Skocz do zawartości
ath

Gigabyte Ga-p31-ds3l [intel Ep31]

Rekomendowane odpowiedzi

sorki napisales po przecinkach wiec juz sam nie wiem i dla pewnosci zapytam:

czy obsluzy lacznie 4giga w skladzie 2x1G dwustronnych z 2x1G jednostronnych ?

Edytowane przez peve

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to jest mój pierwszy post ;] Płytkę posiadam od ok miesiąca, ogólnie jest bardzo ciekawa, solidna, stabilna i tania. Problemy zaczynają się dopiero z O/C. Otóż moim zdaniem płytkę ma stabilne ustawienia biosu do fsb 333mhz (1333), po tej magicznej barierze można dodać jeszcze pare mhz i potem płytkę będzie się restartowała. Próbowałem wszystkich sposobów, jedna pamięć ram w slocie nr.1, profile w biosie, wszystkie biosy sprawdzałem, timingi na sztywno i sporo zwiększone i nadal nic :( Resetuję się jak chce i nikt mi nie wmówi, że to wina słabych pamięci, bo lecą spokojnie na 900mhz i przechodzą kilku godzinny test w orthosie! Będę próbował dalej, bo płytka jest naprawdę elegancka i szkoda byłoby jej nie wykorzystać :) Mam nadzieję, że wspólnie jakoś uda się nam naprawić teń błąd z biosem.

 

PS. Procek to Intel DC E2140@3.28ghz, a pamięci wtedy mam na 820mhz, natomiast teraz mam ustawione 3ghz (fsb375) i pamięci na 900mhz.

Edytowane przez Alinek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat przeczytałem chyba od początku do końca, właśnie dlatego wypisałem prawie wszystkie sposoby jakie poleciliście nt. restartów biosu. g8ic co masz na myśli mówiąc, że są sprzeczne? Jak procek jest na 3.28GHz (fsb 410) to mnożnik pamięci mam 2.0 co daje 820Mhz, a jak procka mam na 3ghz (fsb375) to ram pracuje na mnozniku 2.5 czyli 900Mhz. O to chodzilo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Ja podejrzewam, że o to:

 

Otóż moim zdaniem płytkę ma stabilne ustawienia biosu do fsb 333mhz (1333), po tej magicznej barierze można dodać jeszcze pare mhz i potem płytkę będzie się restartowała.

piszesz że powyżej 333 jest niestabilnie a po chwili że masz ustawione na 375 / 410 MHz :wink:

 

Restarty płyty to rzecz w pełni normalna, na P31 mogą się też resetować ustawienia biosu (na P35 tego nie ma, przynajmniej u mnie :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trudno, żeby (pomijając fakt, że proc tyle nie wyciągnie itd) mobo do 333MHz fsb miało problemy ze stabilnością...

 

Ja lecę na 333MHz, proc stock V w biosie (1.275V około wg cpu-z), napięcia stock (na manual ustawione), mnożnik pamięci x2 (timingi auto) i żadnych problemów od momentu zakupu (listopad 2k7) nie miałem. Żadnych dual-bootów, resetów ustawień, bsów itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym właśnie mówie, że przy FSB 333 problemy z biosem nie występują, ale po zwiększeniu tej wartości niestety już tak. LukasAMD mi chodziło o stabilność biosu ;] Przepraszam za nie do końca wyjaśnienie. Procek normalnie działa na tych wartościach, zero zwiech, resetów itp (testowane kilka h pod orthosem), ale po wyłączeniu kompa i odczekaniu jakiegoś czasu następuje reset ustawień. Coś mi się zdaję, że nie ma na to żadnej rady i tak już będzie ta płyta robiła do usranej śmierci :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 430FSB plyta nie potrzebuje zadnego zwiekszania napiec i nic sie nie resetuje, a kolo 440 procek ma walla bo dodawanie na fsb/nb +0.2 V nic nie zmienia i po jakims czasie pc sie resetuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie siejecie zamęt. U mnie nawet na 450 FSB resetów ustawień nie było. Do 400 fsb możecie nawet nie ruszać napięc na płycie (poza procem i memkami w miare potrzeb).

