Skocz do zawartości
Wielki M

Czy Ten Zestaw Mi Wystarczy + Pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałbym rozpocząć swoja przygodę z chłodzeniem wodnym, dlatego przymierzam się do złożenia własnego zestawu.

 

Na początek wymagania: zestaw ma chłodzić CPU (podkręcony E6600), GPU (podkręcony 7900GT) i ewentualnie NB (Asus P5B Deluxe), ale tutaj nie wiem, bo chłodzenie fabryczne jest wystarczające w trybie pasywnym (więc póki co mogę sobie podarować ten blok na NB).

 

Zestawik ma wyglądać tak:

 

Bloki

CPU: Realitynet Frost3Duo za 119zł

GPU: Realitynet Frost2Gpu Rev2 za 89zł

NB: Realitynet Frost2Nb Rev2 za 79zł

Pompa: Pompa Coolriver rev. 2 za 119zł

Chłodnica: Cooltek MAXISTREAM 120 mm Triple za 225zł

Wąż: Innovatek PCV 8/10 za ~10zł/m czyli nie wiem ile ze 2m czyli 20zł

Wiatraki: AKASA AMBER 120 mm za 39zł x3 = 117zł

Płyn: Płyn Innovatek Protect IP 250ml za 25zł

 

Czy to dobry wybór? Co jeszcze muszę kupić?

 

Czy ktoś mógłby mi pomóc i napisać co mam zrobić aby to wszystko zadziałało i ewentualnie jakieś złote rady?

Montować chłodzenie potrafię (mam namyśli zakładanie na GPU, CPU i NB), natomiast nigdy nie składałem chłodzenia wodnego - na co zwrócić uwagę?

Czym napełnić układ - wodą, czy jakąś inna cieczą chłodzącą i czy ten płyn do czyszczenia cieczy jest dobry i się sprawdza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ladny zestawik :) hehe i drogi :D jesli chcesz jakies porady to zadawaj pytania na pw aa ja postaram sie odpowiedziec

Witam!

 

Nie ma sensu na PW... przecież od tego jest forum - może inni też skorzystają z Twoich porad (ale dzięki za propozycję, pewnie skorzystam w związku z montażem - jak już kupię).

 

Jeśli możesz mi zaproponować coś tańszego to chętnie poczytam, ale żeby było dobre, bo te części z tego co się już zorientowałem sa polecane przez wszystkich.

 

W tej chwili CPU mam chłodzone przez Scythe Infinity, a GPU przez ZM-900Cu do tego dobrzy przeciąg w obudowie BigTower i temperatury nie przekraczają 40*C w stresie.

 

Mam kasę odłożoną, więc taka suma mnie nie przeraża, ale najbardziej zależy mi na ciszy i wydajności zestawu - czy w takim razie stosunek cena/jakość/wydajność w tym zestawie jest zadowalający?

 

-EDIT-

 

A może taka pompę: EHEIM 1048 za 199zł - jest trochę droższa, ale na oko parametry ma dużo lepsze. Warto?

Edytowane przez Wielki M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz miec naprawde wydajne to walnij jeszcze na mosfety tez bedzie bardzo fajnie wygladalo i bedzie wydajniejsze od tego kawalka miedzi. Jesli jednak chodzi o EHEIM 1048 to fakt ma wieksza wydajnosc ale moze byc z tego powidu glosciejszy taksie sklada jednak ze mam Coolriver rev. 2 i naprawde moge polecic z czystym sumieniem eheima jednak nie mialem wiec za bardzo nie wypowiem sie na jego temat. ale z tego co wiem co czytalem Coolriver rev. 2 poradzi sobie z tym ukladem. jesli chcesz podkrecic bardziej grafe poszukaj jakiegos innego bloczku mam namysli np. jakies alphacoola bardzo fajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chcesz miec naprawde wydajne to walnij jeszcze na mosfety tez bedzie bardzo fajnie wygladalo i bedzie wydajniejsze od tego kawalka miedzi. Jesli jednak chodzi o EHEIM 1048 to fakt ma wieksza wydajnosc ale moze byc z tego powidu glosciejszy taksie sklada jednak ze mam Coolriver rev. 2 i naprawde moge polecic z czystym sumieniem eheima jednak nie mialem wiec za bardzo nie wypowiem sie na jego temat. ale z tego co wiem co czytalem Coolriver rev. 2 poradzi sobie z tym ukladem. jesli chcesz podkrecic bardziej grafe poszukaj jakiegos innego bloczku mam namysli np. jakies alphacoola bardzo fajne.

