Skocz do zawartości
sheq

Moj Komputer - Problem

Rekomendowane odpowiedzi

witam. jak w temacie napisalem, mam problem z komputerem poniewaz pomimo calkiem przyzwoitych podzespolow radzi sobie przecietnie a nawet slabo. Np w grze counter strike source trzyma 100fps i nagle spada do 5...

a oto jego sklad:

-pentium 4 3Ghz HT

-pamieci DDR Kingston 1024mb ( 2x512Mb ) w trybie dual channel

-karta graficzna sapphire x800gt 256/256

-zasilacz - fortron 350w

-sound blaster live

 

na procku mam wiatrak Zalman CNPS 9500cu

na karcie graficznej Zalman v700cu

 

ostatnio moje podejrzenie padlo na zasilacz. ze to on powoduje slaba wydajnosc... ale przyznam sie szczerze ze sam juz wiem co jest zle w tym kompie.

dodam jeszcze ze dziala dokladnie tak samo przed jak i po formacie wiec to nie wina zagraconego osu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli typujesz zasilacz to sprawdz napiecia miernikiem i podaj je tutaj.

To ze byl format nie oznacza ze soft jest OK, najnowsze sterowniki tez plus ich dobra konfiguracja ( szczegolnie grafika ) duzo daja. Nie pisales czy podkrecales sprzet. Duze skoki FPS wskazuja na problem z RAM lub grafika. Jakis proces uruchomiony w tle np. program p2p tez moze powodowac skoki FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz czy coś kręciłeś czy nie , bo może to być objaw np. zbyt dużej temp grafiki.

A jak z wydajnością w benchach ? W 3D marku masz normalny wynik czy też niski ? Sprawdz prime'a przez jakiś czas i monitoruj temperatury.Mem test też dla pewności żeby wykluczyć uszkodzony RAM.

IMHO to nie zasilacz ale to tylko przypuszczenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis sprawdze napiecia w zasilaczu jesli sie okaze to byc na serio potrzebnym...

zaden program w tle typu p2p nie dziala ( ani jakikolwiek inny taki pamieciozerny )

 

podkrecalem podzespoly... bo byla niska wydajnosc.. procka przestawilem na 3,5Ghz, a karte na taktowanie 550/550(1100) ( standardowo 470/490(980)(chyba)). uzywalem i uzywam ati toola do krecenia - najnowszej wersji ( pokazuje temp. i tak grafa ma max temp 50 stopni C przy max wykorzystaniu ).

wlasnie, zapomnialem napisac o plycie glownej. jest to gigabyte serii 915 ( ga-8i915p-g ). wgralem do niej najnowszy bios - f7.

w 3dmarku05 mialem roznie. 4000 - 4400...

 

p.s. czy istnieje w ogole taka mozliwosc ze to wina zasilacza? ze np obsluga tych podzespolow i wiatrakow to dla niego zbyt wiele ?

Edytowane przez sheq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze istnieje taka możliwość szczególnie przy kręconym sprzęcie , poprostu w stresie zasiłka nie wyrabia i daje za mało V na poprawne działanie podzespołów.Oczywiście jak @Armo napisał zmierz napięcia miernikiem w idle i w stresie (może być cs:s)

BTW może być też za dużo nałożonej pasty np na rdzeń grafiki i dlatego się przegrzewa i dalej wiadomo ;)

Edytowane przez M@TI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm. przeczytalem dokladnie artykul na zenfist.pl o mierzeniu napiecia.

no i na tyle ile mi przyszlo pomyslow do glowy porobilem tyle pomiarow.

zazwyczaj wychodzilo -14 i -6 V ( przy uzywaniu miernika ustawionego na DCV 20 ). mam 3 zasilacze ( 2 fortrony i jednego codegena.. codegen i fortron1 trzymaly -14,2 V a fortron2 -14 V ( czyli moja uwaga jest taka ze fortron ktorego mialem w kompie byl slabszy... )

nie wiem czy na cokolwiek to sie przydalo, byc moze byly zle robione pomiary.

wiec prosze o wskazowki co i jak dokladnie pomierzyc, albo o info jesli te dane sie przydaly...

Edytowane przez sheq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zmierzyłeś to 14v na lini 12v i 6v na lini 5v to stanowczo za dużo !! Dla pewności KLIK Jak mierzyłeś napięcia w idle czy w stressie ? W góry mówie żebyś sprawdził jak ci działa komp na innym MARKOWYM zasilaczu (fortrony są markowe ale może masz jakies felerne ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mierzylem tak jak jest pokazane na obrazkach.. ale to nieco dziwne ze tyle wychodzilo zarowno w fortronach jak i w codegenie... dziwne...

no i mierzylem w idle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz napięcie jakiejś nowej baterii bo w gniazdku pomyłka o 2V to żadna pomyłka i może wynikać zarówno z błedu pomiaru jak i z faktycznego poziomu napięcia (może przekraczać nawet 240V).

Edytowane przez ajsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, zaraz kupie baterie i sie okaze.

ale odbiegamy lekko od tematu bo moze moje problemy z pomiarem blednie wskazuja faktyczny problem wydajnosci w tym zestawie...

 

p.s. wlasnie teraz sobie przypomnialem. zalman chlodzacy procka ma niebieska diode.. i troche dziwne dla mnie sie wydalo, ze przy regulacji obrotow panelem zewnetrzym im wieksze obroty tym slabsze swiatelko... troche dziwne bo taka dioda chyba nie potrzebuje wielkich ilosci pradu...

Edytowane przez sheq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posprawdzalem wszystko. okazalo sie ze zly pomiar byl wina baterii..

dodatkowo wsadzilem do kompa enermax liberty ( nowke sztuke ) 400W i dzialal tak samo.

dokupilem ramy ( juz mam 2gb ) i spadki do 5 fps wystepuja rzadziej, ale nadal wydajnosc jest srednia.. tzn zamiast do 5 spada zalozmy do 10.

sprawdzilem takze sprzet z inna karta graficzna. wymienilem mojego x800gt 256/256 na 7600gs256/128. fpsy podskoczyly np w 3dmarku o 1 lub 2... w grze wydawalo sie jakby bylo stabilniej, ale generalnie przy nagrywaniu demka bylo podobnie.

to pozostaje wina juz tylko po stronie procka czy jest jeszcze cos o czym nie pomyslalem??

ale czy to nie dziwne zeby taki dosc mocny procek dzialal tak, powiedzmy sobie szczerze, slabo??!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu generalnie jest to wina dysków / sterów do kontrolera dyzia

piszesz że przy nagrywaniu filmika z gry czyli w momencie kiedy na dysk jest nagrywane masz spadki??

 

sprawdź czy masz włączony tryb dma dla dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...