Skocz do zawartości
Gość igrok

GB-7VAX i jego zmiany...

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj bawilem sie ustawieniami mnoznika plyty gl. tzn od poczatku niegrzebalem w mnoznikach tylko zostawilem na auto (zworka) ale pomyslalem ze sie pobawie i ustawilem ta zworke z auto na 100mhz i mnoznik na 16.5 czyli wzasadzie nic wielkiego nie zmienilem, bios pokazal atlona 2000+ ale jak zrobilem sandre i 3dmarka wszystko zpadlo. W prawdzie mam dziwnie niskie wykresy (powroce do tego jak przywruca mi konto) ale bez przesady, oczywiscie wszystko robilem na czystym systemie (po ghost'cie)... gdy spowrotem ustawilem zworke na auto wszystkie wykresy znowu podskoczyly... co to moze byc? Sprzet mam taki jak w opisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak można FSB domyślnie taktowaną dla Athlona 133Mhz zmniejszyć do 100Mhz czyli tak jak dla Duronów i jeszcze się dziwić że wyniki są mniejsze w benchmarkach. Zrób lepiej tak: zmnhiejsz troche mnożnik z domyślnego na jakiś mniejszy i podciągnij szyną do powiedzmy 150Mhz ( nie wiem czy pójdzie to tylko propozycja). Ja w moim AXP1700 zmniejszyłem mnożnik na 10 i podjechałem szybą na 175Mhz i wyniki dość znacznie poszły w górę.

Płytę mam taką samą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sammy- no normalnie w instrukci pisze, sa od tego odpowiednie zworki (na tej plycie mozna maxymalnie 18) i jest opcja 16.5x...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sammy- no normalnie w instrukci pisze, sa od tego odpowiednie zworki (na tej plycie mozna maxymalnie 18) i jest opcja 16.5x...

to znaczy że jest opcja 13.5 ,14 itp? bo umnie max to 12.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne od 5x do 18x- zerknijcie no do instrukcji... co macie na stronie 10... wielka tabelke z mnoznikami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

igrok, jeśli możesz to zapodaj np. ustawienie dla np. x13

bo ja tyż mam 7VAX ( rev. 1.1 - jest między pamięciami a mostkiem północnym ) ale, podobnie jak pajacyk, mam tylko do x12,5 na stronie 9 rozpisane.

Switch'y jest 5, więc możliwości 32, i ciekaw jestem czy np. 100x13 zadziała ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rev. 1.2 ma zmienione dipy.

po 1. SW1 ma ustawienie tylko 1/On (1 dip), co uniemozliwia wymuszenie fsb pow.166 (rev.1.1 ma na SW1 dwa dipy)

po 2. mozna ustawiac mnoznik pow. 12,5 (rev.1.1 tylko do 12,5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rev. 1.2 ma zmienione dipy.

po 1. SW1 ma ustawienie tylko 1/On (1 dip), co uniemozliwia wymuszenie fsb pow.166 (rev.1.1 ma na SW1 dwa dipy)

... a dokładnie powyżej 165 AFAIR

tak - ta zmiana jest do [ ciach ] ...

 

po 2. mozna ustawiac mnoznik pow. 12,5 (rev.1.1 tylko do 12,5)

... i dokładnie TO mnie / nas interesuje - chciałbym wypróbować np. x13 na rev.1.1 - może zadziała ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekture :

http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware...vaxp/print.html

Clock Multiplier

(Dip switches only): Auto, or Manual from 5x to 17x in 0.5x increments, plus 18X

no niby tak ALE :

 

- dotyczy to 7VAXP Ultra i to jakiejś nowej wersji

 

- 7VAXP Ultra ma, podobnie jak 7VAX rev.1.2 tylko jeden switch SW1 (o tym pisze crategus) - aczkolwiek w tym artykule piszą że płyta sama rozpoznaje czy proc ma szyne 133 czy 166 :!: - a to daje odpowiedź na niektóre pytania

 

- na tym :

Dołączona grafika

 

zdjęciu widać SZEŚĆ switch'y w SW2 :cry: :cry: :cry:

7VAX rev.1.1 ma niestety PIĘĆ więc nie wiem czy przypadkiem 7VAX rev.1.2 nie ma tych ustawień do x18 tyż na 6 switch'ach ...

