Skocz do zawartości
blachy

Problem Z Temperaturą X2 3800+

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Panowie powiedzcie co robię źle, bądź co jest nie tak z moim kompem, lub co jeszcze powinienem zrobić.

 

Na początku tak wygląda mój komp:

Dołączona grafika

Wiem, że obudowa lipna, ale na ten czas musi zostać. Krótki opis:

Płyta Asus A8N32-SLI Deluxe, procesor Athlon X2 3800+ (Toledo), zasilacz Corsair z wiatrakiem 120. Procesor posmarowany Arctic Silver 5 metodą kropa na procka i cooler na wierzch (Scythe Ninja). Z tyłu obudowy wiatrak 80 arctic cooling wyciągający powietrze (na zdjęciu jest odwrotnie), z przodu fander 120 wciągający. Na Ninjy również 120 dmuchająca do tyłu (ustawienie do góry nie zmienia postaci rzeczy). Procesor ustawiony na 10x266 na napięciu 1,35v. I mój problem polega na tym, że procesor grzeje się niemiłosiernie... Mianowicie przy włączonym prime 2004 na dwa rdzenie, temperatura rdzeni odczytywana z programiku coretemp dochodzi do 78 stopni, z kolei czujnik na płycie pokazuje do 68 stopni... Załama. Wiem, że procesor jest podkręcony, ale żeby się aż tak grzał... Pomóżcie.

 

Z góry dzięki

Edytowane przez blachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hill70, zdejmowałem i docisk jest OK. Zresztą Ninja jest ciepła (dotykając ostatniego żeberka) więc raczej odprowadza poprawnie. Podejrzewam, że obieg powietrza jest słaby i zbyt dużo ciepłego zostaje w budzie. Co zmienić, co dołożyć, gdzie przymocować...

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepła? U mnie frezer przy 45 stopniach jest ciepły...

Ciężko mi określić ile może mieć stopni. Może ciepła to złe określenie. Brakuje jej jeszcze sporo aby nie dało się wytrzymać z przyłożonym palcem. A dociska równo, gdyż jak zdjąłem ją dzisiaj modząc z wiatrakami to pasta była równo rozprowadzono zarówno na procesorze jak i na coolerze.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Panowie powiedzcie co robię źle, bądź co jest nie tak z moim kompem, lub co jeszcze powinienem zrobić.

 

Na początku tak wygląda mój komp:

...

Wiem, że obudowa lipna, ale na ten czas musi zostać. Krótki opis:

Płyta Asus A8N32-SLI Deluxe, procesor Athlon X2 3800+ (Toledo), zasilacz Corsair z wiatrakiem 120. Procesor posmarowany Arctic Silver 5 metodą kropa na procka i cooler na wierzch (Scythe Ninja). Z tyłu obudowy wiatrak 80 arctic cooling wyciągający powietrze (na zdjęciu jest odwrotnie), z przodu fander 120 wciągający. Na Ninjy również 120 dmuchająca do tyłu (ustawienie do góry nie zmienia postaci rzeczy). Procesor ustawiony na 10x266 na napięciu 1,35v. I mój problem polega na tym, że procesor grzeje się niemiłosiernie... Mianowicie przy włączonym prime 2004 na dwa rdzenie, temperatura rdzeni odczytywana z programiku coretemp dochodzi do 78 stopni, z kolei czujnik na płycie pokazuje do 68 stopni... Załama. Wiem, że procesor jest podkręcony, ale żeby się aż tak grzał... Pomóżcie.

 

Z góry dzięki

Toledo się tak grzeją. U wielu użytkowników temp. osiąga 65-70st podczas stresu. Sam się boję, bo jedzie już do mnie Toledo i nie wiem, czy Arctic to wytrzyma :blink: pewnie trzeba będzie zostać przy default'cie.

Edytowane przez Evil One

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ninja jest mocna jakby bylo 70*C to bys nie mogl dotknac radiatora. Wedlug mnie plyta sporo przekladmuje temperature.

Sciagnij Coretemp 0.94 i zobacz ile masz w idlu i ile w stresie masz na jajkach.

Zrob update biosu na mobo i pownaj tempy.

Zapusc orthosa na takich taktach i zobacz czy sie wywala i po jakim czasie to robi. Jezeli problemem jest temperatura to proc sie dosc szybko wywali.

 

Toledo nie jest cieplym prockiem. Moj chodzil na AC na nmapieciu 1.5V i wiecej i nie mial wiecej jak 70 stopni a tu raptem 1,35V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wydaje mi się, że z pastą termo pomiedzy IHS a rdzeniem jest cos źle. Bo ninja byłaby niemal gorąca.

