który jeszcze bardziej ją izoluje.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

topienie cyny nie wchodzi w grę ponieważ temperatura topnienia czystej cyny to ~230C z domieszką ołowiu 1/3 spada do ~150C ale to nadal za dużo, możesz kombinować aż uzyskasz optymalną temperatura ale tu znowu pojawia się problem z napięciem powierzchniowym o którym napisał @Excray

 

więc daj sobie spokój z cyną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czystej cyny nie, ale stopy z ołowiem i dodatkami są płynne już od kilkudziesięciu stopni- np stop Wooda(choć to bardziej bizmut +dodatki), ogólnie stopy które można jeszcze nazwać cynowymi to od ok 9x stopni... tylko po co?

Pamięci wydzielają na tyle mało ciepła,i dobrze pracują w na tyle wysokiej temperaturze,że tak naprawdę najlepiej służy im po prostu nawiew powietrza... co nie znaczy że DOBRZE spasowany radiator jest zły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...