Skocz do zawartości
mikan10

Big Tower - Mod - Jak Sie Za To Wziać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Usłyszałem, ze na tym forum dostane najlepsze wiadomości i informacje dotyczace zmodowania mojej obudowy BIG TOWER która kupiłem za 20zl w komisie, nie ma zadnych mechanicznych uszkodzen wiec zalezy mi na pomalowaniu jej na czarno (matowo), otwory na wentylatory, okno z boku, i ewentualnie jakies pomysły na przedni panel, razem z obudowa musze pomalowac 2 napedy, stacje dyskietek i kieszen na dysk które sa białe.....

 

 

 

 

1. Co zrobic zeby pomalowac?? jak ja przygotowac do malowania?? jakie lakiery na blache, na przedni plastikowy panel?? jakie podkłady i jak to pokolei nakladac?? jakie papiery ścierne czy cos innego....

Prosze o dokładne napisanie po kolei co mam robic bo to bedzie mój pierwszy raz.......

 

2. Jak poradzic sobie z malowaniem napedów itp?

 

3.Co moge w tani sposób zrobic z moim frontem?

 

4. Jak robic otwory na wentylatory i ile ich najlepiej zrobic w moim przypadku? Otwór na okno?

 

Zdjecia mojej obudowy:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Prosze o pomoc, w poniedziałek powinnem kupic wszystko co potrzebne i zaczac robic, postaram sie dawac fotki na biezaco....zalezy mi tez zeby by byl to oszczedny modding...gdyz z pieniedzmi krucho....

 

Dodam że mam do dyspozycji pistolet z kompresorem do malowania......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego zapomnij o malowaniu, przynajmniej jak na razie. Otwieraj galerie modów i oglądaj.

Będziesz miał pomysł narysuj projekt ludziska Ci go skomentują.

Jeżeli chcesz zrobić fajnego moda to nic na siłę spokojnie przemyśl swoje posunięcia, pamiętaj że masz tylko jedną próbę. Bardzo łatwo można wlecieć w maliny robiąc rzeczy nie od początku.

Projekt.

Zbieranie materiałów

Wycinanie otworów

Okno

Panel przedni – tu możesz się naprawdę wykazać, szpachlowanie lub zupełna zabudowa.. temat woda

okablowanie, oświetlenie

Malowanie na sam koniec

 

:D

Edytowane przez Dziuby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Ty do której grupy użytkowników należysz... tak? :D

 

dobra, widzę, że CI źli jeszcze nie dotarli do Twojego tematu, a ja jakoś nie specjalnie jestem w bad humorze więc dam Ci parę rad dobrego wujka sama :)

 

Nie wiem kto Cię wpuścił w kanał :) stwierdzając ze dostaniesz najlepsze informacje jak zmodować... (chodzi o pytanie zaczynające się od JAK..., bo moderów mamy tutaj chyba nie najgorszych :) ) Nie liczyłbym, że ktoś Ci powie co masz robić, bo nie o to tutaj chodzi... Nikt tu za nikogo roboty nie będzie odwalał, bo przecież nie o to tutaj chodzi.

 

Moding jest pewnego rodzaju sztuką i pokazem umiejętności manualnych w posługiwaniu się narzędziami... ale przede wszystkim liczy się inwencja twórcza.

Na co komu mod, który będzie jedynie kserokopią oklepanego pomysłu, wróć, tam nawet pomysłu nie ma.... :)

 

Moja rada taka... zastanów się co lubisz najbardziej. Niech to będzie jakaś gra, film, zespół muzyczny, kolor, kształt... a następnie weź kartkę i spróbuj zastosować swoje upodobania do obudowy.. nadając jej odpowiedni kształt, kolor, elementy charakterystyczne...

 

być może stwierdzisz ze przesadzam... ale w ten sposób zrobisz cos unikalnego i masz duże szanse zabłysnąć w gronie :). Inne rozwiązanie.. skazane jest na bojkot, lub co najwyżej obojętne spojrzenia tubylców...

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie chce jakiegos unikalnego moda, chce tylko odnowic ta stara brudna obudowe, pomalowac ja na czarny matowy kolor, zrobic w niej w miare fajne AC i z boku okno.....i to wszystko ewentualnie jeszcze podswietlenie....

