Skocz do zawartości
ath

Pentium Dual Core E2140 / E2160 / E2180 / E2200 / E2220

Rekomendowane odpowiedzi

Przydałoby się FAQ na pierwszej stronie ;)

Jestem właśnie po kupnie E2200, jeszcze go nie zamontowałem bo chwilowo brakuje czasu i przydałoby się aby wiadomości z tych ponad 80 stron ktoś Miły pozbierał, wybrał co najważniejsze i umieścił na 1 stronie :). Ułatwiłoby to takim osobom jak ja dowiedzieć się czegoś więcej o tych CPU i nie chodzi tutaj tylko o aspekty techniczne jak 1MB pamięci, 200MHz magistrala itp. ale dobre rady np. jak podkręcić, ile max. dać napięcie itp.

 

PS

Pewnie ktoś zapyta dlaczego kupiłem E2200 a nie E2180 albo nawet E2160. Po pierwsze i najważniejsze, na razie nie wymieniam MOBO (mimo wcześniejszych chęci, jeszcze trochę poczekam na nowe chipsety, chyba że CPU wystartuje na @11*266MHz) a więc potrzebuję jak największy mnożnik bo max tego krapu z podpisu to 266MHz dla CPU z 200MHz magistralą :damage_wall: Ponadto, względem E2180 należało dopłacić tylko 30zł. a E2160 ma za niski mnożnik i od razu nie wchodził w grę :)

I poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale czytałem że mnożnik w PDC (w ogóle w CPU zbudowanych w oparciu o Conroe) w dół można zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie omało dziś w majty nie zrobiłem ze strachu . Puściłem sobie Orthoska na 3300Mhz i położyłem sie na chwilę na łóżku myśle sobie poczytam cos do sesji :) musiałem sie chyba zdrzemnąc na chwilę nie pamiętam :wink: . Nagle usłyszałem jakiś syyyk , w tym samym momencie mam reset na kompie i głuchy "bbaaach" jakby sie dwa samochody zderzyły ale takiego dźwieku jeszcze nie słyszałem jak żyję. Nie wiem jak szybko doskoczyłem do listwy i odciąłem zasilanie....

 

Myślę sobie ja pier... poszedł albo zasilacz albo sekcja zasilania mi wybuchła na Gigusiu :cry: ...

 

Clear CMOS i lookam na zniszczenia w kompie ale kondziry wyglądaja na całe , jakby nutka swądu elektronicznego w pokoju :? ale myslę sobie nic najwyżej jestem w plecy...

 

Niepewny włączam kompa , testuje wygląda że działa...

 

Co się okazało sasiąd bawił sie petardą na swoim podwórku :mur: ale mówie Wam dźwięk był niepodobny to wybuchu petard :-P

 

Tak więc cos mnie ostrzegło żeby nie kręcić bez zmiany chłodzenia , postanowiłem zakupić jakieś AC i oradiatorować sekcje zasilania , bo jak dotykam kondziołki to mnie w paluch parzą jak diabli.

 

Takżę na jakis czas koniec z OC dokąd mi chłodzenie nie przyjdzie na chatę.

 

Do momentu tego wybuchu tyle mi wyszło:

 

Boot na 416x8 reszta z lenistwa z setfsb:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I cos czuje że mnie A-Datki już ograniczają niestety

 

Jak myślicie wystarczą radiatorki Zalmana te niebieskie na sekcje zasilania. Co byście jeszcze schłodzili . NB jest też dość gorący czyli znaczy to że orginalny glut przewodzi. Nie wiem czy zmieniac na AS5 i jakiś Zalman na NB czy nic to nie da.

 

Pozdro

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem CPU, na szczęście komp ruszył od razu :rolleyes: , i sprawdzam na defaultowych 2,2GHz.

Pierwsze ci rzuciło mi się w uszy, to cisza i to na tym małym radiatorze. Z PIV531 dodawany jest 3x grubszy radiator, i zastanawiałem się czy nie zmienić go właśnie na niego ale jak CPU pójdzie pod młotek to nie warto. Z PIV komp wył w idle (BOX) a przy uruchomieniu gry czy kompresji to wycie było jeszcze donioślejsze a teraz przy obciążeniu 100% na 2 CPU cisza i to na tym małym boxowym coolerze. Nie spodziewałem się aż takiej różnicy. Chociaż pewnie do OC i tak nie wystarczy i będzie trzeba zmienić go na coś lepszego.

Ponadto mam pytanie czy to możliwe iż E2200@2,2GHz jest o 50% szybsze od 531@3,5GHz w SuperPi? Wiedziałem, że będzie kop ale aż taki? Oczywiście wiem, że to syntetyk ale mimo wszystko.

 

EDIT:

Jaka jest max. bezpieczna temp. dla PDC?

Edytowane przez sucker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem chłodzenie na Freezera i przy włączonym Orthorsie temp mam około 60, czy to możliwe ze spadła 8 stopni, bo na boxie było 68.