Wyłączyłem wiatrak na ninjy i zapuściłem prime na dwa rdzenie. Jak rdzenie miały po około 70 stopni to zaczęła się robić gorąca. Dalej się bałem i włączyłem wiatrak. Ninja zrobiła się chłodniejsza, rdzenie niestety nie...

 

Toledo się tak grzeją. U wielu użytkowników temp. osiąga 65-70st podczas stresu. Sam się boję, bo jedzie już do mnie Toledo i nie wiem, czy Arctic to wytrzyma blink.gif pewnie trzeba będzie zostać przy default'cie.

Kurcze ja ten procesor kupiłem między innymi dlatego, że rewelacyjnie się kreci. I to zdaje się potwierdzać, tylko te temperatury...

 

Ninja jest mocna jakby bylo 70*C to bys nie mogl dotknac radiatora. Wedlug mnie plyta sporo przekladmuje temperature.

Sciagnij Coretemp 0.94 i zobacz ile masz w idlu i ile w stresie masz na jajkach.

Zrob update biosu na mobo i pownaj tempy.

Zapusc orthosa na takich taktach i zobacz czy sie wywala i po jakim czasie to robi. Jezeli problemem jest temperatura to proc sie dosc szybko wywali.

 

Toledo nie jest cieplym prockiem. Moj chodzil na AC na nmapieciu 1.5V i wiecej i nie mial wiecej jak 70 stopni a tu raptem 1,35V.

Też tak myślałem, że Ninja jest mocna. Wywaliłem nawet mojego starego freezeraa i założyłem Ninue, jednak nie wiele to dało... Odnośnie othosa, to jest to chyba to samo co Prime 2004. Może sobie na dwóch rdzeniach chodzić przez godzinę. Rdzenie dojdą do prawie 80 stopni (mierzone przez coretemp 0.95.4), wskażxnik na płycie do prawie 70 i programik chodzi dalej. Tylko strach tak testować... Bios w płycie najnowszy.

 

widać, ze jesteś wierzący... w programy diagnostyczne, a każdy program diagnostyczny klamie niestety!

Proszę o radę. Podejrzewam, że programy diagnostyczne mogą kłamać, ale potrzebuję potwierdzeń.

 

Myślę, że na tył dorzucę może fandera 92 (wywiercę nowe otwory) i dam jeszcze coś aby wyciągało powietrze od góry... Ot tak dla świętego spokoju. Co o tym myślicie?

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj X2 4200+ Toledo w idle ma 35*C a chlodzenie to Pentagram Freezone QVC-120 Cu+, do tego ciasna obudowa TT Soprano i 2x120mm skrecone na ~700rpm

A przy jakim taktowaniu?

 

Wracając do sprawy. Po nałożeniu AS 5 metodą ziarenka ryżu, po około dobie wygrzewania zauważalne były minimalne spadki temperatury. Jednak odnalezieniu na forum informacji o minimalnych napięciach i rekordzistach w tej kwestii postanowiłem sprawdzić u siebie. Skończyło się to na obniżeniu napięcia z 1.35 do 1.25v. Temperatury spadły znacząco a co najlepsze procesor cały czas jest stabilny. Teraz w Idle temperatura to 39 stopni, w stresie 54. Temperatury rdzeni spadły w stresie do około 62 stopni. Tak więc nie jest źle. Jednak jeszcze popracuję w tej sprawie i dam znać jak wyszło.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm dziwna sprawa miałe cos podobnego z freezerem, myślałem ze to pasta, ale okazało się

że nie był dobrze dociśniety do proca. Teraz jak jest juz dobrze to na taktach 2.5Ghz idle -31

stres max 35. w budzie 2x 8mm buda bardzo kiepska codegen xD.

hm a na boxowym jak się miały temperatury powiedz ????

Edytowane przez SubMaFioZo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie przekłamanie czujników. Mam bardzo podobną konfigurację do kolegi (toledo, ninja 5V, 1,35V, kiepska buda) temp. na jajkach w stresie nie przekracza 55 stopni. Ninja w stresie też ciepła, ale nie gorąca.

 

Ale możliwe też że cooler o coś zawadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd macie takie kosmiczne tempy , umnie na 2.9ghz przy 1.36v w orthosie temp była na poziomie 42-43 po 30min i tak się wachała , w grach max 35stopni. Nie mam wypasionego chłodzenia tylko freezera 64 non-pro.

 

Na dniach zmienie paste na clp , zawsze będzie spadek temp o min 4stopnie.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka temperatura była na box'e, gdyż procek w wersji OEM. Temp była podobna na Fryzjerze 64, stąd myślałem, że po zmianie na Ninje spadek temp. będzie duży. A tutaj lipa. Teraz gdy to piszę temp. w idle to około 40 stopni. W stresie dochodzi do około 55. Procek chodzi na 1,25v i wszystko gra.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...