Skocz do zawartości
Tecumseh

Wrażenia Z Różnych Dystrybucji- 'wyznania' Początkującego...

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkującym testerem Linuxa. Na co dzień jeszcze na XP, ale ciągnie mnie coraz bj ku Open Source. Po prostu podoba mi się ta idea, a w świecie Linuxa zaszło wiele świetnych zmian w ostatnich latach.

Żeby była jasność- nie należę raczej ani do "dłubaczy" (komputer dla niego to nie tyle narzędzie do pracy, komunikacji, gier- co hobby lub zabawka sama w sobie), ani do pasjonatów (tych, dla których wgryzanie się w tajniki systemu to coś równie ważnego jak użytkowanie go; ktoś kto potrzebuje mieć maksymalną władzę nad narzędziem swojej pracy).

Ja lubię personalizować system, trochę go stuningować, ale przede wszystkim OS to dla mnie narzędzie do innych celów- pracy, internetu, oglądania filmów, grania i słuchania muzyki. Dlatego chcę mieć system stabilny i user-friendly. Taki, który nie wymaga zbyt wielu zabiegów, aby w pełni mógł służyć moim celom. Zatem do dzieła!

 

Wielu użytkowników zawzięcie chwali Ubuntu/Kubuntu i inne z tej rodziny. Rozumiem to. Na Ubuntu nauczyłem się najwięcej o Linuxie. Mam znakomite wrażenia z edycji 7.04- bardzo stabilny, dość szybki, prosty. Spokojnie wytrzymał upgrade do wersji 7.10, która jeszcze jest w stanie bety, nie rozsypał się. i chyba zaczął chodzić nawet szybciej! Bardzo bogate forum polskie oraz świetny przewodnik na Wiki to ogromne plusy *buntu.

Kubuntu spodobał mi się mniej, mimo że wolę KDE. Jakoś łatwiej mi się coś psuło, czasem wyskoczył jakiś błąd. Mam swoje zdanie, że twórcy bardziej pracują nad Ubuntu i że Kubuntu jest nieco uboższym krewnym.

 

Bardzo spodobał mi się włoski Sabayon. Distro dla gracza. Mimo że oparty na Gentoo, instalacja i użytkowanie proste. Ładny interface już na starcie. Mnóstwo aplikacji, wszystko mi działało jak trzeba. Kłopotem może być dla początkującego aktualizacja- trzeba się wgryzać w zawiłości Gentoo. Aczkolwiek spotkałem się z głosami, że cześć testerów miała kłopoty ze stabilnością. Ja nie i Sabayon wspominam mile.

 

Ciekawe dystrybucje to PCLinuxOS oraz SimplyMEPIS. Wymieniam w jednym zdaniu, gdyż oba są bliźniaczo funkcjonalne i podobnie przyjemne, mimo że należą do różnych gałęzi linuxów. Ten drugi, w wersji 6.5, oparty na *buntu. Wiele ciekawych rozwiązań, okodekowany, dobre narzędzia administracyjne. Ktoś, kto sporo siedział na Ubuntu (prostota Gnome!), może być nieco negatywnie nastawiony do bogactwa w menu (i vice versa). Życzyłbym sobie połączenia sił twórców Ubuntu i MEPIS-a! W nadchodzącej wersji 7.0 jednak MEPIS wróci do Debiana i ze współpracy nici:(

 

Co do PCLinuxOS- odczucia mam podobne jak z MEPIS-a. Szkoda, że nie można dokonać pełnej polonizacji, aczkolwiek z dużym stopniu jest to możliwe. Świetne centrum sterowania, okodekowanie robią z niego kolejny user-friendly system. Na minus PCLinuxOS-a przemawia nieliczna jeszcze polska społeczność i brak tak dobrego przewodnika, jakim może poszczycić się Ubuntu. Początkujący ma po instalacji system znacznie bardziej przygotowany do pracy niż użytkownik któregokolwiek Windowsa. Ale w razie kłopotu czy chęci zrobienia czegoś niestandardowego, trudniej znaleźć podpowiedź w języku polskim.

Z forami bywa różnie. Nie zawsze trafisz na życzliwą podpowiedź. Bo ja nie uważam za taką wypowiedzi typu "szukaj w Google" albo "było 100 razy". Początkujący czasem nie wiedzą o co lub jak zapytać i gubią się w opcjach forum- szczególnie gdy jest tak rozbudowane jak forum.ubuntu.pl. Niektóre rzeczywiście życzliwe odpowiedzi, typu wyedytuj plik /usr/bin/X11/xorg.conf i zamień ('coś tam' na coś' innego) wskazują na rozwiązanie, ale gdy ja zaczynałem, nie potrafiłem z tego skorzystać! nawet samo wpisanie kate lub gedit przed w/w lokalizację nie zawsze rozwiąże problem, gdy nie powiesz świeżakowi, żeby najpierw wpisał sudo, potem swoje hasło - tak, tak, bo na początku może ktoś nie wiedzieć że w *buntu =hasło roota!!! Dlatego SimplyMEPIS i PCLinuxOS mogą sprawić komuś kłopot. Aczkolwiek wujek Stefan, który pierwszy raz w życiu kupił komputer, szybciej zacznie na nim operować mając zainstalowaną którąś z w/w dystrybucji, niż mając tam Windowsa!

