Skocz do zawartości
AVRAL

21" Samsung 215tw Czy 20" Nec 20wgx2 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Za jakiś miesiąc chciałbym kupić monitor LCD ,teraz mam CRT 19" OPTIView ,w grudniu kupiłem panoramę 22" Samsung 225BW i byłem zawiedziony tym monitorem więc go zwróciłem (kąty ,rozjaśnione góra i dół ,słabe przejścia kolorów co mi przeszkadzało w grach ,"ziarnistość" - co pewnie miało związek z rozmiarem plamki i rozdziałką 1680x1050 ,wg. mnie jest to za mała rozdziałka jak na 22").

 

Mimo tego wiem ,że panorama to jest to.

Teraz zastanawiam się nad 21" Samsung 215tw i 20" Nec 20wgx2. Chciałbym wiedzieć jak te monitory mają się do siebie. Prosiłbym o fachowe porównanie. Monitor głównie służy mi do grania. Ta powłoka odbijająca światło na Necu nie przeszkadzałaby w moim przypadku ,jednak martwi mnie te 20" ,21" powinno być w sam raz chociaż prosiłbym mimo tego o podanie w cm rozmiarów panoram 20" ,21" oraz 22" ,żebym mógł sobie odrysować i zobaczyć :)

 

Aha i może macie linki do jakiś sklepów gdzie można tanio kupić te monitory :-P

 

Z góry dzięki B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Samsunga 226BW i jestem z niego bardzo zadowolony. Ziarnistości w grach nie zauważyłem, a sprawdzałem c&c3 demo, Americas Army, Oblivion, HeroesV - te gry wyglądają wprost bajecznie. Zdjęcia? poprostu rewelacja. Niestety są widoczne przejścia kolorów na niektórych fotkach, ale jest to minimalne.

Sam monitor jeszcze nie jest skalibrowany, ale jakby nie było jest to TNka. Kąty ma bardzo dobre, jedynie pionowy od dołu jest kiepski - ale ja akurat nie klęcze przed monitorem :). Jak go skalibruje to porobie testy łącznie z fotkami w temacie 22" panoramy. Jeśli grasz w gry online to na 100% nie bierz Samsunga 215tw - duży input lag. Ten mój 226BW ma 0 input lag na pulpicie, a przy włączonym filmie to max był 12ms. Testowałem go z crt 17".

Tu masz mały teścik tego 215tw:

 

Ja włączyłem Americas Army w klonie i czegoś takiego nie zauważyłem ( strzelanie czy szybkie obroty).

Edytowane przez VICTORious

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VICTORious, pracowałeś na swoim monitorze może dłużej z plikami tekstowymi? Jaki jest komfort dłuższej pracy np. w Wordzie?

Nie chodzi mi tu o wielkość pulpitu, czy rozmiar ekranu, a raczej o podświetlenie i kontrast? Czy długie wpatrywanie się w białą kartkę nie męczy...

 

Bo zastanawiam się czy do pracy w wordzie wystarczy 226BW, czy lepiej dołożyć i zakupić 215TW...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryce TN odpadają ,zawszę wychodzę z założenia że lepiej dołożyć ,zresztą czułbym nie dosyt na TN. Nie dla mnie to <_<

 

Ten Nec chyba byłby lepszym wyborem ,tylko te 20" :? mógłby ktoś podać wymiary takiego ekranu w cm. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#AVRAL

 

Tez tak mówiłem......... i ciesze się że się myliłem. Poniżej 22" bym nic nie brał, a wszystkie 22" są jak narazie na TNkach. Już dziś CEBIT, więc newsy co do lcd również się pojawią. Ciekaw jestem NECa.

Jak tak wybrzydzasz to może jeszcze troche poczekaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#AVRAL

 

Tez tak mówiłem......... i ciesze się że się myliłem. Poniżej 22" bym nic nie brał, a wszystkie 22" są jak narazie na TNkach. Już dziś CEBIT, więc newsy co do lcd również się pojawią. Ciekaw jestem NECa.

Jak tak wybrzydzasz to może jeszcze troche poczekaj ;)

Też bym kupił 22 - 23" z rozdziałką 1920x1200 na jakimś nowoczesnym S-PVA/S-IPS ... jednak w rozsądnej cenie bo obecnie 23" jest droższe niż 24" a nawet 26" :blink:

 

ps. www.skapiec.pl

 

najtańszy 23" o rozdzielczości 1920x1200 z DVI - 4215 PLN

najtańszy 24" o rozdzielczości 1920x1200 z DVI - 2862 PLN

najtańszy 26" o rozdzielczości 1920x1200 z DVI - .... i tak mniej niż 4000 :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie kazdemu podchodzi te 22". Jak juz pisalem w temacie o panoramach 22", mam normalne biurko grebokie na 55cm. Jak postawie tak duzy monitor i bede w niego patrzyl z odleglosci ~40-50cm to bede sie czul jak w kinie w pierwszym rzedzie... Filmy ogladane z lozka pewnie byloby extra widac. Specjalnie wybralem sie do sklepu i przygladalem sie jak by wygladala praca z monitorem 22" z bliska i nie podobalo mi sie...

