Skocz do zawartości
Defox

Problem Z Dyskiem I Instalacją Xp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio dręczą mnie problemy z dyskiem. Podczas normalnej pracy, komputer zwalnia (najczęściej dzieje się to przy słuchaniu muzyki w winampie), potem sam się restartuje. Po restarcie, gdy wykrywane są urządzenia i gdy wykryty zostaje dvd rom i przychodzi czas na dysk, jest kilku sekundowa przerwa, a następnie słychać włączający?, rozpędzający się dysk. Jest to charakterystyczny dźwięk z takim pyknięciem. Później jest boot screen, który trwa niezmiernie długo. Czasami po boot screenie pokazuje się BSOD który trwa ułamek sekundy i restart. Czasami włącza się CHKDSK. Nawet po sprawdzeniu dysku przez chkdsk nie dochodzi do uruchomienia się systemu. Ostatnio chkdsk musiał skanować dysk 3x zanim uruchomił się system. Gdy już się uruchomił zaplanowałem w cmd skanowanie dysku z parametrem /r. Tylko to skanowanie staje na 20% na 4 poziomie (dane pliku).

To nie wina zasilacza, bo nie dawno zmieniałem.

Konfig:

Mobo: Asrock NF4G

Athlon 64 3500+ AM2

1Gb Ram

GeForce 7900GS

Zasilacz: Chieftec GPS-101A 400W

Dysk: Samsung HD160JJ - 160gb

Chciałem zrobić format, ale gdy wkładam CD z Windowsem XP, po pojawieniu się komunikatu "Instalator sprawdza konfigurację sprzętową komputera" zamiast niebieskiego ekranu, pojawia się czarny. Wtedy nic nie da się zrobić. Po chwili następuje restart.

 

Próbowałem z różnymi wersjami Xp, dalej to samo, więc to nie wina płytki.

 

Kiedyś tak miałem, spróbowałem zainstalować Viste - o dziwo zainstalowała się. Aby zadziałał Xp musiałem podczas wyboru dysku na który ma być zainstalowana Vista usunąc partycję C - systemową.

 

Teraz mogę zrobić tak samo, ale myślę, że takie rozwiązywanie problemu jest bez sensu.

 

Załączam jeszcze S.M.A.R.T:

Dołączona grafika

 

Proszę o rady.

Z góry thx

 

Pozdrawiam

 

Edit: w HD Tach mam tylko 4,5 MB/s!!!

Edytowane przez Defox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

- BIOS: spróbuj przełączyć go na SATA1 i/lub wyłączyć NCQ, jeśli masz taką opcję

- wymień kabel sata, zmień port do którego jest podłączony

- poruszaj wtyczką zasilania, żeby sprawdzić czy nie przerywa

- jeśli masz wersję z dwoma gniazdami zasilania, podłącz zasilanie pod molexa (lub odwrotnie)

 

SMART pokazuje trochę błędów, ale to jeszcze o niczym nie przesądza. Btw, sprawdź temperaturę dysku organoleptycznie, bo albo masz zwalony czujnik, albo dysk jest b. ciepły.

 

I jeszcze pytanko: dawno go kupiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobię to jak będę miał czas... we wrześniu będzie rok jak go kupiłem.

 

EDIT: Zrobiłem jak mówiłeś i jedyna zmiana to zdecydowany szybszy start systemu tzn. boot screen nie trwał tak długo. Ale nadal jest problem z XP. Po komunikacie Instalator sprawdza konfiguracje sprzętową komputera, pojawia się czarny ekran, a po około 2-3minutach następuje restart.

 

 

Pozdro

 

EDIT2: Wzrosła także prędkość z 4MB/s do 207MB/s

Poniżej wyjres:

Dołączona grafika

Edytowane przez Defox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Defox:

Tak samo poleciłbym zmianę kabelka, chociaż pod SATA ciężko uszkodzić kabelek.

Dysku jeszcze nie spisuj na straty :D

Polecam wymuszenie pracy dysku na SATA1 poprzez ustawienie zworki. Takich opcji w BIOSIE, jak pisze Tomazzi zazwyczaj nie ma, przynajmniej ja na 3 płytach nie miałem.

Tu masz rysuneczek, co i gdzie masz zezworkować. Na obudowie dysku też powinno to być narysowane:

http://www.samsung.com/Products/HardDiskDr...ctionjumper.jpg

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki wykres, jeśli jest powtarzalny, świadczy o uszkodzeniu dysku...

Taki wykres jest gdy użyje "Long bench 32mb"

W przypadku "Quick bench 8mb" wykres wygląda następująco:

Dołączona grafika

 

 

 

@Elektronek

Kabelek wymienię, ale dopiero jutro... Niestety tej zworki nie mam w ogóle... Można kupić takie zworki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn zworki, takiej malutkiej nie masz, czy miejsca w dysku żeby ją wsadzić?

Zworkę możesz kupić tutaj: LOL

http://www.allegro.pl/search.php?string=zw...=Mozilla-search

 

Zworkę znajdziesz prawie w każdym sprzęcie komputerowym. Idź do jakiegoś sklepu, wątpię żeby sprzedawca poskąpił zworką :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

'Quick bench' nie czyta całego dysku - jest szybki, ale niedokładny.

Oby zworka Ci pomogła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Quick bench' nie czyta całego dysku - jest szybki, ale niedokładny.

Oby zworka Ci pomogła...

a skanował kolega HDTune'm ?

HDtach to raczej bench niż test na błędy (i powinno się HDTacha puszczać z wyłączoną siecią - bez komunikatorów, antywirów itd)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...dlatego napisałem "jeśli wykres jest powtarzalny", wiadomo że działające w tle programy mogą zakłócić pomiar, ale raczej nigdy w ten sam sposób.

Co do HD_Tune, itp.: test powierzchni niekoniecznie musi pokazać błędy: - po pierwsze firmware dysku "maskuje" uszkodzone sektory/bloki (a w tym przypadku SMART takich nie zarejestrował), po drugie błędy odczytu są korygowane dzięki ECC, co ujawnia się właśnie jako gwałtowne spadki wydajnośći na wykresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...