Skocz do zawartości
Gość Damikor

Długie ładowanie Windowsa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Damikor

Witam

 

Mój konfig w sigu. Po formacie (XP Pro SP2) po 4 paskach Windows się dopiero wczytuje. Jak już system jest zaśmiecony to czasami dochodzi do 10 razy. Tak samo na kompie: Asrock 775i48, P4 2.8 @ 3.2, 512 RAMu, GF 6600GT, tylko, że tu trwa to trochę dłużej (wiadomo, gorszy sprzęt) no i identyczny Windows co na tamtym kompie. Na laptopie z innym Windows XP Home (też SP2): Toshiba A100-528 Celeron M 1.6GHz, 512 RAM, ATi X200 max ładuje się 3 paski. Na kompie kumpla (Gigabyte S3 na nForce 550, Athlon X2 4200+, 1GB RAMu, GF 7600GS DDR2) wczytuje się max 2 paski z tego samego Windowsa co na kompie z P4 i C2D. I jeszcze do tego na konfigu kumpla odrazu po tych paskach wyświetlał się już pulpit i wszystko było wczytane (nawet nie było widać ekranu zapraszamy, już nawet gg było załączone). Tryb kontrolera w kompie z C2D jest ustawiony na IDE (na tym Asrocku niestety nie da się zmienić, bo to mostek ICH5, pozatym dysk jest ATA, więc nie można włączyć AHCI). Gdy próbuję ustawić na AHCI, to Windows wywala bluescreena przy wczytywaniu (nawet po reinstalacji gdy był tryb IDE). Czytałem gdzies na stronie Intela, że trzeba dograć sterowniki AHCI na płytkę z Windowsem. Ja próbowałem je wczytać z dyskietki. Zrobiłem tak:

- włożyłem dyskietkę i płytę CD

- uruchomiłem kompa, instalator zbootował

- wcisnąłem F8 chyba i pojawił się ekran wyboru sterownika z dyskietki. Wybrałem Intel AHCI 32-bit (było również RAID i 64-bit). Wykryło partycje na AHCI, a nie IDE (bo przez IDE pokazuje Dysk na generic czy coś takiego, a pokazywało Dysk na AHCI), ale gdy Windows kopiował pliki z płytki to pisał że nie umie znaleźć sterownika intelahci.inf, pomimo, że dyskietka była włożona.

Co mam zrobić aby Windows się szybciej właczał?

Edytowane przez Damikor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

1. Nie widać napisu zapraszamy, bo jest wyłączony.

Nie jest wyłączony, bo ja OSOBISCIE instalowałem tego Windowsa u kolegi, który NA PEWNO ma włączony standardowo napis.

2. Poczytaj tematy o optymalizacji Windows.

Windows chodzi dobrze, tylko wolno startuje

3. Tematów o wolnym starcie też było kilka.

Hmm nie znalazłem takich

 

 

Dodam też że optymalizowałem BootVisem kiedyś na obydwóch kompach (P4 i C2D) i zmniejszyła się ilość pasków o 1-2 na kilka rebootów

Edytowane przez Damikor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem, to pasków dodaje instalacja Deamon Tools itp zabawek (sterowników).

Wczesniej myślałem, że to SP2. Potem, że sieciówka. W sumie jedno i drugie także spowalnia start.

Do tego dochodzi zapchanie rejestru + fragmentacja dysku (pliki rejestru, stronicowania, instalowanie i odinstalowanie programów). Generalnie każda większa ingerencja w system spowalnia go. Że o ewentualnym robactwie nie wspomnę.

 

Hmm nie znalazłem takich

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=188505&hl=

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=123386&hl=

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=101520&hl=

 

Mam wklejać dalej? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

No ale system przy pierwszym uruchomieniu ładuje się 4 paski na C2D, 5 pasków na P4, 0,5 paska na lapku i 0,5 paska na kompie kumpla, więc nie jest to kwestia zaśmiecenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Ano nie. To kwestia chipsetu (ew. sterowników). Żebyś widział, jak zasuwał Windows na K7S5A (SIS) + Duron. Z tym nic nie zrobisz - przynajmniej nic mi nie wiadomo na ten temat.