Stąd prośba do wszystkich- nie zbywajcie "świeżaków"! Wskazujcie im dokładną odpowiedź, a jak było 100 razy, wskażcie link! A przede wszystkim- Ci, którzy wiedzą co i jak- twórzcie przewodniki wzorowane na przewodnikach dla Ubuntu!

 

I na koniec mój zwycięzca, a jest nim... pochodzący z Irlandii Linux Mint 3.1! Hmm, nazwa jakoś mało poważna jak na OS. Uwielbiam nazwy Ubuntu- Jelonki, Fulmary, a to wszystko Frywolne! A jednak to Mint jest moim faworytem! Jak dla mnie łączy najlepiej to, co polubiłem w Ubuntu (w końcu Mint jest oparty na wersji 7.04) oraz co zachwyciło mnie w MEPIS/PCLinuxOS. Unika jednocześnie wad tych systemów.

Od razu możesz słuchać mp3, od razu odtworzysz filmy- nawet format rmvb. Jest piękniejszy od dość ascetycznego w wyglądzie Ubuntu. Ma zdecydowanie przejrzyste menu główne, znakomity Control Center. Szybko znajdziesz potrzebne Ci narzędzia adminstracyjne- IMO idealna równowaga między ubogimi opcjami w Ubuntu i nadmiarem MEPISA czy PCLOSa). I coś nie do przecenienia- jako że Mint zbudowany jest w oparciu o *buntu, spokojnie możesz szukać podpowiedzi i rozwiązań w przewodniku Ubuntu na Wiki, jak i na polskim forum. Życzę świeżego oddechu i lekkiego trawienia wszystkim, którzy spróbują tego distro!

 

YES! Dziś odkryłem taką stronkę: http://www.linuxmint.com/software/ wchodzisz tam, wybierasz jakąś kategorię, np System Tools. Wybierasz aplikację, np. ClamV. Gdy klikniesz download, Firefox daje Ci kilka możliwości. Np. instalację poprzez mintInstall. Gdy ją wybierzesz, programik zostanie ściągnięty i zaistalowany! Tego nie ma nawet w Windows!

Edytowane przez Tecumseh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy arcik ale straszliwie źle się czyta :( podziel to jakoś na podgrupy.. Do każdego OSa oddzielny akapit czy coś bo to naprawde męka :) Minta nigdy na oczy nie widziałem, ale od ponad roku używam Ubuntu od wersji 6.06 aż do 7.10 beta która mnie zaczyna denerwować.. w tej chwili mam problemy ze wszystkim na niej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minta nigdy na oczy nie widziałem, ale od ponad roku używam Ubuntu od wersji 6.06 aż do 7.10 beta która mnie zaczyna denerwować.. w tej chwili mam problemy ze wszystkim na niej :)

Polecam wypróbowanie Minta. Umiejętności pracy na konsoli wyniesione z Ubuntu się przydadzą, w końcu Mint to krewny- i to nie ubogi. Wersja 3.1, o wdzięcznej nazwie Celena, to po prostu bardzo upiększony, uproszczony *bunciak. System do pracy i rozrywki;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja mam UBUNTU 7.10 jak narazie wszystko działa. słyszałem o MINT że jest to przeróbka UBUNTU ...... tak jak UBU to przeróbka DEBIANA ;)

 

ddmar może coś poszło nie tak przy UPGRADE??

 

Tecumseh bardzo ciekawy post. Ciekawy jestem czy znasz angielski.

A czemu pytam

gazetka internetowa Full Circle (niezależny magazyn społeczności UBUNTU)

poszukuje artykułów wszelkiego rodzaju do następnego numeru.

A twój jak już mówiłem jest baaardzo ciekawy... szczególnie to o forach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tecumseh bardzo ciekawy post. Ciekawy jestem czy znasz angielski.

A czemu pytam

gazetka internetowa Full Circle (niezależny magazyn społeczności UBUNTU)

poszukuje artykułów wszelkiego rodzaju do następnego numeru.

A twój jak już mówiłem jest baaardzo ciekawy... szczególnie to o forach ;)

Dzięki za komplement. Angielskim dobrze czytam recenzje itp., ale by przetłumaczyć na poprawny angielski raczej nie jestem w stanie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...