Przy jakich ustawieniach (mhz i v) masz tyle w Orthosie small ftt i po jakim czasie sprawdzasz i jakim programosem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób oddawania ciepła na tych prockach jest ewidentnie skaszaniony. Całe ciepło dusi się w środku. U mnie przy 3,4GHz i 1,45V podstawa freezera jest letnia, pomimo tego, że programy pokazują ok 80*. Czapy ściągać nie będę, szkoda utracić gwarancję. Nic, najwyżej pójdzie na gwarancję :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: te procki już staniały czy dopiero stanieją w Polsce ? Bo jeżeli już staniały to nie ale jeżeli stanieją za ~10 dni to bym se wziął i opchnął moja padakę i nabył coś z większym szczęściem :-|

IMHO już staniały - E2160 można kupić za 205zł a E2180 za 235zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max temp jaka miałem to 58 stopni.

hmm troche nie chce mi sie wierzyć w te 58 stopni. ja mam 64 w stressie (core temp 0.96.1) orthos small ftt priorytet 9, pomimo że mam lepsze chłodzenie i świetny przewiew w budzie, podobne napięcie i wyzsze taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm troche nie chce mi sie wierzyć w te 58 stopni. ja mam 64 w stressie (core temp 0.96.1) orthos small ftt priorytet 9, pomimo że mam lepsze chłodzenie i świetny przewiew w budzie, podobne napięcie i wyzsze taktowanie.

No własnie i o to wyższe taktowanie chodzi 300Mhz robi róznicę w temperaturach na tym samym v sprawdzone na E4500 i E2160.

Jednak nie bardzo wierzę że w smallu ma 2 * mniej niż w Blendzie.

 

Hormonn screena byś podrzucił bo się zastanawiam nad jakimś tanim AC do 100 zł właśnie i może by mi Fryzjerek styknął do 3500 :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm troche nie chce mi sie wierzyć w te 58 stopni. ja mam 64 w stressie (core temp 0.96.1) orthos small ftt priorytet 9, pomimo że mam lepsze chłodzenie i świetny przewiew w budzie, podobne napięcie i wyzsze taktowanie.

Możesz mieć cieplej w pokoju. Np. umnie rzadko przekracza 20st. bo nie lubię ;) Edytowane przez MariuszDW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam fryzjerka :D

spoko da rade :D

dawał rade 3Ghz i 2.125vcore :D (tylko w tym pokoju było 19* i otwarta buda)

tylko nie myslce ze było 70* gdzies max z 90* ale ja polecam fryzjerka

napewno przy 2.8Ghz i 2.0vcore było 82*

ps. ja miałem zimnego proca :|

Edytowane przez opo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już chłopaki daje screena, mnie tez sie za bardzo nie chce wierzyć w te temperatury, fryzjer na pewno jest dobrze założony, pasta silver 5

 

Dołączona grafika

 

Jak robiłem blend nie zrobiłem screena, puszcze jutro i dodam.

Ściągnę jeszcze jutro tego fryzjera, wyczyszczę propanolem, nałożę pastę i zrobię testy jeszcze raz. W pokoju mam temperaturę 17C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam fryzjerka :D

spoko da rade :D

dawał rade 3Ghz i 2.125vcore :D (tylko w tym pokoju było 19* i otwarta buda)

to kumpel ma lepszy model coś się mostek mu nieziemsko grzał po dotknięciu parzył i po 2h od włączenia pci-x przestawiało się na x1 patrze w cpu-z a tam 2,2V na procu :blink: - ta płyta ma regulacje do 2v zresztą napięcie nie było ruszane

patrze a faktycznie po podniesieniu fsb sama daje takie v mimo zablokowanego w bios 1.325

mówił że tak chodził "dziwnie" ze 2 tygodnie i DZIAŁA

 

 

edit jeszcze działa :lol2:

Edytowane przez 9100konrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już chłopaki daje screena, mnie tez sie za bardzo nie chce wierzyć w te temperatury, fryzjer na pewno jest dobrze założony, pasta silver 5

 

[image]

 

Jak robiłem blend nie zrobiłem screena, puszcze jutro i dodam.

Ściągnę jeszcze jutro tego fryzjera, wyczyszczę propanolem, nałożę pastę i zrobię testy jeszcze raz. W pokoju mam temperaturę 17C

Chyba nie masz po co ściągać chłodzenia bo tempy są znośne, czyli tak jak myslałem 57* na Blendzie nie jest najgorszy wynik na takim v w smallftt będzie około 62-63* czyli nawet ten Freezer działa myslę. Wczesniej miałeś 70* na Boxie na Smallftt tak??

 

Wrzuć jeszcze jak Ci sie chce screen z smallftt i bedziemy mieli pełen obraz sytuacji.

 

Ale co to za temp. TEMPIN0 u Ciebie 66* masz na NB aż :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie masz po co ściągać chłodzenia bo tempy są znośne, czyli tak jak myslałem 57* na Blendzie nie jest najgorszy wynik na takim v w smallftt będzie około 62-63* czyli nawet ten Freezer działa myslę. Wczesniej miałeś 70* na Boxie na Smallftt tak??

 

Wrzuć jeszcze jak Ci sie chce screen z smallftt i bedziemy mieli pełen obraz sytuacji.

 

Ale co to za temp. TEMPIN0 u Ciebie 66* masz na NB aż :blink:

 

Jutro wrzucę screena, wydaje mi sie ze az takiej temp nie mam na nb. Jak rozkręcę budę to zmienie tam paste, ale na prawde watpie ze aż taka temperatura tam jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na Boxie ile miałeś pamiętasz na NB bo ja zauważyłem że box owiewa też mostek jak chłodzę proca pasywnie to od razu temp na NB rośnie . Freezer jest wyższy i nie wieje od niego raczej na chipset tak mi się wydaje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

chcialbym sie upewnic czy takie ustawienia moga zostac na codzien.

 

E2160 @ 2,7ghz 300fsb

Ram Geil 2gb 800@900mhz 5-5-5-18

napiecie na procku 1,184V

temp w windowsie ok.40 stopni w stresie dlugim ok. 60.

 

czy tak moze zostac? czy moze napiecie podniesc?

 

szkoda tylko ze komp glosniej chodzi po podkrecaniu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...