Myślisz, że coś pomoże zmiana na AHCI?

A właśnie temu kumplowi co ma X2 jego K7S5A + A XP 1800+ Palomino + 384MB DDR na MOIM WINDOWSIE wczytywał się z 10-20 pasków, ale to gdzieś po tygodniu uzytkowania Windowsa

 

Pozatym to dziwne, że to wina chipsetu, skoro nForce 5xx ma wielkie problemy z dyskami i się tylko 0,5 paska wczytuje

Edytowane przez Damikor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie temu kumplowi co ma X2 jego K7S5A + A XP 1800+ Palomino + 384MB DDR na MOIM WINDOWSIE wczytywał się z 10-20 pasków, ale to gdzieś po tygodniu uzytkowania Windowsa

No właśnie - bardziej liczy się to, jak uruchamia się system zaraz po instalacji - sterowniki i nic więcej.

Samych przyczyn jest wiele - od najmniej znaczących (w naszym przekonaniu) ustawień bios, przez rozmiary partycji i ich zawartość, po wszelkie sterowniki w systemie i urządzenia dodatkowe.

 

Jeśli początkowo system startuje szybko, a potem zwalnia, to przyczyną tego są zmiany w systemie - fragmentacja, dokładanie programów i sterowników.

 

Jak na czystym systemie startuje długo, to też sterowniki - nawet czysty system posiada jakieś sterowniki do większości podstawowych urządzeń. Na jednej płycie są takie, na drugiej inne. Tutaj jest to loteria i nic nie poradzimy. Możemy jedynie testować różne wersje i szukać tych "najszybszych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano nie. To kwestia chipsetu (ew. sterowników). Żebyś widział, jak zasuwał Windows na K7S5A (SIS) + Duron. Z tym nic nie zrobisz - przynajmniej nic mi nie wiadomo na ten temat.

hehe dokładnie! na moim starym konfigu: ECS K7S5A; XP2400+@2,2Ghz; radzio9500@pro pasek ładowania tylko mrugnął i już stał Windows, gg prawie tyle samo się gramoliło co cały system :D Tyle że ze sterowników wgrywałem tylko ten od karty graficznej bo więcej nie potrzeba było. Na obecnym asusie P5B z c2d@3GHz i GF7900GS w najlepszym wypadku na czystym systemie potraktowanym bootvisem, defragmentatorem, optymalizatorem rejestru itp. muszę popatrzeć na przesuwający się z wolna pasek dobre 3-4razy zanim pojawi się ekran logowania, no ale zanim zapakuje się gigantyczny 30MB w wersji spakowanej sterownik do dźwięku, 60MB do karty, 7MB do sieciówki i jeszcze parę innych to trzeba sobie poczekać. Wiem że nie całe te pliczyska pakują się do ram, ale wystarczy wspomnieć że na starym konfigu Widows XP zapychał mniej niż 100MB, a teraz cieszę się jak mam 150 :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Jak na czystym systemie startuje długo, to też sterowniki - nawet czysty system posiada jakieś sterowniki do większości podstawowych urządzeń. Na jednej płycie są takie, na drugiej inne. Tutaj jest to loteria i nic nie poradzimy. Możemy jedynie testować różne wersje i szukać tych "najszybszych".

Czysty system to znaczy instalacja - restart - Intel P965/ICH8R Stery - restart - nVidia ForceWare - restart i dopiero teraz liczę ilość pasków,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zwróciłeś uwagi na start całkowicie czystego systemu - instalacja i restart (najlepiej ze 2-3), aby wszystko się "uleżało" i liczyć za każdym razem.

Jeśli na takim systemie jest mniej pasków, to oczywistą przyczyną są sterowniki instalowane później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Damikor

Na całkowicie czystym systemie też było 4-5. Dzisiaj muszę przygotowac płytkę Windowsa ze sterownikiem AHCI. Tylko zaś BIOS mojego Abita wykrywa napędy na AHCI ok. 20 sekund

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...