Skocz do zawartości
mAtii

Peltier I Kilka Problemow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kupilem ostatnio pelta 135W do chlodzenia a64 2800+ clawhammer. W standardzie 1,8ghz dziala teraz 1,45v@2,62ghz stabilnie na WC. Bez pelta temp w stressie wynosi 34*C, w idle 25-26. Po zalozeniu pelta idle -13, stress ponad 30!! Nie wiem co jest grane, zasilam go radzieckim prostownikiem o wydajnosci ponad 10A - wiem, ze to za malo, ale probowalem proca puscic na defaultowych ustawieniach i sytuacja wyglada identycznie. Nie posiadam coldplate'a, ale doszedlem do wniosku, ze oryginalny shim wystarczy. Macie jakies pomysly co moze powodowac takie skoki temperatur ? Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam czym zmierzyc, postaram sie jutro dorwac jakas miarke. Blok to Uriel (jakby co, to cos typu Nukleon, tylko ze troche lepsze). Wiem, ze nie jest to najlepszy blok do a64, a do pelta to juz w ogole, ale powinien pociagnac. Poprawcie jesli sie myle. Bez oc powinien sobie poradzic ten peltier, 89W wydziela wtedy proc, wiec pelt ma jeszcze sporo zapasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelt musi mnieć przynajmniej drugie tyle mocy co proc żeby dobrze działać. Przynajmniej ja tak słyszałem.

Z pelta trzeba odebrac dwa razy wiecej ciepla niz chlodzony element wytwarza (w tym przypadku cpu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za malo mocy pewnie mu dostarczasz ;] pelt 135 czyli potrzebu mu jakies 270W przy napieciu 15.5v na oko to niecale 20A wniosek prosty potrzeba mu wiecej papu oraz coldplate. Temperatura tez mi sie wydaje mocno zanizona raczej nie ma takie mozliwosci bys wytworzyl <-10*C przy obciazeniu i jesli woda ma nawet 20*C... ale to tylko moje przemyslenia wynikajace w wiekszosci z budowy kiedys zasilacza do nieco mocniejszego pelta ;) Pozatym jesli chodzi o oryginalnego shima pasta pod nim pozostawia wiele do zyczenia i czasami nie jest w stanie przetransportowac odpowiednia ilosc ciepla do shima ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz pisze na tym forum i jestem mile zaskoczony, ze tak szybko i tak duzo odpowiedzi :).

 

Linoge:

Zle przeczytales - w idle jest -10*C a w stressie ponad +30*C! :).

Pewnie masz racje, ze ma za malo A, musze skads wydrzec cos lepszego, IMO nie wiem skad :). Wytlumacz mi jeszcze dlaczego potrzeba mu 2-tyle mocy zasilania ? Do tej pory zawsze myslalem, ze jak cos ma moc np. 100W to potrzeba niewiele wiecej mocy by to zasilic. Wyprowadz mnie z bledu jak sie myle hehe :) .

 

Co do tego odbierania ciepla, sadze ze WC dobrze sobie radzi, mimo, iz blok jest przemyslany do odbierania ciepla z rdzenia a nie z calej powierzchni bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz pisze na tym forum i jestem mile zaskoczony, ze tak szybko i tak duzo odpowiedzi :).

 

Linoge:

Zle przeczytales - w idle jest -10*C a w stressie ponad +30*C! :).

Pewnie masz racje, ze ma za malo A, musze skads wydrzec cos lepszego, IMO nie wiem skad :). Wytlumacz mi jeszcze dlaczego potrzeba mu 2-tyle mocy zasilania ? Do tej pory zawsze myslalem, ze jak cos ma moc np. 100W to potrzeba niewiele wiecej mocy by to zasilic. Wyprowadz mnie z bledu jak sie myle hehe :) .

 

Co do tego odbierania ciepla, sadze ze WC dobrze sobie radzi, mimo, iz blok jest przemyslany do odbierania ciepla z rdzenia a nie z calej powierzchni bloku.

 

Alez prosze bardzo, od tego jestesmy, chociaz jak dobrze poszukasz to sie calosc przewijala juz kilka razy. Chodzi o to, ze wartosc podawana przy pelcie, to wartosc W jaka jest w stanie schlodzic. Zeby to osiagnac, ma podana wartosc napiecia i natezenia jaka potrzebuje w tym celu. Sa to najlepsze warunki i wtedy pelt ma swoja maksymalna moc przewidziana przez producenta. W takiej sytuacji (gdy mamy stworzona najlepsza sytuacje) pelt wydziela 2x wiecej ciepla niz sam odbiera.

 

Faktycznie, twoj blok nie jest najlepszy ale powinien sobie poradzic, chociaz musisz uwazac, zeby tobie top nie pekl ;) Odrazu uprzedze ew. pytanie. Nie, peltier nie bedzie dobrze dzialal jak go zaczniesz mrozic, np FC czy czyms podobnym. Do prawidlowej pracy potrzebuje odpowiedniej temperatury pracy.

 

Przydatne linki:

 

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=8404

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...&hl=peltier

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...&hl=peltier

http://www.peltier.pl/index.php?id=4

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=164390&st=0

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja nie mam takich hardkorowych pomyslow, nawet bym na to nie wpadl :D. To ma byc system na codzien. Mysle, ze poki co to faktycznie musze zajac sie odpowiednim zasilaniem. PS: faktycznie podstawa az tak bardzo sie nagrzewa, ze moglby peknac top ? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja nie mam takich hardkorowych pomyslow, nawet bym na to nie wpadl :D. To ma byc system na codzien. Mysle, ze poki co to faktycznie musze zajac sie odpowiednim zasilaniem. PS: faktycznie podstawa az tak bardzo sie nagrzewa, ze moglby peknac top ? :>

według mnie samo to jest w pewnym sensie trochę hardkorowe :D

 

no i rachunek za prąd większy wyjdzie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linoge:

Zle przeczytales - w idle jest -10*C a w stressie ponad +30*C! :).

Pewnie masz racje, ze ma za malo A, musze skads wydrzec cos lepszego, IMO nie wiem skad :). Wytlumacz mi jeszcze dlaczego potrzeba mu 2-tyle mocy zasilania ? Do tej pory zawsze myslalem, ze jak cos ma moc np. 100W to potrzeba niewiele wiecej mocy by to zasilic. Wyprowadz mnie z bledu jak sie myle hehe :) .

Nie slyszales o czyms takim jak sprawnosc ? sprawnosc pelta jest na poziomie 40% wiec 40% jaka jest pobierana ze zrodla zasilania jest zuzywana do tego co ma robic - chlodzic i te 40% to jest wlasnie Twoje 130W ....

 

z tego co pamietam roznica temperatur jaka mogl wytworzyc pelt to okolo 20* wiec przy temperaturze wody 20*C mozna sie zblizyc do zera ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie slyszales o czyms takim jak sprawnosc ? sprawnosc pelta jest na poziomie 40% wiec 40% jaka jest pobierana ze zrodla zasilania jest zuzywana do tego co ma robic - chlodzic i te 40% to jest wlasnie Twoje 130W ....

 

z tego co pamietam roznica temperatur jaka mogl wytworzyc pelt to okolo 20* wiec przy temperaturze wody 20*C mozna sie zblizyc do zera ;]

Pelt 89W podłączony do zasilacza pod linie 12V, przymocowany do Thermaltake Sonic Tower potrafi zrobić -24, a temp radiatora napewno nie wynosiła 0 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...