Skocz do zawartości
ath

Pentium Dual Core E2140 / E2160 / E2180 / E2200 / E2220

Rekomendowane odpowiedzi

No ludzie...rzućcie czymś na mój temat bo wyjdę z siebie...nie wierzę, że znów trafiłem na zupełnie niekrętliwą bestię :/ musi być jakiś sposób.... :|

walnij mu odrazu 8x400 na 1.4v i zobacz czy wstanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie doradzicie ustawic od razu 9x600 ?

 

Havoc najpierw znajdz FSB walla, ustaw mnoznik 6 i magistrale na 290 i zwiekszaj stopniowo o 5-10mhz. Jesli zacznie sie wieszac przy ~310 to znaczy ze ma bardzo nisko sciane i nic z tym nie zrobisz. Jak pojdzie wyzej z fsb to sie poszuka innej przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę moich doświadczeń z E2140 rev. M0, na GA P35C-DS3R, standardowy cooler, pasta Cooler Master Silver, zasilacz Corsair 520W, RAM Patriot Extreme. Może będzie to dla kogoś jakąś wskazówką przy zakupie.

Testy wykonałem przy takich ustawieniach, żeby OC pamięci był niewielki.

- 2.9 GHz, Vcore default - w pełni stabilny we wszystkich aplikacjach, max. temperatura w Core Temp 57 stopni.

- 3.0 GHz, Vcore default - w pełni stabilny we wszystkich aplikacjach (w tym SuperPi, Prime), ale Orthosa wywala po 3 sekundach, max. temperatura w Core Temp 58 stopni.

- 3.1 GHz, Vcore default - problemy ze stabilnością w różnych programach, max. temperatura w Core Temp 58 stopni.

- 3.2 GHz, Vcore default - system wywala się przy stracie.

Ekstremalnym podkręcaczem nie jestem, nie lubię też jak mi komp pobiera tony energii dlatego Vcore pozostawiłem bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw mnoznik 6 i magistrale na 290 i zwiekszaj stopniowo o 5-10mhz. Jesli zacznie sie wieszac przy ~310 to znaczy ze ma bardzo nisko sciane

pozwoliłem sobie skorzystać z tej rady.winda podnosiła się do 6x350.przy 6x360 był ekran śmierci.na mnożnikach x8 i x9 bez problemów chodzi na 2.64GHz.wszystko co powyżej=zwis.próbowałem podnosić napięcia ale nic to nie dało.chyba taka sztuka i tyle.

 

dodam tylko że na 2.66GHz orthos po kilku minutach wywala błędy a na 2.63GHz jest ok.

zostawiam to tak jak jest.teraz chcę kupić monitor jakiś lcd a następnie jak będzie luźne parę złoty to kupię jakiegoś selekta i tyle

Edytowane przez eVok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja mam fsb wall na 400, na mnożniku 8 wszystko ładnie chodzi (orthos 3,5h superpi). Tylko przełączę na 9 to napięcie z 1,47v muszę dać na 1,55v. System się wczytuje ale w orthosie zwis ;[. zwiększanie napięć nie daje nic co kolwiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Yogi pamietasz mnie ? pcmaniak.. ok, to nie forum bravo. :D

 

cpu vtt nie zmienialem, szczerze mowiac zmienialem tylko vcore i napiecie na pamiec + nb podbilem do 1,4v. Jesli pozniej bede mial chwile to zobaczymy co potrafi na 1,55. :]

 

Jak sie liczyvcore po cpu reference o.xx %? Jak to wyglada na przykładzie, ustawiamy 1.400 vcore + to cpu reference o.xx % i ile mamy w stresie ?

