Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tym razem na wakacjach ;)

 

Mam sobie 5-letniego już Maxtora 60 GB 6Y0060L0. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że grzeje się on nawet ponad 65 st. C. Byłbym się tym nawet nie zainteresował, ale średnio raz dziennie system albo nie chciał się odpalić (BSOD, jakieś [ciach!]ły o tym że nie może znaleźć pliku systemowego lub gałęzi rejestru) albo system się wyłączał bez wyłączenia komputera. Wszystko mijało po ponownym zresetowaniu (do czasu).

 

No i w końcu siadł na dobre. Na BS wywalił IRQL-NOT_LESS_OR_EQUAL i pójść nie chciał. Tutaj nastąpiła seria rozpaczliwych prób z mojej strony, zakończonych kolejnymi błędami (np. nie działająca mysz i klawiatura podczas próby wykrycia urządzeń w instalatorze XP o.O), których nie warto opisywać.

 

Skończyło się na tym, że po uruchomieniu CHKDSK z parametrem /r na dysku przestały być widoczne partycje logiczne -.- . Podłączyłem twardziela (mięczaka?) do starego kompa, tam programem RecoverMyFiles udało mi się odzyskać większa (chwała Bogu) partycję.

 

Przepuściłem dysk przez HD Tune. Przy sprawdzenie 8 z 60 GB znalazł aż 6% uszkodzonych sektorów (więcej nie bo się zawiesił :unsure: )

 

Dysk jest ewidentnie uszkdzony (co za spostrzegawczość). Teraz tylko: dlaczego?? Czy możliwe jest, aby uszkodził się wskutek długotrwałej, zbyt wysokiej temperatury? Problemy z załadowanie systemu odnotowałem dopiero po zmianie MOBO i PSU, gdzieś czytałem że płyta może być winna za błędy na dysku, ale chyba raczej nie za jego uszkodzenie. Uffffff KONIEC B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam dysk co Ty i ma on już 4 i pół roku. U mnie temperatura w czasie pracy max dochodzi do 50C - 52C stopni a w spoczynku 45C - 47C stopni. Ale nie ma on bad sectorów, działa dobrze jedyne co mu mogę zarzucić to głośna praca jak się system włącza, normalnie terkotanie ,ale potem już jest cicho. Po wymianie zasiłki na Amacroxa z Codegena tego hałasu na tydzień się pozbyłem a potem wrócił. Na szczęście teraz trochę rzadziej go słychać <_<

Więc stwierdzam ,że nasz Maxtor z wiekiem robi się coraz cieplejszy. Cóż niedługo i ja będę musiał zmienić dysk na coś z SATA a jego sprzedać póki badów nie ma a dobrze działa :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boże co za grzejnik, wolałbym już takiego włożyć w kieszeń z wiatraczkiem z przodu albo zamontować przed dyskiem jakiś wiatrak, moje dwa dyski 7200 obr (IBM ma już 6 lat), ledwo wychodzą z 40 st.C...

Edytowane przez witek-pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Primo - Mialem ta 60GB - na ~95% moge powiedziec ze odczyt temperatury jest z kosmosu - tez mialem wysokie a porownujac cieplo dlonia ze starszym IBM wychodzilo ze czujnik przeklamuje.

Secundo - moj sie spalil nie pamietam nawet jak [; Poszlo jakies przebicie na elektronice i zegnaj staruszko.

Co do przyczyn - duzo moze byc - ale chcialbym wiedziec co wczesniej miales za zasilacz bo skoki napiec moga zabic nawet najlepsze dyski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przyczyn - duzo moze byc - ale chcialbym wiedziec co wczesniej miales za zasilacz bo skoki napiec moga zabic nawet najlepsze dyski...

Wczyśniej był Megabajt :sad: Zaraz jak się o tym dowiedziałem to wymieniłem na Chieftec'a. Jednak jak napisałem problemy zaczęły się po zmienie MOBO. Mam nadzieję, że to tylko dlatego, że przy reinstlce pliki systemowe znalazły się w bad sectorach...

 

Co to dokładności czujnika to nie jestem w stanie nic powiedzieć. Stary Medalist go nie ma. I wydaje się chłodniejszy mimo, że jest w o wiele większym "tłoku"

 

A odnośnie zasilacza, to właśnie go reklamuję - linia +12V dla wentylatorów nie działa poprawnie. Niby mały błąd, ale wolę nie ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... :|

Po co reklamowac cos co prawidlowo dziala?

(...)

--osobne dwie wtyczki molex z do podłączania wentylatorów i automatycznym sterowaniem ich pracą w zależności od temperatury w zasilaczu

Tam +12V bedzie w ekstremalnie wysokich temperaturach pod obciazeniem ktorego Twoja plyta nie zobaczy do konca zycia chyba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kur Warszawa nie hoduje. Masz rację. Browar dla tego Pana. :) Ale bym wyszedł na wała :oops:

 

Jeszcze jakieś spostrzeżenia na temat tego dysku??

 

BTW. Dysk na SATA II można podłączyć pod SATA I??

Edytowane przez Zachariasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...