Witam!

 

Aha... a co masz na myśli pisząc "walnij jeszcze na mosfety tez bedzie bardzo fajnie wygladalo i bedzie wydajniejsze od tego kawalka miedzi." ?

Co do bloczku na GPU - moja karta to i tak juz Gainward Golden Sample, więc jest selekcjonowany. Na tym ZM-900Cu przy taktowaniu 575/1500 mam w Windowsie 33*C a po dłuższym graniu 40*C - więc jest spoko.

Ale w przyszłości pewnie będę zmieniał kartę, a bloczek zostanie, więc zastanowię się nad Twoja propozycją :)

 

Czyli sprawę pompy mamy już załatwioną - będzie Coolriver rev. 2

 

A co z tymi wężami - ile metrów kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sprawę pompy mamy już załatwioną - będzie Coolriver rev. 2

 

A co z tymi wężami - ile metrów kupić?

Pompa - Dobry Wybór !

 

Stawiam , że 2m starczą. Wziąłbym 3 :D

 

Co do GPU. Na co będziesz zmieniał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa - Dobry Wybór !

 

Stawiam , że 2m starczą. Wziąłbym 3 :D

 

Co do GPU. Na co będziesz zmieniał ?

Witam!

 

OK wezmę 3m - zawsze lepiej więcej mieć :)

 

Kartę póki co nie zmieniam, ale jak wyjdą kolejne rewizje GF z serii 8 to może się skuszę, czekam aż poprawia technologię, zoptymalizują pobór mocy i wydzielane ciepło. Podejrzewam, że pod koniec roku zakup czegoś takiego będzie sensowne.

Jak na razie ten GF 7900GT sprawuje się doskonale i nie ma sensu go wymieniać na cokolwiek innego.

 

Poradzę sobie bez problemu z montażem tych wszystkich części?

A co z rezerwuarem, czytałem, że do tej pompki nie potrzeba - to prawda?

 

I co jeszcze muszę mieć, aby wszystko działało dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm jak G8 to w RN będzie blok dla tego potwora. Na 7900 daj Frosta a pamięci radiatorki. Gdzie będzie chłodnica ?

Witam!

 

Póki co się nie przejmujmy G80, bo zanim kupię nową kartę, to może się zdecyduje na blok dedykowany dla G80 - więc tą sprawę zostawmy.

 

Mamy już załatwiona sprawę bloku GPU - Frost GPU rev. 2

 

Chłodnica będzie... no właśnie - jeszcze nie wiem gdzie... może być na zewnątrz, ale może być też u góry obudowy koło zasilacza lub nad nim - przypominam mam BigTower z miejscem na dwa zasilacze - więc przestrzeni jest sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz taniej (i wcale nie gorzej) kup bloki na allegro... przy odrobinie szczescia nawet nie bedzie trzeba ich czyscic, a nawet jesli to co to za problem skoro beda o polowe tansze. Mozna dostac naprawde ciekawe, czasem dosc nietypowe bloczki (jakis danger den np) za sporo mniej - a nie sa w zasadzie w niczym gorsze niz nowe. Tylko trzeba troche pobawic sie w allegro.

Pompa i chlodnica raczej nowe, w chlodnicy nigdy nie wiadomo ile byloby syfu, a pompka-wirnik moze byc dobita uzywana.

Poszukalbym tez tanszych wentyli, albo przynajmniej cichszych za ta kase (fander, zaward np). 3x akasa za 39zl troche drogo.