 

nie pamiętam Twojego nicku, jak miales inny to napisz jaki albo przypomnij sie ;)

 

 

co do tych ustawian niskiego mnoznika i znajdowanie walla to roznie moze byc :P u mnie wyglada to tak:

 

 

 

6x 440

7x 370

8x 425 (albo proc sie skonczył, ale nawet przy 1.5x V nie wstaje.. )

 

 

EDIT: pcmaniak swojego czasu, access3, bart123, kocurek, wawelski, akro, yoyo i reeeszta byl calkiem calkiem... ale imo skonczyl sie dawno temu, a szkoda T_T

 

PS@edit:sry za ot tutaj

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak...na mnożniku 6x FSB pociągnąłem do 430MHz a z mnożnikiem 7x tylko do 393 więc taktowanie takie jak w przypadku wyższego mnożnika a mniejszej FSB.

 

Więc to nie FSB WALL tak? Skoro na różnych FSB takie same wyniki? Zmniejsze mnożnik jeszcze to i FSB poleci w górę bez problemu.

 

Na mnożniku 7x nie wstawał na szynach 402, 406 kolejno przez 420, 436, 449 i...koniec możliwości mobaska ;-]

 

O dziwo udało mi się uruchomić pamiątki na wyższych taktach niż za czasów P4 bo przy SYNC MODE i FSB 1580 poleciały na te swoje 795MHz więc jest bardzo fajnie. Ale reszta to...no tragedia :(

 

Więc jakieś opinie/propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB walla sprawdza się na mnożniku 6x gdyż wtedy procesor nie potrzebuje wysokiego napięcia.

Czemu? W przypadku mnożnika 6x nawet przy 430FSB masz taktowanie 2580mhz a przy 7x i FSB 393 masz już 2751mhz.

Często jest też sytuacja kiedy chcesz dobić np. na mnożniku 9x FSB do poziomu 430 wtedy najzwyczajniej w świecie prockowi zabraknie napięcia - czasami trzeba podnieść je bardzo wysoko (nie radze na mało wydajnym chłodzeniu).

 

Jezeli masz FSB walla na 430 to nie jest tak tragicznie niektórym procek kończy się zdecydowanie niżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rodzaj chipsetu na mobo ma jakikolwiek wplyw na FSB wall'a?

 

Wiem, ze to przypadlosc konkretnie CPU i zalezy od sztuki - ale im wiecej czytam, tym wiecej niewiadomych... Niektorzy twierdza, ze BSEL mod pomaga - inni, ze FSB nie drgnelo po tym zabiegu ani o 1MHz. Mozna tez znalezc rewelacje, jakoby wersja BIOSu miala wplyw na max FSB(tu juz podejrzewam mylenie pojec i przypisywanie konca mobo, fsb wall'owi).

 

Tak, czy inaczej - testowal ktos identyczna sztuke na, powiedzmy - P35 i i965? 'Scianka' trafiala sie w tym samym miejscu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem cos takiego a mianowicie na starym Asusie P5N-E procek łapał walla na 6x przy .......... 325 :lol:

7x nei testowałem bo nie ładował juz na 266 a na 8x latał ~380+ ( wina tak małej magistrali leżała po stronie 3fazowego zasilania raczej tzn proc nie wyrabiał ^^ dawałem 1.55xxxxxV :lol:)

 

pozniej nadszedł Foxconn tutaj wogole procek nie działał na default czyli na 200 :lol: ładował dopiero 266 max na nim to koło 3.2GHz. Moje nerwy były tak ogromne jak to wszystko zobaczyłem ze bez zbednych testow :P wymieniłem ją na Abita IP35 no i przy 8 poszedł ładnie tyle ze dopiero bios #14 pozwolil przy mnozniku 6 i 7 na tak "wysoką" magistrale... wczesniej nie bootował juz przy 350 na 7 i 375 na 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 375x8=3ghz, zaczac od mnoznika 6 i szukac walla? A na ile moge sobie pozwolic z pamieciami?

Druga sprawa to odczyty na CPU-Z, blednie podaja mnoznik i roznia sie od wszystkich ktore widzialem.

post-154611-1198986157_thumb.jpg

Edytowane przez teeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz włączonego Speedstepa, dlatego gdy nie ma stresu mnożnik i napięcie spadają w dół. Daj na memki 5-5-5-15 i 2.1v + 1:1 i nie powinne cie ograniczać w sprawdzaniu fsb ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się! :) Pekło w nocy 3.3GHz problem jednak znowu łapał zwiechy, tym razem po załadowaniu systemu. Brakuje voltów chyba a więcej już raczej nie podam.

