Skocz do zawartości
ath

Pentium Dual Core E2140 / E2160 / E2180 / E2200 / E2220

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi się zdaje, żę ten HWMonitor przekłamuje. Myślę tak gdyż mamy do czynineia z prockami bardzo oszczędnymi w poborze prądu. Przy dobrym chłodzeniu nie ma powodu, żeby prcesor przekraczał pewną temperaturę, zwłaszcza w idle. Mojne przemyślenia opieam na doświadczeniu z różnymi procesorami. Ale mogę się mylić.

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...094&st=1050 zobaczcie sobie ...

 

HWMonitor pokazuje dobrze ... u mnie w takim razie jakby przekłamywał to miałbym w tym momencie 16 *C na core i 22 na procku(speedFan,CoreTemp) a to raczej nie możliwe. Chłodzę to woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CT 0.95.4 i Speedfan dobrze pokazuje temp na M0. Nie trzeba dodawać, żadnych 15*

przeklamuja, przeklamuja (tzn. CT 0.95.4 i Speedfan 4.33 - dopiero CT 0.95.6* i Speedfan 4.34 beta 36 pokazuja dobrze)

 

tutaj dowody i wiecej info:

 

http://www.alcpu.com/forums/viewtopic.php?t=350

 

(The Coolest to autor CT i przyznaje, ze CT 0.95.4 ma buga)

 

http://www.overclock.net/intel-cpus/263821...omputronix.html

 

 

*) wewnetrzna beta - mozna poprosic autora o wysylke tej wersji na maila

 

 

prosty test, czy temp. jaj sa przeklamane: jesli sa nizsze od Tcase (czyli temp. CPU), to na pewno wlasnie sa zanizone - zawsze powinny byc wyzsze choc o te pare stopni (wynika to z delty Tcase - Tjunction w tych prockach). Wszystko jest opisane w linkach, ktore podalem.

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok nawet jesli przekłamują... to w czym rzecz? Z tych linkow wynika, że proce sie wylaczaja przy 100 stopniach. Włączyłęm Orthosa dl apodgrzania atmosfery i wyszło 67 stopni...

 

Mnie jest wszystko jedno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kyial: tempy jaj sa wlasciwie malo istotne (dopoki nie przekrocza tych 95, powiedzmy 90 dla zachowania marginesu bezpieczenstwa). Wazna za to jest Tcase (czyli temp. CPU), i zeby nie przekraczac na dluzsza mete Tcase max, ktora jest okreslona w specyfikacji termicznej Intela (w przeciwienstwie do temp. jaj, czyli Tjunction).

 

===

 

przyklad, ze nie jest trudno przekroczyc Tcase max, zwlaszcza na L2 (gdzie Tcase max to zaledwie 61.4 stopnie):

 

E2160 L2 @2.4GHz (267*9) - wentyl i "pasta" BOX (wentyl to glosna Delta 0.60A), zamknieta buda, zero wentyli. Orthos przez pol h i temp. CPU (Tcase) to juz 58 stopni (rdzenie po 63), czyli do max juz zaledwie ~3.5 stopnia (Vcore def.: 1.325V). Wiatrak sie kreci na > 2100 RPM i jest juz b. glosno. Strach pomyslec, co by bylo przy 3.0GHz i wyzej...

 

 

u mnie nadal źle pokazuje ...

a to sorki - moze na 4.34 final bedzie dobrze w takim razie. Na nowym CT powinno juz byc ok.

 

 

kolejny dowod, ze CT 0.95.4 zle pokazuje na M0:

 

http://www.alcpu.com/forums/viewtopic.php?t=348

 

(The Coolest = autor CT)

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strach pomyśleć, co by było przy 3.0GHz i wszej...

Albo by sie wyłączył, albo zwolnił a najprawdopodobniej box by jeszcze przyspieszył.

Zrobili procki, które nie oddają ciepła do otoczenia - trudno niech sie smażą.

Póki działa nie mam obiekcji.

 

eVok

zgodnie z tym http://www.overclock.net/intel-cpus/263821...omputronix.html

Jest Safe do 70 na MO a nie powinno się przekraczać 80 jak już było wspomniane - jeśli chodzi o temperaturę rdzeni (Tjunction).

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli HWMonitor pokazuje prawidlowo to moj procesor w idle ma temperature o 20C wyzsza niz podstawa radiatora, nie moge sie z tym zgodzic ;)

 

Procesor ma zdjety IHS.

Ile spadły temperatury po zdjęciu czapy ?

~12C w stresie, tym niemniej temperatury nadal mam nierealne.

Mi to wygląda na sabotaż środowiska OC przez intela ;)

Proc nie oddaje ciepła mimo usuniecia czapki ? niee - ma zawyżone odczyty [;

Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zdzich_44:

 

czym obciazasz i ile czasu?

 

porownaj temp. CPU (Tcase) i temp. rdzeni i:

 

prosty test, czy temp. jaj sa przeklamane: jesli sa nizsze od Tcase (czyli temp. CPU), to na pewno wlasnie sa zanizone - zawsze powinny byc wyzsze choc o te pare stopni (wynika to z delty Tcase - Tjunction w tych prockach). Wszystko jest opisane w linkach, ktore podalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest roznica 1-2* max.

mam teraz troszke czasu to sie bawie moim i narazie testuje 375x8 1.35v (we cpuz i speed fana w stresie 1.27v) temp max 52*C, dzielnik 4:5 co daje 940 na pamieciach. wczesniej mialem problemy jakies dziwne robil mi mobas. ustawilem wszystko na def i teraz malymi skokami o 25mhz fsb jade i narazie testuje. moj ma wall gdzies miedzy 420 a 430.