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

No wiec tak

 

 

1,2,4,5 pojda wentylatory 80mm:

http://www.allegro.pl/item166370700_arctic...br_10db_fv.html

 

3 chce tam wyciąc otworek żeby wiecej powietrza sie dostawało dla 2 wentyli z przodu.....puszcze je na 5v żeby były jeszcze cichsze.

te paseczki zaznaczone na zdjeciu z numerkiem 3 chce je troszke pogrubic i tam pionowe postawie 30 cm neon powinien fajnie rozbłyskiwac z tych szczelin na przedni panel.... :

http://www.allegro.pl/item164857497_najmoc...12v_gratis.html

 

Okno kupił bym tutaj:

http://www.allegro.pl/item167620073_plexi_...szczelka_u.html

Dołączona grafika

(oczywiście po drugiej stronie tylko zdjecia nie chciało mi sie robić....)

 

i malowanie napedów cd-r, dvd-rw, naped dykietek, kieszen na dysk......

 

do środka dam 2 góra 3 neony takie jak z tej aukcji wcześniej, wszystkie beda zielone....

 

 

 

Teraz dajście mi jakies linki do artykułow pozadnych o wycinaniu okna, otworów na wentyle....bo mało znalazłem fajnych w googlach;/, o malowaniu napedów,

Jak ta plexe wogóle przypomocowac?? jakims klejem??

 

 

No i najważniejsze: malowanie w jaki sposób, czym, w jakiej kolejności jak??

Edytowane przez mikan10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup treche papieru sciernego o roznej ziarnistosci i zedrzyj stary lakier i umyj rozpuszczalnikiem. pomaluj podkladem. jak wyschnie przeszlifuj papierem(takim z 2000 namoczonym w wodzie) i na to ze 3-4 warstwy lakieru, ostatnia warstwe przeszlifuj i wypoleruj.

 

plastiki maluj z podkladem do plastikow uwazaj tylko zeby nie myc tego rozpuszczalnikiem nitro bo zepsujesz. napedy rozmontuj i pomaluj panele. one sie wyjmuja zwykle sa przyczepione na zatrzaski.

 

warstwy nakladaj cienkie. w zasadzie to mozesz pominac szlifowanie, ale jak malujesz w domu to ci sie pylki rozne poprzyklejaja.

 

wycinanie okna, tu zalezy jakimi nazedziami dysponujesz, wyzynarka, szlifierka katowa? rysujesz okienko i wycinasz ;) jak masz wyzynarke to najpierw wiercisz dziure gdzies przy krawedzi na ostrze i tniesz. pocwicz sobie na czyms jesli nigdy nie uzywales takich nazedzi. otwory na wentyle najlepiej otwornica ale napewno nie masz takiej. najlepiej wyzynarka lub tzw multiszlifierka.

 

okno mozesz przyklejic jakims sylikonem czy czyms ;) zostaw tylko na noc zeby dobrze wyschlo

to chyba tyle

 

aha pamietaj zeby dobrze powieszchnie przygotowac(umyc odtluscic itd) i zeby uzywac wylacznie nazedzi przeznaczonych do danej czynnosci inaczej zniszczysz material i/lub nazedzie. (np wiertarka nie wycina sie otworow tak jak to sugeruja na roznych stronach)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup treche papieru sciernego o roznej ziarnistosci i zedrzyj stary lakier i umyj rozpuszczalnikiem. pomaluj podkladem. jak wyschnie przeszlifuj papierem(takim z 2000 namoczonym w wodzie) i na to ze 3-4 warstwy lakieru, ostatnia warstwe przeszlifuj i wypoleruj.

 

plastiki maluj z podkladem do plastikow uwazaj tylko zeby nie myc tego rozpuszczalnikiem nitro bo zepsujesz. napedy rozmontuj i pomaluj panele. one sie wyjmuja zwykle sa przyczepione na zatrzaski.

A jak dokładnie przygotowac plastik, przedni panel?? nitro mam i podklad też ale chyba jak nitro pomaluje plastik to sie znieksztalci (potopi) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zgadnijcie, co jest pod spojlerem...

 

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki msn :lol: te akurat sam znalazłem......

 

Czy plastik przed nałozeniem podkladu do plastiku trzeba tez potrzec papierem?? czy po nałozeniu podkładu moge urzyc lakieru nitro zarówno do metalu jak i plastiku (panel przedni i napedy)??

Edytowane przez mikan10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kąt tacy ludzie się biorą? :mur: :mur: :mur:

no właśnie, skąd...