 

Ale full stabila mam przy 1.48V i:

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=289224

 

Dodatkowo jestem dumny z pamięci bo też się wykręciły dużo bardziej niż kiedykolwiek ;] Nie wiem od czego to zależy ale na P4 nie mogłem 700MHz wyciągnąć.

383MHz i 4-4-4-12 nie jest źle a bardziej ich męczyć nawet jeszcze nie próbowałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się! :) Pekło w nocy 3.3GHz problem jednak znowu łapał zwiechy, tym razem po załadowaniu systemu. Brakuje voltów chyba a więcej już raczej nie podam.

 

Ale full stabila mam przy 1.48V i:

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=289224

 

Dodatkowo jestem dumny z pamięci bo też się wykręciły dużo bardziej niż kiedykolwiek ;] Nie wiem od czego to zależy ale na P4 nie mogłem 700MHz wyciągnąć.

383MHz i 4-4-4-12 nie jest źle a bardziej ich męczyć nawet jeszcze nie próbowałem :)

A czemu masz single chanel ?

 

Słabo te Twoje goody sie kreca ;)

A procek ładnie, ale wysokie V...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano single jest bo...wlasnie nie mam pojecia. Już parę razy poruszałem ten temat ale nikt nie był mi w stanie pomóc, wytłumaczyłem to sobie zupełnym brakiem kompatybilności GR z tym Asusem moim. Potem zmieniłem jedną kość na bardziej krętliwą (jak wtedy przypuszczałem) ale jednostronną więc teraz to już w ogóle chbya nici z duala.

 

A teraz kolejna sprawa w związku Goodramami i CPU.

Trochę chaotycznie ale wczytajcie się proszę bo ja już wariuje ;]

 

Mam wykrecone ramki na 750mhz

proc 3275MHz i vcore 1.52V ale dziala...

idac dalej, zmniejszam szyne na 1500 i proca mam 3.2GHz wtedy. Ale zmniejszam vcore i zwiechy lapie. Co najfajniejsze daje spowrotem duze vcore 1.5V (!) i wciaz sie wiesza, a odkrecam ramy i chodzi dobrze.

Wiec moje zdziwienie jest takie. Na mniejszym FSB ramki wieszaja mi kompa a przy wyzszym dzialaja dobrze (majac w obu przypadkach takie same takty)...nie rozumiem tego zupelnie :>

odkrecilem ramy teraz i na CPU mam 1.36V i 3GHz, wciaz stabilnie.

 

Jeszcze jedna sprawa, mam rewizję M0 jakie tu jest standardowe Vcore, a jakie najwyższe bezpieczne do codziennej pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano single jest bo...wlasnie nie mam pojecia. Już parę razy poruszałem ten temat ale nikt nie był mi w stanie pomóc, wytłumaczyłem to sobie zupełnym brakiem kompatybilności GR z tym Asusem moim. Potem zmieniłem jedną kość na bardziej krętliwą (jak wtedy przypuszczałem) ale jednostronną więc teraz to już w ogóle chbya nici z duala.

 

A teraz kolejna sprawa w związku Goodramami i CPU.

Trochę chaotycznie ale wczytajcie się proszę bo ja już wariuje ;]

 

Mam wykrecone ramki na 750mhz

proc 3275MHz i vcore 1.52V ale dziala...

idac dalej, zmniejszam szyne na 1500 i proca mam 3.2GHz wtedy. Ale zmniejszam vcore i zwiechy lapie. Co najfajniejsze daje spowrotem duze vcore 1.5V (!) i wciaz sie wiesza, a odkrecam ramy i chodzi dobrze.

Wiec moje zdziwienie jest takie. Na mniejszym FSB ramki wieszaja mi kompa a przy wyzszym dzialaja dobrze (majac w obu przypadkach takie same takty)...nie rozumiem tego zupelnie :>

odkrecilem ramy teraz i na CPU mam 1.36V i 3GHz, wciaz stabilnie.