 

 

UPDATE:

już nie wspominając o tym że panowie z neoseeker.com nie wiedzieli / nie zauważyli możliwości możliwości wejścia w "Advanced BIOS" i testowali tą płytę na standardowych timingach kontra inne płyty z podkręconymi wartościami :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale macie chlopaki problemy z tym GB ,z msi i soltekiem tez nie rozowo.Nie wiem ,ale jakas kobieca intuicja,czy co, mowila mi zeby nie brac GB,dobrze ze taniej mi sie epox trafil.ABIT i EPOX rzadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli pamiec mnie nie myli to rev.1.2 VAX mial chyba nawet z 8dipow na SW2...

hmmm ... a jest szansa żebyś gdziesik dorwał i np. zeskanował tą nieszczęsną 10 stronę ?

( poszukam jeszcze na www GByte, ale ... )

 

ale macie chlopaki problemy z tym GB

jesteśmy Ci niezmiernie wdzięczni za tą jakże owocną uwagę :P

p.s. ja tu nie mam problemów, tylko szukam sposobów na jeszcze lepsze działanie swojej MoBo

tak wiem - jest tak dobra :wink: że jest to generalnie trudne do osiągnięcia, ale zawsze (?) warto spróbować ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli pamiec mnie nie myli to rev.1.2 VAX mial chyba nawet z 8dipow na SW2...

hmmm ... a jest szansa żebyś gdziesik dorwał i np. zeskanował tą nieszczęsną 10 stronę ?

( poszukam jeszcze na www GByte, ale ... )

 

niestety nie mam juz dosepu- mialem vax w rev.1.2 i niemoznosc wymuszenia >=166 zmusila mnie do zmiany na vaxp rev.1.1... tu zaskoczyly mnie znowu mozliwosci ustawienia mnoznika do max 12,5... koniec koncow wole o/c na wyzszym fsb niz mnozniku :)

 

hehe moze jakis hc mod z dolutowanym "wiekszym" dipem na sw2? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wlasnie sprawdzilem mam .... rev. 1.2 :D A wracajac do tematu to co mam zrobic? Zmniejszyc mnoznik a zwiekszys fsb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wlasnie sprawdzilem mam .... rev. 1.2 :D A wracajac do tematu to co mam zrobic? Zmniejszyc mnoznik a zwiekszys fsb?

Dokładnie - większa przepustowość pamięci i FSB dzięki temu wszysko działa szybcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pajacyk, wg. tego artykułu powyżej w tych nowszych wersjach tej rodziny płyt po ustawieniu SW1 na wyższą szynę MoBo powinno automatycznie wykrywać typ procesora - czyli czy (nominalne) FSB 133 lub 166

a niezależnie od jądra wolałbym podkręcać mnożnikiem - w 0,18 Pal wymaga to odblokowania (da się zrobić :P ) a w 0,13 TBread to już looozik ....

 

pozostaje jeszcze kwestia taktowania pamięci, ale tu zdania (synchro / nie synchro) są mocno podzielone

 

czyli - igrok, SW1, ten od szyny na 133/166 (powinno ustawić odpowiednio) a mnożnik ile się da - generalnie - szyna jak najwyżej bez narażania urządzeń PCI/AGP, ja bym tam zostawił do max 144 / 180 ( przy odpowiednio nominalnym FSB procka 133/166) i kręcił mnożnikiem

WAŻNE:

aby uzyskać na tym polu dobre rezultaty WYMAGANE jest dobre chłodzenie ...