 

 

Wielkie dzieki msn :lol: te akurat sam znalazłem......

w takim razie co Ci jeszcze potrzeba? tam sa wszystkie metody oprócz nożyc do metalu, frezarki i lasera Oo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz uzyc lakieru nitro, nic sie nie stanie. plastik wystarczy ze odluscisz np umyj mydlem dokladniue wysusz i nie dotykaj paluchami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mam zedrzec lakier za pomoca papieru ściernego...(moge urzyć szlifierki kątowej z taką druciana szczotką??)

2. umyć rozpuszczalnikiem

3. pomalowac podkładem dometalu

3. papier scierny 2000 namaczany w wodzie i szlifować

4. i na to kilka warstw nitro z utwardzaczem i talkiem

 

Czy dobrze zrozumiałem co mam zrobic z blacha??

 

Teraz panel przedni, plastikowy:

 

1. panel przedni i napedy mam tylko wyszlifowac papierem 2000 namacznym w wodzie (czy napisy na napedach mam calkowicie zedrzeć czy siadzie na nich bez problemu nitro??)

2. odtłuścic mydłem (takim zwykłym czy szarym??)

3 podkład do plastiku

4. kilka warstw nitro z utwardzaczem i talkiem

 

 

Czy mam robic dokładnie tak jak opisalem w punktach czy moze macie jesze jakieś wskazówki, porady, moze cos źle napisałem??

 

 

Napewno nitro z utwardzaczem i talkiem bedzie dobry??

Malował bede pistoletem z kompresorem.....

Edytowane przez mikan10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba do golego zdzierac.

Na blachy nie musisz dawac podkladu, wystarczy ze oryginana farbe zmatujesz papierkiem "600"

Plastikow jako takich nie trzeba matowic jezeli stosujesz specjalny podklad.

Ja od siebie moge dodac ze jak malujesz farba a nie czyms co ja tylko z nazwy przypomina to i plastiku przygotowywac nie trzeba bo sie bedzie trzymac.

Mozna dla lepszego przylegania postapic z nim tak jak z blacha czyli papier 600.

 

Co do malowania nitro plastiku ja bym jednak nie ryzykowal.

 

Otwor na okno wycinasz tym co masz - ja robilem wyzynarka i moim zdaniem najlepiej sie do tego nadaje. Dremel troche jednak slaby i jak sie ma milimetrowe blachy tak jak ja to duzo koncowek idzie na okienko.

 

Co do mocowania ja bym nie robil na uszczelke bo to beznadziejnie wyglada. Ja swoje okno przykleilem za pomoca kleju poliuretanowego

 

Kształt okna - bym sie bardziej zastanowil, bo taka wielka locha wcale nie musi zdobic. U mnie jest male okienko i moim zdaniem le[iej to wyglada ;).

 

 

 

2 katody w zupelnosci wystarcza na bigtower.

 

Ja bym zrobil cos z panelem przednim bo moim zdaniem brzydki jest po prostu

 

Edit

 

Co do papieru 2000 to takim to sobie mozna poscierac jak juz mamy prawie idealnie gladka powierzchnie ;). Do niwelowania nierownosci polecam 600 potem 1000 na koniec 1500, ale jezeli kolega chce malowac kompresorem i ma warunki to nie powinien potrzebowac papieru do niwelowania nierownosci ;)

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli blache potraktowac troche papierem 600, przemyc rozpuszczalnikiem i pryskac odrazu nitro (z utwrdzaczem i talkiem) kilka warst?

 

A co doplastiku to jaki lakier kupic?? I jak doasowac ilośc talku do nitro i do tego do plastików żeby wyszedl ten sam odcien!? Moze jest jakis lakier którym pomalował bym cała obudowe, z panelem przednim i napedami??

Nitro mam w domu na ale jak mówisz ze nie warto ryzykowac :/

 

Każdy pisze co innego, juz sam nie wiem..... :(

Edytowane przez mikan10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej teraz to malowanie, przy dobrych wiatrach malować będziesz w kwietniu, oczywiście wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić. Otwory w konstrukcji, które chcesz wyciąć na wiatraki są OK. Pomyśl o jakimś panelu do regulacji wiatraków, Musisz zrobić jakieś mocowania na okablowanie żeby ukryć wszystkie kable. O rany ile rzeczy trzeba zrobić a Ty się malowaniem przejmujesz.

Panel przedni tam gdzie jest flop, wszystko trzeba przerobić, (wywalić FDD) myślę, że tam możesz wstawić power i reset.

Zresztą zrobisz jak uważasz

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panie...