 

jak wczesniej jechalem na 1.47v 420x8 to temp max ~67* i katana ledwo letnia nieczaje tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opierając się na doświadczeniach Taipan 'a (ściągnięta czapa), swoich własnych i kilku ostatnich stronach tego tematu stawiam hipotezę:

Prawidłową temperaturę pokazuje HWmonitor, ale ta temperatura jest znacznie zawyżona bo intel coś pokićkał. Co nie zmienia faktu, że proc zacznie zwalniać jeśli odczyt dojdzie do temperatury przy, której powinien nastąpić throttling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:damage_wall: cos jest nie tak z tymi temperaturami..... nie wierze zeby były takie wysokie, core temp pokazuje mi w stresie 58-60 st a HW monitor 73-75! i kto mam racje???

 

najprawdopodobniej ten drugie HWMonitor ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie z tymi temperaturami, ale to już trochę wkurzające się robi. Ok, powiedzmy, że programiki tak jak u mnie - jeden pokazuje 46* w stresie, drugi 62*. Ale wentyl, który jest przecież regulowany przez płytę główną (która chyba POWINNA odczytywać tempy dobrze) kręci się na średnich obrotach, radiator jest letni, a temp płyty głównej (chyba chodzi o temp panującą w obudowie) nie przekracza 35* (przy zamkniętej budzie). I podobnie jest u innych. Więc musi być coś z tymi sensorami/czytnikami/diodami nie tak.

Jak jeszcze miałem Pentium D i inne mobo temperatura na procu wynosiła ok. 60* (czyli tyle, ile podaje teraz HWmonitor dla E2160), to w obudowie było już naprawdę ciepło (ok 43-45*) i jak zdejmowałem ściankę, to można było poczuć buchnięcie gorącego powietrza. A teraz tak nie jest (system chłodzenia identyczny). Do tego ludzie, którzy piszą, że wg. źle odczytujących programów mają ok 75-80* byliby na granicy zjarania proca, a przynajmniej jego termicznego uszkodzenia, a tak się nie dzieje. Więc naprawdę wielka lipa z tymi temperaturami - czy odpowiedzialny jest za to jakiś błąd Intela w diodach, czy źle interpretujące wyniki czujniki, czy lipne mocowanie IHS na procku tego już nie wiem. Ale skoro proc ma mniejsze wymagania energetyczne to normalne jest, że będzie się mniej grzał - bo nie wierzę, że na dobrze założonym fryzjerze + AS5 niekręcony E2160 z uruchomionym EIST, ma przy 1,2GHz 45* (wg. HWmonitor) przy poborze mocy nie przekraczającym 65W (wg. specyfikacji) grzeje się tak samo jak niekręcony Pentium D 915 (przy EIST 2,4GHz), który oscylował także w granicach 45-48* (odczyt z biosu) i miał pobór mocy prawie 100W, a "atmosfera" w obudowie była dużo gorętsza.

 

Myślę, że musimy poczekać na najnowsze wersje softu, może poprawki w biosach i jakieś nowe wersje narzędzi od Intela (albo przynajmniej jakieś oficjalne info, co spieprzyli) i może wtedy sytuacja się unormuje.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak może być prawidłowa skoro jest znacznie zawyżona ?

W sensie, że program (HWMonitor) odczytuje prawidłowo. Natomiast czujnik "wyczuwa" bzdury.

W efekcie te progsy które pokazują 15*C mniej (niż powinny) paradoksalnie są pewnie bliżej znacznie prawdy.

naprawdę wielka lipa z tymi temperaturami - czy odpowiedzialny jest za to jakiś błąd Intela w diodach, czy źle interpretujące wyniki czujniki, czy lipne mocowanie IHS na procku tego już nie wiem.

Taipan ściągnął przecież IHS i Ninja dalej letnia .. Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taipan ściągnął przecież IHS i Ninja dalej letnia ..

No właśnie o to mi chodzi. Jedni mówią, że czujniki, drudzy że soft, trzeci że IHS i jest jak w czeskim filmie - nikt nic nie wie. Póki co nie ma już co spekulować - prawda jest taka, że jeżeli wszyscy użyją tego samego softu, to przynajmniej będziemy mogli odczytywać różnice w temp. proców - bo mimo tego, że podstawowy wynik będzie błędny, to delta powinna być prawidłowa. I póki co na tym opierać swoje porównania.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prt Sc robiony przed chwilą.

Proc jak widać 2.66GHz, stock V, chłodzony Akasą AK-965 (obroty jak na scr) + pasta Zalmana

 

I chyba jednak wolę te ~30' pokazywane przez SF czy CT... :E

nie możesz wierzyć w tą temp .. jeżeli ja miałbym patrzeć na SF to teraz miałbym na core 17 stopni a to jest niemożliwe bo w pokoju mam ~22...

a patrząc na HWMonitor mam +15 więcej ... przy chłodzeniu wodnym z byczą chłodnica ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Koleś od Core Temp mi napisał że przed nowym rokiem powinna być nowa publiczna wersja skalibrowana też już pod Penryny, więc może wszystko bedzie działać dobrze także z M0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...