 

UPDATE:

aha - i zapodaj prosze te ustawienia SW2 - mnożniki 12,5 i wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CthulpiSS właśnie to jest wada rev1.2 że nie można FSB powyżej 166 ustawić DIPami tylko że płyta wykrywa automatycznie typ proca. Jeżeli włożysz np. tak jak ja AXP1700 0,13 i chcesz ustawić magistrale na powiedzmy 180Mhz to ci się nie uda. Po prostu płyta wykryje Athlona korzystającego z szyny 133Mhz i tak ustawi a wtedy nie pójdzie ci powyżej 165Mhz. Ja mam rev1.1 i mogę ustawić FSB do 250Mhz co prawdopodobnie na rev 1.2 jest niemożliwe.

Zawsze leipiej kręcić poprzez magistralę a nie mnożnikiem ponieważ dodając kolejne Mhz podnosisz wydajnośc całego systemu a zmieniając mnożnik zmienisz tylko wydajność procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CthulpiSS właśnie to jest wada rev1.2 że nie można FSB powyżej 166 ustawić DIPami tylko że płyta wykrywa automatycznie typ proca. Jeżeli włożysz np. tak jak ja AXP1700 0,13 i chcesz ustawić magistrale na powiedzmy 180Mhz to ci się nie uda. Po prostu płyta wykryje Athlona korzystającego z szyny 133Mhz i tak ustawi a wtedy nie pójdzie ci powyżej 165Mhz.

Też o tym słyszałem.

Ale :

- możliwe że najnowszy BIOS to poprawia (nie wiem - nie mam rev 1.2 ani AXP 0,13)

- wg txt z http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware...vaxp/print.html

to powinno działać tak :

" In the 133/16Mhz mode, the board will auto detect whether you are running a 133Mhz or 166Mhz core chip, and it will automatically lock your FSB options to 133-165Mhz and 166-200Mhz respectively. "

 

Zawsze leipiej kręcić poprzez magistralę a nie mnożnikiem ponieważ dodając kolejne Mhz podnosisz wydajnośc całego systemu a zmieniając mnożnik zmienisz tylko wydajność procka.

Tu nie do końca się zgodzę.

Podnoszenie magistrali nadużywa trochę wytrzymałość / cierpliwość urządzeń PCI/AGP - jeśli to co piszesz byłoby prawdą, to opłacałoby się podnosić FSB do np. 165 z dzielnikiem automatycznie ustawionym na 1/4 (1/5 włącza się przy 166) co dawałoby taktowanie PCI/AGP odpowiednio 41 / 82 MHz.

To raczej nie jest zdrowe ....

Z pewnościa optymalnie jest "wyczuć" bezpieczne FSB (PCI na poziomie 36 IMHO ) i wedy młócić mnożnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że 41Mhz dla PCI nie jest zdrowe (chociaż znam takich co na takich ustawieniach jadą od dłuższego czasu), ale np. 38Mhz to bardzo zdrowa częstotliwość przy której nic nie powinno walnąć, zresztą ja sam od około 2 lata zawsze mam około 37-39Mhz i nigdy nie miałem przez to problemów.

A co do tekstu:

to powinno działać tak :

" In the 133/16Mhz mode, the board will auto detect whether you are running a 133Mhz or 166Mhz core chip, and it will automatically lock your FSB options to 133-165Mhz and 166-200Mhz respectively. "

to chyba źle zrozumiałeś. Tam jest napisane że płyta automatycznie wykryje typ proca i ustawi dla niego odpowiednią FSB. Czyli że w teorii nie ma możliwości na rev1.2 ustawienia dla większości Athlonów FSB 166 a już na pewno nie ma takiej możliwości dla AXP1700 ponieważ płyta wykrywa że jest on na FSB133 i taką mu automatycznie ustawia. Co za tym idzie maksymalne FSB jakie można dla tego Athlona ustawić na rev1.2 jest 165 i nic więcej. Czyste marnotrawsto potencjały tego proca. Zresztą to samo odnosi się do AXP2000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...