 

weź no sobie zaparz kawy, ukrój jakiegoś ciasta ew.zapal fajkę - złap jakiś zeszyt, ołówek i po dogłębnym zastanowieniu się przelej na papier to co masz zamiar zrobić

 

ułóż sobie plan działania - jakie prace będziesz robił po kolei - z czego będziesz korzystał - co Ci będzie potrzebne

 

bo jak robisz wszystko naraz to tylko burdel z tego wychodzi

 

aha - i staraj się nie zadawać 10 pytań w poście bo Cię w końcu wszyscy oleją :?

 

więcej własnej inwencji, korzystania z wyszukiwarek i kreatywności (o samodzielnym myśleniu nie wspomnę przez litość....)

Edytowane przez simic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale malowanie jest mi potrzebne do obudowy siostry bo ja musze pomalowac bo jest biała i brudna....Swoj projekt przygotuje jak momaluje ta obudowe midi tower, ale narazie nikt mi nie chce napisac jak dokladnie mam postepowac i co kupic (jaki lakier) ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak komputer brudny to go nakryj kocem :)

 

dla porównania... robiąc swojego pierwszego moda nie wiedziałem absolutnie nic o malowaniu.. wyczyściłem powierzchnie, odtłuściłem, prysnąłem zarówno metal jak i plastik dwiema farbami, matową i połyskową... Wyszło dobrze, przegrywało jedynie z lakierem na ferrari :D.

 

Tak, że nie panikuj... Pytanie czy Ty chcesz osiągnąć mistrzostwo świata w malowaniu czy po prostu pomalować kawałek blachy, który i tak stoi w cieniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce zeby byo ladnie i estetycznie no i nie chce połysku tylko matowy kolor.... Niewiem jakie jfarby urzyc zeby mozna było nia pomalowac zarowno blache jaki panel przedni bo piszecie ze nitro nie mozna przodu (plastiku) malowac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego mikan10:

 

Nie baw sie w darcie starego lakieru z obudowy. Ogolnie obudowy malowane sa proszkowo i wypiekane. Tego typu farba, po przeszlifowaniu papierem wodnym 600 - 800 to idealny podklad pod inne lakiery, zarowno akrylowe jak i emalie. Kluczem do sukcesu jest dobre odtluszczenie powierzchni. I o ile nitro sie sprawdza, to rownie dobrze mozna ten kawal blachy umyc jakims srodkiem do mycia szyb (byle zawieral amoniak).

 

Co do malowania plastiku - zapomnij o jakichs podkladach, bawieniu sie w papiery scierne i wogole cala ta filozofie. To po prostu bez sensu. W domu komputer nie jest narazony na jakiekolwiek warunki mogace powodowac pekanie powloki lakierniczej czy jej deformacje, luszczenie sie czy wogole cokolwiek. Tu najwazniejsze jest dobre odtluszczenie powierzchni i mozesz smialo malowac np. lakierami akrylowymi.

 

Co do samych farb / lakierow.

Farby na bazie nitro to ogolnie ciezki temat, jednak lakiery samochodowe nie sa produkowane na ich bazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego mikan10:

 

Nie baw sie w darcie starego lakieru z obudowy. Ogolnie obudowy malowane sa proszkowo i wypiekane. Tego typu farba, po przeszlifowaniu papierem wodnym 600 - 800 to idealny podklad pod inne lakiery, zarowno akrylowe jak i emalie. Kluczem do sukcesu jest dobre odtluszczenie powierzchni. I o ile nitro sie sprawdza, to rownie dobrze mozna ten kawal blachy umyc jakims srodkiem do mycia szyb (byle zawieral amoniak).

 

Co do malowania plastiku - zapomnij o jakichs podkladach, bawieniu sie w papiery scierne i wogole cala ta filozofie. To po prostu bez sensu. W domu komputer nie jest narazony na jakiekolwiek warunki mogace powodowac pekanie powloki lakierniczej czy jej deformacje, luszczenie sie czy wogole cokolwiek. Tu najwazniejsze jest dobre odtluszczenie powierzchni i mozesz smialo malowac np. lakierami akrylowymi.

 

Co do samych farb / lakierow.

Farby na bazie nitro to ogolnie ciezki temat, jednak lakiery samochodowe nie sa produkowane na ich bazie.

Chce pomalowac całą obudowe jednym lakierem zeby byl ten sam odcień.