Wszystko zależy od proca i memek (lub ewentualnie w jakis sposób zwalonej płyty dotyczy tylko p31 ale prędzej sam bym musiał sprawdzić taką z resetami ustawień niż uwierzyć że sie nie da i już :razz: )

 

i tej wersji sie trzymam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios F6 . Stary ale dobry. Jedyna wada jak dla mnie to za chiny  :mad: nie idzie ustabilizować ramów na cl5 powyżej 1015-1020MHz na ciasnych alfach i dobrym PL. Ale tyle mi starcza bo na tym kompie nie gram za dużo dlatego Bisou pewnie nie zmienię za szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie .. mam płytkę.

 

I tak od włączenia dość długo sprzęt przechodzi do ładowania windowsa ... pojawiają się napisy GIGABYTE, potem wszystko na czarnym tle (dawałem kilkanaście postów wyżej foto) i dopiero windows. Dość długo to trwa jak dla mnie. Można jakoś przyspieszyć. Mam bios f8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Daj bootowanie tylko z HDD, wyłącz wszelkie nieużywane kanały.

 

 

Ja mam problem i to bardzo dziwny. Na dole obudowy mam otwieraną klapkę a za nią 2x USB i 2x Audio (front panel po prostu), często zdarza się, że gdy OTWORZĘ KLAPKĘ komp się restartuje i nie podnosi, pomaga odłączenie listwy i ponowne jej załączenie. Wszelkie ustawienia pozostają tak jak powinny być, normalnie problem nie występuje...

 

Ale co do &%#* ma PLASTIKOWA klapka do zasilania??? Mam przewody od zasiłki dosyć mocno rozciągnięte wzdłuż bocznej ściany obudowy (tej zasłoniętej) może coś przez to ale wątpię... w weekend i tak muszę przeczyścić wentyle więc looknę czy to czasem nie przez ułożenie kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz wszystkie badziewia typu pokaz logo Gigabyte i pełne testowanie konfiguracji zostaw Quick post, wyłącz wszystkie nieużywane kanały dla napedów dysków i zbędne funkcje w Integrated Peripherals (wszystko na disabled oprócz nie wiem dźwieku, usb zalezy czego używasz ). Problem może tkwić też w dysku (zapewne IDE masz i nagrywarce , rózne modele robia rózne jaja, szczególnie pod kontrolerami IDE ). Serial Ata jest bardziej dopracowany jakoś w tych Gigabytach.

 

hehe Panowie byliście szybsi B-)

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie .. mam płytkę.

 

I tak od włączenia dość długo sprzęt przechodzi do ładowania windowsa ... pojawiają się napisy GIGABYTE, potem wszystko na czarnym tle (dawałem kilkanaście postów wyżej foto) i dopiero windows. Dość długo to trwa jak dla mnie. Można jakoś przyspieszyć. Mam bios f8.

U mnie to tylko na sekundke sie pokazuje, mam powylaczane wszystkie porty / kanaly (ide,sata) ktorych nie uzywam, moze to cos pomaga...

 

EDIT:Oj pojawily sie trzy posty w czasie gdy pisalem moj ;s

Edytowane przez hapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

A wiesz że to może nie być bez sensu - przewody od audio mam bardzo mocno naciągnięte, w sumie cały panel jest przez to nieco "zepchnięty" wewnątrz obudowy..., swoją drogą - co za idiota dał na tej płytce panel od audio tak daleko i wysoko... grrr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, Panowie chyba udało mi się znaleźć sposób na ustawienia O/C. Mam aktualnie pamięć w slocie 2 i 3 (czyli nie jest w dualu), mnożnik 2.0, fsb 400mhz(3.2ghz), napiecia 2.1v ram, fsb i mch + 0.1V, pcie auto, proc 1.45v i plyta nie resetuje ustawien biosu jak na razie :o Co prawda nie zawsze bootuje za pierwszym razem, ale nawet jak zbootuje za 3-4 razem to nie ma zmian biosu. Fajnie by było jakby ktoś jeszcze to sprawdził. Bios to F8.

Edytowane przez Alinek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lego wyłączasz Advanced Bios Features| Full Screen LOGO Show. Ale żeby zostało ładowanie wszystkiego bez loga to nie da sie chyba tak zrobić. Trzeba bios edytować.

 

edit: dla ścisłości jak wyłaczysz LOGO show to zostaje tylko Quick Post

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...