Edytowane przez Martinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a myślałem, że ten NEC jest duży, hehe.

Powiem szczerze. Nie widziałem tego samsunga w akcji,ale mam NECa od 3 miesięcy ponad i to zdecydowanie najlepszy zakup jaki zrobiłem jeśli chodzi o sprzęt komputerowy. Wiadomo,że każdy chwali to co ma, ale staram się być obiektywny jak mogę. Mój zachwyt tym monitorem jest blisko taki jak ludzi z benchmark.pl :D, którzy zamiast napisać dobrą reckę zachwycali się przez parę stron.

Ja go używam głównie do pracy (prowadzę firmę projektującą strony www) i trochę filmów i gierek. Spotkałem się w recenzjach z opiniami, że ten monitor to marzenie każdego gracza, no cóż, ale jakbym miał grać to bym kupił sobie LGka jakiegoś za 1000 zł albo Samsunga 205BW. Jeśli chodzi o czas reakcji to zero jakichkolwiek zastrzeżeń UT2k4 działa idealnie. Matryca to obecnie najlepszy model na rynku. Staraj się jednak kupić 20WGX2 (bez PRO), bo troszkę słabszy o dziwo. Jasność hmm, ja maksymalnie pracuję na ok 30% bo więcej wypada oczy :). Podświetlenie matrycy - nie robiłem żadnych profesjonalnych testów, ale nie zauważyłem żadnych różnic w podświetleniu w normalnym użytkowaniu. Jeśli chodzi o szybę to zależy gdzie monitor stoi. Ja mam ciemno w pokoju dosyć więc dla mnie szyba to plus - nie widziałem tak rewelacyjnej czerni na żadnym monitorze.

Żeby jeszcze zareklamować to kumpel (prowadzący podobną działalność - zajmujący się grafiką na codzień), który ma u siebie Eizaka 19 (sorki, zapomnialem modelu,ale to był wybór redakcji Chipa), jak zobaczył ten monitor to stwierdzil - "kurcze, a myślałem,ze mam fajny monitor".

Jeśli chodzi o menu i ergonomię - nie mam zastrzeżeń. Minus - brak pivotu, gruba ramka i jak ktoś chce kamerkę na monitorze, to trzeba ją po prostu położyć na nim,bo tył jest zaokrąglony. Kolejna zaleta - hub 2xUSB w monitorze - bardzo przydatna sprawa. Kąty widzenia - max w górę i na boki bez prawie żadnych zmian w widoczności obrazu przy max wychyleniu się. Jeśli chodzi o charakterystyczne dla matryc IPS fioletowienie, to zauważam je tylko jak idę spać, komp się wyłącza i jest czarny ekran a ja jestem na drugim końcu pokoju z boku. Podczas pracy na nim nie zdarzyło mi się tego efektu zaobserwować.

Mam nadzieję, że coś moja opinia pomoże i nie potraktuje jej nikt jako eseju samozachwytu :)

Podsumowując : to najlepszy monitor jaki widziałem i na jakim pracowałem (i pracuję całe szczęście). Nie kupuj jednak w ciemno,bo mi jak kumpel go zalatwial to mial 1 pixela walniętego (więc nie wziąłem). Kupowałem w Siriusie i tam pozwolili mi obejrzeć przed kupnem, ale za gwarancję na 7 dni zaspiewali sobie 100 zł,wiec podziękowalem i żyłem chwile w stresie ale się opłaciło

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staraj się jednak kupić 20WGX2 (bez PRO), bo troszkę słabszy o dziwo.