 

1.Czy mam rozumieć, iż moge cała obudowe pomalowac nitro ( z utwardzaczemi dosypanym talkiem) zarówno blache jak i plastik, front, napedy??

 

2. Czy plastik tez płynem do szyb odtłuścic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce pomalowac całą obudowe jednym lakierem zeby byl ten sam odcień.

 

1.Czy mam rozumieć, iż moge cała obudowe pomalowac nitro ( z utwardzaczemi dosypanym talkiem) zarówno blache jak i plastik, front, napedy??

 

2. Czy plastik tez płynem do szyb odtłuścic??

 

1. Nie, ogolnie lakier nitro nie bardzo lubi sie z plastikiem. Lepiej kupic lakier samochodowy akrylowy. Wtedy nie ma obawy, ze cos zlego stanie sie z tworzywem. Lakiery ogolnie rozumiane jako "nitro" sa bardzo klopotliwe w uzyciu. Naprawde lepiej jest wydac na akryl (bo w tym przypadku trwalosc powloki nie ma az tak wielkiego znaczenia jak przy karoseriach samochodowych), i moc pomalowac tak jak mowisz - calosc, plastiki frontu i napedow tez.

W ostatecznosci, mozna prysnac czesci z tworzywa szpachlowka natryskowa, wtedy mozesz malowac nitro.

 

2. Jak najbardziej mozna.

Mam jednak watpliwosci, czy do konca rozumiesz co to znaczy "porzadnie i dokladnie", skoro zadajesz co najmniej dziwne i dziecinne pytania. No ale...:) zobaczymy...

Napisz mi jeszcze jaki masz pistolet i jaka dysze, czy ma regulacje strumienia i ilosci powietrza.

Co do tego talku w farbie - to zalosne, zwlaszcza ze mozna kupic gotowy lakier mat, polmat, polysk...

Aby uzyskac bardzo ciekawy efekt, proponuje pomalowac calosc lakierem blyszczacym, dodatkowo wypolerowac, a nastepnie naniesc warstwe lakieru bezbarwnego matowego. Uzyskany efekt jest niesamowity, zwlaszcza gra swiatel pod powierzchnia matu.

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje stronie jest temat, czym malowałem, możesz kupić te farby, które proponuje, połysk, mat, chodzi o firmę.

Jak po szperasz na forum znajdziesz więcej farb, którymi ludziska malowali swoje komputery. Pamiętaj, że wszystkie ubytki szpachlujesz, gruntujesz i dopiero kładziesz bazę, co do farby bezbarwnej (końcowej uzyskasz ładny połysk) to wedle uznania, nie jest to samochód, który jest narażony na zmienne warunki atmosferyczne.

 

Kupujesz farbę i robisz próbę, malowanie polerowanie, lakier bezbarwny, :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzis w sklepie samochowdowym pytałem sie o lakier którym moge pomalowac obudowe komputera (metal i plastik) , polecono mi jakis w sprayu

150ml i byl odrazu matowy.....chyba kupie cos takiego.... 8zl to kosztowało...

Czy jedentaki wystarczy czy musze kupic 2??

Edytowane przez mikan10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzis w sklepie samochowdowym pytałem sie o lakier którym moge pomalowac obudowe komputera (metal i plastik) , polecono mi jakis w sprayu

150ml i byl odrazu matowy.....chyba kupie cos takiego.... 8zl to kosztowało...

Czy jedentaki wystarczy czy musze kupic 2??

to mówiłem, albo i nie... kupiłem czarny sprej akrylowy połyskowy i matowy... i normalnie... ful wypas, po 2 warstwach... lepiej jednak nakładać więcej warst ale cieniutkich jak duoopa węża

 

swoją drogą, ciekawy efekt można uzysać malujac obudowe farbami matowymi i neimatowymi... np jakieś fragmenty były by połyskowe to fajnie kompilują się z matową całością...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toć mówię Ci człowiecze!!

Idź sobie do sklepu motoryzacyjnego w którym mają mieszalnik, powiedz sprzedawcy, żeby ukręcił Ci czarny mat 0.5L (standardowo RAL 9005 mat), weż do tego utwardzacz (zazwyczaj jest w cenie) i jakieś 100 ml rozcieńczalnika (ale nie rozpuszczalnika!!). W domku ładnie wszystko zmieszaj, zalej pistolet i pryskaj na całość - plastik, metal, szkło, mamę, tatę...no wsio wsio wsio ogólnie.

Czy dotarło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...