No i plyn sobie podaruj innovatek tylko lepiej tansze borygo :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz taniej (i wcale nie gorzej) kup bloki na allegro... przy odrobinie szczescia nawet nie bedzie trzeba ich czyscic, a nawet jesli to co to za problem skoro beda o polowe tansze. Mozna dostac naprawde ciekawe, czasem dosc nietypowe bloczki (jakis danger den np) za sporo mniej - a nie sa w zasadzie w niczym gorsze niz nowe. Tylko trzeba troche pobawic sie w allegro.

Pompa i chlodnica raczej nowe, w chlodnicy nigdy nie wiadomo ile byloby syfu, a pompka-wirnik moze byc dobita uzywana.

Poszukalbym tez tanszych wentyli, albo przynajmniej cichszych za ta kase (fander, zaward np). 3x akasa za 39zl troche drogo.

No i plyn sobie podaruj innovatek tylko lepiej tansze borygo :wink:

Witam!

 

No właśnie się zastanawiałem nad Borygo, tylko nie wiedziałem, czy to można stosować.

Co do wiatraczków, to już szukam właśnie jakichś tańszych - jest sporo w kategorii 120mm do 20dB - więc coś wybiorę.

 

Co do części - patrzyłem na Allegro za blokami, ale słabo w tym temacie - może chwilowo, ale z drugiej strony nie chcę zbytnio oszczędzać w tej kwestii - wolę kupić drożej, a nowe.

 

Moje oszczędzanie polega raczej na doborze najbardziej optymalnych komponentów, bo przecież nie problem pójść do sklepu i wybrać wszystko co najdroższe (choć nie zawsze najlepsze), ale sztuka to wybrać coś, co ma rozsądną cenę i przy tym dobrą jakość.

 

Czyli póki co jest tak:

CPU: Realitynet Frost3Duo

GPU: Realitynet Frost2Gpu Rev2 (podczas zmiany karty możliwa zmiana ewentualna zmiana bloku)

Wąż: Innovatek PCV 8/10 - 3m

Pompa: Pompa Coolriver rev. 2

Chłodnica: Cooltek MAXISTREAM 120 mm Triple

Ciecz: Borygo

 

Razem: 592

 

Borygo jest w cenie powiedzmy maksymalnie 10zł za litr.

Teraz pytanie - ile cieczy wejdzie do tego układu - tak mniej więcej i czy to Borygo mieszać z wodą lub innym płynem, a jeśli tak to jakich proporcjach?

 

Co do reszty sprzętu:

NB: chyba sobie póki co podaruję chłodzenie wodne na NB i zobaczę jak sobie będzie radzić ten układ HeatPipe założony fabrycznie.

Wiatraki: kwestia otwarta

 

Coś mi jeszcze potrzeba do kompletu?

Jak wygląda kwestia z tym rezerwuarem? potrzebny, czy przy tej pompie nie będzie konieczny? i jak to jest z tym odpowietrzeniem - to chyba przy tej pompie nie jest problem tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rez nie jest konieczny.

 

A co do bloczkow z allegro, to np teraz jest aukcja:

 

http://allegro.pl/item155069926_abadon_gpu_lite3.html

 

Nie sadze aby przekroczyl 60zl, pewnie skonczy sie w okolicach 50.. a masz blok ktory nie zawadza o memki, mozesz dac sobie dowolne radiatory i nawet czysty jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rez nie jest konieczny.

 

A co do bloczkow z allegro, to np teraz jest aukcja:

 

http://allegro.pl/item155069926_abadon_gpu_lite3.html

 

Nie sadze aby przekroczyl 60zl, pewnie skonczy sie w okolicach 50.. a masz blok ktory nie zawadza o memki, mozesz dac sobie dowolne radiatory i nawet czysty jest.

Witam!

 

Fajny bloczek, też się nad nim zastanawiałem (nowym), dodam aukcje do obserwowanych, tylko ten sprzedający jakiś niepewny.

 

OK sprawa rezerwuaru i odpowietrzenia załatwiona.

 

Czy mam kupić te obrotowe złączki? czy zostawić te fabryczne choinki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...