 

Jeszcze jedna sprawa, mam rewizję M0 jakie tu jest standardowe Vcore, a jakie najwyższe bezpieczne do codziennej pracy?

Może NB nie wyrabia? Podnieś troche napiecie

 

 

Ja mając ASUSa na Intelu, mialem 1x 1gb king 800, 512 goodram pro 900mhz, 512 king 667, i wszystko hulalo w dualu na 800 5-5-5-15 :) wiec dziwna sprawa u Ciebie :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pamięci kręcisz odzielnie czy synchronicznie? bo może jak niezależnie to przy wyższym fsb maja "lepszy" dzielnik ustawiony na którym komp chodzi stabilniej, ja na swojej płycie (też nf650i) zauwarzyłem że jak zmieniam fsb procka na nizsze bez taktów pamięci to czasem memki gubią stabilnosć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi to właśnie wyjaśnicie bo kolejna dziwna sprawa z nimi jest taka, że:

Kręce na unlinked, bez dzielników teoretycznie. Ale...ustawiam 800 a pokazuje mi 750, ustawiam 755 i wciąż jest 750 a daje 749 i robi się na przykład 690. Za nic ustawiając np. 710MHz nie mogę osiągnąć tych taktów bo inne się robią :>

 

Druga sprawa co do NB. Ile mogę dać V ? od 1.9V do 2.3 albo 2.4 Mam zakres.

 

Pekły w ładny sposób 3.3GHz

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=289293

oczywiście z ramami na stocku :(

Edytowane przez Havoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipsety nvidii "teoretycznie" mają niezależne taktowanie FSB od pamięci, ale tak naprawdę jest tylko więcej dzielników i pamięć może być taktowana niżej niż 1:1 - to są różnice w stosunku do Intela. Wszystko OK, tylko w jednym miejscu jest dziura w taktowaniu pamięci - mając FSB ~380Mhz można ustawić albo 1:1 czyli 760MHz, albo coś koło 810-820MHz (nie pamiętam już). A poniżej tego 760MHz też pewnie jest spora dziura do następnego dzielnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc ta kwestia wyjaśniona, dzięki :) Nie sądziłem, że to całe asynchroniczne taktowanie na mojej mobo opiera się na dzielnikach :( A szkoda...

Jak na razie udało mi się osiągnąć stabilnie 719MHz 4-4-4-12. Do tego proc na 3.1GHz i do ciężkiej codziennej pracy myślę, że wystarczy ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw lepiej 5-5-5-15 bo timingi nie dają aż takie przyrostu szybkości PC i wtedy próbuj dalej kręcić. Mam takie same goodramy i wiem że moje nie lubią napięcia i timingów 4-4-4-12. Moje wysiadają na 854mhz przy cl5.

 

Gdzieś czytałem, że te chipsety nvidii mają problem z wyższymi FSB (wysiadają powyżej 400).

 

EDIT:

 

Przypomniałem sobie: czytaj recenzje płyt głównych na egielda.com.pl są tam płyty z takim chipsetem.

Edytowane przez Cameleeck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

chyba uwalilem zaislke 400w be quiet albo zwiesilem ale pewnosci to nie mam a moze ktos sie juz z czyms takim spotkal.Procka 2160 przekrecilem do 3,6 na vc 1.325 (9x400) reszta conf to i hdd 250 g sata 2 grafa x1800xl plyta msi neo 2 fr ramy 2x1 gell 2.1v proc woda polewany temp w stresie 61.Podczas 3dm2k6 przy jednym z testow komp sie wylaczyl i kuniec.ale najdziwniejsze jest to ze zasilacz podaje jakies napiecie bo dioda na mobo sie swieci i na sek po wlaczeniu zaswieca sie wiatrak i zakreca nim.podpiolem inna zasilke 350 w komp wstal jest ok wiec czy jest szansa ze zasilka sie tylko zblokowala czy lezy calkiem

pozdro

Edytowane przez he_avy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...