Czemu słabszy ? Masz jakiekolwiek porównanie tych modeli i dowód na różnicę ( już nie mówię czy in plus dla jednego czy drugiego ale po prostu jakąkolwiek różnicę ). Jestem po prostu ciekaw czym się na prawdę różnią. Jeden podobno ma AS-IPS drugi ulepszoną S-IPS - jednak nie można zapominać że to nazwy wewnętrzne LG PHILIPS i równie dobrze mogli je nazwać "siki" i "czango" ... ale chyba istotne jest to jak "pracują". Proszę o jakiś link do porównania bo po prostu chciałbym wiedzieć czy między nimi jest jakaś różnica czy nie !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeglądalem jakiś test wersji PRO na wspomnianej matrycy S-IPS i podświetlenie miał nie aż tak fajne jak wersja 20WGX2 i troszkę się tam czepiali paru rzeczy. Linka niestety nie mam w tej chwili musialbym poszukać. Sama matryca pieron wie czy czymś się różni oprócz tego ze nie "advanced" w nazwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wybór pomiędzy tymi dwoma monitorami sprowadza się głównie do preferencji/tolerancji dotyczącej wielkości pixela. Sam miałem b. duży problem z wyborem, ale jednak przy ocenie na żywo, uważam że 1680x1050 to zbyt duża rozdzielczość jak na rozmiar 20'. Dlatego wybrałem Samsunga - i na chwilę obecną nie żałuję zupełnie. Może trochę braku szyby szkoda, bądź co bądź zapewniającej żywsze kolory... Ale pewnie gdybym już ją miał, to bym na odblaski narzekał i tęsknił za matową, heh. Więc pomińmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeglądalem jakiś test wersji PRO na wspomnianej matrycy S-IPS i podświetlenie miał nie aż tak fajne jak wersja 20WGX2 i troszkę się tam czepiali paru rzeczy. Linka niestety nie mam w tej chwili musialbym poszukać. Sama matryca pieron wie czy czymś się różni oprócz tego ze nie "advanced" w nazwie.

Tutaj się mylisz. Wszystkie testy jakie widziałem stwierdzają fakt "gorszeszej", znaczy się bez literki A matrycy, tylko na podstawie notek reklamowych. Nie mają żadnych innych, namacalnych informacji (a interesuje mnie to, mam wersję PRO). Z tego co ja znalazłem, to są to monitory na dokładnie tej samej matrycy (podawałem już na forum numer modelu matrycy w obu monitorach). Oczywiście to też na podstawie znalezionych informacji, ale prawdę mówiąc bardziej wierzę komuś kto podaje numer modelu matrycy (skądś go ma), niż komuś kto robi test na podstawie notek reklamowych producenta :wink: . Ja w moim jakiś wad podświetlania nie stwierdziłem, skoro wersja bez PRO miałaby być lepsza pod tym względem, to byłby to chyba ideał, a tak nie jest :-| .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, opieram się tylko na opinii w niektórych testach, a z ich rzetelnością różnie bywa. Czy PRO faktycznie jest gorsza ciężko mi stwierdzić, bo sam tego nie testowałem, ale prawdopodobnie lepsza nie jest ;)

Rozmiar pixela naprawdę trochę mały. Pod tym względem się zgadzam, ale to zależy co komu odpowiada. Jeśli rozmiar pixela na 17tce LCD też jest dla kogoś za mały to tutaj też będzie, bo optymalny rozmiar pixela jest podobno przy monitorze 18calowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, opieram się tylko na opinii w niektórych testach, a z ich rzetelnością różnie bywa. Czy PRO faktycznie jest gorsza ciężko mi stwierdzić, bo sam tego nie testowałem, ale prawdopodobnie lepsza nie jest ;)

Rozmiar pixela naprawdę trochę mały. Pod tym względem się zgadzam, ale to zależy co komu odpowiada. Jeśli rozmiar pixela na 17tce LCD też jest dla kogoś za mały to tutaj też będzie, bo optymalny rozmiar pixela jest podobno przy monitorze 18calowym.

Jeśli używasz AA subpikselowego dla czcionek to pikselowi 0,28 ( taki jest na 18" LCD 1280x1024 ) daleko do optymalnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz AA subpikselowego dla czcionek to pikselowi 0,28 ( taki jest na 18" LCD 1280x1024 ) daleko do optymalnego.

Natomiast używanie monitora LCD bez jakiegokolwiek wygładzania czcionek (a takie opinie widziałem, że jeśli piksel jest "duży", znaczy optymalny, to "nie ma potrzeby" używania wygładzania, bo rozmiar jest dobry) jest chore biorąc pod uwagę ostrość obrazu LCDków :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uczciwie powiem że fiolet niestety jest, co prawda widać go dopiero na czarnym tle i patrzeniu przy max kącie. Mam już Neca 5 miesięcy i również jestem zachwycony, czerń SOCZYSTA!!! Filmy ogląda się super a i na Autocadzie pracuje sie przyjemnie. W pracy mam Acera 19 i powiem, katorga, obraz dosłownie kilkakrotnie gorszy niż na Necu 20 WGX2. Polecam wszystkim którzy się wahają. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie marudź, tylko bierz. :-P Dodam że dla mnie więcej niż 20 cali do kompa, robi się udręka, ja chce siedzieć przed monitorem a nie ekranem kinowym. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...